CONIFA. Եվրոպական ֆուտբոլի գավաթն Արցախում հրաշալի կանցնի
Չճանաչված պետությունների ֆուտբոլի կոնֆեդերացիայի (CONIFA) անդամներն այցելել են Ստեփանակերտ եւ ունեցել մի շարք հանդիպումներ:
Կառույցի պաշտոնական կայքը պաշտոնապես հաստատել է, որ 2019 թվականին կայանալիք Եվրոպական ֆուտբոլի գավաթը հյուրընկալելու է Արցախը: Հանդիպումները կայանալու են հունիսին Ստեփանակերտում, իսկ օրերը դեռ չեն որոշվել:
«Այս տարի Լոնդոնում կայացած հրաշալի առաջնությունը շատ է ոգեւերել բոլորիս: Հաջորդ կանգառը Ստեփանակերտն է: Մեր պատվիրակությունը եղել է այնտեղ, արժանացել հրաշալի հյուրընկալության: Համոզված ենք, որ մասնակցի բոլոր երկրների ֆուտբոլիստները, երկրպագուներն ու լրագրողներն այնտեղ լավ ժամանակ են անցկացնելու»,-ասել է CONIFA-ի նախագահ Պեր-Անդրես Բլինդը:
Արցախը CONIFA-ի անդամ դարձել է 2013 թվականին, որից հետո մասնակցել է վերջինիս կողմից կազմակերպված մի շարք մրցաշարերի:

CONIFA: European Football Cup in Artsakh will be incredible
Members of the Confederation of Independent Football Associations (CONIFA) visited Stepanakert and held a number of meetings.
The official webpage of the structure confirmed that Artsakh will host the 2019 European Football Cup. The matches will be held in Stepanakert in June; exact dates will be announced soon.
“After the incredible success of London 2018, we are excited to be taking our next tournament to a beautiful and relatively undiscovered part of the world. During several official delegation visits to Stepanakert, CONIFA has received incredible hospitality. We are confident that participating teams, fans and travelling media will enjoy the same experience next year,” CONIFA President Per-Anders Blind said.
Artsakh became member of CONIFA in 2013, which followed by their participation in a number of competition, organized by the organization.