Լուսանկարը` wikipedia.org
Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ Mediamax Sport-ը ընթերցողների ուշադրությանն է ներկայացնում «Հայ մարզիկները եւ 1915-ը» շարքը, որում անդրադառնում է Արեւմտյան Հայաստանի հայ մարզիկներին, սպորտում նրանց ավանդին ու հայերի կազմակերպած տարբեր մրցաշարերին:
Օլիմպիադա. Օսմանյան կայսրության առաջին ներկայացուցիչները հայեր էին
Ժամանակակից Օլիմպիական խաղերին հայերն առաջին անգամ մասնակցել են 1912-ին: Հենց այդ նույն տարում էլ՝ կրկին առաջին անգամ Օլիմպիադայում հանդես է եկել Օսմանյան կայսրությունը, որը ներկայացրել են Վահրամ Փափազյանն ու Մկրտիչ Մկրյանը:
1911 թվականին, երբ Թուրքիան դարձավ Միջազգային Օլիմպիական կոմիտեի անդամ երկիր, այդ երկրի պատվիրակ Սելիմ Սըրը Թարջանը «Իքդամ» ու «Սաբահ» թերթերի միջոցով հայտարարեց, որ Թուրքիան առաջին անգամ մասնակցելու է Օլիմպիական խաղերին, ու կայսրության մարզիկները կարող են ելույթ ունենալ այդ միջոցառմանը: Արդյունքում, Թուրքիան հանդես եկավ ընդամենը երկու մարզիկով, ու երկուսն էլ հայ էին:
Բնականաբար, թուրքերը շատ էին ցանկանում իրենց առաջին խաղերում անպայման թուրք մարզիկի տեսնել, այդ էր նաեւ պատճառը, որ հայերի մասնակցությունն ազգային տարաձայնությունների պատճառ դարձավ:
Վահրամ Փափազյանը ձախից 2-րդն է
Լուսանկարը՝ wikipedia.org կայքից
Թարջանը մարզական մրցակցությունը հավասարեցնում էր ռազմական մրցակցությանը: Արդեն Օլիմպիական խաղերի բացումից հետո նա գրել էր, թե որքան ծանր էր ու ցավալի, երբ 26 տարբեր ազգերի ներկայացուցիչները «Ստոկհոլմում են, ու միայն մենք չկանք»:
«Մարմնամարզ» հայկական հանդեսն ու նրա խմբագիր Շավարշ Քրիսյանն այս դիտարկումն անպատասխան չթողեցին. «Մեր երկու հայերն ալ պայքարել են Օսմանյան կայսրության համար»: Քրիսյանը գրել է, որ Սելիմի ասածները նորություն չեն, ու հայ երիտասարդները պետք է ֆիզիկապես ուժեղանան, Հայաստանը բարեկարգեն, «այլապես լացն ու կոծը օգուտ չի տա»:
Վիճաբանություն, մեծ ծախսեր ու հանգանակություն
Իսկ մինչ Ստոկհոլմի խաղերը հայերի շրջանում սկսվել էր բուռն քննարկում, թե ով է ի վերջո մեկնելու Օլիմպիադա: Մի խումբը պաշտպանում էր Մկրտիչ Մկրյանին, մյուսը՝ Վահրամ Փափազյանին:
Այս երկու երիտասարդներն էլ այդ ժամանակ սովորում էին Պոլսի ամերիկյան «Ռոբերտ» քոլեջում: Նրանք ակտիվ մասնակցում էին մարզական տարբեր միջոցառումների ու իրենց գիտելիքը փոխանցում մյուս հայ երիտասարդներին:
«Պր. Մկրտիչ թէ ֆիզիքական ուժով եւ թէ մարմնի գեղեցկությեամբ մեր աթլէթներուն ամէնքն ալ կը գերազանցէ: Եթէ այսօր հայ աթլէթներուն մէջ մրցում մը սարքուի Պր. Մկրեան է որ կետերը (point)ները պիտի խլէ»,- վիճաբանությունների ժամանակ գրել էր Սարգիս Մկրյանը, որը ոչ մի ազգակցական կապ չի ունեցել Մկրտիչ Մկրյանի հետ:
«Մարմնամարզն» էլ Սարգիս Մկրյանին պատասխանել է, որ, ըստ որոշման, Օլիմպիական խաղեր կարող է մեկնել այն մարզիկը, ով մասնակցել է հայկական Օլիմպիական խաղերին, իսկ Մկրյանն, ի տարբերություն Վահրամ Փափազյանի, այդ տարի չէր մասնակցել:
