Հովհաննես Բաչկով. ԵԱ-ի չեմպիոն դառնալն իմ նպատակներից մեկն էր
Եվրոպայի բռնցքամարտի չեմպիոն Հովհաննես Բաչկովն անչափ ուրախ է ու հպարտ, որ 7 տարվա ընդմիջումից հետո կարողացել է ոսկե մեդալ նվաճել Հայաստանի համար:
«Այսքան տարի ես բռնցքամարտի մեջ եմ ու միշտ պայքարել եմ մեդալների համար: Տարբեր պատճառներով խոշոր առաջնություններում վերջին պահին բաց էի թողնում հաղթանակը, սակայն այս անգամ այլ էր: Ես շատ լավ էի պատրաստվել, մարզավիճակս անթերի էր, մրցավարներն էլ արդար էին դատում մենամարտերս: Արդյունքում, դարձա Եվրոպայի չեմպիոն, ինչն իմ նպատակներից մեկն էր»,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է բռնցքամարտիկը:
Բաչկովն այս հաղթանակի համար շնորհակալություն է հայտնել բոլոր այն մարդկանց, ովքեր աշխատել են իր հետ, օգնել են ճիշտ մոտենալ մրցումներին. «Կցանկանայի առանձնացնել Խարկովի հայ համայնքի ներկայացուցիչներին, ովքեր ողջ մրցաշարի ընթացքում մեզ հետ են եղել, աջակցել են անընդհատ: Մենք այնտեղ կարծես տանը լինեինք»:
Մարզիկը նշել է, որ իր առաջիկա նպատակն Աշխարհի առաջնությունում հաջող հանդես գալն է: Այն կայանալու է օգոստոսի 25-ից սեպտեմբերի 3-ը Համբուրգում. «Ես միշտ էլ համոզված եմ եղել, որ պետք է հաջողության հասնեմ ԵԱ-ում կամ ԱԱ-ում, նոր սկսեմ մենամարտեր վարել պրոֆեսիոնալ բռնցքամարտում: Առանց մեդալի չէի թողնի սիրողականը, քանի որ իմ այսքան տարիների աշխատանքը պարզապես ջուրը կընկներ: Իսկ պրոֆեսիոնալ ռինգ տեղափոխվելու մտադրություն ունեմ, սակայն դա կլինի Աշխարհի առաջնությունից հետո միայն»:

Чемпион Европы по боксу Ованнес Бачков очень рад и горд, что после семилетнего перерыва смог завоевать золотую медаль для Армении.
«Столько лет я был в боксе и всегда боролся за медали. По разным причинам на крупных турнирах упускал победу в последний момент, однако на этот раз было по-другому. Я очень хорошо подготовился, спортивная форма была безупречной, судьи справедливо судили мои поединки. В результате стал чемпионом Европы, что было одной из моих целей»,- заявил боксер на встрече с журналистами.
Бачков за эту победу поблагодарил всех тех людей, которые работали с ним, помогали правильно подходить к соревнованиям: «Хотел бы выделить представителей армянской общины Харькова, которые на протяжении всего турнира были с нами, постоянно поддерживали. Мы были здесь как дома».
Спортсмен отметил, что его ближайшая цель – успешно выступить на чемпионате мира. Чемпионат состоится с 25 августа по 3 сентября в Гамбурге: «Я всегда был уверен, что должен достичь успеха или на ЧЕ или на ЧМ, чтобы начал вести поединки в профессиональном боксе. Без медали не бросил бы любительский спорт, поскольку моя работа за все эти годы была бы напрасной. А намерение перейти на профессиональный ринг имею, однако это будет только после чемпионата мира».