Հրաչյա Ռոստոմյան. Պետք է բոլորս կարողանանք գնահատել մեր մարզիկներին
Սեպտեմբերին կայացած Աշխարհի երեք առաջնություններում հայ մարզիկները 7 մեդալ նվաճեցին: Սպորտային տարին հագեցած էր նաեւ Օլիմպիական ուղեգրերի համար պայքարով:
2019-ի ձեռքբերումների, կատարած աշխատանքների, դոպինգի հետ պայքարի ու 2020-ի Օլիմպիական խաղերում լավ հանդես գալու մասին Mediamax Sport-ը խոսել է ՀԱՕԿ-ի գլխավոր քարտուղար Հրաչյա Ռոստոմյանի հետ:
- Պարոն Ռոստոմյան, եկեք սկսենք ծանրամարտից: Դուք մեկնել էինք Պատտայա ու ներկա եղաք IWF-ի համաժողովին: Ի՞նչ նոր ու Հայաստանի համար նշանակալից որոշումներ կայացվեցին:
-Այս համաժողովի ժամանակ միջազգային ֆեդերացիան շատ խիստ էր դրել դոպինգի խնդիրը: Նախորդ տարիների դառը փորձը կախված էր ֆեդերացիայի գլխին, Օլիմպիական ընտանիքից վտարվելու վտանգ կար:
IWF-ն կտրուկ քայլերի գնաց, չկանգնեց ոչնչի առաջ, հաշվի չառավ երկրների մեծությունն ու հզորությունը, արեց հնարավորինն ու ամեն անհրաժեշտը դոպինգի հետ պայքարելու համար: Նախկին Աշխարհի առաջնություններում միշտ որակազրկվող մարզիկներ էին լինում, հիմա իրավիճակը փոխվել է:
Թաիլանդում անցկացված Աշխարհի առաջնությունում ոչ մի տեղացի մարզիկ չմասնակցեց, նրանք էլ ուժեղ են, Օլիմպիական խաղերի ու Աշխարհի մեդալակիրներ ունեն, բայց ավելի քան 10 հոգի դոպինգ էր ընդունել, ինչի պատճառով զրկվեցին ԱԱ-ից:
Հրաչյա Ռոստոմյանը Հրաչյա Ռոստոմյանը
-Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիան էլ 2017-ին մեկ դրական փորձանմուշ է ունեցել: Ի՞նչ հետեւություններ են արվել դրանից հետո ու աշխատանքներ իրականացվել:
-Մենք նորից պատժվել ենք, բայց կարեւորն այն է, որ ի տարբերություն շատ երկրների, շուտ հասկացանք, որ դոպինգն ապագա չունի սպորտում, սկսեցինք «մաքրման» աշխատանքները: Վերջին 5 տարիներին միայն մեկ դրական դեպք ենք ունեցել՝ Սոնա Պողոսյանինը, այն էլ բողոքարկել ենք, դեռ վերջնական չէ որոշումը:
Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիան, ՀԱՕԿ-ն ու հակադոպինգային կոմիտեն համատեղ կարողացան այդ չարիքը վերացնել: Այս պայքարում ամենօրյա աշխատանք է պետք տանել: Մարզիկներն ու մարզիչներն աստիճանաբար հավատացին, որ առանց դոպինգ հնարավոր է արդյունքներ գրանցել, պարզապես պետք է շատ մարզվել: Եթե նախկինում 1-2 ժամ էին պարապում, հիմա դահլիճում 4-5 ժամ են անցկացնում: Մարզում, սնունդ, բժշկություն՝ այս ամենի հաշվին է հնարավոր դառնում արդյունքներ ապահովել:
-Ծանրամարտի Աշխարհի առաջնությունն ամենաստացվածն էր՝ 4 մեդալ ունեցանք, որոնցից 2-ը ոսկե: Ձեր գնահատականն ինչպիսի՞ն է:
- Շատ լավ Աշխարհի առաջնություն էր, մեր բոլոր մեդալակիրներին էլ շնորհավորում եմ, բայց առանձնահատուկ ուզում եմ բրոնզե մեդալ նվաճած Ռուբեն Ալեքսանյանին առանձնացնել: Սրտանց ուրախ եմ նրա համար, որ այդքան տարի պայքարել է, չնայած բազում վնասվածքներին՝ ոտքի, ուսի, մեջքի, ու կարողացել Աշխարհի առաջնությունում մեդալ ունենալ:
Լուսանկարը` news.cn
-Ի՞նչի շնորհիվ հնարավոր եղավ ծանրամարտն այսքան մրցունակ դարձնել բոլոր տարիքային հավաքականներում:
-Հիմա ծանրամարտում ամեն ինչ սահուն է ընթանում, որովհետեւ երբ ֆեդերացիայի վերահսկողությունն անցավ կոմիտեին, Փաշիկ Ալավերդյանի հետ պայմանավորվեցինք, որ պատանեկան հավաքականից մինչեւ մեծահասակները վերահսկի մարզումային ողջ գործընթացը: Նա հետեւում է մարզիչներին, խորհուրդներ տալիս, թիմերը միասնական սկզբունքներով են աշխատում: Երբ պատանիները հասնում են մեծահասակների թիմ, այլեւս չեն շտկում իրենց տեխնիկան, պարզապես սկսում են ավելացնել մարզումների ծավալն ու ծանրաբեռնվածությունը, զրոյից աշխատանք չի տարվում:
Հավաքականների մարզիչներն աշխատում են, մարզադպրոցներն արդյունք են տալիս: Սերնդափոխությունն էլ սահուն է ընթանում, անձնական մարզիչներն էլ արտասահմանյան հավաքներին ու մրցումներին ներկա են լինում: Դա օգնում է զարգանալ ու առաջ գնալ:
-Մեր մարզիկները մեդալներ են նվաճում հիմնականում ծանր քաշային կարգերում, իսկ թեթեւներում ինչո՞ւ դեռ այդքան էլ ուժեղ չենք:
-81 կգ-ից սկսած բոլոր քաշային կարգերում առաջատար մարզիկներ ունենք: 10 քաշային կարգերից նվազագույնը 4-ում ուժեղների թվում ենք ու մեդալներ ենք նվաճում: Պարադոքսալ է, որ թեթեւ քաշերում ենք թույլ, ԽՍՀՄ-ի տարիներին հակառակ պատկերն էր: Հիմա նաեւ թեթեւ քաշայինների հետ աշխատող մարզիչներ կան, որոնք դեռ Եվրոպայի մակարդակով են մրցունակ սաներ տալիս: Այդ քաշային կարգերում շատ գործ կա կատարելու, որ Աշխարհում էլ մեդալային պայքարին կարողանանք մասնակցել:
-Անցնենք ըմբշամարտին: Հունահռոմեական ու ազատ ոճի առաջնությունում ունեցանք ընդամենը 2 մեդալ ու 2 ուղեգիր: Որքանո՞վ եք գոհացուցիչ համարում այդ արդյունքը:
-Հունահռոմեականները բավարար ելույթ ունեցան, ազատ ոճայինների դեպքում որոշ հանգամանքներ հաշվի առնելով՝ 1 ուղեգիր էիք կանխատեսել: Սուտ կլինի ասել, որ նրանք Աշխարհի առաջնությունը ձախողել են, քանի որ ավելին չէինք էլ ակնկալում: Այ, հունահռոմեականների դեպքում ավելին էինք սպասում: Շատ ուրախացանք, որ Արթուր Ալեքսանյանը կրկին գորգ վերադարձավ, 4 ծանր գոտեմարտ ունեցավ դժվար մրցակիցների հետ: Թեեւ բոլորն էլ ուժեղ էին, բայց կարողացավ հաղթել: Վստահ ենք, որ ըմբիշները վարկանշային մրցաշարերով կկարողանան ուղեգրեր նվաճել: Նվազագույն առաջադրանք է հունահառոմեական ըմբշամարտում եւս 1 ուղեգիր ավելացնել, ազատում՝ 2:
Ազատ ոճի ըմբշամարտում աշխատանքներն անընդհատ տարվում են: Պատանեկան ու երիտասարդական թիմերում հեռանկարային տղաներ ունենք, ովքեր կկարողանան համալրել ազգային հավաքականը: Հունահռոմեական ոճում եւս Օլիմպիական խաղերից հետո սերնդափոխության կարիք կլինի: Չնայած կարծում եմ, որ Մալխաս Ամոյանը, Սլավիկ Գալստյանը եւ այլ երիտասարդներ կփոխարինեն մյուսներին:
-Պարոն Ռոստոմյան, ի՞նչ կասեք ձյուդոյի մասին: Այստեղ եւս վարկանիշ դեռ չունենք, իսկ այն նվաճել կարող է միայն մեկ մարզիկ:
-Կարծում եմ, որ Ֆերդինանդ Կարապետյանը մոտ է ուղեգիր նվաճելուն ու կկարողանա լուծել այդ խնդիրը: Այս տարի նա հանդես եկավ Եվրոպական խաղերում, մրցավարներն այդքան էլ լավ չդատեցին նրա մենամարտը: Բայց պետք չէ ամեն ինչ բարդել նրանց վրա, քանի որ Եվրոպայի առաջնության ժամանակ, երբ այդ նույն մրցավարներն էին աշխատում, Ֆերդինանդը չեմպիոն դարձավ: Սա նշանակում է, որ այս տարի նա այդքան էլ լավ չէր պատրաստվել: Այնպես որ, պետք է լուրջ աշխատել ու ավելի տրամադրված մոտենալ Օլիմպիական խաղերին:
-Մարմնամարզության թիմն այս պահին մեկ ուղեգիր ունի, բայց պայքարը դեռ շարունակվում է:  Գրանցած վերջին ցուցանիշներն ինչպե՞ս եք գնահատում:
-Մարմնամարզության ֆեդերացիան եզակիներից է, որտեղ արհեստականորեն խնդիրներ չեն առաջանում ու այն բավական լավ վիճակում է: Թերեւս բացատրությունն այն է, որ երկու մասնագիտացած դպրոց ունենք, եւ մարզիչները կենտրոնացած են այնտեղ: Գլխավոր մարզիչ Հակոբը Սերոբյանը վերահսկում է ամեն ինչ ու բարձր մակարդակի վրա է պահում աշխատանքները:
Այո, ուղեգիր այս պահին ունի միայն Արթուր Դավթյանը, բայց Արթուր Թովմասյանը եւս շանսեր ունի նվաճելու: Հաշվի առնելով թիմի տրամադրվածությունը՝ վստահ եմ, 2-3 վարկանիշ կունենանք ու դատարկ չենք վերադառնա Տոկիոյից:
Լուսանկարը` FIG
-Բռնցքամարտից չխոսել չենք կարող: Պարոն Ռոստոմյան, մեկ տարուց ավել է, որ ֆեդերացիայի եւ ՀԱՕԿ-ի միջեւ տարաձայնությունները չեն ավարտվում: Սա, միանշանակ, ազդում է մարզիկների վրա, որոնց Օլիմպիական խաղերին նախապատրաստվելու քիչ ժամանակ է մնացել: Ինչպե՞ս եք տեսնում հարցի լուծումը:
-Հուսամ դեկտեմբերին ամեն ինչ կավարտվի: Ֆեդերացիայի նախագահ Արթուր Գեւորգյանը դիմել է Լոզանի արբիտրաժային դատարան, գործն ընթացքի մեջ է: Իսկ ԱԻԲԱ-ի գլխավոր ասամբլեան լինելու է դեկտեմբերին, դրանից հետո եւս շատ բաներ կհստակեցվեն:
Միջազգային Օլիմպիական կոմիտեն ԱԻԲԱ-ին զրկել է միջազգային ճանաչումից եւ բոլոր հարցերը կարգավորում են Ազգային կոմիտեները: Դեկտեմբերի 10-ից հետո կանցկացնենք Հայաստանի բաց առաջնությունը, կորոշվեն հավաքականի առաջին համարները, ովքեր էլ մարզումներ կանցկացնեն ու կպայքարեն ուղեգրերի համար:
Կարծում եմ, որ բոլոր բռնցքամարտիկներն էլ պետք է մասնակցեն առաջնությանը, բացառություն, թերեւս, հնարավոր է անել Եվրոպայի չեմպիոն ու Աշխարհի բրոնզե մեդալակիր Հովհաննես Բաչկովի համար: Սակայն եթե ինքը ցանկանա ելույթ ունենալ, ոչ մի խնդիր էլ չի լինի:
Բոլոր տղաներն էլ մերն են, նրանց մեջ տարբերություն երբեք չենք դնում, արդար ճանապարհը սա է, թող պայքարեն ու որոշեն, թե ով պետք է երկիրը ներկայացնի:
Լուսանկարը` AIBA
-Ավելի վաղ հայտնել էիք, որ ՀԱՕԿ-ը հրաժարվելու է սպիտակ քարտերից: Արդյո՞ք այդ որոշումը չի խանգարի այն մարզաձեւերին, որոնք չեն կարող ինքնուրույն ուղեգրեր նվաճել:
-Քանի ուղեգիր նվաճենք, այդքան հոգով էլ մեկնելու ենք Օլիմպիական խաղեր: Եթե մարզիկը չի կարողանում առաջնությունում կամ վարկանշային մրցաշարում ուղեգիր ձեռք բերել, հետեւաբար խաղեր էլ պետք է մեկնի պարզապես մասնակցության համար: Նախորդ տարիներին մենք սպիտակ քարտեր ենք վերցրել, բայց հիմա չենք անի: Ավելի լավ է օգնենք այդպիսի մարզաձեւերին կամաց-կամաց զարգանալ ու մրցակցային դառնալ, որպեսզի որոշ ժամանակ անց նրանք ինքնուրույն նվաճեն Օլիմպիական խաղեր մեկնելու իրավունք: Սպիտակ քարտեր այս անգամ կտրամադրենք միայն այն մարզաձեւերի ներկայացուցիչներին, որոնց վարկանշային մրցումները Բաքվում են: Դրանք հրաձգությունն ու մարմնամարզությունն են:
-Ինչպիսի՞ն է մեր սպորտային պոտենցիալն ու ո՞ր մարզիկների վրա կարող ենք հետագայում հույս դնել:
-Շատ լավ մարզիկներ ունենք տարբեր մարզաձեւերում: 2004-2005 թվականներին անգամ Եվրոպայի առաջնության մեդալակիրը կարող էր Լավագույն մարզիկների տասնյակում 1-ինը լինել: Հիմա պատկերն էականորեն փոխվել է՝ Աշխարհի ու Եվրոպայի չեմպիոններ ունենք, մեդալակիրներ: Սիմոն Մարտիրոսյանի պես ուժեղ մարզիկ աշխարհում չկա, Գոռ Մինասյանն է հսկայական աճ գրանցել, նրա բարձրացրած կիլոգրամներով 2016-ին Օլիմպիական չեմպիոն էին դառնում: Նա Լաշա Տալախաձեի հետ թեժ մրցակցություն է ծավալելու 2020-ի Օլիմպիական խաղերում:
Լուսանկարը` IWF
Չմոռանանք Արթուր Ալեքսանյանին, որով սկսվեց մեր սպորտային մեծ վերելքն ու շատ մարզիկներ ոգեշնչվեցին նրա արդյունքներով: Շատ տաղանդավոր մարզիկներ ունենք՝ Հակոբ Մկրտչյան, Հովհաննես Բաչկով, Արթուր Հովհաննիսյան, Արման Դարչինյան, Մաքսիմ Մանուկյան, Արթուր Շահինյան, բոլորն էլ խոշոր մրցումների մեդալակիրներ են, բոլորին նշել հնարավոր չէ: Պետք է բոլորս պարզապես կարողանանք գնահատել մեր մարզիկներին:
-Մեր զրույցը եկեք ավարտենք հաջորդ տարվա ծրագրերից խոսելով: Շատ կարեւոր փուլ ենք թեւակոխում, աշխատանքներն արդեն հստակեցվե՞լ են:
-ՀԱՕԿ-ը ֆեդերացիաների հետ նախապատրաստական աշխատանքները սկսել է, բայց ամեն ինչ կախված է ուղեգրերի վերջնական թվից: Կսկսվեն ուսումնամարզական հավաքները, մարզիչները կորոշեն, թե ինչ ծրագրով եւ որտեղ են ընթանալու դրանք: Արդեն ձեւավորված շտաբ ունենք, որը լավ կկատարի իր առջեւ դրված աշխատանքը, եւ բարձր մակարդակով կմոտենանք Օլիմպիական խաղերին:

Грачья Ростомян: Мы все должны ценить наших спортсменов
В сентябре этого года армянские спортсмены завоевали 7 медалей в трех чемпионатах мира. Спортивный год был насыщен также борьбой за Олимпийские путевки.
