Եվրոպայի մինչեւ 15 ու 17 տարեկան ծանրորդների առաջնություններում Հայաստանի հավաքականները նվաճել են 29 մեդալ՝ 14 ոսկե, 11 արծաթե ու 4 բրոնզե:
Պատանիների հավաքականի գլխավոր մարզիչ Էդուարդ Կիզողյանը գոհ է թիմի ելույթից, չնայած կարծում է, որ կարող էին ավելի լավ մասնակցել:
«Մինչ առաջնությունն էլ սպասելիքները շատ էին: Ես գիտեի, որ տղաները կարողանալու են լավ արդյունքներ գրանցել: Ցավոք, երեք հոգի 0 ստացան, սակայն ընդհանուր ես գոհ եմ բոլոր տղաներից: Հույս ունեմ, որ նրանք մյուս տարի ավելի լավ մեդալներ են նվաճելու»,- ասել է Կիզողյանը:
Լեւոն Մանուկյանն ու Սարգիս Կիրակոսյանը ոսկե մեդալներով են վերադարձել հայրենիք: Եվրոպայի առաջնությունը նրանց համար եղել է 2-րդ միջազգային խոշոր մրցաշարը:
«Թեժ պայքար էր ընթանում ԵԱ-ում: Անկեղծ ասած չէի սպասում, որ կկարողանամ հաղթող դառնալ: Անչափ ուրախ եմ արդյունքի համար ու հիմա արդեն պետք է սկսեմ պատրաստվել մյուս մրցումներին»,- նշել է Լեւոն Մանուկյանը:
«Մենք բոլորս էլ կարողացանք հաղթել մարզիչների ճիշտ աշխատանքի շնորհիվ, ինչի համար շնորհակալ ենք նրանցից»,- ասել է Սարգիս Կիրակոսյանը:
Աղջիկների ընտրանու գլխավոր մարզիչ Արման Ղազարյանն էլ գոհ է իր մարզուհիներից, ովքեր արժանիորեն կարողացել են դառնալ մեդալակիրներ. «Կան աղջիկներ, ովքեր արդեն մեծահասակների հավաքականի թեկնածուներ ու անդամներ են: Նրանք պետք է լավ դրսեւորեն իրենց, որպեսզի կարողանան հաստատվել: Չպետք է մոռանալ, որ մեր մեծահասակների թիմը շատ ուժեղ է»:
ԵԱ-ի հաղթողներ Աիդա Մանուկյանն, Արփինե Դալալյանն ու արծաթե մեդալակիր Սոնա Պողոսյանը նույնպես ուրախ են հաղթանակների համար: Նրանք կարծում են, որ արժանի էին հաղթանակների, քանի որ լավ մարզումներ էին անցկացրել ու մեկնել մրցավայր հաջող ելույթների համար: Մի քանի օր հանգստանալուց հետո կսկսեն նորից մարզվել ու պատրաստվել առաջիկա մրցաշարերին:

На первенстве Европы по тяжелой атлетике до 15 и 17 лет сборная Армении завоевала 29 медалей: 14 золотых, 11 серебряных и 4 бронзы.
Главный тренер юношеской сборной Эдуард Кизогян доволен командой, хотя считает, что выступления могли быть более удачными.
«Еще до начала первенства у нас были большие ожидания. Я знал, что ребята смогут показать хорошие результаты. К сожалению, трое получили 0 очков, однако в целом я доволен всеми. Надеюсь, в следующем году они завоюют более значительные награды», - сказал Кизогян.
Левон Манукян и Саркис Киракосян вернулись на родину с золотыми медалями. Чемпионат Европы стал для них вторым крупным турниром.
«На ЧЕ шла упорная борьба. Если честно, я не надеялся, что стану победителем. Я очень рад такому результату, и теперь мне нужно готовиться к другим соревнованиям», - отметил Левон Манукян.
«Мы смогли победить благодаря правильной работе тренеров, за что мы благодарны им», - сказал Саркис Киракосян.
Главный тренер сборной девушек Арман Казарян доволен своими подопечными, которые заслуженно стали обладательницами медалей: «Есть девочки, которые являются кандидатами или уже участвуют во взрослой сборной. Им нужно хорошо проявить себя, чтобы суметь победить. Не нужно забывать, что наша взрослая сборная очень сильна».
Победительницы ЧЕ Аида Манукян, Армине Далалян и обладательница серебра Сона Погосян также рады своему успеху. Они считают, что были достойны победы. Через несколько дней спортсменки возобновят тренировки, чтобы подготовиться к дальнейшим соревнованиям.