Անդրանիկ Կարապետյանը մեծ մրցումներից առաջ ուզում է զգալ հարթակը
Ռիոյի Օլիմպիական խաղերում ձեռքի վնասվածքից 8 ամիս անց Եվրոպայի չեմպիոն ու Աշխարհի բրոնզե մեդալակիր Անդրանիկ Կարապետյանը կրկին  պատրաստ է նետվել պայքարի:
Mediamax Sport-ի հետ զրույցում ծանրորդն ասել է, որ իր առաջնային նպատակը ԵԱ-ում լինելու է հարթակը զգալն ու մեծ մրցաշարից առաջ վստահություն ձեռք բերելը: Նախապես նշվում էր, որ ծանրորդը պատրաստ կլինի միայն աշնանը կայանալիք Աշխարհի առաջնությանը, սակայն մարզչկան կազմի հետ որոշել են նրան փորձարկել արդեն հիմա:
«Նորից հարթակը զգալ է պետք, ԱԱ-ից առաջ ելույթ ունենալը շատ կարեւոր է ինձ համար: Նոր՝ 85 կգ քաշային կարգում եմ հանդես գալու: Դեռ ծիծաղելի՝ երկամարտի արդյունքում 300 կգ եմ բարձրացնում, բայց կարեւորը դա չէ, աստճանաբար կավելացնեմ քաշը: Այս առաջնությանը միանշանակ մեդալների համար չեմ մասնակցելու»,- խոստովանել է ծանրորդը:
Նա եւս մեկ անգամ նշել է, որ սպորտում երբեք էլ հեշտ չէ հաջողությունների հասնել, պարզապես պետք է կարողանալ դժվարությունները հաղթահարել:
Ծանրամարտի հավաքականը վերջին մարզումներն է անցկացնում Աբովյանում, ապրիլի 2-ին այն մեկնելու է մրցավայր: Կարապետյանի խոսքով, թիմում հիանալի մթնոլորտ է, ու տղաները կրկին պատրաստվում են մեդալներ նվաճել ու թիմային հաջողություն գրանցել:
ԵԱ-ում հանդես են գալու նաեւ երիտասարդների ԵԱ-ի արծաթե մեդալակիր Կարուշ Ղուկասյանը (94 կգ), Օլիմպիական խաղերի արծաթե մեդալակիր Սիմոն Մարտիրոսյանը, երիտասարդների ԵԱ-ի հաղթող Սամվել Գասպարյանը (105 կգ), Օլիմպիական փոխչեմպիոն Գոռ Մինասյանն ու Եվրոպայի փոխչեմպիոն Ռուբեն Ալեքսանյանը (+105 կգ):

Андраник Карапетян хочет прочувствовать арену перед крупными соревнованиями
Спустя 8 месяцев после травмы, полученной на Олимпийских играх в Рио-де-Жанейро, чемпион Европы и бронзовый призер мира Андраник Карапетян снова готов броситься в бой.
В беседе с Mediamax Sport тяжелоатлет сказал, что его главной целью будет прочувствовать арену и обрести уверенность перед крупными соревнованиями. Ранее сообщалось, что тяжелоатлет будет готов только к чемпионату мира, который состоится осенью, однако тренерский состав решил испытать спортсмена уже сейчас.
«Выступить перед ЧМ очень важно для меня. Буду выступать в новой весовой категории 85 кг. Пока что поднимаю смешной вес – 300 кг в двоеборье, но главное не это. Я постепенно увеличу вес. На этот чемпионат я однозначно еду не за медалями», - признался тяжелоатлет.
Он отметил, что в спорте всегда нелегко добиться успеха, и для этого нужно много работать.
Сборная по тяжелой атлетике проводит последние тренировки в Абовяне, а 2 апреля отправятся в Хорватию. По словам Карапетяна, в команде царит прекрасная атмосфера, и спортсмены настроены на победу.
На ЧЕ будут выступать также обладатель серебра молодежного ЧЕ Каруш Гукасян (94 кг), серебряный призер Олимпийских игр Симон Мартиросян, победитель молодежного ЧЕ Самвел Гаспарян (105 кг), олимпийский вице-чемпион Горн Минасян и вице-чемпион Европы Рубен Алексанян (+105 кг).