Ապրիլի 22-ին Երեւան էր ժամանել UFC-ի վարկածով Աշխարհի չեմպիոն Ռոնդա Ռոուզին՝ հարգելու Հայոց Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակն ու ներկա գտնվելու Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին:
Ռոնդա Ռոուզին ներկայում հանդես է գալիս «Ultimate Fighting Championship» (UFC) կազմակերպությունում՝ կրելով UFC կանանց գերթեթեւ քաշային տիտղոսը: Ունեցել է տասնմեկ պրոֆեսիոնալ ելույթ եւ բոլորն ավարտել է հաղթանակով։
Պեկինի ամառային Օլիմպիական խաղերում Ռոուզին նվաճել է բրոնզե մեդալ՝ դառնալով ձյուդո մարզաձեւում օլիմպիական մեդալ նվաճած առաջին ամերիկուհին։
Ռոնդա Ռոուզին մարզվում է հայազգի մարզիչներ Գոքոր Չիվիչյանի «Hayastan MMA Academy» (Լոս Անջելես,Կալիֆորնիա) եւ Էդմոնդ Թարվերդյանի «Glendale Fighting Club» (Գլենդել, Կալիֆորնիա) մարտական դպրոցներում:
Նա սպորտից դուրս հայտնի է «Ֆորսաժ 7», «Անզսպելիները 3» եւ «Անտուրաժ» գեղարվեստական ֆիլմերում կերտած դերերով։
Ներկայացնում ենք Mediamax Sport-ի հարցազրույցը Ռոնդա Ռոուզիի հետ:
-Ռոնդա, խառը մարտարվեստներում դու անպարտելի ես: Ամեն անգամ դիտելով քո մենամարտերը` ակնկալում ենք տեսնել, որ մարտը կավարտվի 60 վայրկյանից պակաս ժամանակում: Հետաքրքիր է, ի՞նչ ես ռինգում զգում մրցակիցներիդ հանդեպ:
-Իրականում ռինգում որեւէ զգացմունք չեմ ունենում: Լրացուցիչ որեւէ բան ուղեղումս չկա: Այդ պահին ամբողջովին ապրում եմ ներկայով: Միակ բանը հասկանալն է, թե ինչ է կատարվում եւ ըստ դրա որոշումներ եմ կայացնում: Ուղղակի ժամանակ չունեմ զգացմունքներ ունենալու համար:
-Ո՞վ է ռինգում դիմացդ կանգնած մրցակիցը:
-Նա խնդիր է, որը պետք է լուծել:
Ռոնդա ՌոուզինԼուսանկարը` Մեդիամաքս
-Քեզ ագրեսիվ մարդ համարո՞ւմ ես:
-Իրականում ես ագրեսիվ մարզիկ եմ, սակայն որպես մարդ այդպիսին չեմ: Պատճառն այն է, որ ամբողջ օրը մարզվում եմ, ինչի արդյունքում ագրեսիան անհետանում է:
-Խառը մարտարվեստները կոպիտ սպորտաձեւ է համարվում, ի՞նչն է քեզ դրանում հատկապես գրավել:
-Մասնակցել եմ Պեկինի Օլիմպիական խաղերին եւ բրոնզե մեդալ նվաճել ձյուդո սպորտաձեւից: Իրականում ԱՄՆ-ում այնքան էլ հոգ չեն տանում իրենց օլիմպիական մարզիկների մասին: Չկա աշխատանք, կրթաթոշակ: Ես աշխատել եմ որպես բարմեն, ապա հասկացա, որ կարող եմ ինձ փորձել խառը մարտարվեստներում:
-Ինչ որ բան փոխվե՞լ է մարդկանց մտածելակերպում՝ վերջին տարիներին խառը մարտարվեստներով զբաղվող կանանց առումով:
-Մեծ առաջընթաց կա: Կանանց մասնակցությամբ մարտարվեստներն ունեն նույնպիսի մրցակցություն, ինչպես տղամարդկանց դեպքում է: Սակայն տղամարդկանց մարտարվեստներում, եթե դու հայտնի մարզիկ ես, կկարողանաս քեզ փորձել բռնցքամարտում, քիքբռնցքամարտում եւ այդպիսով գումար վաստակել: Կանանց պարագայում ներկայում կարելի է գումար վաստակել` միայն խառը մարտարվեստներով զբաղվելով: Այնպես որ, կանանց դեպքում մարզաձեւը շատ ավելի արագ է զարգանում, քան այդ փուլում զարգանում էր տղամարդկանց դեպքում:
-Ռոնդա, ո՞վ է քեզ ներշնչում սպորտում:
-Իմ սիրելի մարզիկը Ֆյոդոր Եմելիանենկոն է: Ինձ շատ է դուր գալիս մենամարտելու նրա ոճը: Իսկ ընդհանրապես ինձ ներշնչում է մայրիկս, ով ձյուդոյի աշխարհի չեմպիոն է: Նա լավագույն օրինակն է ինձ համար:
-Քո մրցակից Միեշա Թեյթը նախկինում Mediamax Sport-ին տված հարցազրույցում պատասխանելով այն հարցին, թե արդյո՞ք քեզ համարում է իր գլխավոր մցրակիցն, ասել էր. «Ռոնդան բարդ ոճ ունի, գոնե ինձ համար այդպես է, բայց շատ ուժեղ չի հարվածում, ու նրանից ավելի կոշտ մարտիկներ էլ հաստատ կան»: Նույն հարցը քեզ եմ ուղղում՝ ո՞վ է Միեշա Թեյթը քեզ համար:
-Իսկապես չգիտեմ, թե ինչու է նա այդպես արտահայտվել եւ ասել, որ ես այդքան ուժեղ չեմ հարվածում: Գուցե հարվածն այնքան ուժեղ է եղել, որ նա մոռացե՞լ է: Հնարավոր է (ծիծաղում է):
-Երբեւէ առիթ եղե՞լ է ռինգում ստացած գիտելիքները դրանից դուրս օգտագործելու:
-Այո, այդ ժամանակ ես ավելի երիտասարդ էի եւ ավելի հիմար (ժպտում է):
-Խառը մարտարվեստներով Հայաստանում ոչ շատ աղջիկներ են զբաղվում: Բայց հնարավոր է, որ քո այցը շատերին ոգեւորի: Ո՞րը կլինի քո խորհուրդը նրանց:
-Չեմ կարծում, որ յուրաքանչյուր կին պետք է ունենա այն նույն հավակնությունները, ինչ որ ես, բայց, միեւնույն ժամանակ, յուրաքանչյուր կնոջ դեպքում նորմալ է հավակնություններ ունենալը: Պետք է անել այն, ինչ ցանկանում ես: Չկան այնպիսի մասնագիտություններ, որոնք միայն կանանց կամ տղամարդկանց համար են նախատեսված: Ոչ, դրանք մարդկանց համար նախատեսված մասնագիտություններ են եւ յուրաքանչյուրը կարող է զբաղվել այն ամենով, ինչով ցանկանում է:
-Ռոնդա, ԱՄՆ-ում հայերով ես շրջապատված՝ հայ են թե մարզիչդ, թե թիմակիցներդ: Ո՞ր տարիքում ես առաջին անգամ լսել Հայաստանի մասին:
-Կարծեմ 12 տարեկան էի, երբ առաջին անգամ լսեցի Հայաստանի մասին: Հիանալի է մարզվել հայերի հետ: Ես ինձ շատ ավելի հարմարավետ էի զգում այնտեղ, քան մարզվելու համար նախատեսված այլ վայրերում: Իմ մտածելակերպը հարմար էր հենց այդտեղ մարզվելու համար: Շատ մարդկանց համար անակնկալ էր, որ ես այդպես վարվեցի, սակայն ինձ իսկապես լավ եմ զգում հայերի շրջապատում:
-Մեկ նախադասությամբ նկարագրիր քո մարզիչ Էդմոնդ Թարվերդյանին:
-Նա սեւ-սպիտակ մարդ է: Այս մարդու հետ մոխրագույն հատված գոյություն չունի: Կան ճիշտ եւ սխալ կողմեր, միայն դա (ծիծաղում է):
-Սա քո առաջին այցն է Հայաստան: Ինչպիսի՞ն էր այն քեզ համար:
- Ցանկացած շինություն, որի կողքով այստեղ քայլում ես, շատ ավելի հին է քան ԱՄՆ-ն: Այն, ինչ հասցրել եմ տեսնել, գերազանցել է իմ ակնկալիքները: Գիտեմ, որ 1 ու կես մլն հայեր 1915թ. սպանվել են թուրքական կառավարության կողմից: Բայց չգիտեի, որ այդ փաստը այդպես լայնորեն չի ընդունվում: Դա թուրքական հարց չէ, դա մարդկային հարց է: Ցեղասպանությունը մարդկային վարքագծի աղետալի մաս է, եւ պետք է համոզված լինել, որ այն այլեւս երբեք չի կրկնվի: Իսկ դրա համար հարկավոր է ընդունել կատարվածը եւ դասեր քաղել: Եթե ոչ, ապա տեղի կունենա ճիշտ հակառակը:

Ronda Rousey: It is quite exciting to train with Armenian guys
UFC World Champion Ronda Rousey had arrived in Yerevan on April 22 to pay tribute to the Armenian Genocide victims and to attend Armenian Genocide Centennial events.