О достижениях 2019-го, проделанной работе, борьбе с допингом и Олимпиаде-2020 Mediamax Sport побеседовал с генеральным секретарем Олимпийского комитета Армении Грачья Ростомяном.
- Господин Ростомян, давайте начнем с тяжелой атлетики. Вы участвовали в конференции IWF в Паттайе. Какие новые и значимые для Армении решения были приняты?
- На этой конференции Международная федерация тяжелой атлетики (IWF) очень строго поставила вопрос допинга. Горький опыт прошлых лет еще «висел» на плечах федерации, они опасались быть исключенными из Олимпийской семьи.
IWF пошла на радикальные меры. Их ничего не остановило: они не учитывали размер и мощь стран, они сделали все возможное и необходимое для борьбы с допингом. На прошлых чемпионатах мира всегда были дисквалифицированные спортсмены, сейчас ситуация изменилась.
- У Федерации тяжелой атлетики Армении в 2017-м тоже был один положительный образец. Какие выводы и работы были сделаны после этого?
- Мы снова наказаны. Однако важно то, что в отличие от многих стран, мы рано поняли, что у допинга нет будущего в спорте. И мы начали работы по «очищению». За последние 5 лет у нас был только один положительный образец – у Соны Погосян, и то мы его обжаловали, и это еще не окончательное решение.
Федерация тяжелой атлетики Армении, Олимпийский комитет и антидопинговый комитет смогли вместе искоренить это зло. Спортсмены и тренеры постепенно поняли, что можно добиться результатов без допинга – просто нужно много тренироваться. Тренировки, питание, медицина – за счет этого возможно обеспечить высокие результаты.
- Чемпионат мира по тяжелой атлетике сложился для нас наиболее удачно: у нас 4 медали, две из которых золотые. Какова Ваша оценка?
- Это был очень хороший чемпионат мира, и я поздравляю всех наших медалистов. Но особенно хочу отметить бронзового призера чемпионата Рубена Алексаняна. Сердечно рад за него. Он ведь столько лет боролся, и несмотря на многочисленные травмы (ноги, плеча, спины) смог завоевать медаль на чемпионате мира.
- Перейдем к борьбе. В греко-римской и вольной борьбе мы завоевали всего 2 медали и 2 путевки. Как вы считаете, это удовлетворительный результат?
- Греко-римские борцы выступили удовлетворительно. А в случае с вольными борцами, учитывая некоторые обстоятельства, мы прогнозировали 1 путевку. Конечно, нельзя сказать, что они провалили чемпионат мира, потому что мы и не ожидали большего. Но в случае с греко-римскими борцами – ожидали. Мы очень обрадовались, что Артур Алексанян вновь вышел на ковер, провел 4 сложных поединка с трудными соперниками.
Уверены, что наши борцы еще смогут завоевать путевки на квалификационных турнирах. Наша минимальная задача – завоевать еще одну путевку в греко-римской борьбе и две – в вольной.
