«Բարսելոնան» զրկվեց իր զրոներից
Իսպանական Լա Լիգայում ավարտվեց 9-րդ տուրը: Մեր ուշադրությունը, ինչպես եւ ամբողջ աշխարհինը, սեւեռված էր Էլ կլասիկոյին՝ «Ռեալ» - «Բարսելոնա» հանդիպմանը:
«Բարսելոնան», 8 տուր շարունակ պահպանելով իր զրոները «Պարտություն» եւ «Բաց թողնված գոլեր» անվանակարգերում, այս խաղում զրկվեց դրանցից: Ընդ որում, զրկվեց մեծ աղմուկով, հրապարակավ՝ մեկ խաղի ընթացքում բաց թողնելով միանգամից երեք գնդակ:
Մինչդեռ այս հանդիպումը «Բարսա»-ի համար չափազանց լավ էր մեկնարկել: Արդեն 4-րդ րոպեին Նեյմարը, ձախ եզրում գնդակ ստանալով Սուարեսից, առանց դիմադրության հանդիպելու մոտեցավ «Ռեալի» տուգանայինին, աջ ոտքով հանգիստ հարված կատարեց դեպի դարպասի՝ Կասիլյասի համար անհասանելի անկյունը՝ առաջ մղելով կատալոնացիներին: Ինչո՞վ էին այդ պահին զբաղված «»Ռեալի  պաշտպանները, եւ ինչու նրանցից ոչ մեկը ջանք չէր գործադրում «հսկելու» բրազիլացուն, հայտնի չէ:
Այս հանդիպմանը Լուիս Էնրիկեն ի վերջո կարողացավ խաղադաշտ դուրս բերել իր հզորագույն հարձակվողական եռյակին՝ Նեյմար-Մեսսի-Սուարես (ավարտվեց ուրուգվայցու որակազրկման ժամկետը): Եվս մեկ անակնկալ քայլ էր Ժերեմի Մաթյոյի ընդգրկումը հիմնական կազմում՝ Ալբայի փոխարեն: Հավանաբար, այդ փոխարինմամբ Էնրիկեն ցանկանում էր իր թիմին հզորություն հաղորդել «երկրորդ հարկում»: Միայն բարձրահասակ Պիկեն կարող էր քիչ լինել գլխով հիանալի խաղ ցուցադրող Ռամոսի, Ռոնալդուի եւ Պեպեի դեմ:
Ինչ վերաբերում է «Ռեալին», ապա խաղադաշտ էր դուրս եկել այն կազմը, որով թիմը ՉԼ-ում ջախջախել էր «Լիվերպուլին»: Մադրիդցիների միակ կորուստը վնասվածք ստացած Բեյլն էր, ում, ինչպես եւ Լիվերպուլում կայացած խաղի ընթացքում, փոխարինում էր Իսկոն:
Գոլ բաց թողնելով՝ «Ռեալը» շտապում է վերականգնել հաշվի հավասարակշռությունը, եւ 6-րդ րոպեին Բենզեման իրական հնարավորություն է ստանում հավասարեցնելու հաշիվը, սակայն վրիպում է ընդամենը 6 մետր հեռավորությունից: 11-րդ րոպեին Ռոնալդուն փոխանցում է կատարում նույն Բենզեմային, վերջինս գլխով հարված է կատարում, այս անգամ հյուրերին փրկում է դարպասաձողը, իսկ կրկնակի հարվածից հետո ֆրասիացու գնդակը դիպչում է դարպասաձողի անկյունին: «Ռեալի» անթիվ գրոհներին ի պատասխան՝ «Բարսելոնան» հնարավորություն էր փնտրում հակագրոհներում. այսպիսի սցենարով էր ընթանում խաղը: Խաղ՝ մեծատառով, մեծ արագությամբ, երկու թիմերն էլ հանդիսատեսին ուրախացնում էին գեղեցիկ դիտարժան խաղով: Հենց այդպիսի խաղ էինք մենք սպասում թիմերից, որոնք սովոր են խաղալ առաջին համարով:
