Բեռնար Շալանդ. Ես աշխատում եմ ողջ եռանդով ու մեծ հաճույքով եմ ապրում հայերի կողքին
Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականը կես տարուց ավելի գլխավորում է Բեռնար Շալանդը: Շվեյցարացու ղեկավարությամբ մեր թիմը ԵՎՐՈ-2016-ի ընտրական փուլում կրել է մեկ պարտություն (Դանիա) ու մեկ անգամ էլ ոչ ոքի խաղացել (Սերբիա): Նոյեմբերի 14-ին կայանալու է Պորտուգալիայի դեմ խաղը, որով էլ հայ ֆուտբոլիստները կավարտեն այս տարին:
Mediamax Sport-ը զրուցել է Շալանդի հետ, որը պատմել է իր աշխատանքի, Հայաստանի հավաքականի հետ կապված երազանքի եւ իր մտքերը սխալ հասկացած ու ներողություն խնդրած լրագրողի մասին:
-Պարոն Շալանդ, ԵՎՐՈ-2016-ի ընտրական մրցաշարում Պորտուգալիայի հավաքականի դեմ խաղին մոտ երկու շաբաթ է մնացել: Ինչպիսի՞ հանդիպում է մեզ սպասվում:
-Մեզ լավ թիմի դեմ մեծ խաղ է սպասվում: Պորտուգալիան ընտրական մրցաշարի մեկնարկային խաղում առանց Ռոնալդուի զիջել է Ալբանիային: Այդ հավաքականը Ռոնալդուի հետ ու առանց նրա տարբեր խաղ է ցույց տալիս: Իհարկե, պորտուգալացիները սեփական հարկի տակ ցանկանալու են Հայաստանի հետ խաղում հաղթանակի հասնել, բայց մեզ համար էլ այդ հանդիպումը մեծ մարտահրավեր է լինելու: Ընտրական այս խմբում ցանկացած արդյունք էլ սպասելի է, չկա մի թիմ, որն իրեն շատ լավ դրսեւորի ու ակնհայտ ուժեղ լինի մյուսներից:
Կարծում եմ՝ յուրաքանչյուրն էլ ունակ է հաղթելու յուրաքանչյուրին: Նույնը եւ մեզ է վերաբերում, Հայաստանի հավաքականը  2 լավ խաղ է անցկացրել Դանիայի ու Սերբիայի դեմ ու հիմա իրեն դրսեւորելու լավ շանսեր ունի: Միգուցե, սպասվող դիմակայության ֆավորիտը Պորտուգալիան է, բայց մենք կարող ենք ինչպես հաղթել, այնպես էլ ոչ ոքի արդյունք գրանցել, լավ խաղ ցույց տալ ու խնդիրներ ստեղծել մրցակցի համար:
Այդ հանդիպումն այս տարի մեզ համար վերջինն է լինելու: Դրանից հետո ամեն ինչ կվերլուծենք ու կպատրաստվենք ընտրական մրցաշարի երկրորդ հատվածին:
Բեռնար Շալանդը
Լուսանկարը՝ Մեդիամաքս
-Նախորդ երկու հանդիպումներում մեր հավաքականը մեծ կորուստներով էր խաղում, մի քանի առանցքային ֆուտբոլիստներ վնասվածքների պատճառով բացակայում էին: Հիմա արդեն վերադարձել են, ինչպիսի՞ հույսեր եք կապում նրանց հետ:
- Առաջիկա հավաքին մեզ կմիանան Հենրիխ Մխիթարյանը, Յուրա Մովսիսյանը, Գեւորգ Ղազարյանն ու Հրայր Մկոյանը: Նրանք հավաքականի շատ կարեւոր ու առանցքային ֆուտբոլիստներ են: Այդ խաղացողները շատ բան կարող են բերել թիմ, մեր մյուս տղաների հետ նրանք կապահովեն հավաքականի լավ խաղը:
-Յուրա Մովսիսյանն արդեն վերադարձել է խաղադաշտ ու երկու խաղում փոխարինման է մտել: Ինչպե՞ս եք գնահատում նրա մարզավիճակը:
-Մովսիսյանի ներկայությունը թիմում շատ կարեւոր է: Երեկ «Ռուբինի» դեմ խաղում նա մի քանի րոպե խաղաց, աստիճանաբար վերադառնում է շարք:  Պորտուգալիայի դեմ խաղին երկու շաբաթ կա, ու հույս ունեմ, որ նա պատրաստ կլինի ու կկարողանա մասնակցել ողջ հանդիպմանը: Ես միշտ խոսում եմ Մովսիսյանի ու նրա ակումբի մարզիչների հետ: Նա եւս շատ է ցանկանում կրկին խաղալ հավաքականում: Ուրախ եմ, որ Մովսիսյանի նման ֆուտբոլիստ ունեմ իմ թիմի կազմում: Ամեն շաբաթ մենք հետեւում ենք բոլոր խաղացողներին ու տեղյակ ենք բոլորի մարզավիճակից: Պարտադիր նշումներ ենք կատարում, թե ով քանի րոպե է խաղացել: Եթե վնասվածքներ են լինում, մեր ֆիզիոթերապեվտը կապվում է ֆուտբոլիստի կամ նրա թիմի համապատասխան մասնագետի հետ ու ամեն ինչ ճշտում:
-Պարոն Շալանդ, դուք արդեն կես տարուց ավել է Հայաստանում եք: Ի՞նչ աշխատանքներ եք կատարել այս ընթացքում:
-Իմ աշխատանքը ես մեծ հաճույքով եմ կատարում: Ես հետեւում եմ առաջնությանը, աշխատում եմ բոլոր տարիքային հավաքականների, ակադեմիայի թիմերի ու նոր մարզիչների հետ:
Ես ամբողջ սրտով կապված եմ Հայաստանի հավաքականի հետ, չափազանց շատ եմ սիրում իմ աշխատանքը: Միշտ հետեւում եմ երկրի առաջնությանը: Մեկնել եմ Իրան, Ղազախստան, Մակեդոնիա ու հետեւել եմ հայ ֆուտբոլիստների ելույթներին:
-Վերջերս շվեյցարական «Լե Մատին» պարբերականը հարցազրույց էր ներկայացրել, որում Դուք Հայաստանի հավաքականը համեմատել էիք Շվեյցարիայի 4-րդ դիվիզիոնի թիմի հետ:
-Դա այդպես չի եղել, ինձ սխալ են հասկացել: Պատմեմ, թե ինչպես է տեղի ունեցել: Դեռևս ապրիլին Ֆրանսիայի հավաքականի երկու ներկայացուցիչների  հետ, ովքեր այդ ժամանակ Հայաստանում էին, այնպես եղավ, որ ներկա եղանք նաեւ գավաթային «Բանանց»-«Գանձասար» խաղին: Ֆրանսիացիները չցանկացան մինչև վերջ մնալ խաղին, պատճառաբանելով, որ այն  Ֆրանսիայի 5-րդ լիգայի հանդիպման  է նման:  Դրանից հետո, երբ ես շվեյցարացի լրագրողին հարցազրույց էի տալիս, ու նա ինձ հարցրեց Հայաստանի առաջնության մակարդակի մասին, այդ դեպքը պատմեցի:  Նաեւ նշեցի, որ Ֆրանսիայի 5-րդ դիվիզիոնի մակարդակը հավասար է Շվեյցարիայի 3-րդ դիվիզիոնին: Նա ինձ սխալ էր հասկացել ու դա վերագրել էր ազգային հավաքականին: Ես աշխատում եմ թիմի տղաների հետ, նրանց շատ սիրում եմ ու հո խենթ չե՞մ, որ նման համեմատություն անեմ: Տղաները լավ հանդիպումներ են անցկացրել Դանիայի ու Սերբիայի դեմ, ես նրանց շնորհակալություն եմ հայտնել, մենք մոտ ենք եղել հաղթանակին, ու ես ինչպե՞ս կարող էի նման խաղ անցկացրած թիմի մասին այդպիսի կարծիք հայտնել:
Հարցազրույցը կարդալուց անմիջապես հետո կապվել եմ շվեյցարացի լրագրողի հետ, նա ներողություն է խնդրել իմ ասածները սխալ հասկանալու համար ու փոխել է հարցազրույցը: Նա նաեւ պաշտոնապես, նամակով դիմել է ինձ ու ՀՖՖ-ին եւ ներողություն է խնդրել:
-Իսկ ինչպիսի՞ շանսեր ունի մեր ազգային հավաքականը 2016 թվականին Ֆրանսիայում կայանալիք ԵԱ-ում հանդես գալու համար:
-Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի հետ ես պարզապես պայմանագիր չեմ կնքել, ես այստեղ եմ, որ թիմի հետ պայքարեմ Ֆրանսիա մեկնելու համար: Միասին մենք կարող ենք դա անել, այս տղաներն ունակ են հաղթահարելու որակավորման փուլի արգելքը: Հայաստանի առաջնությունն աշխարհում լավագույնը չէ, դրա մասին են փաստում նաեւ Չեմպիոնների լիգայի ու Եվրոպայի լիգայի խաղերի արդյունքները: Բայց լուրջ աշխատանքներ են կատարվում, ու աստիճանաբար առաջընթաց է նկատվում:
7 ամիս է այստեղ եմ, ուսումնասիրում եմ հայկական ֆուտբոլը, դիտում եմ նախորդ տարիների խաղերի տեսագրությունները: Ես աշխատում եմ ողջ եռանդով ու մեծ հաճույքով եմ ապրում հայերի կողքին:
-Ձեզ դո՞ւր է գալիս ապրել ու աշխատել Հայաստանում:
-Ես ցանկանում եմ ավելի երկար ժամանակ մնալ այստեղ ու ֆեդերացիայի հետ նպաստել հայկական ֆուտբոլի զարգացմանը: Ինձ համար հաճելի անակնկալ էր բացահայտել Հայաստանը, ու իմ սպասածից հեշտ հարմարվեցի այստեղ: Սերբիայի ու Ֆրանսիայի դեմ հանդիպումներում ստադիոնում շատ լավ երկրպագուներ էին աջակցում հավաքականին,  դա շատ կարեւոր է մեզ համար: Նրանք ավելի ուրախ կլինեին, եթե Սերբիային հաղթեինք, բայց հիանալի աջակցություն ցույց տվեցին:
Իմ մեծ երազանքն է՝ Հայաստանի հավաքականի հետ հանդես գալ Ֆրանսիայում կայանալիք առաջնությունում: Այն իմ մարզած լավագույն թիմն է: Իհարկե, ես որպես մարզիչ հանդես եմ եկել Չեմպիոնների ու Եվրոպայի Լիգաներում, խաղացել եմ «Ռեալի» դեմ, երիտասարդների հավաքականի հետ ելույթ եմ ունեցել Եվրոպայի առաջնությունում, բայց, եթե հաջողվի Հայաստանի հավաքականի հետ ուղեւորվել այնտեղ, դա իմ կյանքի մեծագույն միջոցառումը կլինի: Մենք ամեն ինչ անում ենք այդ երազանքն իրականացնելու համար:

Bernard Challandes: I work with vigor and greatly enjoy living among Armenians
Bernard Challandes has been the head coach of the Armenian national team for over half a year. Under the Swiss coach’s management, Armenia lost once (Denmark) and tied once (Serbia) in Euro 2016 qualifying. Portugal vs. Armenia match will take place on November 14. Armenian footballers will complete the year with this match.
Mediamax Sport talked to Challandes who recounted about his work, dreams he has for the Armenian national and the journalist who had interpreted his views in a wrong way and then apologized for that.
- Mr. Challandes, two weeks remain for the Armenia vs. Portugal game in Euro 2016 qualifying. What kind of match is awaiting us?
- A great match awaits us. At the first match of the qualifying Portugal played without Ronaldo and lost to Albania. This team plays differently with and without Ronaldo. Of course, the Portuguese will attempt to score a victory in their own country but this match will be a challenge for us. Any result can be registered in this qualifying group. There is no a team which plays better or is obviously stronger than the rest.