- Господин Ростомян, что Вы можете сказать о дзюдо? Здесь у нас также нет квалификации, а завоевать ее может только один спортсмен.
- Думаю, что Фердинанд Карапетян близок к тому, чтобы завоевать путевку и решить этот вопрос. В этом году он участвовал в Европейских играх, и судьи не очень хорошо оценили его выступление. Но полностью пенять на них тоже не стоит, так как ранее Фердинанд стал победителем Чемпионата Европы, где работали те же судьи. Это говорит о том, что в этом году он подготовился не так хорошо. Поэтому нужно серьезно работать, чтобы с более решительным настроем подойти к Олимпийским играм.
- У сборной по гимнастике на данный момент одна путевка, но борьба еще продолжается. Как вы оцениваете последние результаты армянских гимнастов?
- Главный тренер Акоп Серобян контролирует ситуацию и держит все на высоком уровне. Да, путевка на данный момент есть только у Артура Давтяна, но у Артура Товмасяна также есть шансы ее завоевать. Учитывая настрой команды, уверен, у нас будет 2-3 квалификации, и мы не вернемся с пустыми руками из Токио.
- Не можем не коснуться бокса. Господин Ростомян, вот уже больше года не стихают разногласия между федерацией и НОК. Это однозначно влияет на спортсменов, которым осталось мало времени на подготовку к Олимпийским играм. Каким Вы видите решение вопроса?
- Надеюсь, в декабре все закончится. Президент Федерации Артур Геворгян обратился в Спортивный арбитражный суд в Лозанне, дело еще рассматривается. А заседание АИБА состоится в декабре, после чего многое еще будет утверждено.
Международный Олимпийский комитет лишил АИБА международного признания, и все вопросы регулируют Национальные комитеты. После 10-го декабря мы проведем открытый чемпионат Армении, будут определены первые номера сборной, которые проведут тренировки и поборются за путевки.
Думаю, что все боксеры должны участвовать в чемпионате, исключение, впрочем, можно сделать только для чемпиона Европы и бронзового призера мира Ованеса Бачкова. Однако если он захочет выступить, никаких проблем не будет.
- Ранее вы сообщили, что НОК Армении отказалась от уайлд-кард. Не помешает ли это решение тем видам спорта, которые не могут самостоятельно заработать путевку?
- Сколько путевок мы заработаем, столько спортсменов и поедет на Олимпийские игры. Если спортсмен не может на чемпионате или квалификационном турнире получить путевку, следовательно, и на игры он поедет просто для участия. Уайл-кард могут получить только представители тех видов спорта, чьи квалификационные соревнования проходят в Баку. Это стрельба и гимнастика.
- Каков наш спортивный потенциал, и на каких спортсменах мы можем положиться в дальнейшем?
- У нас очень хорошие спортсмены в различных видах спорта. В мире нет такого сильного спортсмена как Симон Мартиросян, Гор Минасян показал огромный рост: с поднятыми им килограммами в 2016-м становились Олимпийскими чемпионами. Он развернет напряженную борьбу с Лаша Талахадзе на Олимпийских играх-2020.
Не будем забывать и об Артуре Алексаняне, с которого начался наш большой спортивный подъем, и многие спортсмены воодушевились его результатами. У нас очень талантливые спортсмены: Акоп Мкртчян, Ованес Бачков, Артур Ованнисян, Арман Дарчинян, Максим Манукян, Артур Шагинян – все они медалисты крупных соревнований. Невозможно отметить всех. Мы все должны ценить наших спортсменов.
- Давайте завершим нашу беседу обсуждением программы следующего года. Мы вступаем в очень важный этап, планы работ уже утверждены?
- Олимпийский комитет уже начал подготовительные работы с федерациями, но все зависит от окончательного числа путевок. Мы начнем учебно-тренировочные сборы, а тренеры решат, с какой программой и где они пройдут. У нас уже есть сформированный штаб, который хорошо выполнит поставленную перед ним задачу, и мы подойдем к Олимпийским играм на высшем уровне.