Ronda Rousey is current Ultimate Fighting Championship (UFC) women's bantamweight champion, who has had 11 professional fights and has attained victory in all of them.
Ronda won the bronze medal at the Olympic Games in Beijing (China) becoming the first U.S. woman to earn an Olympic medal in judo.
Ronda Rousey trains under Gokor Chivichyan of the Hayastan MMA Academy and Edmond Tarverdyan of the Glendale Fighting Club.
Other than sport, Ronda is known for her roles in “Furious 7,” “The Expendables 3” and “Entourage” films.
We present Mediamax Sport’s interview with Ronda Rousey.
-Ronda, you are undefeated in mixed martial arts. Every time I watch your fights, I expect to see the end of the fight in less than 60 seconds!!! How do you feel about your opponents in the ring?
-I really do not know any feeling when I am in there. I don’t have any other extra space in my brain. I’m entirely in the present moment – what I do is to understand what’s happening and make decisions. I don’t have time to have emotions.
-Are they your rivals? Enemies or what?
Ronda Rousey Ronda Rousey
-They are a problem to be solved.
-Would you describe yourself as an aggressive person?
-I would say that I’m an aggressive fighter, but in general as I train all day long I don’t have any aggression left as a result. In general, no, I’m not an aggressive person at all.
- MMA is considered to be a rude sport. What exactly attracted you in MMA?
-I took part in the Olympics Games in Beijing in won the bronze medal in judo. In U.S. we don’t really take care of our Olympians. There were no job placements or scholarships. I was working as a bartender. I thought maybe MMA would work out.
- Has anything changed in people’s minds about female MMA in the recent years?
-There’s a huge improvement in the women’s side because women’s combat sports has the same kind of competitions as the men’s. In men’s combat sports if you are a lead athlete you will go into boxing, kickboxing or make money doing all those. For women right now only MMA makes money. So women’s MMA is improving much faster than the men’s sport in that stage.
-Ronda, who is your idol in sports? Who inspires you?
-My favorite athlete is Fedor Emelianenko. I was admiring the way he fights. But in general, I would say I am inspired with my mother who was a world champion in judo. She is the best example I can ever have.
-Asked whether she considers you her main opponent, your rival Miesha Tate said in an interview to Mediamax Sport: “Yes, Ronda has a difficult style for me, but she does not punch very hard, so I think someone who punches harder would be tougher.” Who is Miesha Tate for you?
-I don’t really know why she said that I don’t punch that hard. Maybe it was so hard that she forgot it. It may make sense (laughs).
-Have you ever used your fighting know-how to defend yourself outside of the ring?
-Yeah, when I was younger and more foolish (smiles).
-There are not so many young girls in Armenia engaged in mixed martial arts. But your visit might inspire many. What would recommend them?
-I don’t think every woman should have the same ambitions I have. But every woman should know that it’s ok to be ambitious – to do anything they want to do and go ahead and make it happen. There are no professions only for men or women, and every person can do anything he or she wants.
-Ronda, you are surrounded by Armenians in the U.S. Both your coach and your teammates are Armenians. When did you first hear about Armenia?
-I was like 12 years old. It was quite exciting to train with all those Armenian guys. I think I felt the most comfortable there than in other places where I trained. And my mentality was more suitable for there than for anywhere else. It was quite unexpected for lots of people, but I felt good at that environment.
-Describe your coach Edmond Tarverdyan in one sentence.
-He is a black and white person. There is no grey area with this man. There is right and there is wrong – just that (laughs).
-This is your first visit to Armenia. What conclusions did you draw regarding Armenia?
-Every single building we passed by is older than the U.S. Everything here exceeded all my expectations. I knew that 1.5 million Armenians were killed by the Turkish government in 1915. But I was unaware it has not been widely accepted. It’s not an entire Turkish thing, it’s a human thing. Genocide is a very tragic part of a human behavior and we should sure it will not be repeated. But we should first accept it and learn lessons. If we ignore, the exact opposite thing will happen.