Օգոստոսի 24-ին Աստանայում մեկնարկելու է ձյուդոյի Աշխարհի 30-րդ վարկանշային առաջնությունը, որին մասնակցելու են 120 երկրների 823 մարզիկներ:
Հայաստանի հավաքականի կազմում Տիգրան Բաբայանի գլխավորությամբ ելույթ են ունենալու Հովհաննես Դավթյանը (60 կգ), Արսեն Ղազարյանը (66 կգ), Անդրանիկ Չափարյանը, Ռաֆայել Դավթյանը (81 կգ) եւ Ժաննա Ստանկեւիչը (52 կգ): Հայաստանի պատվիրակությունը մրցավայր է մեկնելու այսօր երեկոյան:
ԱԱ-ի հաղթողը ստանալու է վարկանիշային 900 միավոր, 2-րդ ու 3-րդ տեղերը զբաղեցրածները՝ համապատասխանաբար 540 ու 360:
Բացի միավորներից, մրցանակակիրների համար նախատեսված է մեծ դրամական պարգեւ, հաղթողի համար այն կկազմի 300 հազար դոլար:

30-й чемпионат мира по дзюдо стартует в Астане 24 августа. В первенстве примут участие 823 спортсмена из 120 стран мира.
В составе сборной Армении, возглавляемой Тиграном Бабаяном, будут выступать Ованнес Давтян (60 кг), Арсен Казарян (66 кг), Андраник Чапарян, Рафаэл Давтян (81 кг) и Жанна Станкевич (52 кг).
Армянская делегация отправится в Астану сегодня вечером. Победитель чемпионата получит 900 очков, серебряный и бронзовый призеры – соответственно 540 и 360.
Помимо рейтинговых очков победители получат денежные призы. Награда чемпиона составит 300 тыс. долларов.