Որակազրկումից հետո հայ ծանրորդների առաջին մեդալները
Հայաստանի ծանրամարտի երիտասարդական հավաքականը Տաշքենդում կայացած Աշխարհի առաջնությունից 2 բրոնզե ու 1 արծաթե մեդալով է վերադարձել:
Մրցաշարին մասնակցած բոլոր ծանրորդներն էլ մեդալակիր են դարձել: Վարազդատ Լալայանը (+105 կգ) նվաճել էր արծաթե մեդալ, իսկ Ռաֆիկ Հարությունյանն (77 կգ) ու Սամվել Բաբակյանը (94 կգ)՝ բրոնզե:
Երիտասարդական հավաքականի գլխավոր մարզիչ Մելիք Ղուկասյանը Mediamax Sport-ին ասել է, որ իրեն գոհացրել են սաների ելույթները:
«Բոլորն էլ լավ են աշխատել ու մեդալներով վերադարձել: Ռաֆիկը ավելին կարող էր անել, բայց այս անգամ չստացվեց: Սամվելը լավ պայքարեց, օգտագործեց իր ողջ ուժն ու 3-րդն էր, իսկ ահա Վարազդատը հոյակապ էր: Բոլորն էլ իրենց հնարավորությունների առավելագույնն օգտագործեցին»,- խոստովանել է մարզիչը:
Երիտասարդ ծանրորդներն առաջինն էին, որ Հայաստանի հավաքականի որակազրկումից հետո վերսկսեցին ելույթները: Մարզչի խոսքով, իրենց համար մի քիչ դժվար էր, սակայն որակազրկման ողջ ընթացքում անընդհատ մարզվել են ու միշտ պատրաստ եղել:
«7 մեդալով ենք վերադարձել, ինչը բավական լավ ցուցանիշ է: Առաջին անգամն էին տղաները հանդես գալիս ԱԱ-ում, այն իր կարգով մի քիչ է զիջում մեծահասակների Եվրոպայի առաջնությանը: Հույս ունենք, որ այս ծանրորդներն իրենց լավ կդրսեւորեն նաեւ մեծերի պայքարում»,- ընդգծել է Ղուկասյանը:
Տաշքենդից վերադառնալուց հետո թիմը պատարստվելու է երիտասարդների Եվրոպայի առաջնությանը, որը կայանալու է հոկտեմբերին Լեհաստանում: Այնտեղ թիմն ամբողջական կազմով է հանդես գալու, ու մարզիչն ավելի շատ մեդալների ակնկալիք ունի:

Первые медали армянских штангистов после дисквалификации
Молодежная сборная Армении по тяжелой атлетике вернулась с чемпионата мира в Ташкенте с 2 бронзовыми и 1 серебряной медалями.
Все штангисты, принявшие участие в турнире, стали призерами. Вараздат Лалаян (+105 кг) завоевал серебро, а Рафик Арутюнян (77 кг) и Самвел Бабакян (94 кг) – бронзу.
Главный тренер молодежной сборной Мелик Гукасян сообщил Mediamax Sport, что доволен выступлениями своих воспитанников.
«Все работали хорошо и вернулись с медалями. Рафик мог лучше выступить, но в этот раз не получилось. Самвел хорошо боролся, приложил все свои усилия и занял 3-е место, а Вараздат выступил блестяще. Все использовали максимум своих возможностей»,- признался тренер.
Молодые штангисты были первыми, кто возобновил выступления сборной Армении после дисквалифакции. По словам тренера, для них было немного сложно, однако за все время дисквалификации постоянно тренировались и были всегда готовы.
«Мы вернулись с 7 медалями, что является достаточно хорошим результатом. Ребята впервые выступали на ЧМ, он по своей категории немного уступает чемпионату Европы среди взрослых. Надеемся, что эти штангисты проявят себя наилучшим образом также в борьбе среди взрослых»,- подчеркнул Гукасян.
После возвращения из Ташкента команда будет готовиться к молодежному чемпионату Европы, который состоится в октябре в Польше. Там команда будет выступать в полном составе, и тренер ожидает больше медалей.