Այսօր Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականին հերթական հանդիպումն է սպասվում ԵՎՐՈ-2016-ի ընտրական մրցաշարում: Այս անգամ հայ ֆուտբոլիստները հյուրընկալվելիս դիմակայելու են Սերբիային:
Հենց այս խաղից մենք այլեւս հավաքականի դարպասում ու ավագի թեւկապով չենք տեսնելու թիմի ամենանվիրված ու սիրված խաղացողներից մեկին: 19 տարի ու 93 հանդիպում, բազմաթիվ վառ ու լավ պահեր՝ այսպես մենք հրաժեշտ կտանք հավաքականի պատմության ամենավառ դարպասահապներից մեկին՝ Ռոման Բերեզովսկուն:
Թեեւ հավաքականը միշտ փոփոխվող «կառույց» է, անընդհատ ֆուտբոլիստների տեղաշարժ է կատարվում՝ ոմանք հեռանում են, նրանց փոխարինելու են գալիս նորերը, բայց կան խաղացողներ, որոնց բացակայությանը սովորելն այնքան դժվար է:
Երկար տարիներ անց առաջին անգամ մեր ազգային հավաքականի հայտացուցակը տեսնում ենք առանց սիրելի ու անփոխարինելի ավագ Ռոման Բերեզովսկու: Թեեւ նա դեռ մի քանի ամիս առաջ էր հայտնել հեռանալու մտադրության մասին, թվում էր, թե շատ ժամանակ ունեինք այդ մտքի հետ համակերպվելու համար, բայց իրականությունն ընդունելն ավելի ծանր եղավ:
Գաղտնիք չէ, որ անփոխարինելի ֆուտբոլիստներ ու մարզիչներ չկան, բոլորն ունեն իրենց ժամանակն ու այդ ընթացքում պետք է հասցնեն անել ինչ կարող են իրենց հետքն ու անունը թողնելու համար: Բերեզովսկին այդ առումով իսկապես եզակի է, դժվար է գտնել այնպիսի երկրպագուների, որոնք չեն հիանում նրա մարդկային ու ֆուտբոլային որակներով՝ անմնացորդ նվիրվածությամբ ու համեստությամբ, բացառիկ հանգստությամբ ու ճիշտ կողմնորոշվելու ունակությամբ:
Բերեզովսկին վաղուց դարձել էր հուսալիության ու վստահության խորհրդանիշ: Անգամ այն միտքը, որ նա դարպասում էր, վստահության լրացուցիչ պաշար էր տալիս երկրպագուներին ու թիմակիցներին: Նա հայկական ֆուտբոլի իսկական լեգենդներից էր, ու անկախ ազգային ընտրանու անկումներից ու վերելքներից, ծանր ու հաղթական պահերին, այդպիսին էլ մնաց, միշտ բարձրունքում ու մշտապես սիրելի:
Հին ավագի հեռանալուց հետո նորը՝ Հենրիխ Մխիթարյանը, պետք է շարունակի միավորել ու իր հետեւից տանել ազգային ընտրանին: Չի կարող չուրախացնել այն փաստը, որ Հայաստանում ու նրա սահմաններից դուրս կիսապաշտպանի հեղինակությունն օր օրի շարունակում է աճել: Այս մրցաշրջանում նա ֆանտաստիկ ու լավ ֆուտբոլ է ցուցադրում, հիանալի մարզավիճակում է գտնվում ու նման առաջատարի առկայությունը հավաքականում անկասկած ուրախացնում է: Մխիթարյանի խաղից ինչպես դորտմունդյան ակումբում, այնպես էլ հավաքականում շատ բան է կախված:

Сегодня национальную сборную Армении по футболу ждет очередная встреча. На этот раз армянские футболисты в гостях будут играть с сербами.
Начиная с этого матча, мы уже не увидим в воротах армянской сборной одного из самых преданных и любимых игроков. После 19 лет сотрудничества, 93 матчей и множества прекрасных моментов мы прощаемся с одним из самых ярких вратарей сборной Армении – Романом Березовским.
Хотя сборные всегда подвержены изменениям – одни футболисты приходят, другие уходят, но есть игроки, к отсутствию которых очень сложно привыкнуть. Впервые за долгие годы в списке игроков нашей сборной нет неизменного капитана Романа Березовского. Хотя о своем намерении уйти он сообщил еще несколько месяцев назад, и казалось, у нас было достаточно времени смириться с этим, однако час прощания наступил внезапно.
Не секрет, что незаменимых футболистов и тренеров не бывает, и все должны успеть за короткое время сделать как можно больше, чтобы оставить свой след в истории. В этом плане Березовский, действительно уникален: сложно найти болельщиков, которые не восхищались бы его человеческими и профессиональными качествами, преданностью и скромностью, исключительной уравновешенностью и умением быстро ориентироваться.
Березовский давно стал символом надежности и уверенности. Только одна мысль о том, что он будет защищать ворота, придавала уверенности болельщикам и товарищам по команде. И независимо от успехов сборной, он всегда был и остается легендой армянского футбола.
После ухода старого капитана новый – Генрих Мхитарян – должен сплотить и повести за собой команду. Не может не радовать тот факт, что авторитет полузащитника растет день ото дня, как в Армении, так и за ее пределами. В этом сезоне он играет фантастически хорошо, находится в прекрасной форме, и присутствие такого лидера в команде, несомненно, радует. От его игры зависит многое, как для дортмундского клуба, так и для национальной сборной Армении.