Բրայանտի պես մարդիկ են ԱՄՆ-ն հզոր դարձնում, կարծում է Ա լիգայի նախագահը
Հունվարի 26-ին ամբողջ աշխարհը ցնցվեց Կոբի Բրայանտի ու նրա 13-ամյա դուստր Ջաննայի մահվան լուրից: Կալաբասաս քաղաքի մոտակայքում ուղղաթիռը, որում նաեւ բասկետբոլիստն էր, վթարի էր ենթարկվել:
«Լոս Անջելես Լեյքերսի» նախկին բասկետբոլիստ, Օլիմպիական խաղերի կրկնակի հաղթող, Բասկետբոլի ազգային Լիգայի 5-ակի չեմպիոնի մահը Հայաստանի Ա լիգայի նախագահ Արա Պողոսյանը շատ ծանր հարված է համարում բասկետբոլային համաշխարհային համայնքի համար:
«Մենք լավ հարաբերություններ ունենք նրա հոր՝ Ջոյի ու ընտանիքի հետ: Ջո Բրայանտին անգամ դիտարկել ենք Հայաստանի հավաքականի ղեկին ու բանակցել նրա հետ: Ջոն մեզ շատ է օգնել նաեւ ԱՄՆ-ից բասկետբոլիստներ ընտրելու հարցում: Լուրն իմանալուն պես ցավակցել եմ նրան»,- նշել է Պողոսյանը:
Նա ընդգծել է, որ Բրայանտը պարզապես բասկետբոլիստ չէր, այլ նաեւ ԱՄՆ-ի ամենաուժեղ դեսպանն աշխարհում. «Նման մարդիկ են ԱՄՆ-ն հզոր դարձնում: Մեր «Ուրարտու» ակումբի համազգեստը «Լեյքերսինն» է, որովհետեւ ես անձամբ սիրում էի Կոբի Բրայանտին: Նրա մահը մեծ կորուստ էր, նույնիսկ ամբողջությամբ չենք էլ գնահատել այն: Ցավալի էր նաեւ, որ ուղղաթիռի օդաչուն էլ հայ էր»:

Такие люди как Брайант делают США могущественными, считает президент Лиги А
26 января весь мир был потрясен новостью о смерти Коби Брайанта и его 13-летней дочери Джианны. Недалеко от города Калабасас потерпел крушение вертолет, в котором также находился легендарный баскетболист.
Председатель Лиги А Армении Ара Погосян считает смерть экс-баскетболиста «Лос-Анджелес Лэйкерс», двукратного чемпиона Олимпийских игр, пятикратного чемпиона Национальной баскетбольной Лиги является тяжелым ударом для мирового баскетбольного сообщества.
«У нас хорошие отношения с его семьей и его отцом Джо. Мы даже рассматривали Джо Брайанта в качестве главного тренера сборной Армении и вели с ним переговоры. Джо также очень помог нам в вопросе выбора баскетболистов из США. Как только узнал о трагедии, выразил ему свои соболезнования»,- отметил Погосян.
Он подчеркнул, что Брайант был не просто баскетболистом, но и сильнейшим послом США во всем мире. «Именно такие люди делают США могущественными. У нашего клуба «Урарту» лэйкерская форма, потому что лично я люблю Коби Брайанта. Его смерть – большая потеря, которую невозможно оценить. Также очень жаль, что пилот вертолета был армянином».