Լուսանկարը` Արկադի Անդրեասյանի անձնական արխիվից
«Երբ մտնում էի ստադիոն, ու 75 հազար երկրպագու միաբերան վանկարկում էր «Արարատ, հուպ տուր», զգում էի, որ ամեն գնով պետք է հաղթենք: Հաճախ ինձ մրցակցի ավագներն ասում էին, որ խաղը չսկսած` դուք արդեն հաղթում եք 1:0 հաշվով»,- մի քանի տարի առաջ էր, զրուցում էինք Հովհաննես Զանազանյանի հետ, իսկ նա ոգեւորված պատմում էր իր ֆուտբոլային ամենամեծ սիրո՝ «Արարատի» մասին:
Ցավոք, մենք ականատես չենք եղել այդ լեգենդար թիմի ու նրա լեգենդար ֆուտբոլիստների խաղին: Հարցազրույցի առաջարկը Զանազանյանն ընդունեց միանգամից, եկավ հանդիպման, գրկեց մեզ ու խոստովանեց, որ անչափ ուրախալի է, որ երիտասարդները հիշում են իրենց: Իսկ զրուցեցինք շատ-շատ երկար, որովհետեւ նա պատմում, ուրախանում ու վերապրում էր ֆուտբոլային ամեն մի օրը:
Երեկ իմացանք Հովհաննես Զանազանյանի մահվան մասին, շատ տխրեցինք: Ու այսօր անընդհատ խոսում ենք նրանից, ափսոսում, հուզվում:
«Հրազդանում» խաղալու էինք «Բավարիայի» հետ: Արդեն մտնում էինք դաշտ, նրանց ավագ Բեկենբաուերը ինձ ձեռքով խփեց, ցույց տվեց դաշտն ու թե «ամիգո, ամիգո, ու, ըստ երեւույթին ասաց, թե հաղթելու են: Շատ բարկացա, հայերեն ասացի, թե դաշտը մերն է, ու հաղթողն էլ մենք ենք լինելու: Այդպես էլ եղավ»,- այնքան բարձր ու ուրախ ծիծաղով այդ օրը պատմեց Զանազանյանը:
Այժմ պատմելու հերթը նրա ընկերներինն է:
Նորայր Մեսրոպյան, «Արարատ-73»-ի պաշտպան
Մենք 1962 թվականից ճանաչում էինք իրար, ավելին էինք, քան ընկերներ: Շատ ընտանիքասեր էր Հովանը, շատ էր սիրում երեխաներին ու հատկապես թոռնիկներին:
Շատ դժվար է լինելու առանց Հովանի, առանց նրա հնարավոր չէ պատկերացնել «Արարատ 73»-ը: Մեր անփոխարինելի ավագն էր, դաշտում նա էր մարզիչը՝ հուշում էր ինչպես խաղանք, որն է ճիշտ փոխանցումը, ու գիտեք, բոլորս լսում էինք նրան: Միասին ուրախանում ու տխրում էինք:
Երեկ էլ մեր տղաներով հավաքվել էինք, վերհիշում ու… գիտեք, թե ընտանիքը, թե ընկերներն ամեն ինչ արեցին, բայց, ցավոք, հիվանդ էր ու չկարողացան փրկել:
Օնիկ Աբրահամյան, «Արարատ-73»-ի մարզիչ
Հովհաննեսն իմ սանն է եղել, ես դեռ դպրոցական տարիքից եմ իրեն ու եղբորը հետեւել, նա իմ աչքի առաջ է մեծացել ու առաջընթաց արձանագրել: Նա անբաժանելի էր «Արարատից»: Առանց Հովանի «Արարատ-73»-ը որբացավ:
Հովհաննես Զանազանյանը մեր լավագույն ֆուտբոլիստներից էր, իր վրա ամեն ինչ վերցնող, բոլոր դժվարություններին դիմացող: Կայուն ֆուտբոլիստ էր, չափազանաց աշխատասեր, երկու ոտքերով էլ ուժեղ հարվածների էր տիրապետում: Դաշտում հիանալի էր համագործակցում թիմակիցների հետ: Իսկական պրոֆեսիոնալ ֆուտբոլիստ էր բոլոր առումներով:
Նա հիանալի ավագ էր, շատ լուրջ մարդ, կազմակերպչական մեծ ձիրք ուներ, կարողանում էր բոլոր տղաներին համախմբել ու տրամադրել խաղին, անհրաժեշտ խոսքեր ասել: Գեղեցիկ գոլեր էր խփում ու մեզ առաջ տանում: Իսկական առաջատար էր թե դաշտում, ու թե կյանքում: Եթե մտքին մի բան էր դնում, անպայման անում էր:
Նիկոլայ Ղազարյան, «Արարատ-73»-ի հարձակվող
Առանց Հովանի շատ դժվար կլինի: Մենք երկար տարիներ «Արարատի» բոլոր տղաներով շատ մտերիմ ենք եղել, այնքան ենք իրար սովորել, որ հիմա չեմ էլ պատկերացնում, ինչպես ենք կարողանալու առանց նրա: Հովանի կորուստը շատ ծանր է:
Նա մեր լավ ընկերն էր, սիրելի ավագը, որն իր աշխատասիրությամբ, վարպետությամբ, նվիրվածությամբ ու կամքի ուժով օրինակ է եղել մեզ համար: Դրա համար էլ հենց նրան ենք ավագ ընտրել: Միշտ կարողացել է ֆուտբոլիստներին ոգեւորել, մեր խաթրով գնալ, մենք էլ փորձել ենք մեր ավագի հույսերն արդարացնել: Շատ հաճախ խաղի ընթացքը հենց Հովանի շնորհիվ էինք կարողանում փոխել:
Նա շատ ուժեղ ֆուտբոլիստ էր, պատահական չէր, որ նաեւ ԽՍՀՄ-ի հավաքական էր միշտ հրավիրվում ու 1972 թվականի Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր է դարձել: Որտեղ էլ որ նա խաղում էր, իրեն լավ էր դրսեւորում:
Սերգեյ Պողոսյան, «Արարատ-73»-ի հարձակվող
Հովանը մեծ, անչափ մեծ ներդրում ունի «Արարատի» ու հայկական ֆուտբոլի գրանցած հաղթանակներում ու հաջողություններում: Նա իսկական ավագ էր՝ ոսկե ավագ, լավ ընկեր:
Նա էր էներգիա տալիս բոլորիս խաղադաշտում, ղեկավարում էր խաղը, դուխ էր տալիս: Շատ թասիբով ու հայրենասեր տղա էր, մանավանդ, որ դրսում էինք խաղում, այնպես էր բոլորիս ներշնչում, որ հանուն մեր ազգի պետք է հաղթենք:
Մեծ ցավ եմ հիմա ապրում, մենք՝ «Արարատ-73»-ի տղաներս, շատ մեծ բան կորցրինք:
Հովհաննես Զանազանյանը ծնվել է 1946 թվականին: 1959-ից եղբոր՝ Լեւոնի, հետ սկսել է առաջին քայլերը ֆուտբոլում: Զարգացնելով ֆուտբոլային որակները նա աստիճանաբար հետաքրքրել է «Արարատին», դարձել թիմի առանցքային խաղացողն ու ավագը:
Հայաստանի ամենաուժեղ թիմի հետ դարձել է ԽՍՀՄ չեմպիոն (1973), փոխչեմպիոն (1971), գավաթակիր (1973, 1975), իսկ Խորհրդային Միության հավաքականի կազմում՝ Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր: 1971 եւ 1973 թվականներին ընդգրկվել է ԽՍՀՄ 33 լավագույն ֆուտբոլիստների շարքում:
Զանազանյանն աշխատել է նաեւ որպես մարզիչ, 2013 թվականին երկրին մատուցած ծառայությունների համար ստացել է առաջին աստիճանի մեդալ:

Фото: Из личного архива Аркадия Андреасяна
«Когда я выходил на стадион и 75 тысяч болельщиков одновременно скандировали «Арарат», я понимал, что мы должны победить любой ценой. Часто мне капитаны соперников говорили, что мы вели 1:0 еще до начала игры», - несколько лет назад мы беседовали с Ованнесом Заназаняном, и он  рассказывал о самой большой своей футбольной любви – «Арарате».
