Պաուլին Նորդին. «Մարզվիր ինչպես հսկան, որ բալետի պարուհու նմանվես»
«Մեդիամաքս Սպորտը» շարունակում է ներկայացնել «Շաբաթվա գեղեցկուհին» շարքը: Կանայք վերջին տարիներին հաճախ են զբաղվում այնպիսի մարզաձեւերով, որտեղ նրանց ներկայությունը շատ տղամարդկանց համար առնվազն տարօրինակ է:
Բոդիբիլդինգ ասելով երեւի պատկերացնում եք Առնոլդ Շվարցնեգերի հզոր մկանները եւ ֆիրմային ժպիտը: Բայց մեր այս շաբաթվա հերոսուհին որոշել է ապացուցել, որ բոդիբիլդինգն ամենեւին էլ զուտ տղամարդկային մարզաձեւ չէ, եւ որ ինքն էլ կարող է Շվարցնեգերի նման ժպտալ ու մկանները ցույց տալ: Շվեդիայում ծնված աղջիկը, տեղափոխվելով ԱՄՆ, սկսեց աշխատել որպես մոդել, ֆիթնեսի եւ բոդիբիլդինգի մարզիչ:
- 8 տարեկան հասակում զբաղվել բոդիբիլդինգո՞վ: Էլ ու՞ր մնացին մանկական խաղերն ընկերների հետ ու անհոգ մանկությունը:
- Դա քրոջս պատճառով էր. նա էր առաջարկում խաղալ դերախաղեր, որտեղ ես բոդիբիլդերի դերում էի հայտնվում: Քրոջս ոգեշնչել էր մեր հայրը, ով տանը մարզվելու սարք ուներ: Բայց ես դեռ այն ժամանակ սիրում էի մենակ մնալ, չունեի շատ ընկերներ: 12-17 տարեկանում ինձ համոզեցի, որ ուզում եմ շատ-շատ նիհար լինել:  Յոգայով էի զբաղվում, կքանիստեր, սեղմումներ անում: Բայց ոչինչ չէր օգնում, եւ իմ կոնքերը շարունակում էին նուրբ մնալ, ես էլ շարունակում էի գեր մնալ: 17 տարեկանում ձեռքս ընկավ  ֆիթնեսի ամսագիր, ու ինձ շատ դուր եկավ շապիկի վրա հայտնված մոդելի լուսանկարը: Որոշեցի, որ ես էլ եմ ուզում այդպիսի տեսք ունենալ: Ամսագրում կարդացի, որ դիետա եւ մարզումներ են պետք այդ արդյունքին հասնելու համար: Ինձ պետք էր հենց այդ խիստ ռեժիմը: Սկսեցի մարզումների հաճախել տեղի մարզասրահում, ասելով, որ ընդամենը երեք տարում, երբ կդառնամ  20 տարեկան, պատրաստ կլինեմ մասնակցել մրցումների: Խոստացա ու խոստումս կատարեցի:
-Ի՞նչ ես կարծում, ո՞րն է կնոջ համար կազմվածքը պահելու լավագույն տարբերակը:
- Ուժեղ մարզումները, ճիշտ սնունդը, ու որ այս ամենն երկարատեւ լինի: Մարզվիր ինչպես հսկան, որ բալետի պարուհու նմանվես:
-Համատեղելի՞ են արդյոք բոդիբիլդինգը եւ ֆիթնեսը:
-Բոդիբիլդինգը կառուցվածքը քանդակելու գործիք է, ինչպես այն քանդակագործը, ով ունի հատուկ գործիքներ եւ կավ: Իսկ ֆիթնեսն ապրելակերպ է, որտեղ դու ոտքից գլուխ լավ մարզավիճակում ես:
-«Երբ մարզվում եմ, իմ ցանկությունն է որքան հնարավոր է շատ տանջել իմ մարմինը, տեսնելու, թե դեռ ինչքան այն կարող է դիմակայել, ինչ չափի ճնշման կարող է դիմանալ»,- նշել էիր մի առիթով: Հետաքրքիր է, քանի՞  ժամ շարունակ կարող ես մարզվել առանց դադար վերցնելու:
- Դե այն, թե ինչքան կարող եմ եւ ինչքան կարելի է, շատ տարբեր բաներ են: Քաշային վարժությունները տեւում են 60-70 րոպե, շաբաթական 5-6 անգամ: Սրտի հետ կապված վարժությունները` 20-90 րոպե: Ես տարանջատում են այս երկու տեսակներն ետմարզումային շրջանում` հնարավորինս շատ մետաբոլիկ իմպուլսներ ստանալու համար: Շատ մարզումներն ավելացնում են սթրեսի հորմոնները, որոնք անհրաժեշտ են վերականգնման պրոցեսը վերսկսելու համար, բայց, միեւնույն ժամանակ, չպետք է չափից ավելի լինեն, հատկապես այն ժամանակ, երբ դու անընդհատ գերմարզվում ես:
- Ի՞ նչ տարբերություններ կան կանանց եւ տղամարդկանց համար նախատեսված ֆիթնես ծրագրերի միջեւ:
- Խելացի մարզման պարագայում կանայք ունենում են շատ ավելի թույլ հանգույցներ եւ չեն կարողանում տղամարդկանց չափ ծանրություն բարձրացնել: Բայց, ամեն դեպքում, ամեն ինչ կախված է տվյալ մարդուց, փորձի ավելացման հետ ավելի հանդուրժողական են դառնում: Թե կանայք եւ թե տղամարդիկ շատ են աշխատում մկաններ զարգացնելու համար: Կանանց մարմինը շատ ավելի փոքր ծավալի  տեստեստերոն է պարունակում, քան տղամարդկանցը, ուստի մենք չենք կարող հսկաների վերածվել` առանց խթանիչներ օգտագործելու: Խթանիչների օգտագործումը, դժբախտաբար, հատուկ է երկու սեռերին էլ, ու դա տխուր է, քանի որ համբերատարության եւ ժամանակ ծախսելու դեպքում բոլոր կանայք կարող են ժամանակի ընթացքում բնական ճանապարհով արդյունքի հասնել: Սա դանդաղ պրոցես է, բայց չի ստիպում վտանգի ենթարկել առողջությունդ ու ինչ որ անցանկալի հետեւանքների բախվել:
- Եվ ի՞նչ սննդակարգի ես հիմա հետեւում:
- Ես չեմ սնվում մինչեւ մարզումների ավարտը: Օրվա մեջ առաջին անգամ սնվում եմ մոտավորապես ժամը 12-ին: Ուտում եմ վարսակի թեփ, կտավատ, դարչին, հետո` կեսօրին, սպիտակուցներ, նախա եւ ետմարզումային շրջանում`ամինաթթուներ, երեկոյան էլ՝ ամենաերկար ու ծանր մարզումից հետո, մեծ քանակությամբ բանջարեղեն, պանիր եւ մի փոքր ձիթապտղի ձեթ: Գիշերը ժամը 22-ից 23-ն ընկած հատվածը դեսերտի շրջանն է. առանց ճարպերի հունական յոգուրտ, 100 տոկոսանոց շոկոլադ, կակաոի փոշի: Խառնում եմ սրանք գդալով եւ ուտում:
- FighterDiet կայքի հիմնադիրն ես: Ի՞նչ է այն իրենից ներկայացնում:
- Ընթերցողին առաջարկում եմ բազմաթիվ մարզման ծրագրերով, տարատեսակ դիետաներով ինտերնետային գրքեր, հորմոնալ առողջության ուղեցույցներ, եւ այլն: Ներկայացնում եմ նաեւ տեսանյութեր իմ մասնակցությամբ:
- Ի՞նչ կետեր կան 2014-ի «անելիքներիդ ցուցակում»:
- Ցանկանում եմ պահպանել նիհար կառուցվածքը, հետզհետե բարելավել առողջությունս: Տարբեր մարզումային ծրագրեր եմ փորձարկում ինձ վրա ու փորձում տեսնել դրանց ազդեցությունն օրգանիզմի վրա: Բիզնեսի հետ կապված նպատակներիցս է շարունակել օգնել մարդկանց` առաջարկելով Fighter Diet-ը: Ի դեպ, էական չէ, թե որքան լավն է մի բան տեսական մակարդակում, դրա որակը երեւում է, երբ փորձարկում ես այն իրական կյանքում:
- Լավագույն խորհուրդը, որ կտաս մեր կին ընթերցողներին:
- Միշտ օգտագործեք արեւապաշտպան քսուք:
- Դիետաներից ու իդեալական կազմվածքից բացի էլ ի՞նչն է հետաքրքրում  Պաուլին Նորդինին:
- Սիրում եմ կարդալ ու ինքնակրթվել, իհարկե, ինձ հետաքրքրում են այլ բաներ եւս այս աշխարհի մասին: Բայց առաջնայինը սպորտն է: Նախկինում տարբեր ամսագրերի համար լուսանկարվում էի, հիմա դա անում եմ միայն սեփական բրենդի առաջխաղացման համար: Չեմ ասի, թե ես մոդել եմ, ուղղակի սիրում եմ հետաքրքիր ֆոտոշարքերի հերոս դառնալ:
- Քո հետ վերջերս կատարված ամենահրաշալի բանը:
- Իմ կյանքը հենց այնպիսին է, ինչպես որ երազել եմ: Ես եկա Ամերիկա Շվեդիայից ու այս տարի ԱՄՆ-ի քաղաքացիություն ստացա: Դա ինձ համար թիվ մեկ նպատակն էր, որն իրագործվեց:
- Ի՞նչ կարծրատիպեր կան բոդիբիլդինգով զբաղվող կին մարզիկների մասին:
- Ասում են, իբր ես ստերոիդներ եմ օգտագործում, շատ փքված կազմվածք ունեմ եւ հիմար եմ (ծիծաղում է):
-Համոզված եմ, որ կհիշես որեւէ զվարճալի դեպք սպորտից ու կպատմես հենց հիմա:
-Իմ առաջին մարզումներից մեկ շաբաթ անց այնքան քաղցած էի, որ խուճապի մատնվեցի: Պառկել էի բազմոցին ու լաց էի լինում: Ուղղակի ուզում էի ուտել, կապ չուներ ինչ, միայն ինչ-որ բան ուտեի: Հետո հապալասով քաղցր թեյ խմեցի ու նորից երջանիկ էի: Սա իմ առաջին դիետան էր, որտեղ ես պայքարում էի մարզավիճակ ձեռք բերելու համար, եւ դա իսկապես սարսափելի էր: Բոդիբիլդինգով զբաղվելու համար համբերություն ու նվիրվածություն է հարկավոր: Բոդիբիլդինգն երկարատեւ ու դանդաղ գործընթաց է, ու մինչեւ չսովորես կիրառել նրա թելադրած ամենօրյա կանոնները, նա չի պատասխանի քեզ փոխադարձ սիրով:
Ի դեպ, շնորհավորում եմ Մեդիամաքս Սպորտ-ի ընթերցողների տոները, մաղթելով նպատակների իրականացում 2014 թվականին:

Photo: http://fighterdiet.com
Over the recent years women have often been involved in such sports in which their presence appears at least strange for men.
While hearing the word bodybuilding, you probably imagine the strong muscles and the brand smile of Arnold Schwarzenegger. But this week’s athlete is going to prove, that bodybuilding is not a pure male sports, and that she is able to smile and show her muscles as Schwarzenegger does. Originally from Sweden, Nordin moved to USA and started to work as a model, fitness and bodybuilding trainer.
