Վաղը մեր ֆուտբոլի ազգային հավաքականն ԵՎՐՈ-2016-ի ընտրական մրցաշարում արդեն 7-րդ հանդիպումը կանցկացնի: Ընդամենը երկու ամիս անց հայտնի կդառնան Ֆրանսիայում կայանալիք առաջնության ուղեգրերն ապահոված թիմերի անունները:
Մեր պարագայում հույսը, կարելի է ասել, մարած է, թեեւ որոշ լավատեսներ դեռ շարունակում են հավատալ բարեհաջող ելքին: Սակայն այս ընտրական մրցաշարում էլ, երբ եզրափակիչ փուլ դուրս գալն ամենաիրականն ու հնարավորն էր թվում, մեր ֆուտբոլիստներին կրկին առաջադրանքը կատարել չհաջողվեց:
Խնդիրն ազգային ընտրանուն չհավատալու կամ վստահելու մեջ չէ, պարզապես մեկ հայացքն էլ ընտրական I խմբին բավական է, որ ամեն ինչ հասկանալի դառնա: Խմբի առաջատար Պորտուգալիան մեզ գերազանցում է 11 միավոր, իսկ Դանիան ու Ալբանիան՝ 9-ական: Մեզանից թերեւս ամենավատ վիճակում է Սերբիան, որն ՈւԵՖԱ-ի կողմից կարգապահական տույժերի ենթարկվելուց հետո իր հաշվին -2 միավոր ունի: Միայն իսկական հրաշքն ու մեր ֆուտբոլիստների գերագույն նվիրումը կարող են երկրպագուներին մնացած 3 խաղերում նույնքան հաղթանակ պարգեւել:
Այսպիսի մտահոգություններով ու խնդիրներով ենք մոտենում սեպտեմբերի 4-ին Նովի Սադի «Կարաջորջե» մարզադաշտում կայանալիք խաղին, որն, ի դեպ, անցնելու է առանց երկրպագուների: Առաջին խաղում թիմերի գրանցած ոչ-ոքին՝ 1:1, դեռեւս երկուսի համար էլ ամենաարդյունավետն է եղել: Ավելորդ է նշել, թե երկու թիմերի համար էլ որքան կարեւոր է այս հանդիպումը սեփական հեղինակությունը վերականգնելու ու վստահություն ձեռք բերելու համար:
Սերբիայում երկրպագուների պակասը փորձելու ենք լրացնել Հայաստանում: Այդ խաղից 3 օր անց հյուրեր ընդունելու պատիվը վստահվելու է մեզ: Գիտենք, որ ստադիոնների ընտրության լայն հնարավորություն չունենք, ու հերթական անգամ խաղը կայանալու է մեր գողտրիկ ու հայ ֆուտբոլասերների համար սիրելի դարձած Վազգեն Սարգսյանի անվան հանրապետական մարզադաշտում:
Այն միշտ չէ, որ հաջողվում է պռնկեպռունկ լցնել, թեեւ ընդամենը 14 հազար հանդիսական է տեղավորում: Ամեն ինչ որոշում է հավաքականի խաղերի արդյունավետությունն ու մրցակիցների կարգը: Թոփ հավաքականներին, որոնք այս ընտրական մրցաշարում մեզ համար պորտուգալացիներն ու ֆրանսիացիներն էին, հանրապետականը մարզասերների պակաս չուներ:
Սեպտեմբերի 7-ին ընդունելու ենք դանիացիներին, որոնց վերջին տարիներին չենք էլ հասցնում կարոտել, նրանց տեսնում ենք, գրեթե, մեր խաղացողներին հավասար: ԱԱ-2014-ի, ԵՎՐՈ-2016-ի ու դեռ մի անգամ էլ ԱԱ-2018-ի ընտրական մրցաշարում մեր հավաքականների ճանապարհները դեռ խաչվելու են:
Նախորդ ընտրական մրցաշարում Դանիայի ընտրանու նկատմամբ 4:0 հաշվով տոնած հաղթանակը թերեւս ամենատպավորիչներից էր մեր ընտրանու համար: Սակայն հաջողությունը չստացվեց կրկնել այս ընտրականի հենց առաջին խաղում, 2:1 հաշվով ուժեղ էին դանիացիները: Այս անգամ հաղթանակ գրանցելու հերթն արդեն մեր ֆուտբոլիստներինն է, թեեւ Դանիան շատ վստահ է հանդես գալիս ու հավակնում է տիրանալ ԵՎՐՈ-2016-ի ուղեգրերից մեկին:
Սեպտեմբերի 7-ին Երեւանում Դանիային, անկասկած, հաղթանակն ավելի շատ է անհրաժեշտ լինելու, քան մեզ: Թիմն ամեն ինչ կանի ձեռքից 3 միավորը բաց չթողնելու ու մինչեւ վերջին խաղը պայքարի մեջ մնալու համար:
Իսկ մեզ համար ամեն ինչ արդեն վաղուց ավարտված է, պարզապես ինչպես սերբերն են սեպտեմբերի 4-ի խաղով արդեն սկսելու նախապատրաստվել ԱԱ-2018-ի ընտրական մրցաշարին, գուցե, մեր ընտրանու համար էլ այդ հանդպումը մի նոր սկիզբ հանդիսանա ավելի մեծ ու ցանկալի հաղթանակների ճանապարհին:

Приближаясь к рубежу отборочного турнира ЕВРО-2016
Наша сборная по футболу завтра проведет свой 7-й матч в отборочном  турнире чемпионата Европы-2016.  Всего через два месяца станут известны команды, которые поедут во Францию для участия в первенстве.
В нашем случае, можно сказать, надежды нет, хотя некоторые оптимисты продолжают верить в лучший исход. Однако в этом отборочном турнире, когда выход нашей команды в плей-офф казался наиболее вероятным, она снова не справилась с задачей.
Вопрос не в доверии к национальной сборной: одного взгляда на группу I достаточно, чтобы все понять. Лидер группы – Португалия – опережает нас на 11 очков, а Дания и Албания – на 9. Худшее положение у Сербии, которая после дисциплинарного взыскания УЕФА имеет на счету -2 очка. Только настоящее чудо и упорство наших футболистов могут принести нам три победы в трех матчах.
Так мы и подходим к матчу, который состоится в городе Нови-Сад, и будет проходить без болельщиков. Первый матч, который завершился со счетом 1:1 был самым результативным для обеих команд. Не нужно даже говорить, как много значит предстоящий матч для восстановления имиджа команд.
Недостаток болельщиков в Сербии мы попытаемся возместить у себя. Через три дня после матча нам самим предстоит принимать гостей. Очевидно, что матч будет проходить на стадионе им. Вазгена Саргсяна.
Стадион, вмещающий 14 тыс. зрителей, не всегда удается заполнить: все зависит от уровня гостей. Например, топовые встречи с участием португальцев и французов обеспечили стадиону аншлаг.
7 сентября мы будем принимать сборную Дании, по которой за последние годы мы не успеваем соскучиться. С ними наши футболисты встречались в рамках отборочных турнирах ЧМ-2014, ЕВРО-2016, а в будущем и на ЧМ-2018.
В предыдущем отборочном турнире победа над Данией со счетом 4:0, наверно, была наиболее впечатляющей для нашей команды. Однако прежний успех не удалось повторить на первой встрече текущего турнира: датчане оказались сильнее со счетом 2:1. На этот раз наша очередь побеждать, хотя датчане играют достаточно уверенно и претендуют на путевку в финал ЕВРО-2016.
7 сентября Дании победа будет более необходима, чем нам. Команда сделает все, чтобы не потерять заветные 3 очка.
А для нас все давно закончилось. Но, как и сербы, с матча 4 сентября мы начнем готовиться к ЧМ-2018. Возможно, этот матч станет началом нового победного пути для нашей сборной.