22-րդ րոպեին Մեսսին կարող էր «Ռեալին» կանգնեցնել պարտության եզրին, սակայն շուրջ 5 մետր հեռավորությունից նրա հարվածն ինչ-որ անհասկանալի կերպով կասեցրեց Կասիլյասը: Ինձ համար անհասկանալի է՝ ինչպե՞ս կարելի է քննադատել Կասիլյասին: Ֆուտբոլիստ, ով «Ռեալի» համար հաղթել է ամեն ինչ, ինչ միայն հնարավոր է: Մարդ, ով իր երկրի համար հաղթել է Աշխարհի եւ Եվրոպայի առաջնությունները: Ֆուտբոլիստ, ում արդեն իսկ կարելի է անվանել ակումբի լեգենդը: Դա նույնն է, եթե մենք քննադատենք Բերեզովսկուն՝ մարդ, ով 40 տարեկանում դեռ քարշ է տալիս մեր հավաքականին: Դժվարին պահեր կարիերայում լինում են բոլորի մոտ, իսկ այն, որ Կասիլյասը հիանալի դարպասապահ է, նա ապացուցեց այս հանդիպման ընթացքում, մասնավորապես, կասեցնելով նաեւ Մաթյոյի հարվածը դեպի դարպասի վերին անկյունը 2:1 հաշվի ժամանակ:
Դե լավ, սիրելուց ատել… մի խոսքով, ինքներդ գիտեք: Անցնենք խաղին: Հանդիպման 35-րդ րոպեին Բրավոյի չոր շարքն ընդհատվեց 776-րդ րոպեին, եւ ո՞վ այն ընդհատեց: Ճիշտ է՝ Ռոնալդուն: Հանդիպումը հիանալի անցկացրած Մարսելոն եզրից մոտենալով՝ փոխանցում կատարեց տուգանային, Պիկեն ավելի լավ բան չմտածեց, քան գնդակը ձեռքով կասեցնելը: 11-մետրանոց, Ռոնալդու, եւ՝ 1:1:
Երկրորդ խաղակեսում արդեն ամբողջությամբ նախաձեռնությունն իր ձեռքն էր վերցրել «Ռեալը»: 50-րդ րոպեին Կրոսը իրացնում է անկյունայինը, եւ այն, ինչից վախենում էր Էնրիկեն, կատարվում է: Պեպեն հաղթող է դուրս գալիս երկրորդ հարկում՝ գնդակն ուղարկելով դարպասը: Չի փրկում նաեւ բարձրահասակ Մաթյոն: Ըստ էության, «Բարսան» պետք է առաջ նետվեր եւ փորձեր վերականգնվել: Սակայն կատալոնացիների հնարքները «Ռեալի» մակարդակի հակառակորդներին արդեն չեն վախեցնում: Հենց Մեսսին ստանում էր գնդակը, նրան միանգամից շրջապատում էին 2-3 մրցակիցներ: Գոլից հետո Նեյմարը դաշտում աչքի չէր ընկնում, Սուարեսին, ակնհայտորեն, չէր բավականացնում խաղային պրակտիկան. կես տարի առանց ֆուտբոլի՝ կատակ չէ: Խավին եւ Ինյեստան ոչ մի կերպ չէին կարողանում հարձակման ճիշտ շարունակություն գտնել: Մի խոսքով, «Բարսա»-ի առաջին գծում գործերն այնքան էլ լավ չէին ընթանում: Հետեւ գծում եւս վրիպումները հետեւում էին մեկը մյուսին: Էնրիկեն Խավիին փոխարինում է Ռակիտիչով՝ հարձակմանը եռանդ հաղորդելու նպատակով: Սակայն հազիվ խաղադաշտ դուրս գալով՝ խորվաթը, թեկուզ եւ անուղղակի կերպով, կազմակերպում է գոլ սեփական դարպասին՝ անփույթ խաղարկելով անկյունայինը: Մադրիդը վերցնում է գնդակը եւ օրինակելի հակագրոհ է ձեռնարկում Մարսելոյի, Իսկոյի, Խամեսի եւ Բենզեմայի մասնակցությամբ: Գնդակը մեկ հպումով հայտնվում է Բրավոյի մոտ, արդյունքում Բենզեման չի ձախողում իր երրորդ փորձը՝ հաշիվը դարձնելով 3:1: Ակնհայտ էր, որ «Բարսելոնա»-ի այդպիսի խաղի պարագայում «Ռեալը» ձեռքից բաց չի թողնի նման առավելությունը: Մինչեւ հանդիպման ավարտը կատալոնացիները Կասիլյասի դարպասի մոտ այդպես էլ վտանգավոր ոչ մի պահ չեն կարողանում ստեղծել: Իսկ «Ռեալը» կարող էր եւս մի քանի գոլ խփել՝ հաղթելով խոշոր հաշվով: Այնուամենայնիվ, «Ռեալ»-ի վստահ հաղթանակը եւ «Բարսա»-ի առաջին պարտությունն առաջնությունում: Արքայական ակումբը «Բարսա»-ից հետ է մնում խորհրդանշական մեկ միավորով: Լավ կլիներ, որ նման խաղերը շատ լինեին: Սակայն լավ բանը շատ չի լինում: Մենք՝ Հայաստանի բնակիչներս, դա լավ գիտենք:
«Բարսելոնա»-ի պարտությունից հետո աղյուսակի վերին մասում պայքարն առավելագույնս սրվեց: Կատալոնացիներից առաջ անցավ «Սեւիլյան»՝ դրամատիկ հանդիպմանը հաղթելով «Վիլյառեալին»: 79-րդ րոպեին Վիետտոյի գոլից հետո սեւիլյացիները պարտությանը մոտ էին: Սակայն այդ ժամանակահատվածում «Սեւիլյան» ոչ միայն հավասարեցրեց հաշիվը, այլ նաեւ հասցրեց խփել հաղթական գնդակը: Նախ, Սուարեսը (Դենիս, այլ ոչ թե Լուիս) 88-րդ րոպեին հավասարեցրեց հաշիվը, ապա 90+3-րդ րոպեին «Սեւիլյա»-ի լավագույն ռմբարկու Բակկան խփեց վերջին գոլը: Հաղթանակի գովելի կամք է, ոչինչ չես ասի:
Աննկատ առաջատարներին մոտեցավ նաեւ չեմպիոն «Ատլետիկոն»: Մադրիդցիները համեստորեն, 1:0 հաշվով հաղթանակ տարան իրենց հյուրընկալած «Խետաֆեի» նկատմամբ: Մեկ գոլ Մանջուկիչի հաշվին: Չի ընկրկում նաեւ «Վալենսիան»՝ սեփական դաշտում «Էլչեին» հաղթելով 3:1 հաշվով:
Այժմ 5 թիմերը խիտ խումբ են կազմել: Առաջինից հինգերորդ տեղերի տարբերությունն ընդամենը 2 միավոր է: Սպասվում է հետաքրքիր մրցակցություն:

«Барселона» лишилась всех своих нулей
В испанской Ла-лиге состоялся 9-й тур. Наше внимание, как и внимание всего футбольного мира, было приковано к эль-классико - матчу «Реал» - «Барселона».
«Барселона» долго, на протяжении 8 туров сберегавшая свои нули в графе "Поражения" и "Пропущенные мячи", лишилась своего турнирного целомудрия. Причем лишилась с грохотом, прилюдно, пропустив за раз сразу три мяча.
А начался этот матч для “Барсы” лучше и не придумаешь.Уже на 4-й минуте Неймар, получив мяч на левом фланге от Суареса, не встречая сопротивления, продвинулся к центру к линии штрафной «Реала», спокойно переложил мяч под правую ногу и точным ударом в угол, по недосягаемой для Касильяса траектории вывел каталонцев вперед. Чем занимались в этот момент защитники «Реала» и почему никто из них не удосужился накрыть бразильца, загадка.
В этой игре Луис Энрике наконец-то смог выставить свое убойное атакующее трио Неймар-Месси-Суарес. У уругвайца закончился срок дисквалификации. Еще одним неожиданным ходом было появление в основном составе вместо Альбы Жереми Матьё. Скорее всего, этой заменой Энрике хотел добавить мощи своей команде при игре на втором этаже. Одного высокорослого Пике могло и не хватить в борьбе с прекрасно играющими головой Рамосом, Роналду и Пепе.
Что касается «Реала», то вышел тот же состав, который разгромил в ЛЧ “Ливерпуль”. Единственная потеря мадридцев - травмированный Бейл, которого, как и в игре в Ливерпуле, заменял Иско.