-Pauline, you started bodybuilding trainings at the age of 8!!! What about playing in the yard with friends and bright childhood?
-It was my sister who played I was a bodybuilder. She was inspired by our dad who had a training machine at home. But, I was a loner, didn't really have any friends. Between the age of 12-17 I starved myself, because I wanted to be very thin. I jogged and did sit-ups, chin ups and push ups, but no matter what I did, my thighs remained too soft and I was skinny fat. At the age of 17 I found a fitness magazine, and was intrigued by the cover model. I decided I wanted to look like that. In the magazine I learned it would take discipline regarding diet and training, which I really liked. I needed discipline. I signed up at the local gym, told them I was going to compete three years later at 20. Said and done.
-What's the best way for a woman to get in shape and sculpt her body?
-Train heavy, eat right and do it for a long time. Train like a hulk to look like a ballerina.
-How do you combine Body Building and Fitness?
-Bodybuilding is the tool to sculpt your physique just like a sculptor has his tools and clay. Fitness is a lifestyle where you are in shape from the inside out.
-''When I work out, my ambition is to push my body harder and harder every time to see how much it can take, how much pressure it can stand…'',- once you have noted. How many hours you can train without having rest?
- Well, how long you can VS how long you should are two different things. Weight trainings last  60-70 minutes, 5-6 days a week. Cardio is between 20-90 minutes. I separate these sessions into two to get best post exercise metabolic boost. Extensive training increases stress hormones which are necessary for starting the rebuilding process, but they should not be chronically elevated as will be when you constantly over train.
-Is there really any difference between fitness program for women and  men?
-In case of training wise, women tend to have weaker joints and cannot take as much volume as men, however it's individual and tolerance will increase with experience. Women and men shall both train heavy to build muscle. Women have very little testosterone  then men, so we simply cannot turn into big hulks unless drugs are used. Drug use is unfortunately very common and it's sad since with time and patience all women are able to tone up naturally. It's a slow process but on the other hand you don't get any side effects and maintain your health.
-What is your diet like today?
- I don't eat until I've trained. First meal is usually around 12 pm post cardio. Oat bran, whole flax, cinnamon, whey protein, then in the afternoon I have a protein shake, pre and post training Aminos, at night the biggest meals after weights: lots of vegetables, lifetime cheese and a little olive oil. Around 10 or 11 pm I have a dessert mix: non fat plain greek yogurt, 100% chocolate, cocoa powder, stevia. I mix it all together and eat it with a spoon.
-You are the founder of FighterDiet. Could you please describe the main content of the website?
- I offer lots of eBooks with workout programs, diet plans, mental training, guides to hormonal health etc. All to help others get fit. There are also tons of articles, inspirational writings, testimonials and video clips.
-What are the main points of your “to do list” in 2014?
-Maintain a lean physique, stay and constantly improve my health. I'm big on blood work and have extensive testing of all kinds of aspects to see what training and nutrition does on the inside. Business wise long term goals are to keep on helping people by offering them Fighter Diet.
-Best beauty tip from you to our female readers.
-Wear sunscreen. ALWAYS!!!
-What’s the latest, most exciting thing happened to you recently?
-Oh, that's hard! My life is pretty much my dream. I came from Sweden to America and was granted citizenship this year. That was my number one goal and it's now accomplished.
-What are the stereotypes people have of you as a female athlete?
-They say that I take steroids, that I'm very big in stature, or that I'm stupid! (laughing)
-Any funny moment you can remember from your career?
-Yeah, one week before my first show I was so hungry that I started panicking. I could be found lying on the couch crying, I just wanted to eat! Then, I had some blueberry tea with sweetener and got happy again. It's just a sign of the all or nothing mentality… It was my first time dieting to contest shape and it was quite gruesome. Bodybuilding is a slow process and not until you learn how to love the every day habits, it will not answer you with same dose of love.