Ալբերտ Թադեւոսյան. Մտադիր եմ Հայաստանում բացել իմ բասկետբոլային դպրոցը
Ալբերտ Թադեւոսյանը Հայաստանի բասկետբոլի հավաքականի հետ Մալթայում առաջին անգամ հաղթեց փոքր երկրների Եվրոպայի առաջնությունում:
Sport Mediamax-ի հետ զրույցում նա պատմել է անհավանական հույզերի, թիմային հաջողության հասնելու գրավականի, զոհողությունների գնալու եւ երկար մազերի մասին:
-Դուք վերադարձել եք Մալթայից չեմպիոններ դարձած, ի՞նչ սպասումներ ունեիք ու ինչպե՞ս ամեն ինչ ստացվեց:
-Տպավորություններն ամենահաճելին են: Հենց սկզբից էլ պլանավորում էի առաջինը լինել: 2016 թվականին, երբ հավաքականը հաղթեց փոքր երկրների Եվրոպայի առաջնությունում, ես բացակայում էի, դրա համար էլ շատ էի ցանկանում այս անգամ նույնպես ստացվի ու շատ լուրջ էի պատրաստվել մրցաշարին:
-Ինչպե՞ս էիր պատրաստվում՝ էմոցիոնալ առումով, այլ կերպ էիր տրամադրված, թե՞ ֆիզիկապես:
-Առաջին հերթին ֆիզիկապես էի պատրաստվել, հիմա, անկասկած, վերջին 5 տարվա ընթացքում լավագույն մարզավիճակում եմ գտնվում: Մարզիչ էի վարձել եւ Ռուսաստանում անհատական մարզումներ անցկացրել, Մոսկվայում ինձ օգնում էր Նիկիտա Պամֆիլովը, ինչի համար անչափ շնորհակալ եմ նրան, նաեւ հավաքականի մարզչի հետ էի մշտական կապի մեջ: Հավաքների ժամանակ շատ կենտրոնացած էի ու ամեն օր ուժերիս գերլարումով էի աշխատում, մարզումներից հետո փորձում էի լավ վերականգնվել, հետեւում էի առողջությանս:
-Դրա համա՞ր նման վստահություն ունեիր, որ հաղթելու եք:
-Անկեղծ, մտքումս անգամ չէի էլ պատկերացնում, որ առաջինից բացի այլ տեղ կզբաղեցնենք: Միայն կենտրոնացել էի չեմպիոն դառնալու վրա: Մեկնելուց առաջ տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ էլ ասացի, որ ձեզ համար ոսկե մեդալներ ենք բերելու: Փառք Աստծո, կարողացա խոստումս պահել:
-Իսկ եթե հանկարծ չստացվե՞ր:
-Մարզչի հետ, օրինակ, գրազ էինք եկել, որ չհաղթելու դեպքում կկտրեմ մազերս (ծիծաղում է, խմբ.): Այնպես որ, դա ինձ համար լրացուցիչ մոտիվացիա էր:
-Իսկ Մալթան հավանեցի՞ր, հասցրի՞ր նոր տեղեր տեսնել:
-Պաշտում եմ ճանապարհորդել, նոր երկրներ ու քաղաքներ բացահայտել, նրանց պատմությանը ծանոթանալ: Մենք կայանել էինք Սենտ Պոլս Բեյում, երբ ժամանեցինք, մտածեցի, մի՞թե սա է Մալթան, անելու ոչինչ չկար, քաղաքն այնքան էլ դուրս չեկավ, ծովափերը վատն էին: Զարմացել էի, թե ինչու են Մալթան բոլորն այդքան գովում: Ու մտածեցի, որ հանգստյան օր ունենալու դեպքում մայրաքաղաք կմեկնեմ, հետո իմացա, որ էլի կան հին ու հետաքրքիր քաղաքներ: Իսկ երբ արդեն եղա Վալետայում, հասկացա այդ երկրի ողջ գեղեցկությունն ու մթնոլորտը: Հիանալի էր, երեւի լիցքավորվեցի, որովհետեւ հաջորդ օրը կայացած կիսաեզրափակչում 35 միավոր վաստակեցի:
-Դու լավ էիր տրամադրված, բայց բասկետբոլը թիմային խաղ է, ինչպե՞ս անել, որ թիմակիցներն էլ քո պես մտածեն ու կարողանաք միասին արդյունքի հասնել:
-Իսկապես, շատ լավ մարզիչ ունեինք, դա օգնեց տրամադրվել, հոգեբանական առումով էլ նա մեզ շատ օգնեց: Կարողացավ բոլորիս միավորել, հավատալ մեր ուժերին, մեզ ինչ-որ աստղեր դարձրեց: Զարմացա, նա ժամանել է NBA-ից, մենք Հայաստանից սովորական տղաներ ենք, եթե համաշխարհային մակարդակով դիտարկենք՝ ոչ ոք, իսկ Ռեքս Քալամյանը մեզ վերաբերվում էր աստղերի պես: Կարող էր զանգել ու ասել. «Հագուստը լվացել են, կուզե՞ս բերեմ քեզ համար»: Պատկերացնո՞ւմ եք, նա այնտեղ սուպերխաղացողների հետ է աշխատում, իսկ իրականում այդքան հասարակ մարդ է: Նրա հետ ժամանել էր նաեւ մարզիչ Փիթը, որը «Ֆիլադելֆիայում» է աշխատում, կարող էի նրան ցանկացած ժամի՝ անգամ գիշերը 3-ին ասել, որ ուզում եմ նետումներ անել, կգար եւ ինձ գնդակներ կմատակարարեր: Նետումներս չէին ստացվում, եւ նա ինձ վստահություն տվեց՝ ասելով. «Երբ պետք լինի, ես միշտ պատրաստ եմ օգնել քեզ»:
-Գուցե մենք սխալ պատկերացո՞ւմ ունենք NBA-ի մասին, կարծում ենք, եթե սուպերաստղեր են, ուրեմն ամեն ինչ այլ է, իսկ իրականում առաջնայինը սովորական մարդկային հարաբերություններն են:
-Միանշանակ: Սկսեցի հասկանալ, որ ամեն ինչ հենց այդպես է, որ կա: NBA-ում առաջին տեղում խաղացողն է, իսկ Եվրոպայում ու Ռուսաստանում, որտեղ ես բասկետբոլային դպրոց եմ անցել, լրիվ այլ մոտեցում է: Մարզիչները բռնապետեր են, իսկ խաղացողը՝ ոչինչ ու ոչ ոք: Լրիվ փոխեցի պատկերացումներս մարզչական աշխատանքի մասին: Դրա համար նաեւ մարզիչների համար էինք ուզում լավ բասկետբոլ ցույց տալ:
-ԱՄՆ-ում որքան էլ հայտնի լինեն խաղացողները, բայց շատ են աշխատում ու քրտնում, որպեսզի պահեն իրենց տեղը թիմում: Գուցե, մենք ա՞յլ կերպ ենք տրամադրվում ու մարզվում:
-Որակյալ բասկետբոլ ունենալու համար պետք են լավ դպրոցներ ու աշխատավարձեր, ոչ ոք չի կոտորելու իրեն հանուն ծիծաղելի գումարի, ֆուտբոլի հետ այն անգամ համեմատելի չէ: Եթե երեխաները հասկանան, որ կարող են բասկետբոլն իրենց հիմնական աշխատանքը դարձնել, կմարզվեն, լավ խաղացողներ կդառնան ու նաեւ գումար կվաստակեն: Մեր հավաքականում համարյա ամեն խաղացող, այդ թվում եւ ես, 2-րդ աշխատանք ունենք: Անհատական մարզումներ եմ անցկացնում, հիմա մտածում եմ Հայաստանում բասկետբոլային դպրոց բացել:
-Հայաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիան փորձում է ամեն ինչ անել մարզաձեւը վերածնելու ու մասսայական դարձնելու համար:
-Դրա համար երկար ժամանակ է պետք: Հույս ունեմ, որ նման մրցաշարերի շնորհիվ, որտեղ մեզ հաջողվում է մրցանակային տեղեր զբաղեցնել, հասարակությունը կհետաքրքրվի, գուցե հովանավորներն էլ կտեսնեն, բասկետբոլում այլ գումարներ կսկսեն շրջանառվել:
-Հայաստանում թիմային մարզաձեւերն առհասարակ զարգացած չեն, ինչո՞ւ է այսպես:
-Իհարկե, անհատական մարզաձեւերը շատ լավն են, ես, իսկապես, հպարտանում եմ հաջողության հասած հայ մարզիկներով, բայց դրանք զարգացնելը շատ ավելի հեշտ է: Դրանց համար լրիվ այլ գումար է պետք ներդնել, այլ կազմակերպվածության կարիք ունեն, ամեն ինչ այլ է: Թիմային մարզաձեւերի համար շատ ավելի ջանքեր են պետք հաջողություն գրանցելու համար:
-Այդ դեպքում, ինչի՞ հաշվին ձեզ հաջողվեց հաղթել փոքր երկրների ԵԱ-ում: Եթե անկեղծ, Հայաստանի պես ընտրանու համար դա այնքան էլ վատ արդյունք չէ:
-5 տարի առաջ հանդես ենք եկել նաեւ Աշխարհի ու Եվրոպայի ընտրական մրցաշարերում, ուժեղ կազմ ունեինք, հաղթում էինք մրցակիցներին ու առաջ շարժվում: Պարզապես դադարում էինք խաղալ ֆինանսավորման բացակայության պատճառով, ինչը շատ ցավալի է: Այս անգամ էլ ստացվեց, նորից կնշեմ՝ մարզիչների լավ աշխատանքի արդյունքն էր, ամեն մեկս մեր դերն ունեինք, ընդհանուր նպատակի համար որոշ խաղացողներ նաեւ զոհողությունների էին գնում՝ ավելի քիչ միավորներ վաստակում, կենտրոնականները քիչ էին մասնակցում գրոհներին ու ավելի շատ սեւագործ աշխատանք կատարում: Հիմնականում շեշտը դրված էր 3 միավորանոց նետումների վրա, երբեմն դժգոհություն էի լսում, բայց բոլորն էլ հասկանում էին, որ մենք նպատակ ունենք, սեղմում էին ատամները, դիմանում ու անում այն, ինչ մարզիչն էր պահանջում: Հեշտ չէ, իհարկե, բայց շնորհակալություն, որ ստացվեց: Ես էլ բազմիցս նման դերեր եմ կատարել նախկին թիմերում, հասկանում եմ, թե որքան դժվար էր մյուսների համար:
-Իսկ դու ինչպիսի՞ թիմային խաղացող ես ու հանուն ընդհանուր արդյունքի հե՞շտ ես գնում զոհողությունների:
- Ինձ թվում է, որ սուպեր թիմային խաղացող եմ: Միշտ եմ այդպես անում, երբ հավաքականը մարզում էր Բավցեւիչը, իմ դերը միայն պաշտպանվելն էր, հարձակման գծում համարյա գնդակ չէի ստանում ու ոչ մի նետում չէի անում խաղի ընթացքում: Իհարկե, շատ դժվար էր, բոլորս էլ եսասիրություն ունենք, լավ բասկետբոլիստ առանց դրա դժվար է դառնալ, թիմային ձեւերում միեւնույն է պետք է առանձնանալ, թիմի ներսում էլ մրցակցություն կա, ընկերներ եք, բայց նաեւ պայքարում եք իրար հետ: Կարող եք մարզումների ժամանակ սպանել իրար, իսկ հետո դուրս եք գալիս հարթակ ու խաղում միասին: Արդեն սովորել ենք այդ ամենին:
-Մեկ անգամ չէ, որ նշել ես լավ հավաքական ունենալու մասին, ինչպիսի՞ն է հիմա մեր պոտենցիալն ու էլ ինչերի՞ կարող եք հասնել:
-Թիմը շատ միասնական է, խաղացողները՝ երիտասարդ, բայց նպատակները միայն մեզնից չեն կախված, չգիտեմ, թե հաջորդ անգամ որտեղ հանդես կգանք, կամ էլ երբ: Շատ դժվար է ու ցավալի, արդեն 28 տարեկան եմ ու շատ ժամանակ չունեմ բասկետբոլով զբաղվելու: Կուզեի հավաքականի կազմում որքան հնարավոր է շատ հանդես գալ, շատ մրցաշարերի մասնակցել, բայց ամեն ինչ գումարից է կախված, բացի այդ էլ չգիտեմ, Հայաստանին հավաքական պե՞տք է:
-Իսկ ի՞նչ եք զգում՝ ունի՞ կարիք: Երկրպագուները ձեզ սիրում եւ միշտ աջակցում են:
-Դեռ զգում եմ, որ պետք չի: Մեր հանդիպումներին շատ մարդիկ են գալիս, տրիբունաները լցվում են: SADA-ի գավաթի ժամանակ մարզահամերգային համալիրում ազատ տեղ չկար, 5 տարի առաջ էլ «Միկայում» էր շատ լավ մթնոլորտ տիրում: Մենք երբեմն ֆուտբոլի հավաքականից ավելի լավ հաղթանակներ ենք ունենում, թեեւ այն արդեն 30 տարի է գոյություն ունի: Ինքս ֆուտբոլ շատ եմ սիրում, աջակցում եմ հավաքականին, ներկա լինում տնային խաղերին, բայց մեր խաղերի ժամանակ մթնոլորտը հաճախ շատ ավելի լավն է լինում: Եթե հավաքականով իսկապես զբաղվեն, 3 անգամ ավելի շատ ձեռքբերումներ կլինեն:
-Իսկ ի՞նչն է քեզ պահում բասկետբոլում ու ինչի՞ համար ես սիրում այն:
-Շատ բարդ հարց է, պարզապես սիրում եմ եւ վերջ: Երեւի ազարտից է, ինձ դուր է գալիս ազատությունը, բազմազանությունը, տարբեր երկրներ այցելելը: Չեմ կարողանա գրասենյակում 8 ժամ նստել, ինձ անընդհատ շարժում է պետք, ռիթմի մեջ լինել, սպորտն արդեն թմրանյութի պես է ինձ համար: Եթե անգամ 3 օր չեմ մարզվում, վատ եմ զգում ինձ: Օրգանիզմս դրան է սովոր:
-Արի մի քիչ էլ քո մանկությունից խոսենք, ինչպե՞ս ու որտե՞ղ է այն անցել:
-Ծնվել եմ ես Տվեր քաղաքում, որտեղ ապրել եմ մինչեւ 20 տարեկանը, այնտեղ սովորել եմ դպրոցում, առաջին պրոֆեսիոնալ պայմանագիրը կնքել, ավարտել Տվերի պետական համալսարանը, մասնագիտությամբ ֆիզիկոս եմ: Երկու բարձրագույն կրթություն ունեմ, հետո քաղաքագիտություն եմ սովորել Մոսկվայի պետական համալսարանում: Հայրս հայ է, մայրիկս՝ ռուս, հենց նրա շնորհիվ եմ միշտ լավ սովորել: Չեմ էլ մտածել, որ բասկետբոլիստ կդառնամ: Հայրս Երեւանից է, այստեղ են ապրել տատիկս ու պապիկս, եւ ամառները հաճախ էինք նրանց հյուր գալիս: Հիմա հայերեն չեմ կարողանում լավ խոսել, իսկ փոքր տարիքում շատ լավ էր ստացվում: Սկզբում Ստեփանակերտում եմ խաղացել, հետո էլ՝ Երեւանում:
-Իսկ ինչպե՞ս ես բասկետբոլում հայտնվել ու սիրել այն:
-Պարզապես դպրոցում խմբակ բացվեց, ու մայրիկս հարցրեց. «Կուզե՞ս»: Ես պաշտում էի ֆուտբոլը, օրը 12 ժամ խաղում էի, սակայն, ցավոք, մեր տան կողքին ֆուտբոլային դպրոց չկար, այլապես լավ ֆուտբոլիստ կդառնայի ու հանդես կգայի Հայաստանի հավաքականում: Զլատան Իբրահիմովիչի պես բարձրահասակ խաղացող կլինեի: Փոխարենը բակում բասկետբոլի զամբյուղ կար, ինչն, ի դեպ, եւս որոշիչ դեր է խաղացել: Նայեք հայտնի բասկետբոլիստների զրույցներն ու բոլորն էլ ասում են, որ նման զամբյուղ են ունեցել: Ես 4 տարեկանից հայրիկիս հետ նետումներ էի անում:
-Դու պայմանագիր կնքեցիր «Արցախի» հետ ու ապրում էիր այնտեղ, ի՞նչն էր ամենաշատը քեզ դուր գալիս Ստեփանակերտում:
-Այնտեղ ամեն ինչ հիանալի էր, գեղեցիկ տարածաշրջան, լավ մարդիկ: Պարզապես սիրահարվեցի Արցախին՝ բնությունն արտակարգ էր, սնունդը համեղ, ամենահամեղ միսը հենց այնտեղ եմ կերել, ժինգյալով հացի մասին առհասարակ խոսքեր չունեմ, մեղրը հիասքանչ է, նուռը՝ աննման: Շատ ցավալի է, որ շատ հողեր էլ մերը չեն: Շատ ծանր էի տանում, շատ ընկերներ ունեմ, որոնք նաեւ պատերազմին մասնացկեցին, մի քանիսը զոհվեցին: Հույս ունեմ, որ պատմական արդարությունը կվերականգնվի, պարզապես ավելի շատ ժամանակ է պետք:
-Իսկ Հայաստանում առհասարակ ինչպե՞ս ես հայտնվել, ո՞վ է քեզ հրավիրել այստեղ հանդես գալ:
-Երբեք չեմ մտածել, որ մի օր կխաղամ Հայաստանում: 8 տարի առաջ առաջին անգամ որպես բասկետբոլիստ Մոսկվայի թիմի կազմում մասնակցել եմ Համահայկական խաղերին: Արա Պողոսյանն էր հրավիրել հանդես գալ իր թիմի կազմում: Դրանից 1 տարի առաջ էլ Հայաստանի գավաթին էի մասնակցել, հետո հրավիրվեցի հավաքական ու ամեն ինչ սկսվեց:
-Ի՞նչ էիր զգում առաջին անգամ հավաքականը ներկայացնելիս, ի՞նչն ամենաշատը դուր եկավ ու զարմացրեց քեզ այստեղ:
-Ուրախություն, նոր տպավորություններ, որպես մարզիկ միշտ էլ ուզում ես նոր մարտահրավերներ ունենալ, հասկանալ, կարո՞ղ ես խաղալ նման մակարդակում: Մենք  շատ ուժեղ հավաքականների հետ ենք մրցել ու հաղթել նրանց: Հավաքականում խաղալը երջանկություն է եւ մեծ պատիվ: Հայաստանում ինձ դուր է գալիս բնությունը, ուտելիքը, հասարակ լինելը որոշ հարցերում, օրինակ՝ չկա մոսկովյան պաթոսը, ինչը մի քիչ լարվածություն է առաջացնում: Բայց հայերին մի քիչ կրթվածությունն է պակասում, մարդիկ կարծում են, որ ամեն ինչ գիտեն:
-Խոսենք նաեւ անհաջողություններից ու վնասվածքներից, որոնցից դու բավականաչափ ունեցել ես: Ինչպե՞ս ես սովորել դրանք հաղթահարել:
-Երեւի թե 3,5 տարի միայն վնասվածքների պատճառով եմ բաց թողել, շատ բարդ էր ինձ համար: Վերջին լուրջ վնասվածքը 5 տարի առաջ էր, 1,5 տարի չկարողացա խաղալ: Արդյունքում՝ ծանրագույն դեպրեսիա սկսվեց, չէի կարծում, որ երբեւէ կունենամ: Միշտ մտածել եմ, որ դեպրեսիա միայն թույլ մարդիկ են ունենում: Պարզապես սենյակից դուրս չէի գալիս, ոչինչ չէի անում ու օրերով պառկած էի: Ամբողջ կյանքս շարժման մեջ եմ եղել, իսկ վնասվածքի արդյունքում չէի կարողանում տեղաշարժվել, հենակներով էի քայլում: Լավ է, որ գոնե սովորում էի այդ ընթացքում ու ընկերներիս հետ էի շփվում:
-Իսկ ինչպե՞ս հաղթահարեցիր, որ կարողանաս նորից վերադառնալ սպորտ:
-Դեպրեսիան անցավ միայն այն ժամանակ, երբ վնասվածքը բուժվեց: Ոչ ոք չէր հասկանում, թե խնդիրն ինչում է: Մտածում էի՝ ավարտելու եմ կարիերաս, անկեղծ, արդեն փորձում էի հասկանալ, թե ինչով եմ կյանքում զբաղվելու: Բժիշկները ոչ մի պատասխան չէին կարողանում տալ: Փառք Աստծո, կարողացա գտնել մի մասնագետի՝ ԲԿՄԱ-ի ֆիզպատրաստվածության մարզչին, ազգությամբ հույն: Նա էլ շատ չէր հասկանում պատճառը, բայց մի անգամ նման դեպքի արդեն ականատես էր եղել: Խորհուրդ տվեց պարզապես աշխատել, չբուժել, այլ ցավով շարունակել մարզվել: Ու այդպես էլ աստիճանաբար կես տարի անց վերականգնվեցի: Հետաքրքիրն այն է, որ 1,5 տարի հանդես չգալով, հյուրընկալվելիս միանգամից մասնակցեցի Բոսնիայի դեմ հանդիպմանը: Դահլիճը լեփ-լեցուն էր, բոլորն աղմկում էին, իսկ ես այնպիսի տպավորություն ունեի, որ ամենացածր աստիճանից ամենաբարձրում եմ հայտնվել:
-Ի՞նչ էիր զգում, վախ կամ անհանգստություն ունեի՞ր:
-Ես մինչ այդ էլ նման մակարդակի վրա հանդես չէի եկել: Բայց լավ խաղացի այդ օրը, առհասարակ ոչնչի մասին չէի մտածում, հույզերն ինձ կլանել էին ու ուղղակի ճախրում էի: Հիանալի էր ամեն ինչ, այդ խաղն ընդմիշտ կհիշեմ, ամենաանմոռանալիներից էր:
-Հիշում եմ, երբ սկսեցիր հանդես գալ Հայաստանում, կարճ սանրվածք ունեիր, հետո որոշ ժամանակ անցավ ու կտրուկ փոխվեցիր: Այդպիսի փո՞ւլ էր քո կյանում, որ ուզում էիր արտաքուստ էլ կերպարանափոխվել:
-Շատերն արդեն չեն էլ հիշում (ծիծաղում է, խմբ.): Հենց այդպիսի շրջան էր: «Արցախի» հետ պայմանագիր էի կնքել, իսկ այնտեղ այնպիսի մթնոլորտ էր՝ սարեր, բնություն, առանձնապես անելու շատ բան չկար, կյանքը շատ հանգիստ էր: Մի քիչ ինքնամփոփ դարձա, սկսեցի մեդիտացիա անել, յոգայով զբաղվել, հոգեւոր գրքեր կարդալ: Ու գլխումս այդպիսի կերպար առաջացավ, մեկուսանալ բոլորից, ուզում էի արտաքուստ գրավիչ չլինել, մազերս չէի կտրում,  անգամ չէի սափրվում: Ուզում էի նաեւ, որ աղջիկներն ինձ ավելի քիչ ուշադրություն դարձնեն, բայց հակառակը ստացվեց (ծիծաղում է, խմբ.): Հիմա ինձ շատ լավ եմ զգում:
-Իսկ շա՞տ երկրպագուհիներ ունես, նրանք ինձ չեն ների, եթե չհարցնեմ՝ սիրտդ ազա՞տ է հիմա:
-Դե, առանձնապես այնքան էլ շատ չեն, սովորաբար դպրոցականներ են գրում: Ընկերուհի ունեի, բայց արդեն 4 ամիս կլինի, որ բաժանվել ենք: Հիմա ազատ եմ, այնպես որ, աղջիկներ, գրեք, մի ամաչեք, բաց եմ շփման համար (ծիծաղում է, խմբ.):
-Շատ տղաներ եւս ոգեշնչվում են քեզնով: SADA-ի գավաթից հետո տեսա, թե ինչպես էին վանկարկում քո անունը, մոտենում էիր բոլորին ու ստորագրում: Քեզ դո՞ւր է գալիս օրինակ լինել երեխաների համար:
-Շատ հաճելի է, բայց ինձ մի քիչ էլ անհարմար եմ զգում, ասեք աստղ եմ, բայց բոլորին էլ մոտենում եմ: Ինձ եմ պատկերացնում Տվերում, երբ փոքրիկ տղա էի: Մենք էլ բասկետբոլի պրոֆեսիոնալ թիմ ունեինք, նայում էի խաղերն ու հիանում, ուզում էի մոտիկից ծանոթանալ, լուսանկարվել: Դրա համար էլ աշխատում եմ բոլորին ժամանակ տրամադրել:
-Անվանիր բարձրահասակ լինելու 3 առավելություն ու թերություն:
-Օդն ավելի թարմ է (ծիծաղում է, խմբ.): Իրականում, երեւի թե գեղեցիկ է նայվում, աղջիկները սիրում են բարձրահասակ տղաներին: Ինձ դուր է գալիս բարձրահասակ լինել (1,94 մ, խմբ.): Միշտ գլուխդ հարվածում ես, ինքնաթիռում, երբեմն էլ տաքսիում անհարմար է նստել, Հայաստանում չես կարող գտնել 47 համարի խաղակոշիկ, ինչպես նաեւ՝ հագուստ: Մահճակալներն են փոքր լինում:
-Ի՞նչ է սպորտը քեզ տվել ու դու նրան:
- Ես նրան ամեն ինչ եմ տվել, ամենագլխավորը՝ առողջությունս: Իսկ այն ինձ տվել է էմոցիաներ եւ հնարավորություններ, որոնք, հույս ունեմ, ապագայում էլ ավելի շատ կլինեն:
-Հայտնի բասկետբոլիստներից ո՞ւմ հետ կուզեիր խաղալ:
-Բոլոր հայտնիների, վաղուց հավանում եմ Ստեֆեն Քարիին: Մայքլ Ջորդանի հետ էլ կխաղայի, թեեւ արդեն ծեր է (ծիծաղում է, խմբ.):
-Իսկ ի՞նչ որակներ կուզեիր ունենալ:
-Շատ որակներ կան, որոնք չունեմ, լավ նետումների եմ տիրապետում, հասկանում եմ խաղը, բայց եթե արագություն ու ցատկ էլ ունենայի, որեւէ բարձրագույն լիգայում կխաղայի:
-Երբեւէ հաշվե՞լ ես, թե որքան 3 միավորանոց նետումներ ես արել:
-Առաջնության ժամանակ ամեն խաղում շատ բարձր ցուցանիշ ունեի, իսկ կարիերայում չեմ հաշվել, շատ կլինեն:
-Իսկ օրական ինչքա՞ն ես փորձում:
-200 հաջող նետում, ոչ թե փորձ: Պատահել է, որ օրվա ընթացում մինչեւ 1000 նետում եմ կատարել:
-Երեւանում քո սիրած վայրը:
-Ինձ դուր է գալիս Կասկադը, Աբովյան ու Սարյան փողոցները: 2 տարի առաջ բնակարան էի վարձակալում Սարյանում, հիասքանչ տեսարան էր, իջնում էի սուրճ խմելու, գինու փողոցն է եւ անհավանական մթնոլորտ է տիրում:
-Իսկ ի՞նչ ես սիրում ուտել:
-Ամեն ինչ էլ սիրում եմ, օրական մինչեւ 5 անգամ՝ այն էլ մեծ չափաբաժիններով եմ ուտում: Ինքս էլ պատրաստում եմ, բայց ոչ շատ համեղ (ծիծաղում է, խմբ.): Սովորաբար ամեն ինչ խառնում եմ իրար: Մալթայում շվեդական սեղան էր, մարզիչը զարմանում էր, թե ինչպես եմ ամեն ինչ խառնում եւ ուտում: Իսկ ես սիրում եմ համադրելին ու անհամադրելին միացնել ու բերանում տարբեր համեր զգալ:
-Հայերեն բառ, որը հատկապես դժվար է արտաբերել:
-Հարցազրույց էի տալիս ու «հանդիպում» բառը չէի կարողանում ասել, երեւ թե 10 անգամ սխալվեցի: Նկարահանում էին, իսկ ես հա կմկմում էի:
-Ինչպե՞ս ես պատկերացնում ապագադ:
-Ցանկանում եմ բասկետբոլային դպրոց բացել, արդեն պետք է դրանով զբաղվել: Ուզում եմ բասկետբոլ խաղալ, քանի դեռ հնարավորություն կա: Երբեք ապագայի շատ պլաններ չեմ կազմում, փորձում եմ վայելել պահը:

Альберт Тадевосян: Хочу открыть в Армении свою баскетбольную школу
Недавно вместе со сборной Армении по баскетболу Альберт Тадевосян стал чемпионом Европы среди малых стран. В беседе с Mediamax Sport он рассказал о потрясающих эмоциях, секрете командного успеха, жертвах и длинных волосах.
