Հայաստանը կբողոքարկի Պողոսյանի դոպինգ-թեստի մասին ընդունված որոշումը
Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիան 20 օր ժամանակ ունի, որպեսզի բողոքարկի միջազգային ֆեդերացիայի կողմից Սոնա Պողոսյանի ելույթները ժամանակավորապես դադարեցնելու մասին որոշումը:
Mediamax Sport-ի թղթակից հետ զրույցում ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Փաշիկ Ալավերդյանն ասել է, որ անալիզները հայ մարզուհուց վերցրվել են այս տարվա մարզումներից մեկի ժամանակ:
«Առաջնություններից վերցրած բոլոր անալիզները Սոնայի մոտ մաքուր են եղել: Այս որոշումը մենք անպայման բողոքարկելու ենք, դեռ ժամանակ ունենք»,-ասել է Ալավերդյանը:
Ինչպես հայտնում է Միջազգային ֆեդերացիան, Պողոսյանի անալիզներում հայտնաբերվել է S.2 խմբին պատկանող նյութեր, որոնք պարունակում են պեպտիդ հորմոններ, աճի խթանիչներ եւ հարակից նյութեր, միմետիկա: Ըստ Հայաստանի ազգային Օլիմպիական կոմիտեի հակադոպինգային բաժնի ղեկավար Արեգ Հովհաննիսյանի՝ դրանք նպաստում են մարզիկների ուժի ավելացմանը: Անալիզները վերցրել են ոչ թե հայ, այլ միջազգային մասնագետները:
Միջազգային ֆեդերացիան գրում է, որ այս հարցի վերաբերյալ ոչ մի տեղեկատվություն չի հրապարակվի մինչեւ գործի վերջնական ու ամբողջական քննումը:

Armenian Weightlifting Federation has 20 days to appeal the decision of International Weightlifting Federation to provisionally suspend Sona Poghosyan in view of a potential anti-doping rule violation.
Secretary General of the Armenian Weightlifting Federation Pashik Alaverdyan told Mediamax Sport that the tests were taken from the Armenian athlete during one of the trainings this year.
“The test results before the tournaments revealed no restricted elements. We will definitely appeal this decision and we still have time to do that,” Alaverdyan said.
International Weightlifting Federation reports that the sample of Sona Poghosyan has returned an Adverse Analytical Finding for GHRP-2 (AA1-3) (S.2 Peptide Hormones, Growth Factors, Related Substances and Mimetics). According to Head of Armenian National Olympic Committee’s Anti-doping Agency Areg Hovhannisyan, the mentioned elements boost physical strength among athletes. The tests were taken by international experts without participation of the Armenians.