Մեր այսօրվա հերոսուհին աշխարհի թոփ 10 ավտոարշավորդ կանանց ցուցակում է:
Մասնագիտությամբ կենսաբան, հոգով ու մարմնով՝ ավտոարշավորդ, գաղափարներով՝ էկո ակտիվիստ: 10 տարի շարունակ լինելով վառվող անվադողերի, ավտովթարների ու հաղթանակների կիզակետում` Լեյլանի Մյունթերն իր համար կարգախոս ընտրեց՝ “Կյանքը կարճ է, վարեք արագ, ապրեք կանաչ”: Երկու տարբեր իրականություններում ապրող Մյունթերն իրեն ավտոսպորտի եւ էկոակտիվիզմի միջեւ կամուրջ է համարում:
Նա հռչակվել է NASCAR մրցաշարի ամենասեքսուալ կին ու դարձել պատմության մեջ չորրորդ կինը, ով մասնակցել է Indy Pro մրցաշարին: Նրա ֆոտոշարքերը եւ հարցազրույցները հայտնվել են USA Today, իտալական Vogue, Esquire, ESPN, Sports Illustrated պարբերականներում:
- Լեյլանի, եթե թերթես հիշողություններիդ գիրքը, ո՞րն է եղել առաջին մեքենան, որի ղեկին նստել ես:
- Այդ ժամանակ փոքրիկ աղջիկ էի, դեղին Վոլսվագեն էր` Մինեսոտայի կեղտոտ ճանապարհների վրա: Այնպիսի վատ վիճակում էր, քիչ էր մնում դռները պոկվեին վրայից: Դարձա ավտոարշավորդ, քանի որ սիրահարվել էի արագությանը, օժտված եմ արագ երթեւեկելու տաղանդով: Պետք էր միայն գտնել ֆինանսավորում, որպեսզի ավտոարշավների մասնակցեի ու որքան հնարավոր է երկար ժամանակ անցկացնեի ավտոմեքենայիս մեջ: Ի դեպ, հովանավորներ գտնելն ինձ համար միշտ ամենադժվարն է եղել:
- Կին ավտոարշավորդ լինելու առավելությո՞ւնը:
- Հիանալի զգացողություն է: Չգիտեմ, արդյոք տղամարդ ավոտարշավորդներն ուրիշ բան են զգում, երեւի երբեք էլ չեմ իմանա: Այդ ես եմ՝ իմ բոլոր լավ ու վատ կողմերով:
- Վարորդական իրավունքդ ստացել ես առաջի՞ն փորձից, թե՞…
- Այո, առաջին փորձից` Արիզոնայում: Չնայած, կարող էի եւ չստանալ, որովհետեւ մեկ տարի շարունակ այդ նահանգում այնքան արագ էի վարում մեքենան, որ արագությունը գերազանցող տուգանքների թիվն էլ արդեն չեմ հիշում:
- Հիշու՞մ ես առաջին սեփական ավտոմեքենադ:
- Այս ամբողջ ընթացքում ինձ են պատկանել ընդհանուր հաշվով 3 ավտոմեքենաներ: Առաջինը մուգ կարմիր Volkswagen Fox էր՝ 1988 թվականի արտադրության: Երկրորդը` մուգ կապույտ Volkswagen GTI VR6՝ 1997 թվականի արտադրության: Ի դեպ, անցած տարի վաճառեցի: Երրորդն իմ ներկայիս ավտոմեքենան է ու իմ ամենասիրելին՝ P85+ Tesla Model S, որը 100 տոկոսով աշխատում է էլեկտրականությամբ ու աննկարագրելի լավ մեքենա է:
- Առաջին մեծ ավտովթա՞րդ:
- Այն տեղի ունեցավ Indy Lights մրցաշարի ընթացքում, որը IndyCar-ի վարկանիշային շրջաններից է: Ես առաջին հնգյակում էի ու ընդամենը 20 պտույտ էր մնում հասնելու եզրագծին, երբ դիմացից սլացող ավտոմեքենան կտրուկ արգելակեց, ու իմ մեքենան շուռ եկավ: Այնքան ուժեղ բախվեցի արգելապատնեշին, որ մեքենաս երկու կես եղավ; Ինչքան էլ տարօրինակ է, դա եմ համարում իմ լավագույն մրցավազքը: Այդ պահին սիրտս մտել էր ստամոքսիս մեջ, ու հիմա էլ, երբ հիշում եմ այդ պահը, դողում եմ: Մեկ վայրկյանում ամենաերջանիկ մարդուց վերածվել ամեն ինչ կորցրած մարդու…
- Տխուր բաներից խոսելու փոխարեն ավելի լավ է պատմես որեւէ զվարճալի դեպք ավտոարշավներից:
- 2006-ն էր, եւ ես ցանկացողների համար ցուցադրական ելույթներ էի ունենում երկու տեղանոց մեքենայով: Դրանք հիմնականում VIP հյուրեր էին` հրավիրված իմ հովանավոր Charlotte Motor Speedway-ի կողմից: Յուրաքանչյուր հյուրի երեք շրջան էի տանում` 165 կմ/ժ արագություն բացելով, ու վերջում մեծ արագությամբ գնում էի դեպի արգելապատնեշն ու այն պահին, երբ արդեն քիչ էր մնում բախվեի դրան, ցուցադրաբար կանգնեցնում էի ավտոմեքենան: Այդպես, երբ հերթական հյուրին անցկացրեցի այդ փորձության միջով, նա հետո խոստովանեց, որ շատ է վախեցել, ու դա, իրոք, այդպես էր: Ամեն անգամ, երբ մոտենում էինք շրջադարձին, նրան թվում էր՝ հիմա բախվելու ենք պատին: Խեղճ տղան դրանից հետո մի քանի ամիս շարունակ այդ թեմայով կատակների հերոսն էր: Բայց նա չէր նեղվում դրանից ու հումորով էր վերաբերվում (ծիծաղում է):