К сожалению, мы не были свидетелями выступлений «Арарата», но нашу просьбу об интервью Заназанян принял сразу, отметил, что очень рад, что молодежь еще помнит о них. И беседа наша получилась долгой: он рассказывал, радовался, переживал снова каждый футбольный день.
Вчера мы со скорбью узнали о кончине Ованнеса Заназаняна.
На «Раздане» у нас начинался матч с «Баварией». Мы выходили на поле, когда их капитан Беккенбауэр похлопал меня по плечу, показал на поле и что-то сказал, вроде «амиго, амиго…» по всей видимости, говорил, что они победят. Я рассердился и на армянском сказал, что это наше поле, и победа будет нашей. Так и вышло», - громко и задорно смеясь, рассказывал Заназанян.
Теперь очередь рассказывать за его товарищами.
Норайр Месропян, защитник, «Арарат»
Мы знали друг друга с 1962 года, мы были больше чем друзьями. Ован был очень предан семье, любил детей, и особенно внуков.
Без него невозможно представить «Арарат-73». Он был незаменимым капитаном. Он был вместо тренера на поле, подсказывал, как играть, куда передавать, и знаете, мы все слушали его.
Вчера мы собрались, вспоминали… И семья, и друзья сделали все возможное, но он был очень болен, к сожалению, не получилось его спасти.
Оник Абраамян, «Арарат-73», тренер
Ованнес был моим подопечным. Они с братом выросли у меня на глазах. Он был неотъемлемой частью «Арарата», без него «Арарат-73» осиротел.
Ованнес Заназанян был одним из лучших наших футболистов, очень стабильным, трудолюбивым, владел ударами с обеих ног. На поле он прекрасно работал с товарищами, был настоящим профессионалом во всех отношениях.
Ован был прекрасным капитаном, очень серьезным человеком, имел хорошие организаторские способности. Он умел всех сплотить, настроить на игру, сказать нужные слова. Он забивал красивые голы и вел нас вперед. Он был настоящим лидером, как на поле, так и в жизни. Если он что-то задумывал, то обязательно добивался своего.
Николай Казарян, «Арарат-73», нападающий
Без него будет очень тяжело. Мы, игроки «Арарата», долгие годы были очень близки, мы были настолько привязаны друг ко другу, что теперь не представляю, как нам быть без него.
Он был хорошим другом, любимым капитаном, который своим трудолюбием, мастерством, преданностью и силой воли служил нам примером. Поэтому мы и выбрали его в капитаны. Он всегда умел воодушевить игроков, а мы старались оправдать надежды нашего капитана. Что именно благодаря Овану нам удавалось изменить ход игры.
Он был очень хорошим футболистом, не случайно его всегда приглашали в сборную СССР, и в 1972 году завоевал бронзовую медаль на Олимпиаде. Где бы он ни играл, он прекрасно проявлял себя.
Сергей Погосян, «Арарат-73», нападающий
Ован очень многое сделал для «Арарата» и армянского футбола. Он был истинным капитаном, хорошим другом.
Он всех подкреплял энергией на поле, руководил игрой, поддерживал нас. Он был настоящим патриотом, и подталкивал нас к победе, особенно на выездных матчах.
Ованнес Заназанян родился в 1946 году. С 1959 году вместе с братом  Левоном начал делать первые шаги в футболе. Вскоре им заинтересовался «Арарат» и  футболист стал одним из ключевых игроков клуба.
В составе сильнейшей команды Армении он стал чемпионом СССР (1973), вице-чемпионом (1971), обладателем кубка (1973, 1975), а в составе сборной СССР – бронзовым призером Олимпийских игр. В 1971 и 1973 гг был включен в список 33 лучших футболистов СССР.
Заназанян также работал в качестве тренера, в 2013 году был награжден медалью первой степени «За заслуги перед отечеством».