Հրաչյա Ռոստոմյան. Պետք է բոլորս կարողանանք գնահատել մեր մարզիկներին
Սեպտեմբերին կայացած Աշխարհի երեք առաջնություններում հայ մարզիկները 7 մեդալ նվաճեցին: Սպորտային տարին հագեցած էր նաեւ Օլիմպիական ուղեգրերի համար պայքարով:
2019-ի ձեռքբերումների, կատարած աշխատանքների, դոպինգի հետ պայքարի ու 2020-ի Օլիմպիական խաղերում լավ հանդես գալու մասին Mediamax Sport-ը խոսել է ՀԱՕԿ-ի գլխավոր քարտուղար Հրաչյա Ռոստոմյանի հետ:
- Պարոն Ռոստոմյան, եկեք սկսենք ծանրամարտից: Դուք մեկնել էինք Պատտայա ու ներկա եղաք IWF-ի համաժողովին: Ի՞նչ նոր ու Հայաստանի համար նշանակալից որոշումներ կայացվեցին:
-Այս համաժողովի ժամանակ միջազգային ֆեդերացիան շատ խիստ էր դրել դոպինգի խնդիրը: Նախորդ տարիների դառը փորձը կախված էր ֆեդերացիայի գլխին, Օլիմպիական ընտանիքից վտարվելու վտանգ կար:
IWF-ն կտրուկ քայլերի գնաց, չկանգնեց ոչնչի առաջ, հաշվի չառավ երկրների մեծությունն ու հզորությունը, արեց հնարավորինն ու ամեն անհրաժեշտը դոպինգի հետ պայքարելու համար: Նախկին Աշխարհի առաջնություններում միշտ որակազրկվող մարզիկներ էին լինում, հիմա իրավիճակը փոխվել է:
Թաիլանդում անցկացված Աշխարհի առաջնությունում ոչ մի տեղացի մարզիկ չմասնակցեց, նրանք էլ ուժեղ են, Օլիմպիական խաղերի ու Աշխարհի մեդալակիրներ ունեն, բայց ավելի քան 10 հոգի դոպինգ էր ընդունել, ինչի պատճառով զրկվեցին ԱԱ-ից:
Հրաչյա Ռոստոմյանը Հրաչյա Ռոստոմյանը
-Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիան էլ 2017-ին մեկ դրական փորձանմուշ է ունեցել: Ի՞նչ հետեւություններ են արվել դրանից հետո ու աշխատանքներ իրականացվել:
-Մենք նորից պատժվել ենք, բայց կարեւորն այն է, որ ի տարբերություն շատ երկրների, շուտ հասկացանք, որ դոպինգն ապագա չունի սպորտում, սկսեցինք «մաքրման» աշխատանքները: Վերջին 5 տարիներին միայն մեկ դրական դեպք ենք ունեցել՝ Սոնա Պողոսյանինը, այն էլ բողոքարկել ենք, դեռ վերջնական չէ որոշումը:
Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիան, ՀԱՕԿ-ն ու հակադոպինգային կոմիտեն համատեղ կարողացան այդ չարիքը վերացնել: Այս պայքարում ամենօրյա աշխատանք է պետք տանել: Մարզիկներն ու մարզիչներն աստիճանաբար հավատացին, որ առանց դոպինգ հնարավոր է արդյունքներ գրանցել, պարզապես պետք է շատ մարզվել: Եթե նախկինում 1-2 ժամ էին պարապում, հիմա դահլիճում 4-5 ժամ են անցկացնում: Մարզում, սնունդ, բժշկություն՝ այս ամենի հաշվին է հնարավոր դառնում արդյունքներ ապահովել:
-Ծանրամարտի Աշխարհի առաջնությունն ամենաստացվածն էր՝ 4 մեդալ ունեցանք, որոնցից 2-ը ոսկե: Ձեր գնահատականն ինչպիսի՞ն է:
- Շատ լավ Աշխարհի առաջնություն էր, մեր բոլոր մեդալակիրներին էլ շնորհավորում եմ, բայց առանձնահատուկ ուզում եմ բրոնզե մեդալ նվաճած Ռուբեն Ալեքսանյանին առանձնացնել: Սրտանց ուրախ եմ նրա համար, որ այդքան տարի պայքարել է, չնայած բազում վնասվածքներին՝ ոտքի, ուսի, մեջքի, ու կարողացել Աշխարհի առաջնությունում մեդալ ունենալ:
Լուսանկարը` news.cn
-Ի՞նչի շնորհիվ հնարավոր եղավ ծանրամարտն այսքան մրցունակ դարձնել բոլոր տարիքային հավաքականներում:
-Հիմա ծանրամարտում ամեն ինչ սահուն է ընթանում, որովհետեւ երբ ֆեդերացիայի վերահսկողությունն անցավ կոմիտեին, Փաշիկ Ալավերդյանի հետ պայմանավորվեցինք, որ պատանեկան հավաքականից մինչեւ մեծահասակները վերահսկի մարզումային ողջ գործընթացը: Նա հետեւում է մարզիչներին, խորհուրդներ տալիս, թիմերը միասնական սկզբունքներով են աշխատում: Երբ պատանիները հասնում են մեծահասակների թիմ, այլեւս չեն շտկում իրենց տեխնիկան, պարզապես սկսում են ավելացնել մարզումների ծավալն ու ծանրաբեռնվածությունը, զրոյից աշխատանք չի տարվում:
Հավաքականների մարզիչներն աշխատում են, մարզադպրոցներն արդյունք են տալիս: Սերնդափոխությունն էլ սահուն է ընթանում, անձնական մարզիչներն էլ արտասահմանյան հավաքներին ու մրցումներին ներկա են լինում: Դա օգնում է զարգանալ ու առաջ գնալ:
-Մեր մարզիկները մեդալներ են նվաճում հիմնականում ծանր քաշային կարգերում, իսկ թեթեւներում ինչո՞ւ դեռ այդքան էլ ուժեղ չենք:
-81 կգ-ից սկսած բոլոր քաշային կարգերում առաջատար մարզիկներ ունենք: 10 քաշային կարգերից նվազագույնը 4-ում ուժեղների թվում ենք ու մեդալներ ենք նվաճում: Պարադոքսալ է, որ թեթեւ քաշերում ենք թույլ, ԽՍՀՄ-ի տարիներին հակառակ պատկերն էր: Հիմա նաեւ թեթեւ քաշայինների հետ աշխատող մարզիչներ կան, որոնք դեռ Եվրոպայի մակարդակով են մրցունակ սաներ տալիս: Այդ քաշային կարգերում շատ գործ կա կատարելու, որ Աշխարհում էլ մեդալային պայքարին կարողանանք մասնակցել:
-Անցնենք ըմբշամարտին: Հունահռոմեական ու ազատ ոճի առաջնությունում ունեցանք ընդամենը 2 մեդալ ու 2 ուղեգիր: Որքանո՞վ եք գոհացուցիչ համարում այդ արդյունքը:
-Հունահռոմեականները բավարար ելույթ ունեցան, ազատ ոճայինների դեպքում որոշ հանգամանքներ հաշվի առնելով՝ 1 ուղեգիր էիք կանխատեսել: Սուտ կլինի ասել, որ նրանք Աշխարհի առաջնությունը ձախողել են, քանի որ ավելին չէինք էլ ակնկալում: Այ, հունահռոմեականների դեպքում ավելին էինք սպասում: Շատ ուրախացանք, որ Արթուր Ալեքսանյանը կրկին գորգ վերադարձավ, 4 ծանր գոտեմարտ ունեցավ դժվար մրցակիցների հետ: Թեեւ բոլորն էլ ուժեղ էին, բայց կարողացավ հաղթել: Վստահ ենք, որ ըմբիշները վարկանշային մրցաշարերով կկարողանան ուղեգրեր նվաճել: Նվազագույն առաջադրանք է հունահառոմեական ըմբշամարտում եւս 1 ուղեգիր ավելացնել, ազատում՝ 2:
Ազատ ոճի ըմբշամարտում աշխատանքներն անընդհատ տարվում են: Պատանեկան ու երիտասարդական թիմերում հեռանկարային տղաներ ունենք, ովքեր կկարողանան համալրել ազգային հավաքականը: Հունահռոմեական ոճում եւս Օլիմպիական խաղերից հետո սերնդափոխության կարիք կլինի: Չնայած կարծում եմ, որ Մալխաս Ամոյանը, Սլավիկ Գալստյանը եւ այլ երիտասարդներ կփոխարինեն մյուսներին:
-Պարոն Ռոստոմյան, ի՞նչ կասեք ձյուդոյի մասին: Այստեղ եւս վարկանիշ դեռ չունենք, իսկ այն նվաճել կարող է միայն մեկ մարզիկ:
-Կարծում եմ, որ Ֆերդինանդ Կարապետյանը մոտ է ուղեգիր նվաճելուն ու կկարողանա լուծել այդ խնդիրը: Այս տարի նա հանդես եկավ Եվրոպական խաղերում, մրցավարներն այդքան էլ լավ չդատեցին նրա մենամարտը: Բայց պետք չէ ամեն ինչ բարդել նրանց վրա, քանի որ Եվրոպայի առաջնության ժամանակ, երբ այդ նույն մրցավարներն էին աշխատում, Ֆերդինանդը չեմպիոն դարձավ: Սա նշանակում է, որ այս տարի նա այդքան էլ լավ չէր պատրաստվել: Այնպես որ, պետք է լուրջ աշխատել ու ավելի տրամադրված մոտենալ Օլիմպիական խաղերին:
-Մարմնամարզության թիմն այս պահին մեկ ուղեգիր ունի, բայց պայքարը դեռ շարունակվում է:  Գրանցած վերջին ցուցանիշներն ինչպե՞ս եք գնահատում:
-Մարմնամարզության ֆեդերացիան եզակիներից է, որտեղ արհեստականորեն խնդիրներ չեն առաջանում ու այն բավական լավ վիճակում է: Թերեւս բացատրությունն այն է, որ երկու մասնագիտացած դպրոց ունենք, եւ մարզիչները կենտրոնացած են այնտեղ: Գլխավոր մարզիչ Հակոբը Սերոբյանը վերահսկում է ամեն ինչ ու բարձր մակարդակի վրա է պահում աշխատանքները:
Այո, ուղեգիր այս պահին ունի միայն Արթուր Դավթյանը, բայց Արթուր Թովմասյանը եւս շանսեր ունի նվաճելու: Հաշվի առնելով թիմի տրամադրվածությունը՝ վստահ եմ, 2-3 վարկանիշ կունենանք ու դատարկ չենք վերադառնա Տոկիոյից:
Լուսանկարը` FIG
-Բռնցքամարտից չխոսել չենք կարող: Պարոն Ռոստոմյան, մեկ տարուց ավել է, որ ֆեդերացիայի եւ ՀԱՕԿ-ի միջեւ տարաձայնությունները չեն ավարտվում: Սա, միանշանակ, ազդում է մարզիկների վրա, որոնց Օլիմպիական խաղերին նախապատրաստվելու քիչ ժամանակ է մնացել: Ինչպե՞ս եք տեսնում հարցի լուծումը:
-Հուսամ դեկտեմբերին ամեն ինչ կավարտվի: Ֆեդերացիայի նախագահ Արթուր Գեւորգյանը դիմել է Լոզանի արբիտրաժային դատարան, գործն ընթացքի մեջ է: Իսկ ԱԻԲԱ-ի գլխավոր ասամբլեան լինելու է դեկտեմբերին, դրանից հետո եւս շատ բաներ կհստակեցվեն:
Միջազգային Օլիմպիական կոմիտեն ԱԻԲԱ-ին զրկել է միջազգային ճանաչումից եւ բոլոր հարցերը կարգավորում են Ազգային կոմիտեները: Դեկտեմբերի 10-ից հետո կանցկացնենք Հայաստանի բաց առաջնությունը, կորոշվեն հավաքականի առաջին համարները, ովքեր էլ մարզումներ կանցկացնեն ու կպայքարեն ուղեգրերի համար:
Կարծում եմ, որ բոլոր բռնցքամարտիկներն էլ պետք է մասնակցեն առաջնությանը, բացառություն, թերեւս, հնարավոր է անել Եվրոպայի չեմպիոն ու Աշխարհի բրոնզե մեդալակիր Հովհաննես Բաչկովի համար: Սակայն եթե ինքը ցանկանա ելույթ ունենալ, ոչ մի խնդիր էլ չի լինի:
Բոլոր տղաներն էլ մերն են, նրանց մեջ տարբերություն երբեք չենք դնում, արդար ճանապարհը սա է, թող պայքարեն ու որոշեն, թե ով պետք է երկիրը ներկայացնի:
Լուսանկարը` AIBA
-Ավելի վաղ հայտնել էիք, որ ՀԱՕԿ-ը հրաժարվելու է սպիտակ քարտերից: Արդյո՞ք այդ որոշումը չի խանգարի այն մարզաձեւերին, որոնք չեն կարող ինքնուրույն ուղեգրեր նվաճել:
-Քանի ուղեգիր նվաճենք, այդքան հոգով էլ մեկնելու ենք Օլիմպիական խաղեր: Եթե մարզիկը չի կարողանում առաջնությունում կամ վարկանշային մրցաշարում ուղեգիր ձեռք բերել, հետեւաբար խաղեր էլ պետք է մեկնի պարզապես մասնակցության համար: Նախորդ տարիներին մենք սպիտակ քարտեր ենք վերցրել, բայց հիմա չենք անի: Ավելի լավ է օգնենք այդպիսի մարզաձեւերին կամաց-կամաց զարգանալ ու մրցակցային դառնալ, որպեսզի որոշ ժամանակ անց նրանք ինքնուրույն նվաճեն Օլիմպիական խաղեր մեկնելու իրավունք: Սպիտակ քարտեր այս անգամ կտրամադրենք միայն այն մարզաձեւերի ներկայացուցիչներին, որոնց վարկանշային մրցումները Բաքվում են: Դրանք հրաձգությունն ու մարմնամարզությունն են:
-Ինչպիսի՞ն է մեր սպորտային պոտենցիալն ու ո՞ր մարզիկների վրա կարող ենք հետագայում հույս դնել:
-Շատ լավ մարզիկներ ունենք տարբեր մարզաձեւերում: 2004-2005 թվականներին անգամ Եվրոպայի առաջնության մեդալակիրը կարող էր Լավագույն մարզիկների տասնյակում 1-ինը լինել: Հիմա պատկերն էականորեն փոխվել է՝ Աշխարհի ու Եվրոպայի չեմպիոններ ունենք, մեդալակիրներ: Սիմոն Մարտիրոսյանի պես ուժեղ մարզիկ աշխարհում չկա, Գոռ Մինասյանն է հսկայական աճ գրանցել, նրա բարձրացրած կիլոգրամներով 2016-ին Օլիմպիական չեմպիոն էին դառնում: Նա Լաշա Տալախաձեի հետ թեժ մրցակցություն է ծավալելու 2020-ի Օլիմպիական խաղերում:
Լուսանկարը` IWF
Չմոռանանք Արթուր Ալեքսանյանին, որով սկսվեց մեր սպորտային մեծ վերելքն ու շատ մարզիկներ ոգեշնչվեցին նրա արդյունքներով: Շատ տաղանդավոր մարզիկներ ունենք՝ Հակոբ Մկրտչյան, Հովհաննես Բաչկով, Արթուր Հովհաննիսյան, Արման Դարչինյան, Մաքսիմ Մանուկյան, Արթուր Շահինյան, բոլորն էլ խոշոր մրցումների մեդալակիրներ են, բոլորին նշել հնարավոր չէ: Պետք է բոլորս պարզապես կարողանանք գնահատել մեր մարզիկներին:
-Մեր զրույցը եկեք ավարտենք հաջորդ տարվա ծրագրերից խոսելով: Շատ կարեւոր փուլ ենք թեւակոխում, աշխատանքներն արդեն հստակեցվե՞լ են:
-ՀԱՕԿ-ը ֆեդերացիաների հետ նախապատրաստական աշխատանքները սկսել է, բայց ամեն ինչ կախված է ուղեգրերի վերջնական թվից: Կսկսվեն ուսումնամարզական հավաքները, մարզիչները կորոշեն, թե ինչ ծրագրով եւ որտեղ են ընթանալու դրանք: Արդեն ձեւավորված շտաբ ունենք, որը լավ կկատարի իր առջեւ դրված աշխատանքը, եւ բարձր մակարդակով կմոտենանք Օլիմպիական խաղերին:

Hrachya Rostomyan: We should appreciate our athletes’ achievements
The Armenian athletes won 7 medals in three World Championships in September. The year was also saturated in terms of qualification for the Olympic Games.
Mediamax Sport talked to Secretary General of the Armenian National Olympic Committee Hrachya Rostomyan about the achievements of 2019, the work that has been done, fight against doping and good performance in the coming 2020 Olympic Games.
-Mister Rostomyan, let’s start with weightlifting. You departed for Pattaya and were present at IWF’s congress. What new decisions were made that will impact Armenia?
-This year the international federation attached special importance to fight against doping. We have the sad experience of the previous years, and there was a danger of being excluded from the Olympic family.
IWF took some very serious steps, without taking into consideration countries’ sizes and powers, and did everything possible to fight against doping. Athletes were disqualified in all previous World Championships, but the situation has changed now.
-The Armenian Weightlifting Federation also had a positive result in 2017. What conclusions were drawn and what has been done since then?