I believe each team has a chance to win. It refers to us as well - the Armenian team has played well against Denmark and Serbia and now has a very good opportunity to show itself. Portugal is perhaps the favorite of the match but we can win or tie them, play a good game and create problems for the rival.
Bernard Challandes
This match will be our last this year. Afterwards, we will analyze everything and get ready for the second part of the qualification match.
- Our national team has played with losses in the previous two matches. Several key players were not playing because of injuries. Are they already back? What hopes do you have for them?
-Henrikh Mkhitaryan, Yura Movsisyan, Gevorg Ghazaryan and Hrayr Mkoyan will play in the upcoming match. They are critical and key players in the national team. These players can bring much into this team and along with the rest, ensure the national’s good performance.
-Yura Movsisyan is already back in the field and was a substitute in two matches. Is he in good shape?
-Movsisyan’s presence in the team is highly important. He played for a few minutes in the match against Rubin yesterday. He is gradually getting into shape. Two weeks remain for the match against Portugal and I hope he will be ready and will be able to play the entire match. I always talk to Movsisyan and the coaches of his team. He himself is also eager to play in the national team. I am glad to have a footballer like Movsisyan in my team. We watch all players every week and are well aware of what shape they are in. Without fail, we make notes of who has played and for how minutes. In case of injuries, our physiotherapist contacts the footballer or a relevant expert of his team for clarifications.
- Mr. Challandes, you have been in Armenia for over half a year. What have you done so far?
- I enjoy my work. I watch the national championship, work with national teams of all ages, academy teams as well as new coaches.
I feel attached to the Armenian national with all my heart. I love my work over the top, I always watch the championship. I have left for Iran, Kazakhstan and Macedonia and have watched Armenian footballers play.
-Recently, “Le Matin” Swiss daily presented an interview in which you had compared the Armenian national to the 4th division of Switzerland.
- Such a thing has never happened. They got me wrong. This is how it actually was. It happened so that back in April we were present at Banants-Gandzasar Cup Match with two representatives of the French national who were in Armenia then. The French did not want to watch the match until the end saying it resembles the match of the 5th league of France. After that, in an interview a Swiss journalist asked me about the level of the Armenian championship. I remembered and told that story. I also noted that the level of the 5th division of France equals to the 3rd division of Switzerland. The journalist did not get me right and had attributed it to the Armenian national team. I work with the guys in my team and I love them very much. Am I crazy to make such a comparison? They have played well in matches against Serbia and Denmark and I have thanked them for it. We have been close to victory and I simply could not express such an opinion over a team that has played such matches.
After reading the interview, I promptly contacted the Swiss journalist and the latter apologized for having got me wrong and changed the interview. This journalist has also officially sent a letter of apology to me and the Football Federation of Armenia.
- What chances does our team have in the European Championship in France in 2016?
- I have not just signed an agreement with the Football Federation of Armenia. I am here to struggle along with the team for a “ticket” to that championship. Together we will make it. These players are capable of overcoming the qualification match obstacles. The Armenian national championship is not the best in the world – the results of the Champions League and the Europa League prove it. But serious work is being done and gradually, certain progress is observed.
I have been here for seven months. Over this time I have been studying Armenian football. I watch the videos of past year matches. I work with vigor and I enjoy living among Armenians.
- Do you like living and working in Armenia?
- I want to stay here longer and along with the Federation to have my own contribution to the development of Armenian football. I was pleasantly surprised to reveal Armenia for me and I adapted easier than expected. There were very nice fans in the stadium rooting for the team in matches against Serbia and Denmark. It’s highly important for us. They would be happier had we won the match, however, they supported the national really well.
It’s my cherished dream to have the Armenian team play in the championship in France. It’s the best team I have trained. Of course, as a coach I have been at the Champions League and the Europa League, have played against Real Madrid, have played in the Europa League with the youth nationals but if I manage to go there with the Armenian national team, it will be the greatest event in my life. We commit every effort to fulfill this dream.