Տիգրան Մարտիրոսյան. Ես վերապրեցի այն ամենն, ինչը նախկինում զգացել էի
Մի քանի օր առաջ հայերը միմյանց շնորհավորում էին, իսկ այդպիսի առիթ նրանց տվել էր Օլիմպիական բրոնզե մեդալակիր, Աշխարհի չեմպիոն Տիգրան Մարտիրոսյանը: Հայ ծանրորդը Թբիլիսիում արդեն երրորդ անգամ կարողացավ նվաճել Եվրոպայի չեմպիոնի տիտղոսը:
Ծանրամարտի սիրահարները կարոտել էին Տիգրանի հաղթանակներին, որոնց վնասվածքների պատճառով նրանք ականատես չէին լինում 2010 թվականի ԱԱ-ից հետո: Mediamax Sport-ը զրուցել է Տիգրանի հետ, որն արդեն վերադարձել է Հայաստան:
- Տիգրա՛ն, երկարատեւ ընդմիջումից հետո վերադարձդ ոսկե մեդալով նշանավորվեց: Ի՞նչ է նշանակում քեզ համար Եվրոպայի առաջնության չեմպիոնի արդեն 3-րդ տիտղոսը:
- Վերջին հաջողությունս 5 տարի առաջ էր, երբ Աշխարհի չեմպիոն դարձա: Հետո ինձ սկսեցին հետապնդել վնասվածքները, որոնց պատճառով չէի կարողանում լիարժեք մարզումներ անցկացնել: Եվրոպայի այս առաջնությունն ինձ հնարավորություն տվեց կրկին զգալու մրցման շունչը, ինչի շնորհիվ հետագայում եւս լավ ելույթներ կունենամ:
- Զգացվում էր, որ անչափ ուրախ ես ու կարծես այս 5 տարիների բացթողումներն անցյալում թողեցիր:
- Ես գիտեի, որ Եվրոպայի չեմպիոն դառնալն իմ ուժերի սահմաններում է: Միակ մտավախությունս այն էր, որ բուժումս ավարտվելուց հետո ընդամենը 4 ամիս էի մարզվել: Բայց ամեն ինչ նորմալ ընթացավ, ճանաչում էի մրցակիցներիս, զգում էի, որ եթե իմ մոտեցումները ճիշտ օգտագործեմ, ապա կկարողանամ հաղթել:
Տիգրան Մարտիրոսյանը Տիգրան Մարտիրոսյանը
- 77 կգ քաշային կարգում մենք սովոր ենք պատվոհարթակին երկու հայ ծանրորդ տեսնել: Ժամանակին մեդալներ էին նվաճում Գեւորգ Դավթյանն ու Արա Խաչատրյանը, իսկ այս անգամ էլ դու եւ Անդրանիկ Կարապետյանը:
- Անդրանիկն, իսկապես, աշխատասեր ու տաղանդավոր մարզիկ է: Նա դեռ երիտասարդ է ու առաջ գնալու շատ ժամանակ ունի: Ինձ օգնում է նրա հետ մարզվելը, որովհետեւ մրցակցությունը միմիայն դրական ազդեցություն է ունենում մարդու վրա:
- Կարծում եմ քեզ համար տարբերվող էր նաեւ պարգեւատրման արարողությունը, որը կատարեցին սպորտի նախարար Գաբրիել Ղազարյանն ու լեգենդար ծանրորդ, այսօր արդեն Վրաստանում ՀՀ դեսպան Յուրի Վարդանյանը:
- Իսկապես: Ոչ մի անգամ չէր եղել, որ նախարարը գար ու հետեւեր իմ ելույթներին, իսկ դե Յուրի Վարդանյանից պարգեւ ստանալը մեծ հպարտություն է ինձ համար:
- Ելույթներիդ դահիլիճից հետեւում էին նաեւ ընտանիքիդ անդամները: Սա որքանո՞վ էր ոգեւորում քեզ:
-  Թբիլիսի էին եկել բարեկամներս, ընկերներս, ինչը շատ ոգեւորիչ էր: Հատկապես պարտավորեցնող էր այն, որ դահլիճում էր մայրիկս: Նա երբեք չի կարողանում նայել ելույթներս, ու չնայած դահլիճում էլ չէր համարձակվել գլուխը բարձրացնել, սակայն ես նրան խոսք էի տվել, որ կանեմ ամեն ինչ, որպեսզի ուրախացնեմ իրեն:
- Բոլոր հայերն անչափ ուրախացել են քո հաղթանակով, հարազատ Գյուրին էլ կրկին մեծ շուքով դիմավորեց քեզ: Կարոտե՞լ էիր այս ամենը:
- Անչափ շատ էի կարոտել: Ընկերներիս նույնիսկ ասում էի, որ այս զգացողությունները մի տեսակ կարծես մոռացած լինեի: Մեր քաղաքացիները շատ լավ դիմավորեցին, ինչպես միշտ են դա անում: Եթե առաջնության օրը տրամադրությունս բարձր էր, ապա արդեն մեր քաղաքում շատ-շատ բարձր էր: Այդ օրը ես վերապրեցի այն ամենն, ինչը նախկինում ունեցել էի: Շատ շնորհակալ եմ բոլորից:
- Արդեն աշնանը կայանալու է Աշխարհի վարկանշային առաջնությունը: Կհասցնե՞ս լավագույն մարզավիճակիդ վերադառնալ:
- Կհասցնեմ: Եվրոպայի առաջնությանը կարողացա 4 ամսում պատրաստվել, իսկ Աշխարհի ելույթներից դեռ գրեթե 6 ամիս կա, ու այնտեղ կկարողանամ լուրջ կիլոգրամներ բարձրացրել:

Несколько дней назад армяне могли поздравить друг друга, а поводом послужил бронзовый призер Олимпийских игр, чемпион мира по тяжелой атлетике Тигран Мартиросян.
Любители тяжелой атлетики давно соскучились по победам Тиграна, которых он был лишен с Чемпионата мира 2010 года из-за травмы. Mediamax Sport побеседовал с трехкратным чемпионом Европы Тиграном, который уже вернулся в Армению.
- Тигран, твое возвращение в спорт после долгого перерыва ознаменовалось золотой медалью. Что для тебя значит получить уже в третий раз титул чемпиона Европы?
- Последняя моя удача была 5 лет назад, когда я стал чемпионом мира. Потом меня начали преследовать травмы, из-за которых я не мог полноценно тренироваться. Этот Чемпионат Европы позволил мне вновь испытать дух соперничества, что поможет мне хорошо выступать в будущем.
- Было заметно, что ты очень рад, казалось, упущенные 5 лет остались позади.
- Я знал, что в моих силах стать чемпионом Европы. Единственное, что меня беспокоило, что после лечения я тренировался всего 4 месяца. Но все прошло нормально, я знал своих соперников, чувствовал, что, если правильно использовать подходы, я смогу победить.
Тигран МартиросянФото: Facebook
- В категории 77 кг мы привыкли видеть двух армян на пьедестале почета. В свое время медали получали Геворг Давтян и Ара Хачатрян, а на этот раз были вы с Андраником Карапетяном.
- Андраник, действительно, трудолюбивый и талантливый спортсмен. Он еще молод и успеет продвинуться вперед. Мне полезно тренироваться с ним, потому что соперничество исключительно положительно влияет на людей.
- Думаю, для тебя была новой и церемония награждения, которую провели министр спорта Габриэль Казарян и легендарный спортсмен, посол Армении в Грузии Юрий Варданян.
- Это правда. Ни разу в прошлом министр не приезжал, чтобы следить за моими выступлениями. Ну, а получить награду из рук Юрия Варданяна – большая честь.
- За твоим выступлением из зала следила также твоя семья. Насколько это вдохновило тебя?
- Мои родственники и друзья приехали в Тбилиси, и это очень вдохновляло меня. Особенно обязывало присутствие мамы. Она никогда не могла смотреть мои выступления, и даже находясь в зале, сидела с опущенной головой. Но я обещал ей, что обязательно постараюсь порадовать ее.
- Все армяне безмерно рады твоей победе, в родном Гюмри, как всегда, тебя встретили с большими почестями. Скучал по всему этому?
- Очень скучал. Я даже говорил друзьям, что все эти ощущения как-будто забились для меня. Наши сограждане очень хорошо встретили меня, как и всегда. Если в день соревнований у меня было хорошее настроение, то в нашем городе оно стало очень-очень хорошим. В этот день я пережил все то, что испытывал раньше. Я очень благодарен всем.
- Уже осенью состоится рейтинговый Чемпионат мира. Успеешь набрать лучшую форму к нему?
- Успею. К первенству Европы я подготовился за 4 месяца, а до Чемпионата мира еще почти 6 месяцев, и там я смогу поднять серьезные килограммы.