Վարդան Մինասյան. Ունեմ գործող պայմանագիր եւ հաճույքով եմ մարզում իմ թիմը
Հայաստանի հավաքականի նախկին գլխավոր մարզիչ Վարդան Մինասյանը այս տարվա գարնանից աշխատում է Ղազախստանում ու գլխավորում «Տոբոլ» ֆուտբոլային ակումբը: Մրցաշրջանի ավարտին նա Երեւանում է ու Mediamax Sport-ի հետ բացառիկ հարցազրույցում խոսել է իր թիմի, մասնագիտական աճի, հավաքական վերադառնալու ու իր սաների հետ ջերմ հարաբերությունների մասին:
- Պարոն Մինասյան, Դուք արդեն կես տարուց ավելի է ապրում ու աշխատում եք Ղազախստանում: Ի՞նչ փոփոխություններ են տեղի ունեցել Ձեր կյանքում այս ընթացքում:
- Այլ երկրում աշխատանքի անցնելիս նախ պետք է հասկանաս ու ըմբռնես այնտեղ ապրող մարդկանց մտածելակերպը, որպեսզի կարողանաս հեշտ աշխատել ու ապրել նրանց հետ: Իսկ զուտ աշխատանքի առումով՝ մեծ փորձ էր ինձ համար: Ակումբային ֆուտբոլն ամենօրյա աշխատանքի հնարավորություն է տալիս, ես զգում եմ, որ բազմաթիվ փոփոխություններ են կատարվել: Մասնագիտական առումով փոփոխություններ նույնպես զգում եմ:
- Գո՞հ եք արդյոք «Տոբոլի» գրանցած արդյունքից:
Լուսանկարը՝ Մեդիամաքս
- Ես իրատես եմ ու փորձում եմ ճիշտ գնահատել իրավիճակն ու հնարավորությունները: Այն արդյունքը, որը ցույց տվեց թիմը, համապատասխանում է իր ներուժին՝ թե բյուջեի ու թե խաղացողների ընտրության առումով: Չնայած մենք կարող էինք առաջին վեցյակում էլ հայտնվել, բայց մի պահ մեծ թվով վնասվածքներ ունեցանք, ինչն էլ խանգարեց մեզ:
- Հավաքականը թողնելուց հետո նշում էիք, որ ցանկանում եք ուժերը փորձել ակումբային ֆուտբոլում: Այդ աշխատանքը Ձեր սրտո՞վ է:
- Ինձ անհրաժեշտ էր ամենօրյա աշխատանք, դա էր պատճառը, որ հեռացա հավաքականից: Ինչ-որ տեղից պետք է սկսեի, ու խոստովանեմ, որ այս ընտրությունը ճիշտ էր: Նաեւ նշեմ, որ ամենօրյա աշխատանքում սխալվելու դեպքում ժամանակ ես ունենում այն շտկելու ու ճիշտ լուծումը գտնելու համար: Կարողանում ես նորամուծություններ անել:
- Ինչպե՞ս հարմարվեցիք ու սկսեցիք աշխատել Ղազախստանում:
- Իհարկե, հեշտ չի ընտանիքից, ընկերներից, հարազատ քաղաքից հեռու լինել, բայց սա իմ գործն է, իմ ընտրած ճանապարհը, ու դժգոհելու ոչ մի պատճառ չունեմ: Հարմարվելու համար պետք է նախ հարգել այն երկրի ավադույթները, որտեղ ապրում ես ու քեզ լավ են ընդունում: Որոշ բաների պետք է հարմարվես: Չնայած գոյություն ունի ազգային մտածելակերպ, բայց ֆուտբոլում բոլորս էլ խոսում ենք մեկ լեզվով ու հարցերին տրվում է նույն պատասխանը:
- Ի՞նչ նմանություններ եւ տարբերություններ կան Հայաստանում եւ Ղազախստանում ֆուտբոլի կազմակերպման եւ կառավարման առումով:
- Ֆինանսական առումով Ղազախստանում հնարավորությունները շատ են, արտասահմանից կարողանում են լավ ֆուտբոլիստներ ու մարզիչներ հրավիրել: Տեղի մասնագետների մոտ էլ մեծ աճ է գրանցվում: Ղազախստանի ազգային առաջնության մակարդակն ավելի բարձր է, քան Հայաստանինը: Ակումբային թիմերը Չեմպիոնների ու Եվրոպայի լիգայում կարողանում են մի քանի փուլ հաղթահարել: Սակայն պետք է նկատեմ, որ ենթակառուցվածքների առումով Հայաստանը շատ ավելի լավ վիճակում է: Եվրոպական չափանիշներին համապատասխան ակադեմիաները, որոնք կան մեզ մոտ, Ղազախստանում առայժմ բացակայում են:
- Դուք գործող պայմանագիր ունեք «Տոբոլի» հետ, բայց հետաքրքիր է իմանալ՝ այլ ակումբներից առաջարկներ ունե՞ք:
- Իմ պայմանագիրը նախատեսված է մինչեւ 2015 թվականի նոյեմբեր: Կան թիմեր, որոնք հետաքրքրված են ինձանով, նույնիսկ երկու առաջարկ եմ ստացել: Այս պահին, սակայն, ես դրանք չեմ քննարկում, որովհետեւ կենտրոնացած եմ “Տոբոլում” աշխատանքի վրա:
- Հայաստանի ազգային հավաքականի մասին չխոսել չենք կարող: Դուք մինչ այժմ հավաքականի ղեկն ամենաերկար ժամանակով ստանձնած մարզիչն եք ու հավանաբար հետեւում եք մեր թիմի ելույթներին: Ի՞նչ կասեք այս ընտրական մրցաշարի մասին:
- Իհարկե, հետեւում եմ, չէ՞որ սա իմ հարազատ թիմն է: Կարող եմ ասել, որ հավաքականը շատ կարգապահ ու կազմակերպված ֆուտբոլ է խաղում, թիմը մեծ ներուժ ունի: Ուղղակի այս ընթացքում շատ վնասվածքներ եղան, ֆուտբոլիստներ կան, որոնք խաղային պրակտիկա չունեն: Եթե այս ամենը կարգավորվի, ապա ԵՎՐՈ-2016-ի ուղեգիր նվաճելու շանսը կմեծանա:
- Մեկ տարի առաջ, երբ մենք հարցազրույց ունեցանք Ձեզ հետ, նշեցիք, որ արդեն կարոտում եք ազգային հավաքականը: Հիմա, երբ բավական ժամանակ է անցել, ի՞նչ կասեք: Կարոտու՞մ եք արդյոք հավաքականի ֆուտբոլիստներին ու երկրպագուներին:
- Եթե մի տեղ անցկացնում ես քո լավագույն տարիները, իսկ ես գտնում եմ, որ ինձ համար դա հավաքականում աշխատած ժամանակահատվածն էր, ապա պատասխանը պարզ է՝ բնակականաբար, կարոտում եմ: Անկեղծ լինեմ՝ հավաքականի արդյունքներն են նպաստել, որպեսզի ունենամ իմ այսօրվա կարգավիճակն ու աշխատանքը: Ես բոլորին շնորհակալ եմ ու մինչեւ հիմա էլ կապի մեջ եմ տղաների հետ եւ չեմ կարող մոռանալ այն լավ օրերը, որ մենք անցկացրել ենք միասին:
- Երկրպագուները չեն դադարում ցանկանալ կրկին տեսնել Ձեզ հավաքականի ղեկին: Հնարավո՞ր է մի օր կրկին գլխավորեք մեր ազգային ընտրանին:
- Ամեն ինչ էլ հնարավոր է: Մարդ միշտ էլ ցանկանում է երբեւէ վերադառնալ այնտեղ, որտեղ երջանիկ է եղել ու հաջողության է հասել, բայց այս պահին ես գործող պայմանագիր ունեմ ու հաճույքով եմ մարզում իմ թիմը:
- Ի՞նչ ծրագրեր ունեք առաջիկայում:
- Մեկ ամիս Հայաստանում կլինեմ, իսկ հետո «Տոբոլը» մինչեւ Ղազախստանի առաջնության մեկնարկը հավաքներ է անցկացնելու: Կփորձենք մեր հնարավորությունների սահմաններում ուժեղացնել թիմի կազմը, որպեսզի չբախվենք այն խնդիրներին, որոնք ունեցանք այս տարի:

Бывший главный тренер сборной Армении по футболу Вардан Минасян весной этого года начал работу в Казахстане, возглавив тренерский штаб команды «Тобол». По окончании сезона он приехал в Ереван и в эксклюзивном интервью Mediamax Sport рассказал о своей команде, профессиональном росте, возвращении в сборную и теплых отношениях с бывшими воспитанниками.
