Reuters. Հայաստանը Տոկիո-2020-ին կներկայացնի ընդամենը 2 ծանրորդ
Reuters-ի տեղեկություններով, Տոկիո-2020-ի ծանրամարտի մրցումներում Հայաստանը կունենա ընդամենը երկու մարզիկ ներկայացնելու իրավունք:
Ըստ լրատվամիջոցի՝ Ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիան որոշում է կայացրել, որ այն երկրները, որոնց մոտ 2008-2020 թվականները կհայտնաբերվի 20 եւ ավելի դոպինգ անալիզի դրական պատասխան, առաջիկա ամառային խաղերում երկու հոգուց ավելի չի կարող ներկայացնել:
Այդ երկրների շարքում են Հայաստանը, Ռուսաստանը, Ղազախստանը, Ադրբեջանն ու Բելառուսը, որոնք մինչ այս արդեն ունեն մի շարք որակազրկված մարզիկներ:
Նշենք, որ 2008 եւ 2012 թվականների Օլիմպիական խաղերում հայ ծանրորդներից մի քանիսի անալիզներում հայտնաբերվել են արգելված նյութեր, իսկ ահա 2018-ի սկզբին եւս մեկ մարզուհու դոպինգ-թեստի անալիզի պատասխան է դրական եղել:

Reuters: Just 2 weightlifters to represent Armenia for the 2020 Tokyo Games
The agency writes that the International Weightlifting Federation (IWF) has made a decision, according to which any nation with 20 or more doping violations from 2008 to 2020 will have just one man and one woman at the Games.
The list involves Russia, Kazakhstan, Azerbaijan, Armenia and Belarus, which have already registered a number of disqualified athletes.
Let us remind that in 2008-2012 tests of several Armenian athletes revealed prohibited substances, while at the beginning of 2018 only one Armenian athlete’s doping test showed positive result.