Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի շախմատային ֆեդերացիայի (ՌՇՖ) վարչության նախագահ Իլյա Լեւիտովը կարծում է, որ Հայաստանի հավաքականը վերջին չորս օլիմպիադաներից երեքում հաղթել է նախեւառաջ թիմային ոգու շնորհիվ:
Թիմային մրցույթներում հսկայական նշանակություն ունեն հոգեբանական պատրաստվածությունը եւ թիմային ոգին, ասել է Իլյա Լեւիտովը «Կոմերսանտ»-ի հետ հարցազրույցում:
«Վեցերորդ փուլում մենք հանդիպեցինք հայերի հետ եւ Վլադիմիր Կրամնիկը հաղթանակ տարավ մրցակիցների առաջնորդ Լեւոն Արոնյանի նկատմամբ: Մնացած հայ շախմատիստներն իրենց վարկանիշով մերոնցից ավելի ցածր են, սակայն նրանք հավաքվեցին եւ արդյունքում ոչ ոքի վաստակեցին: Հենց դա է թիմային ոգին, երբ յուրաքանչյուր գրոսմայստեր խաղում է իր եւ ընկերոջ համար, դրա շնորհիվ էլ Հայաստանի հավաքականը հաղթել է վերջին չորդ օլիմպիադաներից երեքում», - ասել է ռուս մասնագետը:

Armenian team won three Olympiads thanks to the team spirit, Russian specialist says
Yerevan/Mediamax/. The Chairman of the Board of the Russian Chess Federation (RCF), Ilya Levitov, thinks that the Armenian team won three of four last Chess Olympiads thanks to the team spirit.
The most important thing in team tournaments is the psychological training and the team spirit, said Ilya Levitov in an interview to “Kommersant”.
“We met the Armenians in the sixth round and Vladimir Kramnik defeated the leader of the Armenian team Levon Aronyan. The rest Armenian chess players are rated much lower than ours but they came together and snatched a draw in the end. This is the team spirit, when every grandmaster plays for himself and for his friend, thanks to which the Armenian team won three of four last Olympiads,” the Russian specialist said.