«Մանչեսթեր Սիթիի» հաղթանակը 10 հոգով եւ «ՄՅ»-ի հերթական ֆիասկոն
Կայացան անգլիական Պրեմիեր-լիգայի 30-րդ տուրի հանդիպումները: Պարտություն կրելով Բիրմինգեմում` «Չելսին» այժմ կորցրած միավորներով զիջում է «Մանչեսթեր Սիթի»-ին, որը համարյա ամբողջ հանդիպումն անցկացնելով 10 հոգով, այնուամենայնիվ, հաղթանակ տոնեց: Իսկ «Արսենալն» ու «Լիվերպուլը», հաղթանակներ արձանագրելով, նվազագույնի հասցրին Մոուրինյոյի թիմի հետ տարբերությունը:
Առաջնության ստվերային առաջատար «ՄՍ»-ն հյուրընկալվել էր անզիջում «Հալլ Սիթիին»: Պելեգրինիի սաների համար հանդիպումը անհաջող մեկնարկեց. արդեն 10-րդ րոպեին ամենահուսալի պաշտպաններից մեկը, ուղղելով սեփական սխալը, ստիպված էր կատարել վերջին հույսի սահանկում: Արդյունքում` կարմիր քարտ, եւ թիմը գրեթե ամբողջ հանդիպումն անցկացրեց 10-հոգով: Կենտրոնական պաշտպանի դիրք ստիպված եղավ նահանջել Յայա Տուրեն, ով այս խաղաշրջանում խփած գոլերով բազմիցս փրկել է իր թիմին: Լավ է` «ՄՍ»-ի կազմն այնպիսին է, որ հարձակման գիծն առանց Տուրեի էլ դերակատար ունի, ինչն էլ 14-րդ րոպեին ցույց տվեց Դավիդ Սիլվան: Իսպանացին, ով գոլ չէր հեղինակել նախորդ տարվանից ի վեր, հարված կատարեց ճիշտ ժամանակին` գնդակ ստանալով դաշտի կենտրոնում: Մոտենալով տուգանային հրապարակին` (տարօրինակ կերպով նրան ոչ ոք չէր «փակում») Սիլվան շուրջ 27 մետրից դիպուկ հարված կատարեց դեպի «Հալլի» դարպասի վերին ձախ անկյունը: Խփելով այդքան անհրաժեշտ գոլը` «ՄՍ»-ն անցավ հակագրոհների մարտավարությանը` փորձելով առաջին հերթին ապահովել սեփական դարպասը: «Հալլը» դապրասի գրավման մի քանի հնարավորություն ունեցավ, սակայն «ՄՍ»-ն կասեցրեց դրանք, ավելին, մրցավարի ավելացրած ժամանակում Ջեկոն հերթական հակագրոհից հետո կրկնապատկեց հաշիվը: «ՄՍ»-ի կարեւոր հաղթանակը չեմպիոնության համար պայքարում: Հիմա կորցրած միավորների քանակով «ՄՍ»-ն «Չելսիին» գերազանցում է 3 միավորով, իսկ հաշվի առնելով, որ վերջիններս դուրս են մնացել ՉԼ-ից եւ, հետեւաբար, բոլոր ուժերը կներդնեն առաջնությունում («Չելսին» ՉԼ-ում հավանաբար կանցնի «Գալաթասարային»), ապա չեմպիոնության հավանականությունը «ՄՍ»-ի համար մեծ է, ինչպես երբեւէ:
Խաղաշրջանի սկզբում Մոուրինյոն ասում էր, որ իր թիմը պատրաստ չէ առաջնությանը. «Մենք «ՄՍ»-ին զիջում ենք գրեթե բոլոր բաղադրիչներով»: Ճանաչելով ժոզեին` կարելի է ենթադրել, որ նա պարզապես բլեֆ է անում, ինչպես սկսնակ պոկեր խաացողը: Որպեսզի Մոուրինյոն չպայքարի՞ առաջին տեղի համար. ո´չ, այդպիսի բան Հատուկն իրեն չի կարող թույլ տալ: Փոխարենը, եթե Մոուրինյոյին հաջողվի տիտղոսի արժանանալ, պատկերացնում եմ, թե ինչպիսի մակդիրների նա կարժանացնի իր գործընկերներին, հատկապես Վենգերին ու Պելեգրինիին: Ես նրանց չեմ նախանձում: Ինչ էլ պատահի, «Աստոն Վիլլա»-ի հետ խաղում «Չելսին» գունատ էր երեւում: Եվ այս խաղն էլ առանց հեռացումների չանցավ, այն էլ` երկու թիմերի: 68-րդ րոպեին 2-րդ դեղին քարտի պատճառով դաշտից հեռացվեց Վիլիանը, իսկ խաղի ամենավերջում` նաեւ Ռամիրեսը: «Աստոն Վիլլան» վերջնականապես ճնշեց հակառակորդին` վերջին րոպեներին խլելով հաղթանակը. 82-րդ րոպեին աչքի ընկավ Դելֆը:
«ՄՅ»-«Լիվերպուլ»: Անգլիայի երկու ամենատիտղոսակիր ակումբների մրցապայքարը: «ՄՅ»-ի համար գոյություն չունի ավելի ատելի մրցակից, քան «Լիվերպուլը», եւ հակառակը:  Մոյեսը… ես չգիտեմ, թե էլ ինչ պետք է տեղի ունենա, որպեսզի «ՄՅ»-ի տերերը տեսնեին, արթնանային… Հաշիվը` 0:3, դարպասի ուղղությամբ հարվածների հարաբերակցությունը` 1:7: «Օլդ Թրաֆորդում» ընդամենը ՄԵԿ հարված դեպի դարպասը: Ինչի՞ մասին էին մտածում Ռաֆայելն ու Ջոնսը, երբ հենց այնպես 11-մետրանոց էին բերում թիմին: Ինչո՞վ էր զբաղված «ՄՅ»-ի հարձակման գիծն ամբողջ խաղի ըթնացքում: Առհասարակ, ի՞նչ հրահանգներ կային ամբողջ հանդիպման համար: Ինչպե՞ս էր պատրաստվում խաղալ «ՄՅ»-ն: Վերջերս կարդում էի 80-ականների հայտնի դարպասապահ Վիկտոր Չանովի հարցազրույցը: Նա պատմում էր, որ երբ մեծն Լոբանովսկին լքեց Կիեւի «Դինամոն» ԽՍՀՄ-ի հավաքականը մարզելու համար, նրան փոխարինեց Մորոզովը, եւ թիմը կտրուկ անկում կատարեց դեպի ներքեւ (իսկ Մորոզովն, ասեմ ձեզ, ամենաթույլ մարզիչներից չէր, հենց նրա օրոք էին «Զենիթում» վերելք ապրել Արշավինը, Կերժակովը, Բիստրովը): Տեսնելով դա` խաղացողները որոշեցին չկատարել մարզչի հրահանգները, այլ խաղալ այն ֆուտբոլը, որը խաղում էին Լոբանովսկու ժամանակ: Եվ ի՞նչ եք կարծում: Թիմը սկսեց հաղթել ու բարձրանալ մրցաշարային աղյուսակում: Միգուցե Ռունին ու Կոն պետք է նույն կե՞րպ վարվեն: Ավելի վատ հաստատ չի լինի: Մոյեսի ղեկավարման ընթացքում ֆուտբոլային աշխարհը կորցրեց ինքնատիպ, եռանդուն եւ մեծ թիմ: Ափսոս…
Ինչ վերաբերում է հանդիպմանը, ապա «Լիվերպուլը» խաղում էր ամենաթեթեւ խաղերից մեկը այդ թիմերի պատմության ընթացքում: Երկու անգամ լեգենդար Ջերարդը 34-րդ եւ 46-րդ րոպեներին իրացրեցին 11-մետրանոցներ, 77-րդ րոպեին նրա եւս մեկ հարվածը դիպավ դարպաասաձողին՝ դրանով Սթիվի Ջիին զրկելով հեթ-տրիկից:  «ՄՅ»-ի համար հաշիվն ամոթալի դարձրեց Սուարեսը 84-րդ րոպեին: Իսկ «ՄՅ»-ն ջղաձգային ու պարզունակ գրոհներից բացի «Լիվերպուլին» ոչինչ չառաջարկեց: Ինչպես եւ իր գործընկեր Ռոջերսին ոչինչ չկարողացավ առաջարկել Մոյեսը: Թեեւ զարմանալի ոչինչ չկա:
Առաջատարների քառյակից մեկ այլ ակումբ` «Արսենալը», հանդիպեց «Տոտենհեմին»: Այստեղ ամեն իչ վճռեց Ռոսիցկու գեղեցիկ գոլը, ով 2-րդ րոպեին աջ եզրից դիպուկ հարվածով գրավեց Լյորիսի դարպասի հեռավոր անկյունը: Հետագայում, չնայած «Տոտենհեմի» բոլոր ջանքերին, հաշիվը չփոխվեց` 0:1:

Победа “Манчестер Сити” в меньшинстве и очередное фиаско “МЮ”
Состоялись матчи 30-го тура английской премьер-лиги. Проиграв в Бирмингеме, "Челси” теперь по потерянным очкам уступает "Манчестер Сити”, который, играя почти весь матч в меньшинстве, тем не менее, одержал победу. А "Арсенал” и "Ливерпуль”, одержав победы, до минимума сократили отставание от команды Моуриньо.