Վահրամ Փափազյանը
Արդեն ավելի ուշ պարբերականի աշխատակազմի ջանքերով հավաքվում են Պոլսի հայկական ակումբների ներկայացուցիչներն ու քննարկում Օլիմպիադա մեկնողի անունը: Ձայների 7-1 հարաբերակցությամբ Մկրյանը հաղթում է Փափազյանին: Սակայն որոշում է ընդունվում «դրամական հասոյթը նպաստաւոր եղած պարագային Պ. Փափազեանն ալ ուղարկել»:
Հայերի համար էլ չափազանց շատ ծախսեր պահանջող այս գործը գլուխ բերելու համար հանգանակություն է կազմակերպվում, ու երկու մարզիկն էլ մեկնում են Ստոկհոլմ:
Վահրամ Փափազյանը գրել է, որ հայ երիտասարդը չպետք է պարապ մնա ու մարզվելով պետք է քիչ ժամանակ անց հաղթի բոլորին. «Ու եթէ Եւրոպան հայուն արւնովը մեզի չճանաչաւ, թող զմեզ մեր ուժովը ճանչնայ»:
Վահրամ Փափազյանն ու Մկրտիչ Մկրյանն Օլիմպիական խաղերում
Ստոկհոլմի Օլիմպիական խաղերին մասնակցել է 28 երկրի 2406 մարզիկ, որոնք պայքարել են 14 մարզաձեւերում: Վահրամ Փափազյանը ելույթ է ունեցել 800մ ու 1500մ վազքում, իսկ Մկրտիչ Մկրյանը՝ աջ ու ձախ ձեռքերով գնդի, սկավառակի նետում մարզաձեւերում, հնգամարտում եւ տասնամարտում:
Օլիմպիական խաղերի պաշտոնական բացման ժամանակ, ինչպես պայմանավորվել էին, պետք է հայ մարզիկների հետ քայլեր նաեւ Սելիմ Սըրը Թարջանը, սակայն նա այդպես էլ չի մասնակցել միջոցառմանը:
«Մարմնամարզը», որը Ստոկհոլմում ունեցել է հատուկ թղթակից, լուսաբանել է ոչ միայն հայ մարզիկների, այլեւ բոլոր մարզաձեւերի ներկայացուցիչների ելույթները:  Ահա թե ինչ է տեղի ունեցել Օլիմպիադայում:
Վահրամ Փափազյանն ու Մկրտիչ Մկրյանը նկատում են, որ մասնակից երկրների ազգային դրոշների մեջ բացակայում է Օսմանյան կայսրության դրոշը: Նրանք հանդիպում են կազմակերպիչներին ու բարձրաձայնում այդ խնդրի մասին: Շուտով կազմակերպիչները շտկում են իրենց սխալը, իսկ Թուրքիայի դեսպանը զարմանք է ապրում, թե ինչպես են ազգությամբ հայերը պայքարում Օսմանյան կայսրության համար:
Մկրտիչ Մկրյանը
Վահրամ Փափազյանն արդեն 1962-ին, երբ Ցեղասպանության պատճառով բռնել էր գաղթի ճամփան ու ապրում էր Բեյրությում, գրել է, որ հայերի շնորհիվ թուրքական դրոշն առաջին անգամ ծածանվեց մյուս երկրների դրոշների կողքին. «Շնորհիվ հայ երիտասարդի մը, որ քանի մը տարիներ յետոյ պիտի լար իրեն նման հայրենասէր ժողովուրդի մը անթաղ, միլիոնաւոր դիակներուն վրայ... ջարդուած թուրքէն»:
Կրկին «Մարմնամարզից» իմանում ենք, որ Ստոկհոլմի «Ստադիոն» թերթի խմբագրություն է այցելել Մկրտիչ Մկրյանը ու հարցազրույց տվել: Թերթն անդրադարձել է 19-ամյա Մկրյանին՝ նշելով, որ նա ուժեղ մարզիկ է:
Մկրյանը բավականին հաջող է մասնակցում ու կարողանում է հասնել մինչեւ կիսաեզրափակիչ: Մասնակցելով աթլետիկայի 5 ձեւերում՝ Մկրյանը ռեկորդ է սահմանում՝ դառնալով Թուրքիան ներկայացրած միակ մարզիկը, ով այդքան մարզաձեւերում է հանդես եկել: Լավ տպավորություն է թողնում նաեւ Փափազյանը, որի ելույթի մասին տարիներ անց թոռը գրել է.
