Հայաստանի բռնցքամարտի հավաքականը Եվրոպայի առաջնությունում նվաճել է Աշխարհի առաջնության մասնակցության երկու ուղեգիր:
Օգոստոսի 25-ից սեպտեմբերի 3-ը Համբուրգում կայանալիք ԱԱ-ում ելույթ կունենան մի քանի օր առաջ ԵԱ չեմպիոն դարձած Հովհաննես Բաչկովն ու քառորդ եզրափակիչ հասած Կարեն Տոնականյանը:
«ԱԱ-ին մասնակցելու իրավունք ստանում էին այն բռնցքամարտիկները, ովքեր հասնում էին մինչեւ 1/8 եզրափակիչ: Մեր ֆեդերացիան կփորձի դիմել EUBC, որպեսզի այդ իրավունքը ստանա նաեւ Նարեկ Մանասյանը, ով հիանալի մենամարտ անցկացրեց, սակայն մրցավարները սխալ դատեցին ու նրան զրկեցին հաղթանակից: Եթե ստցավեց, ապա Նարեկն էլ կմասնակցի ԱԱ-ին»,- ասել է Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Դավիթ Թորոսյանը:
Նա գոհ է իր թիմի ելույթից, գտնում է, որ ավելի լավ է նվաճել մեկ ոսկե, քան մի քանի արծաթե ու բրոնզե մեդալներ: Ըստ նրա՝ թիմն իր առջեւ դրված խնդիր կատարել է:
Այժմ տղաները պետք է պատրաստվեն Աշխարհի առաջնությանը: Մինչ այդ նախատեսվում է երկու հավաք անցկացնել:
«Շատ սխալ օրացույց է կազմված: Եվրոպայի առաջնությունից երկու ամիս հետո կայանալու է ԱԱ-ն, այն դեպքում, երբ մարզիկները պետք է մի փոքր հանգստանային: Սա ես միայն մեր բռնցքամարտիկների համար չեմ ասում, ԵԱ-ին մասնակցած բոլոր մարզիկներն էլ ունեն այս խնդիրը»,- ավելացրել է նա:
Հավաքականի մյուս անդամներ Նարեկ Աբգարյանը, Արամ Ավագյանն ու Գոռ Երիցյանն էլ պատրաստվելու են օգոստոսի 4-ին Սոչիում կայանալիք պրոֆեսիոնալ բռնցքամարտի երեկոյին: Աբգարյանն ու Ավագյանն ունենալու են 8-ռունդանոց, իսկ Երիցյանը՝ 6-ռաունդանոց մենամարտ:

Torosyan: It’s better to win one gold medal than plenty silver and bronze
The new European Champion Hovhannes Bachkov and Karen Tonakanyan, who reached the quarter finals, are the two athletes who will perform in the world competition on August 25 – September 3 in Hamburg.
“Quotas were for those boxers who reach 1/8 finals. Our federation will appeal to EUBC for a quota that Narek Manasyan should have received. He had a wonderful fight but lost because of wrong judgment by the referees. If we succeed there, Narek will take part in the World Championship too,” said the Armenia boxing team head coach Davit Torosyan.
He’s pleased with his team and believes it’s better to win one gold medal than many silver and bronze ones. According to him, the Armenian team got their job done.
Now the athletes have to prepare for the World Championship. Before that, they will organize two training camps.
“The schedule is bad. The World Championship comes just two months after the European competition, and athletes still need time to rest. I don’t just say it for the sake of our athletes, all boxers who took part in the European Championship face the challenge,” he added.
Other members of the Armenian team Narek Abgaryan, Aram Avagyan, and Gor Yeritsyan will prepare for professional fights in Sochi on August 4. Abgaryan and Avagyan will have 8-round fights, while Yeritsyan’s fight will contain 6 rounds.