- Երազանքներիդ ավտոմեքենա՞ն:
- Անձնական օգտագործման ավտոմեքենաս այս պահին կանգնած է իմ ավտոտնակում ՝ P85+ Tesla Model S: Իսկ ավտոարշավների մասնակցելու համար երազանքներիս ավտոմեքենան կլինի էլեկտրական շարժիչով, որոնք Formula E մրցաշարին են մասնակցում:
- Հիմնականում տղամարդիկ են հրապուրվում ավտոմեքենաներով: Ինչո՞վ կարող է ավտոմեքենան հրապուրել կնոջը:
- Ես միշտ «տղա» աղջիկ եմ եղել: Երբեք չեմ սիրել խաղալ տիկնիկներով, փոխարենը ֆուտբոլ էի խաղում, սկեյթբորդով զբաղվում, ձի վարում: Երբ մեծացա, սկսեցի սնոուբորդինգով, դայվինգով եւ սերֆինգով զբաղվել: Միշտ հակվածություն եմ ունեցել դեպի երեւույթներ, որոնք ավելի հատուկ են տղաներին:
- Երազանքդ սպորտում եւ սպորտից դուրս:
- Սպորտում իմ երազանքն է հասնել փոփոխությունների: Ցանկանում եմ դրան հասնել, օգտագործելով իմ երազանքների ավտոմեքենան, ու խոսել այն էկոլոգիական խնդիրների մասին, որոնց բախվում ենք այսօր: Իհարկե, այդ ընթացքում ցանկանում եմ նաեւ ավտոարշավների մասնակցել եւ հաղթել: Սպորտից դուրս փոփոխություններ եմ ուզում մեր մոլորակի համար: Ես բնապահպանական գործունեությամբ եմ շարունակելու զբաղվել՝ մինչ մահս: Կարծում եմ, շատ կարեւոր է սովորել ներդաշնակ ապրել բնության հետ: Դժբախտաբար, մեր բազմաթիվ անմիտ գործողությունների պատճառով մոլորակը փչանում է: Պետք է կարողանանք ապրել առանց վնաս հասցնելու մոլորակին ու այն արարածներին, որոնց հետ ապրում ենք Երկիր մոլորակի վրա:
- Երկրորդ մասնագիտությունդ էլ բավական լուրջ է: Բակալավրի աստիճան ունես կենսաբանությունից:
- Կարծում եմ՝ կենսաբանի կոչումն ինձ շատ է օգնում, հատկապես այն ժամանակ, երբ խոսում եմ շրջակա միջավայրի ու այլընտրանքային էներգիայի մասին: Էկոլոգիական օրենսդրական նախաձեռնությունների մշակման ընթացքում հաճախ եմ հանդիպումներ ունենում Կոնգրեսի անդամների հետ: Մասնագետ լինելն իսկապես շատ կարեւոր է: Հույս ունեմ երբեւէ աշխատել կենսաբանության ասպարեզում, երբ ավարտեմ սպորտային կարիերաս:
- Գիտեմ, որ ավտոմեքենաներից բացի եւս մեկ մարզական կիրք ունես:
- Խենթանում եմ դայվինգի համար ու հաճախ եմ մեկնում վայրեր, որտեղ դայվինգով զբաղվելը հնարավոր է: Սիրում եմ տաք օվկիանոսային ջուրը, ոտքերի տակի ավազը: Սիրում եմ օվկիանոսը, այն կարծես իմ տունը լինի: Ես ինձ խաղաղ եմ զգում, երբ ծովում եմ: Իսկ երբ տանն եմ՝ Հյուսիսային Կարոլինայում, որտեղ օվկիանոս չկա, տաք յոգայով եմ զբաղվում, որպեսզի մնամ լավ մարզավիճակում:
- Ի՞նչ հագուստ ես նախընտրում առօրյայում:
-Սովորաբար ջինս եւ վերնաշապիկ: Ամռանը սիրում եմ շորտեր կամ ամառային զգեստներ կրել, հաճախ ոտաբոբիկ եմ քայլում: Շատ սովորական մարդ եմ: Սիրում եմ գեղեցիկ հագնվել, բայց ոչ առօրյայում: Չեմ հարդարում մազերս, շատ չեմ շպարվում: Միայն այն դեպքում, երբ պաշտոնական ինչ-որ միջոցառման պետք է մասնակցեմ, բիզնես-հանդիպում ունեմ կամ ելույթ եմ ունենալու մեծ թվով մարդկանց առջեւ:
- Ի՞նչ գիտես հայկական սպորտի մասին:
-Առաջին բանը, որը մտքիս գալիս է Հայաստան ասելիս, ֆուտբոլն է: Չգիտեմ ինչու (ծիծաղում է):
- Քեզ ծանոթ ավտոարշավորդների մեջ ազգությամբ հայեր կա՞ն:
- Անկեղծ ասած, չեմ հետաքրքրվել նրանց ծագումով, բայց ինձ թվում է՝ կան:
- Գեղեցկության խորհուրդներ Լեյլանի Մյունթերից:
- Եղեք այն, ինչ կաք իրականում: Սիրեք ձեր մարմինը, եթե անգամ այն կատարյալ չէ: Հասարակությունը շատ պահանջկոտ է յուրաքանչյուր գեղեցիկ բանի նկատմամբ: Պետք չէ, որ հասարակության պահանջներով առաջ շարժվեք, արեք քայլեր, որոնք հենց ձեզ երջանիկ կդարձնեն, ինքնավստահ եղեք, դա սեքսուալ է: Իմ վերջին խորհուրդն է՝ մի կերեք կենդանու միս, բուսական սնունդը շատ ավելի առողջարար է ձեր մարմնի համար, ու բացի դա, այլեւս ստիպված չեք լինի սպանել այդ անմեղ արարածներին ու որպես սնունդ օգտագործել: Ես բուսակեր եմ շատ վաղ տարիքից, բայց խիստ բուսակեր դարձա 2.5 տարի առաջ, ու դրանից հետո չի եղել այնպիսի օր, երբ ինձ թույլ զգամ՝ միս չօգտագործելու պատճառով: Սիրեք կենդանիներին, բարի եղեք նրանց նկատմամբ: Ու ընդհանրապես` մեր մոլորակի նկատամբ բարի եղեք, այն մեր միակ տունն է: Աջակցեք էներգիայի այլընտրանքային ձեւերի տարածմանը: Մարդկության ապագան սրանից է կախված:

Photo: Richard Rudisill
Biologist by profession, auto racer by spirit and soul, eco activist by ideology. Having spent more then 10 years in the very heart of  burining tires, auto crashes and bright victories, Leilani Munter finally chose the motto of her life-“Life is short, race hard, live green”. Munter, who is living in two different realities, considers herself as a bridge between auto racing and eco activism.
Sports Illustrated named Munter one of the top ten female race car drivers in the world. She was also named the «The Sexiest Woman» of NASCAR, and has become the 4th woman in the history, who has participated in Indy Pro series.
Munter's interviews and photo shoots regularly appear in USA Today, Italian Vogue, Esquire, ESPN, Sports Illustrated.
-Leilani, what was the first car in your life?
-My first time driving was as a very little girl on an old dirt road in Minnesota. It was a yellow VW Thing, the kind you could take the doors off. I became a racer because I fell in love with the speed, and I seemed to have a natural ability to go fast. After that it was just a matter of raising the funds to get as much seat time in a race car as possible. To speak the truth, funding has always been the biggest hurdle for me.
- What it feels like to be a female professional racer?
- It always feels amazing to drive a race car. I don’t know that it feelsany different from being a male driver, I wouldn’t know!
-Did you pass your driving license on your first try?
-Yes I got my drivers license in Arizona and it was on my first try. Within a year of getting my license, I was in a bit of trouble with Arizona for getting so many speeding tickets.
-What was the first car you personally owned? Do you remember the color?
-I have only owned three cars in my life. My first was a maroon 1988 VW Fox. My second was a dark blue 1997 VW VR6 GTI, I just sold it last year. My third is the one I own now, and my favorite – my silver P85+ Tesla Model S. It’s 100% electric and just an amazing machine.
-Your first «big» crash.
-My first really big crash was in Indy Lights, the development league for IndyCar. I was running in the top five and with only 20 laps to go, a race car in front of me cut a tire and I got caught up in a wreck. I hit the wall so hard it broke my motor in half.