Пропустив, «Реал» ринулся отыгрываться, и на 6-й минуте Бензема имел реальную возможность сравнять счет, но с 6 метров умудрился пробить мимо ворот. На 11-й минуте Роналду подает на голову тому же Бензема, на этот раз гостей спасает перекладина, а повторным ударом француз облизывает крестовину ворот Браво. «Реал» наседал, «Барселона» искала шанс в контратаках, по такому сценарию и шла игра. Игра с большой буквы, на высоких скоростях, обе команды радовали зрителей красивым зрелищем. Именно такой игры мы и ждали от команд, привыкших играть первым номером.
На 22-й минуте Месси мог поставить «Реал» на грань поражения, но его удар в упор метров с 5 непостяжимым образом парировал Касильяс. Мне трудно понять, как можно освистывать Касильяса. Игрока, который выиграл для «Реала» все, что только можно. Человека, выигравшего для своей страны Чемпионаты мира и Европы. Футболиста, которого уже сейчас можно назвать легендой клуба. Это то же самое, если мы будем освистывать Березовского – человека, который и в 40 лет тащит нашу сборную. Трудные периоды карьеры бывают у всех, а то, что Касильяс великолепный вратарь, он доказал в этом матче, в частности, парировав еще и удар в девятку Матьё при счете 2-1.
Ну да ладно, от любви до ненависти... вобщем, сами знаете. Перейдем к игре. На 35-й минуте матча сухая серия Браво прервалась на 776-ой минуте, и прервал её кто? Правильно - Роналду. Великолепно проведший матч Марсело прорвался по своему флангу и прострелил в штрафную, Пике не нашел ничего лучшего, как остановить прострел рукой. Пенальти, удар Роналду, и 1-1.
Во втором тайме уже полностью доминировал «Реал». На 50-ой минуте Кросс подает угловой, и то, чего опасался Энрике, сбылось. Пепе выиграл верховую дуэль и вколотил мяч в сетку. Не помог и высокорослый Матьё. По идее “Барса” должна была идти вперед и отыгрываться. Но тики-така в исполнении каталонцев уже не страшит соперников уровня «Реала», приноровились. Стоило Месси получить мяч, как его сразу окружали по 2-3 соперника. Неймар после гола растворился на поле, Суаресу явно не хватало игровой практики, полгода вне футбола - это не шутка. Хави и Иньеста никак не могли найти правильного продолжения атаки. Вобщем, дела впереди у Барсы не клеились. Да и сзади провалы следовали один за другим. Энрике меняет Хави на Ракитича, чтобы добавить атаке драйва .Но едва выйдя на поле, хорват пусть и косвенно организовал гол в свои ворота, бездарно разыграв угловой. Мадрид перехватил мяч и провел образцово-показательную контратаку с участием Марсело, Иско, Хамеса и Бензема. Мяч в одно касание был доставлен во владения Браво и в результате Бензема в своей третьей попытке не промахнулся, доведя счет до 3-1. Стало ясно, что такого преимущества, при такой игре “Барселоны” «Реал» не упустит.До конца матча ничего опасного каталонцы у ворот Касильяса так и не создали. А «Реал» мог забить еще пару мячей и победить с неприличным счетом, но подвела реализация. Тем не менее, уверенная победа «Реала» и первое поражение в чемпионате “Барсы”.  Королевский клуб сократил отставание от “Барсы” до символического одного очка. Побольше бы таких матчей. Но хорошего много не бывает. Нам ли, жителям Армении, не знать этого?
После поражения “Барселоны” борьба на верхних строчках таблицы обострилась до предела. Каталонцев догнала “Севилья”, в драматичном матче переигравшая “Вильяреал”. После гола, пропущенного на 79-й минуте от Вьетто, севильцы были в 15 минутах от поражения. Но в оставшееся время “Севилья” не только сравняла счет, но и успела забить победный мяч. Сперва Суарес (Денис, а не Луис) на 88-й минуте сравнивает счет, а на 90+3-й лучший бомбардир “Севильи” Бакка забивает победный гол. Похвальная воля к победе, ничего не скажешь.
Назаметно подкрался к лидерам и чемпион “Атлетико”. Мадридцы скромно, со счетом 1-0 обыграли в гостях “Хетафе”. Гол на счету Манджукича. Не отстает и “Валенсия”, победившая на своем поле “Эльче” 3-1.
Теперь 5 команд идут плотной группой. Расстояние от первого места до пятого всего 2 очка. Предстоит интересное соперничество.