Երեկ Թբիլիսիում Լեւոն Արոնյանը 2-րդ անգամ հաղթեց Աշխարհի Գավաթը, իսկ այսօր նա արդեն Տիգրան Պետրոսյանի անվան շախմատի տանը հանդիպեց լրագրողների հետ ու ամփոփեց 24 օր տեւած մրցաշարը:
Աշխարհի Գավաթի խաղարկությունների շատ եմ մասնակցել, բայց նույնիսկ առաջին անգամներն այնքան լարվածություն չկար, ինչպես հիմա: Ես գիտեի, որ հավակնորդների մրցաշարում հանդես գալու այլ հնարավորություն էլ չեմ ունենա:
Բոլոր շախմատիտներն էլ անկախ ունեցած կոչումներից, միշտ ցանկանում են Աշխարհի չեմպիոն դառնալ: Հպարտ եմ, որ կարողացա լարվածությանը դիմանալ ու հաղթել:
Թբիլիսիում այցելել եմ այն բակը, որտեղ ապրել է Աշխարհի չեմպիոն Տիգրան Պետրոսյանը: Շատ հետաքրքիր էր տեսնել, թե որտեղ է ապրել ու մեծացել մեծ շախմատիստը, մի տեսակ նաեւ միստիկա կար այդ ամենում:
ՖԻԴԵ-ի նախագահ Կիրսան Իլյումժինովն իմ խաղը համեմատել է Պետրոսյանի ոճի հետ, ինձ համար դա միանշանակ մեծ հպարտություն է: Միշտ ճանապարհներ եմ փնտրել նրան նմանվելու համար, բայց չի ստացվել: Պետրոսյանը շատ հանճարեղ է ինձ համար:
Իմ հաջողության մեջ շատ մեծ էր թիմիս դերը: Թբիլիսիում ինձ շրջապատել են մարդիկ, ովքեր միշտ կողքիս են եղել: Այս երկար տեւած մրցաշարի ժամանակ միասին շատ քայլել ենք, զբոսնել քաղաքում, ֆիզիկականի վրա աշխատել:
Եթե ընտանիքս ու թիմս ինձ այդքան չօգնեին, չէի կարող այսպիսի հաջողություն ունենալ: Շատ շնորհակալ եմ ու զգացված, որ աջակցել են ինձ:
1 տարի առաջ անհաջողություններ ունեի, նման պահերին ես հասկանում, թե ով է քեզ հետ, ով է հավատում քո հաջողություններին: Ու երբ փետրվարին վերադարձա մրցաշարից, հարսնացուս՝ Արիաննան, ասաց, որ պետք է ընտրություն կատարեմ: Որոշեցի ավելի պրոֆեսիոնալ վերաբերվել շամատին ու հիմա շատ գոհ եմ ինձնից, որ կարողացել եմ հաղթել:
Ինձ համար ամենաբարդն Աշխարհի գավաթում, երեւի, Մաքսիմ-Վաշյե Լագրավի հետ պայքարն էր, թայ-բրեյքում դժվարին հաղթանակ տարա:
Այդ պահին նրան է միանում Արիաննա Կաոլին, որի հետ սեպտեմբերի 30-ին ամուսնանալու են: Շախմատիստը մի պահ լռում է, ապա ավելացնում.
Երբ թագուհին գալիս է, մարդիկ իրենց կորցնում են: Եզրափակիչ անցնելն ինձ շատ էր պետք, որ խաղամ հավակնորդների մրցաշարում, դրա համար էլ այդ պարտիան կառանձնացնեմ:
Ես երբեք ամբիցիաների հետ կապված խնդիր չեմ ունեցել, միշտ հավատացել եմ իմ ուժերին, թեեւ նախկինում հավակնորդների մրցաշարում վատ եմ խաղացել, բայց այս անգամ լավ է լինելու:
Իսկ այն, որ մրցաշարի ավարտից մի քանի օր անց ամուսնանալու էի, ինձ չէր խանգարում, հակառակը, նոր կյանք սկսելուն ես պատրաստ եմ, նման մտքերն ինձ միմիայն ոգեւորում են:
Հաղթանակս էլ նվիրում եմ բոլոր այն մարդկանց, ովքեր հավատում են ինձ:
Արիաննա. Հպարտ եմ Լեւոնով, Լագրավի հետ հանդիպման ժամանակ սիրտս քիչ էր մնում կանգներ, այնքան լարված էր: Մարդիկ չգիտեն, թե որքան դժվարություններ է ունեցել նա ու ինչքան ջանք է գործադրել այս ամենին հասնելու համար:

Аронян о новой жизни и крупной победе
Вчера в Тбилиси Левон Аронян во 2-й раз завоевал Кубок мира, а сегодня в доме шахматист имени Тиграна Петросяна он встретился с журналистами и подвел итоги турнира, продлившегося 24 дня.
Я много раз участвовал в розыгрышах Кубка мира, но даже в первый раз я не был настолько напряжен, как сейчас. Я знал, что другой возможности для участия в турнире претендентов у меня не будет.
Все шахматисты вне зависимости от титулов всегда стремятся стать чемпионами мира. Горжусь тем, что сумел преодолеть напряженность и победить.
В Тбилиси я посетил тот самый двор, в котором жил чемпион мира Тигран Петросян. Было интересно увидеть место, где жил и вырос великий шахматист, в этом даже была некая мистика.
Председатель ФИДЕ Кирсан Илюмжинов сравнил мою игру с игрой Петросяна, для меня это, однозначно, большая гордость. Я всегда искал пути, чтобы быть на него похожим, но не получалось. Петросян для меня гений.
В моем успехе велика роль моей команды. В Тбилиси меня окружали люди, которые всегда со мной. За время этого длительного турнира мы часто вместе гуляли по городу, работали над физическим состоянием.
Если бы не помощь моей семьи и команды, я бы не смог добиться такого успеха. Очень тронут и благодарен за эту поддержку.
Год назад я терпел неудачи, в такие моменты понимаешь, кто с тобой, кто верит в твой успех. И когда в феврале я вернулся с турнира, моя невеста Арианна сказала, что я должен сделать выбор. Я решил профессионально отнестись к шахматам и сейчас очень доволен собой и своей победой.
Для меня самой сложной на Кубке мира, пожалуй, выдалась борьба с Максимом Вашье-Лагравом, я с трудом одержал победу в тай-брейке.
В этот момент к нему присоединилась Арианна Каоли, на которой он собирается жениться 30 сентября. Шахматист на минуту замолчал, затем добавил:
Когда приходит королева, люди себя теряют. Выход в финал был мне крайне необходим для того, чтобы сыграть в турнире претендентов, поэтому я выделяю именно эту партию.
У меня никогда не было проблем с амбициями, я всегда верил в свои силы. В прошлом я плохо выступал на турнире претендентов, но на этот раз все будет хорошо.
А тот факт, что через несколько дней после завершения турнира я собираюсь жениться, мне не мешала. Я готов начать новую жизнь, и подобные мысли меня только вдохновляют.
Свою победу я посвящаю всем тем людям, которые верили в меня.
Арианна: Я горжусь Левоном. Во время партии с Лагравом я была настолько напряжена, что сердце чуть не остановилось. Люди не знают, как трудности были у него и сколько усилий он приложил для достижения всего этого.