Արոնյան. Անչափ երջանիկ եմ, որ կխաղամ հավակնորդների մրցաշարում
Թբիլիսիում երեկ Աշխարհի գավաթի կիսաեզրափակչում Լեւոն Արոնյանն ու Մաքսիմ Վաշիե-Լագրավն երկրագուներին հետաքրքիր ու չափազանց լարված դիմակայություն պարգեւեցին:
Բարեբախտաբար, արմագեդոն պարտիան ավարտվեց հայ շախմատիստի հաղթանակով, որը եզրափակչում մրցելու է չինացի Դին Լիրենի հետ:
Հաղթանակից հետո հայ շախմատիստը խոստովանել է, որ անչափ երջանիկ է հավակնորդների մրցաշարում հանդես գալու իրավունք վաստակելու համար: Շախմատիստը Հայաստանի անկախության օրը երջանկացրել է նաեւ իր հայրենակիցներին:
«Թայ-բրեյքին հատուկ չեմ պատրաստվել, պարպազես պետք է կարողանաս նման իրավիճակներում հավատալ ինքդ քեզ: Երկուսս էլ նյարդերի հետ կապված խնդիրներ ունեինք: Մահման պարտիայում Վաշիե-Լագրավն ընտրեց սեւ խաղաքարերն ու ոչ-ոքիի իրավունքը: Այդ արդյունքին հասնելը շատ հեշտ էր»,- ասել է Արոնյանը:
Սեպտեմբերի 30-ին նշանակված է շախմատիստի հարսանիքը: Նա կատակով նշել է,  որքան երկար մնա Թբիլիսիում, ավելի քիչ կզբաղվի կազմակերպչական հարցերով:

Аронян: Я просто счастлив, что сыграю в турнире претендентов
В полуфинале Кубка мира, проходящего в Тбилиси, Левон Аронян и Максим Вашье-Лаграв подарили поклонникам зрелищное и очень напряженное противостояние.
К счастью, партия армагеддон завершилась победой армянского шахматиста, который в финале сыграет против китайца Дина Лирена.
После победы армянский шахматист признался, что просто счастлив, что завоевал право участия в турнире претендентов. Шахматист в День независимости Армении также осчастливил своих соотечественников.
«К  тай-брейку специально не готовился, просто в таких ситуациях нужно уметь верить в себя. У нас обоих были проблемы с нервами. В «партии смерти» Вашье-Лаграв предпочёл чёрные фигуры и право на ничью. До этого результата ему было рукой подать»,- отметил Аронян.
На 30 сентября назначена свадьба шахматиста. Он в шутку отметил, что чем дольше задержится в Тбилиси, тем меньше займется вопросами организации свадьбы.