Մեդիամաքսի թղթակից Մարիամ Մանոյանը Գերմանիայի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի սպորտային հոգեբան, պրոֆեսոր Հանս-Դիտեր Հերմանին հանդիպել է Վիեննայում: Պրոֆեսորը մասնակցում էր «Եվրոպական մամուլի համաժողով-2014»-ին` ներկայացնելով «Լրագրողները կարծես ֆուտբոլիստներ լինեն, բայց կկարողանան արդյո՞ք կառուցել սեփական թիմը» զեկույցը:
Հանս-Դիտեր Հերմանը մինչեւ Գերմանիայի ֆուտբոլի ազգային հավաքականը աշխատել է Գերմանիայի հոկեյի, սպորտային մարմնամարզության, բոքսի ազգային հավաքականների եւ Ավստրիայի դահուկային սպորտի ազգային հավաքականի հետ: Նրա աշխատությունները անդրադառնում են առաջնորդության, թիմի կառուցման եւ մոտիվացիայի գաղափարներին` բացահայտելով, թե ինչպես բիզնեսի ղեկավարները կարող են հաջողության գաղտնիքներ սովորել կատարողականության բարձր մակարդակ ունեցող մարզիկներից:
Պրոֆեսոր Հերմանի կարծիքով, լրագրողներն ու պրոֆեսիոնալ մարզիկներն ավելի շատ ընդհանրություններ ունեն, քան կարող է թվալ առաջին հայացքից: Նրանք ուժեղ անհատականություններ են, որոնք տիրապետում են հրաշալի հմտությունների: Բայց այս հանգամանքը լրագրողներին մեխանիկորեն չի վերածում թիմային խաղացողների, չնայած որ հաղթանակը կամ ձախողումը գրեթե միշտ թիմային աշխատանքի արդյունք է ոչ միայն ֆուտբոլային դաշտում, այլ նաեւ խմբագրատանը: Սպորտային հոգեբանի կարծիքով, միայն ուժեղ թիմը կարող է գերակայել, իսկ ուժեղ թիմ կառուցելու կարեւոր նախապայմաններից են, որպեսզի առաջնորդը իրեն հեռու չպահի թիմից, ինչպես նաեւ վստահության, ոգեշնչման եւ մոտիվացիայի առկայությունը թիմի մյուս անդամների մոտ:
Իր ելույթից հետո Հանս-Դիտեր Հերմանը համաձայնել է հունիսի 6-ին կայանալիք Հայաստան-Գերմանիա ընկերական հանդիպմանն ընդառաջ պատասխանել Մեդիամաքսի հարցերին:
-Շուտով Գերմանիայի ազգային հավաքականը ընկերական հանդիպում է անցկացնելու Հայաստանի ընտրանու հետ, որը բավականին լավ խաղ է ցուցադրում հատկապես ուժեղ թիմերի հետ: Նախապատրաստվո՞ւմ եք այդ խաղին:
-Մենք գիտենք, որ Հայաստանը շատ լավ հավաքական ունի եւ լավագույնս նախապատրաստվում ենք այդ հանդիպմանը: Մեզ համար դա առանձնահատուկ հանդիպում է, քանի որ Ֆուտբոլի աշխարհի առաջնությանն ընդառաջ Գերմանիայի վերջին խաղն է լինելու: Յուրօրինակ փորձնական խաղ է մինչեւ Աշխարհի առաջնությունը: Մեզ հետաքրքիր խաղ է սպասվում ուժեղ հակառակորդի հետ եւ ցավալի կլինի, եթե Աշխարհի առաջնությունը սկսենք Հայաստանից կրած պարտությունից հետո:
-Հայաստանի ազգային հավաքականի ֆուտբոլիստ Հենրիխ Մխիթարյանը խաղում է Բունդեսլիգայի առաջատարներից մեկի` Դորտմունդի Բորուսիայի կազմում: Հետեւո՞ւմ եք նրա ելույթներին:
-Այո, նրա մասնակցությամբ մի քանի խաղ եմ դիտել: Նա շատ լավ խաղացող է, բայց կարծում եմ, նրան մի փոքր ժամանակ է անհրաժեշտ թիմին ամբողջությամբ հարմարվելու համար: Նոր առաջնություն տեխափոխվելիս միշտ էլ որոշ ժամանակ է հարկավոր նոր կենսակերպին եւ նոր ակումբի խաղաոճին հարմարվելու համար: Ընդհանուր առմամբ, նա հրաշալի ֆուտբոլիստ է:
- Ոմանք կարծում են, որ ֆուտբոլային թիմում հոգեբանի առկայությունն անհրաժեշտություն չէ, քանի որ մարզիչը լավագույն հոգեբանն է խաղացողների համար: Ի՞նչ կասեք այս առիթով:
-Ժամանակակից ֆուտբոլում մարզումները գնալով բարդանում են: Մարզիչն ունի բազմաթիվ օգնականներ` տեխնիկական վարպետության զարգացման գծով, սպորտային նախապատրաստության եւ մարզավիճակի գծով մարզիչներ, ֆիզիոթերապեւտ եւ այլն: Այնպես որ հոգեբան ունենալն էլ նորմալ է: Բնական է, որ թիմի կառուցման պատասխանատու աշխատանքում նոր մասնագետների կարիք է զգացվում, որոնք կարեւորում են անհատական աշխատանքը թիմի յուրաքանչյուր խաղացողի հետ: Եթե մարզչի մյուս օգնականները պատասխանատու են թիմի ֆիզիկական պատրաստվածության համար, ապա հոգեբանը պատասխանատու է մտավոր պատրաստվածության համար:
-Դուք աշխատում եք նաեւ մարզչի՞ հետ:
- Եթե նա իմ կարիքն ունենում է, ապա այո: Գերմանիայի հավաքականի մարզչի հետ մենք ժամանակ առ ժամանակ զրուցում ենք եւ պլանավորում հետագա անելիքները:
-Իսկ ինչպե՞ս եք վարվում, երբ մարզիկն ունենում է որոշ խնդիրներ, սակայն հրաժարվում է ձեր օգնությունից:
-Եթե խաղացողը գտնում է, որ հոգեբանական օգնության կարիք չունի, ապա մենք անզոր ենք: Իրավունք չունենք ոչինչ ձեռնարկել: Բայց սովորաբար նրանք քաջ գիտակցում են դրա անհրաժեշտությունը:
-Հետաքրքիր է, ինչպիսի՞ օգնություն եք ցուցաբերում մարզիկին, որն, օրինակ, հուսահատվել է եւ իրեն մեղավոր է զգում թիմի պարտության համար:
-Դա, իհարկե, շատ սխալ մտավիճակ է: Մենք խնդրում ենք խաղացողին խոսել եւ մեզ հետ կիսվել, թե ինչն է իրեն անհանգստացնում եւ ինչպես նա կարող է շտկել իր սխալը: Նա երկու-երեք օր կարող է մտածել իր սխալի մասին, հետո խնդրում ենք այլեւս չկենտրոնանալ այդ մտքի վրա: Հաջորդ անգամ նա չի գործի այդ սխալը:
Գոյություն ունեն բազմաթիվ մտավոր ռազմավարություններ եւ լիցքաթափման մեխանիզմներ, որոնք օգնում են մարզիկներին հաղթահարել խոչընդոտներն ու օգտագործել իրենց առավելագույն ներուժը:
-Հոգեբանը նաեւ խրախուսում եւ մոտիվացնո՞ւմ է խաղացողներին:
-Գերմանիայի ազգային հավաքականում բոլորը պրոֆեսիոնալ խաղացողներ են եւ անհատական մոտիվացման կարիք չունեն: Սակայն պատասխանատու խաղերից առաջ թիմի հետ աշխատանք է տարվում նրանց մտավոր նախապատրաստման ուղղությամբ:

Hans-Dieter Hermann: “It’ll be sad for us to start World Championship after losing to Armenia”
Mediamax’s correspondent Mariam Manoyan met with sports psychologist of German national football team, professor Hans-Dieter Herman in Vienna. He was taking part in “Europe Press Conference 2014” with his “Journalists are like footballers, but will they be able to build their own team?” presentation.
After the presentation, Hans-Dieter Hermann agreed to answer Mediamax’s questions ahead of Armenia-Germany friendly match due on June 6.
- German national football team will be playing with Armenian team soon which has been playing quite well especially with strong teams. Are you preparing for the match?
- We know that Armenia has a very good team and we’re training very well. It’s a special match for us as it will be German team’s last game ahead of World Cup. It’ll be a kind of a trial match before the World Championship. It’s going to be an interesting match and it’ll be sad for us if we start World Cup after losing to Armenia.
-Footballer of Armenian national football team Henrikh Mkhitaryan plays in one of the leaders of Bundesliga - Borussia Dortmund. Do you watch his matches?
- Yes, I have seen several matches where he played. He is a very good footballer but I think he needs some time to fully adjust to the team. One always needs some time to adapt to the new lifestyle and playing style of a new team while moving to another league. Overall, he’s an excellent footballer.
- Some people think that a football team doesn’t need a sports psychologist as the coach is the best psychologist for the players. What do you think about it?
- Trainings are getting more and more difficult in modern football. A coach has many assistants - technical assistant, physical trainings assistants, physiotherapist etc. So, having a psychologist is quite normal as well. Naturally, new specialists who pay attention to individual players are needed to build a team which is a very responsible thing to do. Other assistants of the coach are responsible for the team’s physical training while psychologist is the one who bears responsibility for their mental training.
- Are you working with the coach as well?
- Yes, I do, if he needs my help. We talk to the coach of German national team from time to time and shape our further plans.
- What do you do when a sportsman has some issues but refuses your help?
- If a player thinks he doesn’t need psychological help we can’t do anything about it. We don’t have the right to start anything. But as a rule, they are very well aware of the need to do so.
- And how do you help a sportsman who for instance has lost his hope and feels guilty for the team’s failure?
- Of course, it’s a very wrong way of thinking. We ask the player to speak out and share with us with his worries and on how he can correct his mistake. He can think over his mistake for 2-3 days and then we ask him not to focus on the thought any more. And he won’t make the same error next time.
There are various mental strategies and mechanisms of shaking away the stress which help sportsmen overcome the obstacles and use their potential to the fullest.
- Does a psychologist also encourage and motivate players?
- All the players of German national football team are professionals and they don’t need individual motivation. But before important matches we do work with a team to prepare them mentally.