Մխիթարյան. Պարտությունն աշխարհի վերջը չէ, երբեք մի հանձնվեք
Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի ու Լոնդոնի «Արսենալի» կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանը Reddit-ում պատասխանել է երկրպագուների հարցերին:
***
Խաղից առաջ միշտ նախապես մշակված պլան ենք ունենում, սակայն այն միշտ չէ, որ աշխատում է: Խաղի ժամանակ շատ արագ պետք է որոշումներ կայացնեք: Երբ միայնակ եք ու խաղում եք պաշտպանի դեմ, երկար մտածելու ժամանակ չունեք:
Ես 10 մարզիչների գլխավորությամբ եմ աշխատել ու բոլորն էլ տարբերվել են իրարից: Նրանցից սովորել եմ եւ լավ, եւ վատ բաներ, շնորհակալ եմ բոլորից:
Նախընտրում եմ կենտրոնում խաղալ, ոչ թե եզրում, բայց հենց եզրայինի դիրքում էլ գործում եմ խաղադաշտում: Սակայն կարեւորը ոչ թե դիրքն է, այլ այն, որ խաղում եմ: Պարզապես փորձում եմ օգնել թիմին որքան կարողանում եմ ու հպարտանալու առիթ եմ տալիս հայ երկրպագուներին:
Ֆուտբոլի մասին շատ եմ մտածում, թե ինչ եմ անում մարզումների ժամանակ, ինչն էր լավ կամ վատ, ինչ կարող եմ ավելի լավ անել: Նաեւ ֆուտբոլ եմ շատ դիտում, բայց չեմ մտածում, թե նույնը կարող եմ անել մարզումների ժամանակ: Խաղի ընթացքում ու մարզվելիս ամեն ինչ շատ արագ է տեղի ունենում:
Երբեք չեմ մտածել, որ նորից եմ խաղալու Սոկրատիսի ու Օբամեյանգի հետ: Երազանք էր կրկին նրանց հետ լինել, շատ երջանիկ եմ, որ նույն թիմում ենք: Տխուր էր բաժանվելը, բայց աշխարհը փոքր է, ու մենք նորից միավորվել ենք:
Լուսանկարը` Twitter
Ինձ համար ամենադժվարը գերմաներեն սովորելն էր, որեւէ բառ չգիտեի մինչեւ այն ուսումնասիրելը: Ինքնուրույն էի լեզուն սովորում ու փորձում ավելի հմտանալ: Այդպես էի անում, որ ավելի լավ շփվեմ թիմակիցներիս հետ ու կարողանամ խոսել մարդկանց հետ:
Իսկ ամենահեշտը հայերենն է այն պատճառով, որ այն իմ մայրենին է ու դպրոցում եմ սովորել: Դպրոցում անգլերենին ուշադրություն չէի էլ դարձնում, քանի որ ֆրանսերեն գիտեի, բայց երբ տեղափոխվեցի Եվրոպա, հասկացա, որ ժամանակն է այն սովորելու:
Լեզուներ իմանալը լավ է, բայց երբեմն նաեւ շփոթում ես դրանք, երբ որեւէ բառ ես ուզում հիշել:
Ամենակարեւոր բանը ինքդ քեզ հավատալն է: Սխալներ անելը քեզ վատ խաղացող չի դարձնում: Պետք է ավելի շատ աշխատել: Պետք է հավատալ այն ամենին, ինչ անում ես ու երբեք չհանձնվել: Պարտությունը դեռ աշխարհի վերջը չէ: Դրանից էլ կարող ես սովորել: Փորձիր հաղթել հաջորդ խաղում կամ մարզման ընթացքում:
Շատ մեծ ֆուտբոլիստներ կան, որոնց հետ կցանկանայի հանդես գալ: Բայց ամենաշատը կուզեի հայրիկիս հետ խաղալ: Հիանալի կլիներ միասին համագործակցելը: Նրա խաղի տեսագրությունները նայելիս միշտ սովորել եմ: Սակայն բախտ չի վիճակվել հայրիկիս խաղադաշտում շատ տեսնել: Շատ եմ լսել, որ նա մեծ ֆուտբոլիստ է եղել:
Իմ մասնակցությամբ ամենահավանածս հանդիպումը Եվրոպայի Լիգայի եզրափակիչն էր «Մանչեսթեր Յունայթեդի» կազմում: Նախ՝ մենք հաղթեցինք, կարեւոր Գավաթ նվաճեցինք, ապա ես դարձա առաջին հայ ֆուտբոլիստը, ում հաջողվեց այդ կոչմանն արժանանալ:
Դրա համար էլ այդ հանդիպումը կառանձնացնեմ, այն շատ բան էր նշանակում ինձ համար: Հույս ունեմ, որ հետագայում «Արսենալի» հետ էլ շատ կարեւոր հանդիպումների կմասնակցեմ:

Мхитарян: Поражение – это не конец света, никогда не сдавайтесь
Полузащитник национальной сборной Армении по футболу и лондонского «Арсенала» Генрих Мхитарян ответил на вопросы фанатов в Reddit.
***
До начала матча у нас всегда есть заранее разработанный план, однако он не всегда работает. Во время игры нужно очень быстро принимать решения. Когда вы одни и играете против защитника, времени на раздумья у вас нет.
Я работал под руководством 10 тренеров, и все они были разными. Я научился у них как хорошему, так и плохому. Я благодарен всем им.
Предпочитаю игру в центре, а не на фланге, но на поле действую именно на позиции крайнего полузащитника. Однако важна не позиция, а то, как я играю. Просто пытаюсь помочь команде настолько, насколько могу. Стараюсь дать повод армянским болельщикам для гордости.
Я много думаю о футболе; о том, что я делаю во время тренировок, что было хорошо, а что плохо, а что бы я мог сделать лучше. Очень много смотрю футбол, однако не думаю, что то же самое смогу повторить на тренировках. Во время игры и тренировок все происходит очень быстро.
Никогда не думал, что буду вновь играть с Сократисом и Обамеянгом. Я мечтал играть с ними снова и очень рад, что мы в одной команде. Было грустно расставаться, но мир тесен, и мы снова объединились.
Самым сложным для меня было выучить немецкий – я не знал ни одного слова. Я учил язык самостоятельно, пытался развивать языковые навыки. Я делал это, чтобы лучше общаться с друзьями по команде и разговаривать с людьми.
Самый легкий язык для меня – армянский, так как это мой родной язык, и я его учил в школе. Во время учебы я не уделял внимание английскому, так как знал французский. Но когда переехал в Европу, понял, что пришло время его выучить.
Знать языки – это хорошо. Но иногда ты их путаешь, когда пытаешься вспомнить какой-то слово.
Самое важное – это вера в себя. Ошибки не делают тебя плохим игроком. Нужно еще больше работать. Нужно верить в то, что ты делаешь, и никогда не сдаваться. Поражение – еще не конец света. Из него тоже можно извлечь урок. Попытайся победить в следующей игре или во время тренировок.
Я бы хотел играть со многими великими футболистами. Но больше всего – с отцом. Было бы прекрасно играть вместе. Когда я смотрел записи его игры, всегда чему-то учился. Однако мне не посчастливилось видеть отца на поле часто. Я много слышал о том, что он был великим футболистом.
Самая любимая игра с моим участием – финал Лиги Европы в составе «Манчестер Юнайтеда». Прежде всего, мы победили, завоевали важный кубок, а затем я стал первым армянским футболистом, который удостоился такого титула.
Поэтому я выделю эту встречу: она очень много значила для меня. Надеюсь, что в дальнейшем я буду участвовать в очень важных встречах и в составе «Арсенала».