Հայաստանը կբողոքարկի Պողոսյանի դոպինգ-թեստի մասին ընդունված որոշումը
Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիան 20 օր ժամանակ ունի, որպեսզի բողոքարկի միջազգային ֆեդերացիայի կողմից Սոնա Պողոսյանի ելույթները ժամանակավորապես դադարեցնելու մասին որոշումը:
Mediamax Sport-ի թղթակից հետ զրույցում ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Փաշիկ Ալավերդյանն ասել է, որ անալիզները հայ մարզուհուց վերցրվել են այս տարվա մարզումներից մեկի ժամանակ:
«Առաջնություններից վերցրած բոլոր անալիզները Սոնայի մոտ մաքուր են եղել: Այս որոշումը մենք անպայման բողոքարկելու ենք, դեռ ժամանակ ունենք»,-ասել է Ալավերդյանը:
Ինչպես հայտնում է Միջազգային ֆեդերացիան, Պողոսյանի անալիզներում հայտնաբերվել է S.2 խմբին պատկանող նյութեր, որոնք պարունակում են պեպտիդ հորմոններ, աճի խթանիչներ եւ հարակից նյութեր, միմետիկա: Ըստ Հայաստանի ազգային Օլիմպիական կոմիտեի հակադոպինգային բաժնի ղեկավար Արեգ Հովհաննիսյանի՝ դրանք նպաստում են մարզիկների ուժի ավելացմանը: Անալիզները վերցրել են ոչ թե հայ, այլ միջազգային մասնագետները:
Միջազգային ֆեդերացիան գրում է, որ այս հարցի վերաբերյալ ոչ մի տեղեկատվություն չի հրապարակվի մինչեւ գործի վերջնական ու ամբողջական քննումը:

Армения обжалует решение, принятое по доппинг-тесту Соны Погосян
У федерации тяжелой атлетики Армении есть 20 дней, чтобы обжаловать решение международной федерации о временном приостановлении выступлений Соны Погосян.
Главный секретарь федерации Пашик Алавердян в беседе с корреспондентом Mediamax Sport заявил, что анализы у армянской спортсменки были взяты во время одной из тренировок этого года.
«Все анализы, взятые у Соны во время турниров, были чистые. Это решение мы обязательно обжалуем, пока есть время»,- отметил Алавердян.
Как сообщает Международная федерация, в анализах Погосян были обнаружены вещества из группы S2, которые содержат пептидные гормоны, факторы роста, подобные субстанции и миметики. Согласно заведующему антидопинговым отделом Национального олимпийского комитета Армении Арегу Ованнисяну, они способствуют увеличению сил спортсменов. Анализы были взяты не армянскими, а международными специалистами.
Международная федерация пишет, что по этому вопросу не опубликует никаких сведений до окончательного и полного рассмотрения дела.