Գոռ Ներկարարյան. Անչափ հպարտ եմ, որ ներկայացնելու եմ Հայաստանը
Նրանցից ամենավերջինն ուղեգիր նվաճեց հեռացատկորդ Գոռ Ներկարարյանը: Ռիո-2016-ում այս անգամ Mediamax Sport-ը ներկայացնում է Գոռին:
Ծնվել է. 24.03. 1993-ին Վանաձորում
Մարզաձեւ. Աթլետիկա (հեռացատկ)
Հոբբի. Զբոսնել ընկերների հետ
Կրթություն. Ավարտել է Վանաձորի պետական համալսարանի ֆիզկուլտուրայի բաժինը
Անձնական մարզիչ. Վաղինակ Նազարյան
Նորամուտ. 15 տարեկանում, երբ մասնակցել է Հայաստանի առաջնությանը
Կարիերայի սկիզբը. 13 տարեկանից
Մարզաձեւի ընտրություն. «Ընկերներիցս մեկը ցանկանում էր հաճախել աթլետիկայի: Դիմեց, որ միասին գնանք: Ես էլ գնացի ու սիրեցի այս մարզաձեւը»:
Անմենակարեւոր նվաճումը. Այս տարվա Հայաստանի մեծահասակների չեմպիոն դառնալը
Ամենադժվար պահին օգնում են. «Ես ինքս եմ ինձ օգնում»:
Կարգախոսը. Միշտ առաջ ու չհանձնվել
Գոռը Հայաստանի բազմակի չեմպիոն է, միջազգային մրցաշարերի հաղթող, ԵԱ-ի ու ԱԱ-ի մասնակից
- Գոռ, ինչո՞ւ ընտրեցիր հենց հեռացատկը:
-Դեռ դպրոցում ֆիզկուլտուրայի դասերին այդ ձեւն ինձ մոտ շատ լավ էր ստացվում: Երբ արդեն գնացի պարապմունքների, մարզչիս ասացի, որ եթե հեռացատկով չզբաղվեմ, ուրեմն չեմ գա մարզումների: Այդպես սկսեցինք միասին աշխատել:
- Որո՞նք են հեռացատկի առանձնահատկությունները:
- Պետք է կարողանաս ճիշտ վազել, թռչել, վայրէջք կատարել: Փոքր էլեմենտներ են, բայց պետք է շատ լուրջ կատարել: Սա սանտիմետրերի պայքար է, մի փոքրիկ վրիպում, ու ողջ ցատկը ձախողվում է:
- Դու ապրել ու մարզվել ես Բրազիլիայում: Ինչպիսի՞ երկիր է այն:
- 1,5 տարի ապրել եմ այնտեղ, ամեն ինչին ծանոթ եմ: Շատ տպավորիչ երկիր է, բայց հատկապես կցանկանայի առանձնացնել մարդկանց: Այնտեղ բոլորն ուրախ են, ոչ մի մտահոգ մարդ չես տեսնի, չնայած ունեն շատ խնդիրներ ու ամենեւին էլ լավ չեն ապրում: Այդ ուրախությամբ է ինձ դուր գալիս Բրազիլիան:
- Բոլորը խոսում են Ռիոյում տարածված տարբեր վարակներից: Դու ինչպե՞ս ես ընդունում այդ լուրերը:
- Լուրջ չեմ վերաբերում: Լրատվամիջոցներն այնպես են ներկայացնում, ասես այնտեղ իսկական համաճարակ է: Բայց ոչ մի վտանգ էլ չկա, ես կապ ունեմ այնտեղի իմ ընկերների ու մարզչի հետ, ովքեր էլ ասում են, որ առանց որեւէ վարակի հետ կվերադառնանք Հայաստան (ծիծաղում է):
- Աթլետներից վերջինը դու նվաճեցիր ուղեգիր: Հավատո՞ւմ էիր, որ կկարողանաս միանալ ընկերներիդ:
- Ես վաղուց եմ սպասել, որ Օլիմպիական ուղեգիր եմ նվաճելու, ուղղակի վնասվածքներն էին պատճառը, որ այդքան հետաձգվեց այն: Մինչեւ վերջ պայքարեցի ու կարողացա հերթական վարկանիշը բերել մեր թիմի համար:
- Օլիմպիական խաղերն առաջինն են լինելու քեզ համար: Ի՞նչ ես զգում:
- Անչափ հպարտ եմ, որ ներկայացնելու եմ Հայաստանը: Բոլորն են ցանկանում մասնակցել այսպիսի լուրջ մրցաշարի, ու ես էլ բացառություն չեմ:

Сборная Армении по легкой атлетике впервые будет представлена на Олимпийских играх в составе 6 человек.
Последним из них путевку завоевал Гор Неркарарян.
Mediamax Sport представляет Гора в рамках проекта Рио-2016.
Родился: 24.03. 1993 г. в Ванадзоре
Вид спорта: легкая атлетика (прыжки в длину)
Хобби: гулять с друзьями
Образование: окончил факультет физкультуры Ванадзорского государственного университета
Тренер: Вагинак Назарян
Дебют: в 15 лет участвовал в чемпионате Армении
Начало карьеры: в 13 лет
Выбор вида спорта: «Один из моих друзей решил заняться атлетикой. Предложил мне пойти вместе с ним. Я пошел и полюбил этот вид спорта».
Важнейшее достижение: победа на чемпионате Армении этого года среди взрослых
В трудную минуту помогают: «Я помогаю себе сам»
Девиз: Всегда вперед и не сдаваться
Гор – многократный чемпион Армении, победитель международных турниров, участник ЧЕ и АА
- Гор, почему ты выбрал именно прыжки в длину?
- Еще в школе на уроках физкультуры они очень хорошо у меня получались. А когда я начал посещать занятия, то сказал тренеру, что продолжу, если только буду заниматься прыжками. Так мы и начали работать вместе.
- В чем особенность прыжков в длину?
- Нужно уметь правильно разбегаться, прыгать, приземляться. Это небольшие элементы, но нужно все сделать очень серьезно. Это борьба за сантиметры, и небольшая осечка может испортить весь прыжок.
- Ты жил и тренировался в Бразилии. Что это за страна?
- Я 1,5 года жил там, мне там все знакомо. Это очень впечатляющая страна, но я отдельно хотел бы сказать о людях. Там все радуются, печальных людей там не встретишь, хотя у них много проблем, и они живут далеко не так хорошо. Эта радость мне и нравится в Бразилии.
-Все говорят о разных болезнях, распространенных в Рио. Как ты относишься к этим сообщениям?
- Отношусь не очень серьезно. Пресса все представляет так, будто там настоящая эпидемия. Но никакой опасности нет: я поддерживаю связь со своим тренером и друзьями там, и они говорят, что мы вернемся в Армению в полном здравии (смеется).
- Среди атлетов ты был последним, кто завоевал путевку. Ты верил, что сможешь присоединиться к своим товарищам?
- Я давно ждал олимпийской путевки, просто из-за травм пришлось ждать так долго. Я боролся до конца, и смог завоевать рейтинг для нашей команды.
- Эти Олимпийские игры станут для тебя первыми. Что ты чувствуешь в связи с этим?
- Я очень горжусь тем, что буду представлять Армению. Все хотят участвовать в таком серьезном соревновании, и я не исключение.