Օլիմպիական ավանում սպասում են խաղերի մեկնարկին
Հայաստանի Օլիմպիական թիմը բարձր տրամադրությամբ ու եռանդով սպասում է վաղը Ռիո դե Ժանեյրոյի «Մարականա» մարզադաշտում ամառային խաղերի մեկնարկին:
Mediamax Sport-ն այսօր եղել է Օլիմպիական ավանում ու ծանոթացել մեր մարզիկների ժամանակավոր «բնակարաններին»: Հենց այստեղ են 206 երկրների 10 հազարից ավելի ներկայացուցիչների հետ կողք կողքի ապրում Հայաստանի ներկայացուցիչները:
Դեռ հեռվից նկատելի են ավանի 24-րդ շենքի 17-րդ հարկի պատշգամբներում փակցված հայկական դրոշները: Բնականաբար, դիմանալ գայթակղությանն ու չբարձրանալ մեր մասնաշենք չենք կարող:
Բայց մինչ այդ մուտքից ոչ հեռու հանդիպում ենք մեր դրոշակակրին`լողորդ Վահան Մխիթարյանն ու հրաձիգ Հրաչիկ Բաբայանին: Տղաները շտապում են ընթրելու, բայց մեծ սիրով ժամանակ են գտնում նաեւ մեզ հետ շփվելու ու լուսանկարվելու համար: Այնուհետեւ մեզ է միանում նաեւ աթլետների 6 հոգանոց թիմը`չափազանց ուրախ ու մարզումային տրամադրությամբ:
Ավելի ուշ միայնակ մարզվելու ու քաշ գցելու է դուրս գալիս ձյուդոիստ Հովհաննես Դավթյանը, որը հենց օգոստոսի 6-ից արդեն պայքարի է դուրս գալու:
Արդեն վերեւում՝ սենյակներում, մեզ ջերմ ողջունում են մարմնամարզիկներ Արթուր Դավթյանն ու Հարություն Մերդինյանը եւ ծանր քաշային ծանրորդները`Ռուբեն Ալեքսանյանն ու Սիմոն Մարտիրոսյանը:
Կողքի սենյակում է Հայաստանի օլիմպիական պատվիրակության ղեկավար Դերենիկ Գաբրիելյանը: Նա զբաղված է բազմաթիվ հեռախոսային զանգերով ու տարաբնույթ հարցեր լուծելով:
Օլիմպիական ավանում կյանքն, իսկապես, եռում է, ամեն քայլափոխի հանդիպում ենք տիտղոսակիր ու դեռ առաջին խաղերին ժամանած մարզիկների, գունավոր ու վառ հագուստով թիմերի, որոնք պարզապես երեկոյան մարզանք ենք կատարում, զբոսնում են կամ էլ մեծ էկրանի շուրջ հավաքված երգում ու պարում:
Մեծ դժվարությամբ ենք լքում ավանը, դեռ տեսնելու շատ բան կա, սակայն Ռիոյում ժամանակը շատ արագ է թռչում, պետք է հասցնել ամեն ինչ անել:

В Олимпийской деревне ждут начала Игр
Олимпийская сборная Армении в приподнятом настроении ожидает открытия летних Олимпийских игр на стадионе «Маракана» в Рио-де-Жанейро.
Mediamax Sport побывал сегодня в Олимпийской деревне и осмотрел «временное пристанище» наших спортсменов. Именно здесь, вместе с более чем 10 тыс. спортсменов из разных стран, будут жить во время соревнований представители Армении.
Уже издалека можно заметить армянские флаги, установленные на балконе 17-го этажа 24-го здания. Естественно, устоять и не зайти внутрь просто невозможно.
У входа встречаем нашего знаменосца – пловца Ваана Мхитаряна со стрелком Грачиком Бабаяном. Ребята спешат на ужин, но с радостью уделяют время, чтобы пообщаться и сфотографироваться с нами. Затем к нам присоединяется группа из 6 атлетов – все в веселом и спортивном настроении.
Позднее потренироваться и подкорректировать свой вес выходит дзюдоист Ованнес Давтян, который вступит в борьбу уже 6 августа.
Наверху, в комнатах, нас тепло приветствуют гимнасты Артур Давтян и Арутюн Мердинян, а также тяжелоатлеты – Рубен Алексанян и Симон Мартиросян.
В соседней комнате - глава армянской олимпийской делегации Дереник Габриелян. Он занят многочисленными звонками и решением саамы разных вопросов.
Жизнь в Олимпийской деревне, действительно, кипит: на каждом шагу можно встретить как титулованных, так и неопытных спортсменов, в ярких и цветных костюмах, делающих вечерние упражнения, гуляющих или поющих и танцующих у огромного экрана.
Покидаем деревню с большим трудом: мы не успели осмотреть все, что стоило, но в Рио время летит незаметно, а успеть нужно очень многое.