-What was the funniest thing that happened to you in a car or with a car ?
-I was giving some rides in a two seater race car to some VIP guests of  my racing sponsor at Charlotte Motor Speedway in 2006. I would take each person around the track for three laps at about 165 mph and I would take them right up against the wall. One of the guests told me when the ride was over, with a big smile on his face, “I thought that every time you went into the corners that we were going to crash! I peed my pants!” and I thought he was joking but he actually did pee in his pants in the passenger seat of my car. The poor guy had to listen to jokes about that for months. It was pretty funny and he took the jokes quite well! (laughing)
-What is your dream car?
-My dream car for a personal ride is the one in my garage: the P85+ Tesla Model S. My dream race car would probably be a ride in the new electric racing series, Formula E.
-Generally, it is men who are attracted in cars and racing. I wonder what triggered this passion in you?
-I have always been a “tom boy.” Growing up I never really played with dolls, instead of it I played sports like soccer, or what you would call football. I also grew up skateboarding and riding horses. As I grew older I started snowboarding, scuba diving, and surfing. So I always had an affinity for things that were considered traditionally more for boys.
-Do you remember your “best” race ever?
-Up until the point where the person blew a tire in front of me, my first race in open wheel. It was the Indy Lights race at Kentucky Motor Speedway. I was running really well, my car was solid and I was going three wide on the outside next to the wall to pass people and my car was on rails. I would have had a top five finish if that tire had not blown on the car in front of me. It’s the race where my heart actually sinks into my stomach when I think about it. Because I went from the best feeling in the world, to the worst feeling in the world.
-What is your one and only dream in and outside sports?
-My dream in my sports career is to make a difference by using my race car to raise awareness about environmental issues we are facing. Of course, I want to win races in the process of doing that. Outside sports, I want to make a difference for our planet. I will be an environmental activist until the day I die. When I do pass away, I will be buried in a reef ball in the ocean to help rebuild coral reefs, so my activism will carry on even after I am gone.
-Do you follow F1 races? Which of the racers is your favorite one?
-I follow it a little bit, but not closely because I mainly pay attention to the racing series that I participate in. Because he was outspoken in standing up for orcas after watching the documentary film Blackfish last week, now Lewis Hamilton is my favorite. He stood up against marine mammals being in captivity and I really appreciate that. It’s one of the causes I spend a lot of time working on, so that meant a lot to me.
-Leilani, being an environmental activist, what makes you struggle for healthy food and lifestyle?
-I think it is very important for our species to learn to live in harmony with nature. Unfortunately, many of our actions are destroying it. We need to adapt and evolve the way we are living in order to live in a way that does not damage our land, our ocean, and the creatures we share this planet with. More greenhouse gas emissions come from raising animals for food than the entire transportation sector combined.  I am vegan and that is good for our planet, our bodies, and the animals we share Earth with.
-You have rather serious second profession- Bachelor of Science in Biology. Would you work in the field of science one day?
-I think my biology degree gives me some credibility when I talk about environmental issues and clean energy issues. I have gone to speak with members of Congress on environmental legislation and I think my having a science background helps. I hope to work full time on environmental issues and activism once I retire from racing.
-I know that besides cars, you have one other passion in sports.
-Yes!!! I love scuba diving and traveling to places where I can dive. I like warm ocean water, coral reefs, and sand between my toes. I love the ocean, I feel that it’s my home. I am at peace when I am in the sea. When I am at home in North Carolina and there is no ocean nearby, I do hot yoga to stay in shape.
-What clothing style do you prefer in everyday life?
-I usually wear jeans and a tshirt. In summer, I like to wear shorts or sundresses and flip flops and I often go barefoot. I am very casual. I like to dress up once in a while but on a daily basis, I am very laid back and natural. I don’t style my hair or wear very much make up unless I am attending a formal event, business meeting, or giving a speech.
-Do you know anything about Armenians in sports?
-The first sport that comes to mind when I think of Armenia is football, or soccer as we call it here in the states! Don't know why!!! (laughing).
-What about any racers you may know who are of Armenian descent?
-I do not personally know of any racers who are of Armenian descent but I imagine they are out there!
-Beauty tips from beautiful Leilani for our female readers.
-Be yourself. Appreciate your body, even if it isn't perfect. Society demands a lot with regards to what is considered beautiful. Don't believe it! Be happy with yourself, confidence is sexy! My last tip would bet on not eat dead animals, plant foods are better for your body and you don't have to kill any innocent beings to eat. I have been vegetarian since I was very young, but I went vegan 2.5 years ago and I haven't been sick a single day since. Be kind to the animals, they have no voice. Have compassion for them. Be kind to our Earth, she is our only home. Support renewable energy and the move away from fossil fuels. The future of humanity depends on this.