- Г-н Минасян, Вы уже более полугода живете и работаете в Казахстане. Что изменилось в Вашей жизни за это время?
- Перед тем как начать работать и жить в новой стране, нужно понять образ мысли местных людей, чтобы было легче с ними и жить, и работать. А с точки зрения именно работы это был для меня огромный опыт. Клубный футбол дает возможность каждодневной работы, и я чувствую, что произошло множество изменений. В профессиональном плане я тоже ощущаю перемены.
- Вы довольны результатами «Тобола»?
- Я прагматик и стараюсь реально оценивать ситуацию и возможности. Результат, который показала команда, соответствует ее потенциалу с точки зрения как бюджета, так и выбора игроков. Хотя мы могли попасть и в шестерку лучших, но в какой-то момент сразу много игроков получили травмы, что помешало нам.
- Покидая сборную, Вы говорили, что хотели бы попробовать свои силы в клубном футболе. Вам по душе эта работа?
- Мне была нужна работа на каждый день, поэтому я и ушел из сборной. С чего-то нужно было начать, и, должен признать, мой выбор оказался верным. Отмечу, что, когда ты работаешь каждый день, то у тебя есть время на исправление ошибок и поиск правильных решений. И есть возможность нововведений.
- Как Вам удалось обустроиться в Казахстане и начать работать?
- Конечно, нелегко жить вдали от семьи, друзей, родного города, но это моя работа, выбранный мной самим путь, и у меня нет причин жаловаться. Чтобы свыкнуться, нужно в первую очередь уважать обычаи страны, в которой живешь и где тебя хорошо принимают. Нужно принять некоторые вещи. Хотя существует понятие национального менталитета, но в футболе все говорят на одном языке и на все вопросы звучит один ответ.
- Что общего и какие различия существуют в вопросах организации и управления футболом в Армении и Казахстане?
- В финансовом плане в Казахстане больше возможностей: можно приглашать хороших игроков и тренеров из-за рубежа. У местных специалистов тоже заметен большой рост. Уровень национального первенства в Казахстане выше, чем в Армении. Клубным командам удается преодолевать несколько этапов в Лиге чемпионов и Лиге Европы. В то же время, Армения в более выигрышном положении с точки зрения инфраструктур. Футбольные академии, соответствующие европейским стандартам, которые есть у нас, в Казахстане пока отсутствуют.
- У Вас есть действующий договор с «Тоболом», но интересно было бы узнать, не получали ли Вы приглашений из других клубов?
- Мой договор действителен до ноября 2015 года. Есть команды, интересующиеся мной, я даже получил два приглашения. Но в данный момент я даже не рассматриваю их, так как сконцентрирован на работе в «Тоболе».
- Нельзя не поговорить о национальной сборной Армении. Вы дольше других занимали пост главного тренера и наверняка продолжаете следить за выступлениями наших ребят. Что скажете о нынешнем отборочном турнире?
- Конечно, я слежу, ведь это моя родная команда. Могу сказать, что команда играет в очень дисциплинированный и организованный футбол. У нее большой потенциал. Просто в этот период было много травм, есть футболисты, не имеющие игровой практики. Если все эти вопросы решатся, шансы на получение путевки в Евро-2016 увеличатся.
- Год назад, когда мы брали у Вас интервью, Вы сказали, что уже скучаете по национальной сборной. Что скажете сейчас, когда прошло уже достаточно времени? Скучаете по футболистам и болельщикам национальной сборной?
- Если ты где-то провел свои лучшие годы, а я считаю, что для меня это был период работы в сборной, то ответ очевиден: естественно, скучаю. Буду честен: результаты работы в сборной позволили мне получить нынешний статус и работу. Я благодарен всем и до сих пор поддерживаю связь с ребятами. Не могу забыть те замечательные дни, которые мы провели вместе.
- Болельщики до сих пор хотят видеть Вас во главе сборной. Возможно ли, что Вы однажды вернетесь в национальную сборную?
- Все возможно. Человеку всегда хочется вернуться туда, где он был счастлив, где добился успеха. Но на данный момент у меня есть действующий контракт, и я с удовольствием тренирую свою команду.
- А какие у Вас планы на ближайшее будущее?
- Ближайший месяц я проведу в Армении, а потом «Тобол» начнет сборы перед первенством Казахстана. Попробуем усилить состав команды по мере своих возможностей, чтобы не столкнуться с теми же проблемами, что в этом году.