- Вы вернулись из Мальты чемпионами, какие были ожидания и как все получилось?
- Впечатления самые классные и радостные. В принципе, я изначально планировал выиграть турнир. В 2016 году я пропустил чемпионат среди малых стран, и команда победила без меня, поэтому мне очень этого хотелось, и я серьезно готовился к турниру.
- Как готовился? В эмоциональном плане был другой настрой, или физическая подготовка?
- В первую очередь, готовился физически. Я сейчас точно нахожусь в лучшей форме за последние 5 лет. Индивидуально начал подготовку в России, нанимал себе личного тренера, в Москве мне помогал Никита Панфилов, большое ему спасибо ему за это, и был в контакте с тренером сборной. Уже на сборах был очень сконцентрирован и каждый день изо всех сил работал, старался, после тренировок хорошо восстанавливался, следил за здоровьем.
- Именно поэтому у тебя была такая уверенность, что победите?
- Если честно, в голове даже не представлял, что мы займем какое-то другое место, кроме первого. Думал только о том, что мы должны стать чемпионами. И на пресс-конференции перед отъездом говорил, что мы привезем вам золотые медали. Слава Богу, удалось сдержать обещание.
- А если бы не получилось, что тогда?
- С тренером мы, например, поспорили, что если не выиграем, мне придется постричься (смеется - авт.). Так что, это была дополнительная мотивация для меня.
-А Мальта понравилась, успели где-то побывать и увидеть новые места?
- Я обожаю путешествовать, изучать новые страны и города, историю этих стран. В Валетте понял всю красоту и атмосферу этой страны, было классно. Я, наверное, зарядился какими-то позитивными вибрациями и уже как раз на следующий день в полуфинале набрал 35 очков.
- Ты сам был настроен хорошо, но баскетбол - командная игра. Как сделать так, чтобы и партнеры по команде думали так же и помогали друг другу?
- У нас был очень классный тренер, это тоже связано с настроем, в психологическом плане он очень крутой. Он нас всех объединил, дал поверить в себя, реально из нас звезд сделал. Я удивлялся, он с NBA приехал, мы обычные ребята из Армении, по сути - никто, если так рассматривать в мировом масштабе. А Рекс Каламян с нами работал и относился как к звездам. Например, звонил в отель и говорил: «Тут вещи постирали, я могу тебе в номер привести». Представляете? Человек там с суперкрутыми игроками работает, а ведет себя так просто. С ним приехал и тренер Пит, он в “Филадельфии” работает, я мог ему в любое время позвонить, хоть в 3 часа ночи, и сказать - мне нужно пойти побросать, и он пойдет мне мячи подавать. У меня не шли броски, он дал мне уверенность. Сказал: «Когда будет нужно, я готов тебе подавать».
- Может, это у нас представление о NBA неправильное, мы думаем, что там звезды и все по-другому, а на самом деле - на первом месте обычные человеческие отношения?
- Сто процентов. Я начал понимать, что там все именно так и происходит. В NBA на первом месте игрок, в Европе или в России, где я прошел баскетбольную школу, вообще другое отношение. У нас тренер - диктатор, игрок - никто и ничто. Поэтому я вообще поменял представление о тренерской работе. И ради тренеров тоже хотелось показывать крутой баскетбол.
- И игроки там суперзвезды, но так много работают и потеют, чтобы удержать свой уровень и место в команде. Может, у нас другой настрой и уровень тренировок?
- Чтобы иметь качественный баскетбол, нужны хорошие школы и зарплаты, потому что никто не будет убиваться ради смешных денег, с футболом они даже не сравнятся. Если дети будут понимать, что могут сделать баскетбол своей основной профессией, будут тренироваться, становиться хорошим игроком и при этом зарабатывать. У нас в сборной у каждого есть вторая работа, даже у меня. Наш сезон длится полгода, потом я еду тренировать и зарабатывать деньги. У меня индивидуальные тренировки, сейчас думаю, может свою баскетбольную школу в Армении открыть.