-We were punished again, but the most important thing is the fact that as compared to other countries, we understood that there is no future for doping in sport, and we started the “cleaning” works. We have had only one positive case over the past 5 years. It relates to Sona Poghosyan, but we have appealed the decision, so it is not final yet.
The Armenian Weightlifting Federation, Armenian National Olympic Committee and the Anti-Doping Agency succeeded in eliminating this negative phenomenon in joint efforts. The athletes and coaches understood gradually that it is possible to register great results without doping, that you need to train well. Good training, food, healthcare are the main components of success in sport.
-The World Weightlifting Championship was a success for Armenia: 4 medals, of which 2 - gold. What is your evaluation?
-This was a great World Championship, and I would like to congratulate our medalists. I would especially like to single out the bronze medalist Ruben Aleksanyan. I am very happy for him, as he fought for so many years and won a medal in World Championship regardless of multiple injuries of leg, shoulder, back.
-Let’s now talk about wrestling. We have only 2 medals and 2 wrestlers to participate in the Olympics. How satisfactory is this result?
-The Greco-Roman athletes had satisfactory performances. We anticipated only 1 athlete to qualify for the Olympics given certain circumstances. It wouldn’t be honest to say that they failed the World Championship, as we didn’t expect more this time. Yes, we expected more in case of Greco-Roman wrestling.
We were happy to see Artur Aleksanyan in competition again, 4 tough fights against strong competitors. We are convinced that the athletes will be able to qualify for the Olympics in the upcoming competitions. We expect at least one athlete in Greco-Roman and 2 in freestyle wrestling to participate.
-Mr. Rostomyan, Armenia still doesn’t have an Olympic quota in judo, and there is only one to take. What do you think about it?
-I think Ferdinand Karapetyan is close to getting a quota, so he can solve that problem. He competed in the European Games this year, but I didn’t like the way referees managed his fight. We can’t put the blame on them, of course, because Ferdinand won the European championship where the same referees worked. I suppose he didn’t prepare for the tournament as well this year. He has to work harder for the Olympics.
-The gymnastics team has one quota, but the season is still open. How do you assess the team’s latest achievements?
-Head coach Hakob Serobyan keeps everything under control and maintains high quality in the training of the athletes.
Artur Davtyan is the only one who qualified for the Olympics so far, but Artur Tovmasyan also has a chance. Given the level of the team’s readiness, I am certain we’ll have 2-3 quotas and even win some medals in Tokyo.
-We have to touch on boxing. Mr. Rostomyan, the federation and the committee have been in a dispute for some times now. It definitely affects the boxers, who are left with little time to prepare for the Olympics. What is the solution?
-I hope everything will be settled in December. President of the Boxing Federation Artur Gevorgyan applied to the London arbitrage court and the investigation is ongoing. The AIBA general assembly in December will clarify a lot too.
The International Olympic Committee stripped AIBA from the international mandate, so the national committees make all decisions. After December 10 we’ll hold the open tournament, see who joins the squad and competes for quotas.
I think all boxers should participate in the tournament, except for champion of Europe, bronze medalist of World Championship Hovhannes Bachkov. But if he wants to participate, that is not a problem.
-You announced earlier that the committee declined the wild cards. Are you certain it will not affect Armenia in the sports where our athletes don’t qualify for a quota?
-We’ll as many representatives in the Olympic Games as many quotas we earn. If the given athlete can’t earn it in the championship or a qualification tournament, they will have to go the Olympics just to participate. We’ll take wild cards only for athletes whose tournaments are held in Baku – shooting and gymnastics.
-What can you say about Armenia’s potential in sport? Which athletes can we rely on in the future?
We have very good young athletes in various sports. There is no one stronger than Simon Martirosyan in the weightlifting world, Gor Minasyan has grown a lot – people won Olympic gold in 2016 with the same results he gets now. I expect tough competition between him and Lasha Talakhadze in the 2020 Olympics.
Let’s not forget Artur Aleksanyan, who gave the start to our success in sport and inspired so many other athletes. We have many talented young sportsmen: Hakob Mkrtchyan, Hovhannes Bachkov, Artur Hovhannisyan, Arman Darchinyan, Maksim Manukyan, Artur Shahinyan. They all won medals in large tournaments, and there are more like them. We just need to appreciate our athletes.
-What are the plans for next year? A very important period is ahead. Is the committee already working on it?
-We are working with the federations on preparations for the Olympics, but everything depends on the final amount of quotas. There will be training camps, the coaches will decide how and where to hold them. We have already created the managing staff, and I’m certain we will compete in the Olympics at a high level.