Գոռ Ներկարարյան. Անչափ հպարտ եմ, որ ներկայացնելու եմ Հայաստանը
Նրանցից ամենավերջինն ուղեգիր նվաճեց հեռացատկորդ Գոռ Ներկարարյանը: Ռիո-2016-ում այս անգամ Mediamax Sport-ը ներկայացնում է Գոռին:
Ծնվել է. 24.03. 1993-ին Վանաձորում
Մարզաձեւ. Աթլետիկա (հեռացատկ)
Հոբբի. Զբոսնել ընկերների հետ
Կրթություն. Ավարտել է Վանաձորի պետական համալսարանի ֆիզկուլտուրայի բաժինը
Անձնական մարզիչ. Վաղինակ Նազարյան
Նորամուտ. 15 տարեկանում, երբ մասնակցել է Հայաստանի առաջնությանը
Կարիերայի սկիզբը. 13 տարեկանից
Մարզաձեւի ընտրություն. «Ընկերներիցս մեկը ցանկանում էր հաճախել աթլետիկայի: Դիմեց, որ միասին գնանք: Ես էլ գնացի ու սիրեցի այս մարզաձեւը»:
Անմենակարեւոր նվաճումը. Այս տարվա Հայաստանի մեծահասակների չեմպիոն դառնալը
Ամենադժվար պահին օգնում են. «Ես ինքս եմ ինձ օգնում»:
Կարգախոսը. Միշտ առաջ ու չհանձնվել
Գոռը Հայաստանի բազմակի չեմպիոն է, միջազգային մրցաշարերի հաղթող, ԵԱ-ի ու ԱԱ-ի մասնակից
- Գոռ, ինչո՞ւ ընտրեցիր հենց հեռացատկը:
-Դեռ դպրոցում ֆիզկուլտուրայի դասերին այդ ձեւն ինձ մոտ շատ լավ էր ստացվում: Երբ արդեն գնացի պարապմունքների, մարզչիս ասացի, որ եթե հեռացատկով չզբաղվեմ, ուրեմն չեմ գա մարզումների: Այդպես սկսեցինք միասին աշխատել:
- Որո՞նք են հեռացատկի առանձնահատկությունները:
- Պետք է կարողանաս ճիշտ վազել, թռչել, վայրէջք կատարել: Փոքր էլեմենտներ են, բայց պետք է շատ լուրջ կատարել: Սա սանտիմետրերի պայքար է, մի փոքրիկ վրիպում, ու ողջ ցատկը ձախողվում է:
- Դու ապրել ու մարզվել ես Բրազիլիայում: Ինչպիսի՞ երկիր է այն:
- 1,5 տարի ապրել եմ այնտեղ, ամեն ինչին ծանոթ եմ: Շատ տպավորիչ երկիր է, բայց հատկապես կցանկանայի առանձնացնել մարդկանց: Այնտեղ բոլորն ուրախ են, ոչ մի մտահոգ մարդ չես տեսնի, չնայած ունեն շատ խնդիրներ ու ամենեւին էլ լավ չեն ապրում: Այդ ուրախությամբ է ինձ դուր գալիս Բրազիլիան:
- Բոլորը խոսում են Ռիոյում տարածված տարբեր վարակներից: Դու ինչպե՞ս ես ընդունում այդ լուրերը:
- Լուրջ չեմ վերաբերում: Լրատվամիջոցներն այնպես են ներկայացնում, ասես այնտեղ իսկական համաճարակ է: Բայց ոչ մի վտանգ էլ չկա, ես կապ ունեմ այնտեղի իմ ընկերների ու մարզչի հետ, ովքեր էլ ասում են, որ առանց որեւէ վարակի հետ կվերադառնանք Հայաստան (ծիծաղում է):
- Աթլետներից վերջինը դու նվաճեցիր ուղեգիր: Հավատո՞ւմ էիր, որ կկարողանաս միանալ ընկերներիդ:
- Ես վաղուց եմ սպասել, որ Օլիմպիական ուղեգիր եմ նվաճելու, ուղղակի վնասվածքներն էին պատճառը, որ այդքան հետաձգվեց այն: Մինչեւ վերջ պայքարեցի ու կարողացա հերթական վարկանիշը բերել մեր թիմի համար:
- Օլիմպիական խաղերն առաջինն են լինելու քեզ համար: Ի՞նչ ես զգում:
- Անչափ հպարտ եմ, որ ներկայացնելու եմ Հայաստանը: Բոլորն են ցանկանում մասնակցել այսպիսի լուրջ մրցաշարի, ու ես էլ բացառություն չեմ:

Education: Graduated from Vanadzor State University
Choice of sport: “A friend of mine wanted to go into athletics. He asked me to go train with him. I did and loved the sport.”
The most important achievement: winning Armenian championship this year
Supported in the hardest moments by: “I support myself.”
Slogan: Move forward and don’t give up
Gor is multiple times champion of Armenia, winner of international competitions, participant of European and World Championships
- Gor, why did you choose long jump?
- I was good at athletics since school. When I started training, I told my coach that if I don’t specialize in long jump, I won’t train. That is how we began working together.
- What are the peculiarities of long jump?
- You need to run, jump and land right. It’s the little things, but you have to perform them seriously. It is a struggle for centimeters, a little mistake and the whole jump is ruined.
- You lived and trained in Brazil. What is the country like?
- I lived there for 1,5 year, I’m familiar with Brazil.  It’s a very impressive country, but I would like to remark on the people especially. Everyone has a cheerful attitude despite many problems and hard life. I like Brazil for that cheerfulness.
- Everyone is talking about viruses spreading in Rio. What do you think of this news?
- I don’t take it seriously. Media make it look like an epidemic. In fact, there is no danger. I keep in touch with my friends there, and they say that we’ll get back to Armenia with no viruses (laughs - edit.).
- You won the last quota for the athletics team. Did you believe you would join your friends?
- I have been waiting for a long time to win Olympic quota, but injuries made the road to it longer. I fought to the end and managed to bring another quota to our team.
- This will be your first Olympics. How do you feel?
- I am immensely proud to represent Armenia. Everyone wants to participate in such a significant competition, and I am no exception.