«Պապիկս պատմել է, որ մրցման ժամանակ, երբ արդեն հասնելիս է եղել վերջնագծին ու մոտ 20 մետր առաջ է եղել մրցակիցներից,  սակայն դանդաղեցրել է վազքն ու հայտնվել հետնապահների թվում»: Պարզվում է, որ Փափազյանը չի ցանկացել, որպեսզի Օլիմպիական խաղերում Թուրքան դառնա մեդալակիր երկիր:
1916-ի Օլիմպիադայի սին հույսերը…
Օլիմպիադայի ավարտից հետո «Մարմնամարզը» գրում է. «Թէեւ երկու հայ երիտասարդները նշանակալի յաղթանակ չտարան խաղերուն մէջ, սակայն գոնէ ցոյց տուին թէ Հայն ալ սկսած է շարժիլ՝ այս թմրած արեւելքին մէջ, ուր ամէն ոք իր անձնական կրքերը կը վայելէ: Մենք վստահ ենք, որ վեցերորդ Ողիմպիականին մէջ Պեռլինում հայը պիտի ունենայ իր պատկառելի ներկայացուցիչները:  Ցոյց տալու թէ իրաւունք ունինք ապրելու: Բայց մինչեւ այդ՝ այնքան աշխատանք կատարելիք»:
Իսկ 4 տարի անցը հայերի համար այդպես էլ չեղավ: Ինչպես այս թերթի խմբագիր, արեւմտահայ ականավոր գործիչ Շավարշ Քրիսյանն, այնպես էլ 1,5 մլն անմեղ հայեր ոչնչացվեցին երիտթուրք պարագլուխների կողմից, իսկ մի հսկայական հատված էլ բռնեց գաղթի ճամփան:
Փրկվածներից էին նաեւ առաջին հայ օլիմպիականներ Վահրամ Փափազյանն ու Մկրտիչ Մկրյանը:
1915 թվականից հետո Փափազյանը հաստատվում է Բեյրութում, ամուսնանում Անետ Եգավյանի հետ եւ ունենում 4 երեխա: Ապա ընտանիքով տեղափոխվում է ԱՄՆ եւ մահանում 92 տարեկան հասակում:
Մկրտիչ Մկրյանի հետագա գործունեության մասին, ցավոք, ոչինչ հայտնի չէ: Նրա մասին արխիվային նյութեր չեն պահպանվել նաեւ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում:
Նյութում մեջբերումներ են կատարվել «Մարմնամարզ» հանդեսից, Հայկ Դեմոյանի «Հայկական սպորտը եւ մարմնակրթությունը Օսմանյան կայսրությունում» եւ Հասմիկ Ստեփանյանի «Հայերի ներդրումը Օսմանյան կայսրությունում» գրքերից:

Armenian Athletes and the 1915: Part I
Ahead of the Armenian Genocide Centennial Mediamax Sport presents Western Armenia’s “Armenian Athletes and the 1915” series, which touches upon the athletes, their input in sports and various tournaments organized by Armenians.
Olympics: the first representatives of the Ottoman Empire were Armenians
Armenians first took part in the modern Olympic Games back in 1912. The same year also marked the debut of the Ottoman Empire in the Olympics – the Ottoman Empire was represented by Vahram Papazian and Mkrtich Mkryan.
