Երեկ Թբիլիսիում Լեւոն Արոնյանը 2-րդ անգամ հաղթեց Աշխարհի Գավաթը, իսկ այսօր նա արդեն Տիգրան Պետրոսյանի անվան շախմատի տանը հանդիպեց լրագրողների հետ ու ամփոփեց 24 օր տեւած մրցաշարը:
Աշխարհի Գավաթի խաղարկությունների շատ եմ մասնակցել, բայց նույնիսկ առաջին անգամներն այնքան լարվածություն չկար, ինչպես հիմա: Ես գիտեի, որ հավակնորդների մրցաշարում հանդես գալու այլ հնարավորություն էլ չեմ ունենա:
Բոլոր շախմատիտներն էլ անկախ ունեցած կոչումներից, միշտ ցանկանում են Աշխարհի չեմպիոն դառնալ: Հպարտ եմ, որ կարողացա լարվածությանը դիմանալ ու հաղթել:
Թբիլիսիում այցելել եմ այն բակը, որտեղ ապրել է Աշխարհի չեմպիոն Տիգրան Պետրոսյանը: Շատ հետաքրքիր էր տեսնել, թե որտեղ է ապրել ու մեծացել մեծ շախմատիստը, մի տեսակ նաեւ միստիկա կար այդ ամենում:
ՖԻԴԵ-ի նախագահ Կիրսան Իլյումժինովն իմ խաղը համեմատել է Պետրոսյանի ոճի հետ, ինձ համար դա միանշանակ մեծ հպարտություն է: Միշտ ճանապարհներ եմ փնտրել նրան նմանվելու համար, բայց չի ստացվել: Պետրոսյանը շատ հանճարեղ է ինձ համար:
Իմ հաջողության մեջ շատ մեծ էր թիմիս դերը: Թբիլիսիում ինձ շրջապատել են մարդիկ, ովքեր միշտ կողքիս են եղել: Այս երկար տեւած մրցաշարի ժամանակ միասին շատ քայլել ենք, զբոսնել քաղաքում, ֆիզիկականի վրա աշխատել:
Եթե ընտանիքս ու թիմս ինձ այդքան չօգնեին, չէի կարող այսպիսի հաջողություն ունենալ: Շատ շնորհակալ եմ ու զգացված, որ աջակցել են ինձ:
1 տարի առաջ անհաջողություններ ունեի, նման պահերին ես հասկանում, թե ով է քեզ հետ, ով է հավատում քո հաջողություններին: Ու երբ փետրվարին վերադարձա մրցաշարից, հարսնացուս՝ Արիաննան, ասաց, որ պետք է ընտրություն կատարեմ: Որոշեցի ավելի պրոֆեսիոնալ վերաբերվել շամատին ու հիմա շատ գոհ եմ ինձնից, որ կարողացել եմ հաղթել:
Ինձ համար ամենաբարդն Աշխարհի գավաթում, երեւի, Մաքսիմ-Վաշյե Լագրավի հետ պայքարն էր, թայ-բրեյքում դժվարին հաղթանակ տարա:
Այդ պահին նրան է միանում Արիաննա Կաոլին, որի հետ սեպտեմբերի 30-ին ամուսնանալու են: Շախմատիստը մի պահ լռում է, ապա ավելացնում.
Երբ թագուհին գալիս է, մարդիկ իրենց կորցնում են: Եզրափակիչ անցնելն ինձ շատ էր պետք, որ խաղամ հավակնորդների մրցաշարում, դրա համար էլ այդ պարտիան կառանձնացնեմ:
Ես երբեք ամբիցիաների հետ կապված խնդիր չեմ ունեցել, միշտ հավատացել եմ իմ ուժերին, թեեւ նախկինում հավակնորդների մրցաշարում վատ եմ խաղացել, բայց այս անգամ լավ է լինելու:
Իսկ այն, որ մրցաշարի ավարտից մի քանի օր անց ամուսնանալու էի, ինձ չէր խանգարում, հակառակը, նոր կյանք սկսելուն ես պատրաստ եմ, նման մտքերն ինձ միմիայն ոգեւորում են:
Հաղթանակս էլ նվիրում եմ բոլոր այն մարդկանց, ովքեր հավատում են ինձ:
Արիաննա. Հպարտ եմ Լեւոնով, Լագրավի հետ հանդիպման ժամանակ սիրտս քիչ էր մնում կանգներ, այնքան լարված էր: Մարդիկ չգիտեն, թե որքան դժվարություններ է ունեցել նա ու ինչքան ջանք է գործադրել այս ամենին հասնելու համար:

Aronian talks new beginnings and the big win
Levon Aronian won the world title for second time yesterday, as he took the FIDE World Cup in Tbilisi. Now back in Armenia, he talked with the press at Tigran Petrosyan Chess House and summed up the 24-day tournament.
“I’ve been to many World Cups, but it was never as tense as this time. I knew I had no other option to qualify for the Candidates Tournament.
All chess players want to be a world champion, regardless of the titles they already have. I’m proud to have withstood the test and won.
I went to the street in Tbilisi, where world champion Tigran Petrosyan lived. I was very curious to see where he grew into the great chess player. It was almost a mystical experience!
FIDE President Kirsan Ilyumzhinov compared my play to that of Petrosyan, which was a great honor for me. I always tried to be like him and I never succeeded. Petrosyan was too genius for me.
My team played a big part in my victory. In Tbilisi I was surrounded by people who were always there for me. We walked together a lot during the long tournament, worked on my physical preparedness.
Without the great support from my family and team, I’d never be able to achieve what I have now. I’m very grateful and touched by their care.
I had unsuccessful moments a year ago. Such times show you who really cares about you and believes in you. When I came back from the tournament in February, my fiancée Arianne said I had to make a choice. I decided to become more professional and I’m very happy with my results.
I think the game with Maxime Vachier-Lagrave was the most difficult in the World Cup. It was hard beating him in the tie-break.
After that statement he was joined by fiancée Arianne Caoili. The couple will get married on September 30. Aronian went silent for a moment and then added,
“People lose themselves when the queen enters. So, I really needed to pass to the final so that I could get to the Candidates Tournament, that’s why I pointed out that game in particular.
I never had an ambition-related problem. I always believed in myself. I never performed well in the Candidates Tournament but this time will be different.
The fact that I was getting married after the tournament didn’t hinder anything. On the contrary, I’m ready for a new beginning and the thoughts about the wedding only encouraged me.
I dedicate my victory to all those people who believe in me.”
Arianne added,
“I’m so proud of Levon! My heart almost stopped during his game with Vachier-Lagrave, that’s how tense it was. People don’t know how many challenges Levon had to overcome and how much he worked for this achievement.”