Теневой лидер чемпионата “МС” гостил у неуступчивого “Халл Сити”. Игра началась для подопечных Пеллегрини неудачно, уже на 10-й минуте один из самых надежных защитников чемпионата Компани, исправляя собственную ошибку, был вынужден совершить фол последней надежды, как итог - красная карточка, и команда почти на весь матч остается в меньшинстве. Назад на позицию центрального защитника был вынужден отойти ЯЯ Туре, человек, который в нынешнем сезоне не раз своими голами спасал манкунианцев. Благо состав у “МС” такой, что солировать в атаке есть кому и без Туре, что и продемонстрировал на 14-й минуте Давид Сильва. Испанец, который не забивал с прошлого года, выстрелил вовремя, получив мяч в районе центрального круга. Приблизившись к штрафной площади и, что странно, не опекаемый никем, Сильва роскошным обводящим ударом метров с 27 поразил левую девятку ворот “Хала”. Забив столь нужный гол, “МС” перешел на тактику контратак, стремясь в первую очередь обезопасить свои ворота. “Халл” же имел пару моментов для взятия ворот, но “МС” выстоял, более того, уже в компенсированное время Джеко после очередной контратаки удвоил счет. Важная победа “МС” в борьбе за чемпионство. Теперь по потерянным очкам “МС” опережает “Челси” на 3 очка, а учитывая то, что горожане выбыли из ЛЧ и соответственно все силы бросят на чемпионат (“Челси” в ЛЧ скорей всего пройдет “Галатасарай”), то шансы на чемпионство у “МС” как никогда велики.
Перед началом сезона Моуриньо сказал, что его команда не готова к чемпионству, мол “мы уступаем “МС” чуть ли не во всех компонентах”. Зная Жозе, можно предположить, что он просто блефует, как начинающий покерист. Чтобы Моуриньо не боролся за первое место, нет, такого  позволить себе Особенный не может! Зато если Моуриньо удастся взять титул, то представляю, какими эпитетами он наградит своих коллег, особенно Венгера и Пеллегрини. Я им точно не завидую. Как бы то не было, но в игре с “Астон Виллой” “Челси” выглядел бледно. И тут не обошлось без удалений, даже двух. Сперва за две желтые карточки на 68-й минуте был изгнан с поля Виллиан, а в самом конце игры - еще и Рамирес. “Астон Вилла” дожала-таки соперника, вырвав победу в концовке: на 82-й минуте отличился Делф.
“МЮ” - “Ливерпуль”. Битва двух самых титулованных клубов Англии. Нет для “МЮ” соперника ненавистнее, чем “Ливерпуль”, и наоборот. Мойес... я не знаю, что еще должно произойти, чтобы владельцы “МЮ” прозрели, очнулись, проснулись... Счет 0-3, соотношение ударов в створ ворот - 1-7! На “Олд Траффорд” в самом принципиальном дерби ОДИН удар в створ! О чем думали Рафаэль и Джонс, когда на ровном месте привозили команде пенальти? Чем весь матч занималась атакующая линия “МЮ”? Вообще, какая установка была на матч? Как собирался играть “МЮ”? Читал недавно интервью известного вратаря 80-х Виктора Чанова. Так вот, он рассказал, что, когда великий Лобановский покинул киевское “Динамо”, уйдя тренировать сборную СССР, на смену ему пришел Морозов, и команда резко покатилась вниз (а Морозов, я вам скажу, был не самым слабым тренером, именно при нем расцвели в “Зените” Аршавин, Кержаков, Быстров). Видя это, игроки решили не выполнять установки тренера, а играть в тот футбол, в который они играли при Лобановском. И что вы думаете? Команда стала выигрывать и подниматься в турнирной таблице. Может, Руни и Ко стоит поступить так же? Хуже-то точно не будет, куда уж еще хуже? За время правления Мойеса футбольный мир потерял самобытную, задорную и великую команду. Жаль…
Что же касается самого матча, то “Ливерпуль” выиграл наверное одно из самых легких дерби в истории этих команд. Дважды легендарный Джерард на 34-й и 46-й минутах реализовал пенальти, еще один его удар с точки на 77-й минуте пришелся в штангу, лишив тем самым Стиви Джи хет-трика. Позорным же для “МЮ” счет сделал Суарес, на 84-й минуте четко реализовав выход один на один с Де Хеем. “МЮ” же кроме судорожных и примитивных атак ничего “Ливерпулю” не предложил. Как и ничего не смог предложить своему коллеге Роджерсу Мойес. Хотя тут удивляться нечему.
Другой клуб лидирующей четверки “Арсенал” схлестнулся в лондонском дерби с “Тоттенхэмом”. Здесь все решил красивый гол Росицки, который на второй минуте с правого фланга пушечным ударом поразил дальнюю девятку ворот Льориса. В дальнейшем, несмотря на все усилия “Тоттенхэма” отыграться, счет не изменился - 0-1.