- Федерация баскетбола Армении тоже старается, чтобы возродить этот вид спорта и сделать массовым.
- Это долгий процесс, я надеюсь, что с такими турнирами, где мы занимаем какие-то значимые места, произойдет резонанс в обществе, и может спонсоры тоже увидят, и будет больше денег крутиться вокруг этого вида спорта.
- В Армении командные виды спорта вообще не развиты, в чем причина, по-твоему?
- Индивидуальные виды спорта - это круто, и я горжусь армянскими спортсменами, которые добились результатов, но их намного легче развивать, чем командные. Там абсолютно другие деньги, организация, все по-другому. В командах видах нужно намного больше усилий приложить для успехов.
- У вас получилось победить на чемпионате среди малых стран. Это неплохой результат для сборной Армении.
-У каждого была своя роль, и приходилось ради общей цели кому-то идти на уступки - меньше забивать, центровые у нас очень мало участвовали в атаках, они больше черновой работы выполняли. У нас все было заточено на 3-очковые броски, я иногда в общении слышал недовольство, но игроки понимали, что у нас есть общая цель и все ровно сжимали свои зубы, терпели и делали, что от них тренер требовал. Это не легко, но спасибо им за это. Я тоже много раз такие роли выполнял в прошлых командах, поэтому я знаю, каково им.
- А ты пойдешь на жертвы ради общего блага?
- Мне кажется, я супер командный игрок. Я всегда это делаю, в прошлой сборной, когда нас тренировал Бавцевич, моя роль была только защищаться, я в нападении практически не получал мяч, за игру мог 0 раз бросить. Конечно, было очень трудно, у нас у всех есть эго, хорошим баскетболистом без этого трудно стать, в командах видах спорта все равно надо выделиться, внутри команды тоже идет конкуренция, все дружите, но все ровно у вас борьба за место в основе. Можете поубивать друг друга на тренировках, а потом выходите и играете вместе. Мы к этому привыкли.
- Ты не один раз отмечал, что у вас хорошая команда. Какой сейчас у нее потенциал и чего еще можете добиться?
- Команда у нас сплоченная, ребята молодые, но цели не от нас зависят, я не знаю, какой будет следующий турнир, где мы будем играть. Это очень трудно и обидно, мне уже 28 и не так уж и много осталось играть. Мне бы хотелось как можно больше игр провести со сборной. Все упирается в финансы, я не знаю, нужна ли Армении сборная по баскетболу.
- А вы как чувствуете, нужна? Болельщики точно любят вас, всегда поддерживают.
- Пока что чувствую, что не нужна. На наши игры ходит очень много людей, залы заполняются. На Кубке SADA в спортивном комплексе свободных мест не было. У нас бывают победы круче, чем у футбольной сборной, хотя она 30 лет существует. Я сам очень люблю футбол, слежу, хожу на игры сборной, но, по-моему, у нас атмосфера даже круче, чем на футболе. Если с умом заняться этим вопросом и вложиться, то можно потом и фидбек получить в 3 раза больше.
- А что тебя держит в баскетболе, почему так любишь эту игру?
- Очень сложный вопрос, просто люблю и все. Наверное, азарт, мне нравиться свобода, разнообразие, ездить по странам. Я не могу сидеть в офисе на одном месте по 8 часов, мне нужно постоянное движение, быть в ритме, спорт уже как наркотик для меня. Если даже 3 дня не позанимаюсь, мне плохо становится. Организм уже привык.
- Давай поговорим немного о твоем детстве, как и где оно проходило?
- Родился я в Твери, прожил там до 20 лет, учился в школе, подписал первый профессиональный контракт, закончил Тверской государственный университет, я физик по первой профессии. У меня 2 высших образования, потом в МГУ политологию окончил. У меня папа - армянин, мама - русская, это мамина заслуга, что всегда учился хорошо. Я не думал, что баскетболистом стану, так просто все получилось.
- А как в баскетболе оказался и полюбил его?
- Просто в школе секция открылась, и мама спросила: “Хочешь?”. Я в детстве обожал футбол, по 12 часов играл, но, к сожалению, рядом с домом не было футбольной школы. А то был бы крутым футболистом, играл бы в сборной Армении, был бы высоким игроком, как Златан Ибрагимович. А во дворе у нас было баскетбольное кольцо, это тоже, кстати, очень сильно определяет, кем ты станешь. Посмотрите интервью многих баскетболистов, они скажут, что у них было кольцо. Я с 4-х лет с отцом мячик бросал.
- Ты подписал контракт с “Арцахом” и жил там. Что тебе больше всего нравилось в Степанакерте?
- Там вообще было прекрасно, очень красивый регион, хорошие люди, влюбился в Арцах, замечательная природа, очень вкусная еда, самое вкусное мясо я ел именно там. Жинглялов хац естественно лучший в мире, мед великолепный, гранат бесподобный. Очень обидно, что многие земли сейчас не наши. Я очень сильно переживал, у меня там много друзей воевали, кого-то потерял, конечно, больно. Надеюсь, историческая справедливость восторжествует, возможно, нужно больше времени.
- А как вообще в Армении оказался, кто пригласил тебя здесь выступать?
- Никогда не думал, что могу играть в Армении. Лет 8 назад в первый раз как баскетболист я в составе команды Москвы приехал на Панармянские игры. Ара Погосян меня пригласил играть в своей команде, год до этого играл на Кубке Армении, потом начал выступать в сборной, и все началось.
- Какаво было впервые выступать в сборной, что тебе здесь больше понравилось и удивило?
- Радость, новые ощущения, как спортсмен хочется испытать новые вызовы, понять для себя - можешь играть на таком уровне. Мы играли против реально крутых и сильных сборных. Выступать в сборной - это счастье, большая честь. В Армении мне нравятся природа, еда, простота в отношениях, нет такого пафоса, как в Москве, который напрягает.