After Turkey joined the International Olympic Committee (IOC) in 1911, Delegate of the NOC (National Olympic Committee) of Turkey Selim Sırrı Tarcan placed advertisements in Ikdam and Sabah newspapers stating that Turkey will for the first time take part in the Olympics and that the athletes of the Empire are welcome to take part in them. As a result, Turkey was represented by only two athletes and both were Armenians.
It was the first time Turkey was participating in the Olympics and apparently, the Turks wanted Turkey to be represented by Turkish athletes. This is why, the participation of the Armenian athletes stirred up national discords.
Vahram Papazyan is the second from left
Tarcan equated the sporting event to military competition. After the opening of the Olympics he wrote that it’s so painful and hard that the representatives of 26 various nations are in Stockholm, and “only we are not represented there”.
“Marmnamarz” sports magazine and its editor Shavarsh Krissian did not leave this statement unanswered: “Both of our Armenian athletes have competed in the Olympics for the Ottoman Empire”. Krissian wrote that what Selim says is not a new thing and the young Armenian men should become physically strong and upgrade Armenia, “otherwise lamentation and weeping will be of no use”.
Disputes, huge expenses and fund-raising campaign
Prior to the Olympics in Stockholm, Armenians had already launched heated discussions over who will eventually participate in them. Some were for Mkrtich Mkryan and others – for Vahram Papazian.
They were both attending American Robert College in Constantinople and being actively engaged in various sports events they were transferring their knowledge to other young Armenians.
Vahram Papazyan
Owing to the efforts of the staff of “Marmnamarz” magazine, the representatives of the Armenian clubs in Constantinople came together to discuss who will leave for the Olympics. By a 7-1 vote, Mkryan won over Papazian.
Armenians started a fundraising and both athletes left for the Olympics.
Vahram Papazian and Mkrtich Mkryan at the Olympics
2406 athletes from 28 countries took part in the Olympics in Stockholm and competed in 14 sports. Vahram Papazian participated in the 800 meters and 1,500 meters run, and Mkrtich Mkryan participated in 2 hand shot put, discus throw, pentathlon and decathlon.
As agreed, Delegate of the NOC of Turkey Selim Sırrı Tarcan was to accompany the Armenian athletes at the official opening of the Olympics; however, he did not attend the event.
Mkrtich Mkryan
At the opening, Vahram Papazian and Mkrtich Mkryan noticed that the flag of the Ottoman Empire is not among the national flags of the participating states. They met with the organizers and voiced this issue. The organizers soon corrected their mistake and the Turkish Ambassador got surprised at seeing Armenian athletes represent the Ottoman Empire.
Surviving the Armenian Genocide and settling in Beirut, Vahram Papazian wrote in 1962 that owing to Armenians the Turkish flag was for the first time waved among the flags of the rest of the countries.
Mkryan did quite well, and even managed to reach the semifinal. Competing in five sports Mkryan set a record becoming the only athlete representing Turkey who has participated in so many sports. Papazian also produced a good impression.
Vain hopes of 1916 Olympics...
After the 1912 Olympics, “Marmnanarz” expressed the hope that Armenians will have a more imposing delegation at the 1916 Olympics in Berlin, but there is still much to be done.
But the “four year later” did not arrive for Armenians. 1.5 million innocent Armenians, among them editor of “Marmnanarz” magazine and prominent Western Armenian figure Shavarsh Krissian, were massacred by Young Turk leaders and a significant part of Armenians took up the path of migration.
First Armenian Olympic athletes Vahram Papazian and Mkrtich Mkryan also survived the Genocide.
In 1915, Papazian settled in Beirut, married Anet Yegavian and had four children. He then moved to the U.S. and died there at the age of 92.
Unfortunately, there is no information about Mkrtich Mkryan’s further work. Archive materials related to him have not been preserved at the Armenian Genocide Museum-Institute either.
The article features quotes from “Marmnamarz” magazine, Hayk Demoyan’s “Armenian Sport and Gymnastics in the Ottoman Empire” and Hasmik Stepanyan’s “The Input of Armenians in the Ottoman Empire” books.