- Поговорим о неудачах и травмах, которых у тебя было немало. Как ты научился их преодолевать?
- Я, наверное, 3 года пропустил из-за травм, это было очень тяжело. Последняя серьезная травма у меня была лет 5 назад, из-за нее полтора года не мог играть. Впоследствии у меня началась жесточайшая депрессия, я не думал, что у меня она когда-нибудь может быть. Всегда считал, что депрессия для слабых людей. Я просто из комнаты не выходил, ничего не делал, просто лежал дома целыми днями.
- А как переборол депрессию и травму, чтобы снова вернуться в спорт?
- Переборол только когда травма прошла. Думал, что завяжу с баскетболом, реально размышлял, что мне дальше в жизни делать. И врачи не знали, что это и как ее лечить. Слава Богу, нашел одного специалиста, баскетбольного тренера по физподготовке ЦСКА. Он тоже особо не понимал, в чем проблема, но один раз уже видел такую травму. Сказал, что мне нужно просто закачивать ее, не стараться лечить и ждать, когда пройдет, а через боль работать. И вот так потихоньку через полгода восстановился, и самое интересное, не выступая 1,5 года, в первой игре в гостях вышел против сборной Боснии, полный зал, все кричат, и у меня такое ощущение, что с самого низкого уровня оказался на самом высоком.
- А каково это было, чувствовал страх, волнение?
- Да, я и до этого на таком уровне не играл. Хорошо сыграл, тогда я вообще ни о чем не думал, был на эмоциях, просто летал. Было очень круто, у меня это в памяти на всю жизнь останется. Одна из самых незабываемых игр.
- Я помню, когда начал играть в Армении, у тебя были короткие волосы, прошло некоторое время, ты круто изменился. Это такой этап был в твоей жизни, что хотел внешне преобразиться?
- Многие уже не помят (смеется - авт.). Да, это был именно такой этап. Я подписал контракт с “Арцахом”, приехал, а там такая атмосфера, горы, природа, особо ничего не поделаешь, там жизнь очень спокойная. И я немного ушел в себя, начал медитировать, на йогу ходить, духовные книги читать. И у меня такой образ возник в голове, отстраниться от всех, хотел внешне менее привлекательным стать, не брился, не стригся, чтобы поменьше со стороны девушек внимание было, а потом стало наоборот (смеется - авт.). Сейчас я себя хорошо чувствую.
- Много ли у тебя поклонниц, и простят ли они меня, если я спрошу, свободно ли твое сердце?
- Не очень много, обычно девчонки со школы пишут. У меня были отношения, расстались месяца 4 назад. Я свободен сейчас, так что девчонки, пишите, не стесняйтесь, я открыт к общению (смеется - авт.).
- Очень много ребят тоже восхищаются тобой, после SADA Cup видела, как они кричали твое имя, ты ко всем подходил и подписывал для них. Тебе нравиться быть примером для детей?
- Очень приятно, но на самом деле чувствую себя немного некомфортно, как будто какая-то звезда. Но до последнего подхожу. Я представляю, если бы я был ребенком в Твери. Помню, у нас была профессиональная команда, смотрел их игры и восхищался, хотел поближе пообщаться, сфотографироваться. Поэтому всем стараюсь уделить время.
-Назови 3 преимущества и 3 недостатка высокого роста.
- Воздух свежее (смеется - авт.), на самом деле, наверное, красиво смотрится, девушкам нравятся высокие парни. Мне просто нравится мой рост (1,94 м, ред.). Головой всегда бьешься, в самолете невозможно сидеть, иногда в такси, в Армении не найти себе кроссовок 47 размера, и одежду тоже. Кровати бывают маленькие.
- Что дал спорт тебе и ты - спорту?
- Я ему вообще все отдал, самое главное - здоровье, мне он дал эмоции, счастье, возможности, надеюсь, они в будущем еще больше будут.
- С кем бы из известных баскетболистов хотел бы сыграть?
- Да с любимы известными, мне еще давно нравится Стефeн Карри, с Майклом Джорданом даже сейчас сыграл бы, хотя он старый (смеется - авт).
-А считал ли когда-нибудь, сколько 3-очковых бросков у тебя получалось?
- На турнире я в каждой игре забивал бешеный процент 3-очковых, а в карьере не считал, наверное, много было. У меня они в основном хорошо получаются.
- Твое любимое место в Ереване?
- Мне нравиться Каскад, улицы Абовяна и Сарьяна, где 2 года назад снимал квартиру, шикарно было, спускаешься, там внизу кофе и винная улица, особая атмосфера.
- А из еды что любишь?
-Да я все люблю, очень много ем, по 5 раз в день, у меня большие порции. Сам тоже готовлю, но не вкусно, для меня главное - скорость готовки, потому что прихожу с тренировки голодным, и мне нужно быстро поесть. Я обычно все смешиваю, в Мальте шведский стол был, и тренер удивлялся, как я все перемешиваю и ем. Мне нравится, когда во рту все вкусы - сочетаемые и несочетаемые. Какая-то каша получается из еды.
- Армянское слово, которое тебе трудно выговорить.
- Я давал интервью и слово андипум (встреча) не мог выговорить, наверное, раз 10. Было очень смешно, меня снимали, а я все время запинался.
- Как ты представляешь свое будущее?
- Хочу открыть баскетбольную школу, давно у меня такие планы, надо уже этим заняться, хочу играть в баскетбол, пока есть возможность. Я никогда в будущее не заглядываю, стараюсь находиться в моменте.