Մեդիամաքսի թղթակից Մարիամ Մանոյանը Գերմանիայի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի սպորտային հոգեբան, պրոֆեսոր Հանս-Դիտեր Հերմանին հանդիպել է Վիեննայում: Պրոֆեսորը մասնակցում էր «Եվրոպական մամուլի համաժողով-2014»-ին` ներկայացնելով «Լրագրողները կարծես ֆուտբոլիստներ լինեն, բայց կկարողանան արդյո՞ք կառուցել սեփական թիմը» զեկույցը:
Հանս-Դիտեր Հերմանը մինչեւ Գերմանիայի ֆուտբոլի ազգային հավաքականը աշխատել է Գերմանիայի հոկեյի, սպորտային մարմնամարզության, բոքսի ազգային հավաքականների եւ Ավստրիայի դահուկային սպորտի ազգային հավաքականի հետ: Նրա աշխատությունները անդրադառնում են առաջնորդության, թիմի կառուցման եւ մոտիվացիայի գաղափարներին` բացահայտելով, թե ինչպես բիզնեսի ղեկավարները կարող են հաջողության գաղտնիքներ սովորել կատարողականության բարձր մակարդակ ունեցող մարզիկներից:
Պրոֆեսոր Հերմանի կարծիքով, լրագրողներն ու պրոֆեսիոնալ մարզիկներն ավելի շատ ընդհանրություններ ունեն, քան կարող է թվալ առաջին հայացքից: Նրանք ուժեղ անհատականություններ են, որոնք տիրապետում են հրաշալի հմտությունների: Բայց այս հանգամանքը լրագրողներին մեխանիկորեն չի վերածում թիմային խաղացողների, չնայած որ հաղթանակը կամ ձախողումը գրեթե միշտ թիմային աշխատանքի արդյունք է ոչ միայն ֆուտբոլային դաշտում, այլ նաեւ խմբագրատանը: Սպորտային հոգեբանի կարծիքով, միայն ուժեղ թիմը կարող է գերակայել, իսկ ուժեղ թիմ կառուցելու կարեւոր նախապայմաններից են, որպեսզի առաջնորդը իրեն հեռու չպահի թիմից, ինչպես նաեւ վստահության, ոգեշնչման եւ մոտիվացիայի առկայությունը թիմի մյուս անդամների մոտ:
Իր ելույթից հետո Հանս-Դիտեր Հերմանը համաձայնել է հունիսի 6-ին կայանալիք Հայաստան-Գերմանիա ընկերական հանդիպմանն ընդառաջ պատասխանել Մեդիամաքսի հարցերին:
-Շուտով Գերմանիայի ազգային հավաքականը ընկերական հանդիպում է անցկացնելու Հայաստանի ընտրանու հետ, որը բավականին լավ խաղ է ցուցադրում հատկապես ուժեղ թիմերի հետ: Նախապատրաստվո՞ւմ եք այդ խաղին:
-Մենք գիտենք, որ Հայաստանը շատ լավ հավաքական ունի եւ լավագույնս նախապատրաստվում ենք այդ հանդիպմանը: Մեզ համար դա առանձնահատուկ հանդիպում է, քանի որ Ֆուտբոլի աշխարհի առաջնությանն ընդառաջ Գերմանիայի վերջին խաղն է լինելու: Յուրօրինակ փորձնական խաղ է մինչեւ Աշխարհի առաջնությունը: Մեզ հետաքրքիր խաղ է սպասվում ուժեղ հակառակորդի հետ եւ ցավալի կլինի, եթե Աշխարհի առաջնությունը սկսենք Հայաստանից կրած պարտությունից հետո:
-Հայաստանի ազգային հավաքականի ֆուտբոլիստ Հենրիխ Մխիթարյանը խաղում է Բունդեսլիգայի առաջատարներից մեկի` Դորտմունդի Բորուսիայի կազմում: Հետեւո՞ւմ եք նրա ելույթներին:
-Այո, նրա մասնակցությամբ մի քանի խաղ եմ դիտել: Նա շատ լավ խաղացող է, բայց կարծում եմ, նրան մի փոքր ժամանակ է անհրաժեշտ թիմին ամբողջությամբ հարմարվելու համար: Նոր առաջնություն տեխափոխվելիս միշտ էլ որոշ ժամանակ է հարկավոր նոր կենսակերպին եւ նոր ակումբի խաղաոճին հարմարվելու համար: Ընդհանուր առմամբ, նա հրաշալի ֆուտբոլիստ է:
- Ոմանք կարծում են, որ ֆուտբոլային թիմում հոգեբանի առկայությունն անհրաժեշտություն չէ, քանի որ մարզիչը լավագույն հոգեբանն է խաղացողների համար: Ի՞նչ կասեք այս առիթով:
-Ժամանակակից ֆուտբոլում մարզումները գնալով բարդանում են: Մարզիչն ունի բազմաթիվ օգնականներ` տեխնիկական վարպետության զարգացման գծով, սպորտային նախապատրաստության եւ մարզավիճակի գծով մարզիչներ, ֆիզիոթերապեւտ եւ այլն: Այնպես որ հոգեբան ունենալն էլ նորմալ է: Բնական է, որ թիմի կառուցման պատասխանատու աշխատանքում նոր մասնագետների կարիք է զգացվում, որոնք կարեւորում են անհատական աշխատանքը թիմի յուրաքանչյուր խաղացողի հետ: Եթե մարզչի մյուս օգնականները պատասխանատու են թիմի ֆիզիկական պատրաստվածության համար, ապա հոգեբանը պատասխանատու է մտավոր պատրաստվածության համար:
-Դուք աշխատում եք նաեւ մարզչի՞ հետ:
- Եթե նա իմ կարիքն ունենում է, ապա այո: Գերմանիայի հավաքականի մարզչի հետ մենք ժամանակ առ ժամանակ զրուցում ենք եւ պլանավորում հետագա անելիքները:
-Իսկ ինչպե՞ս եք վարվում, երբ մարզիկն ունենում է որոշ խնդիրներ, սակայն հրաժարվում է ձեր օգնությունից:
-Եթե խաղացողը գտնում է, որ հոգեբանական օգնության կարիք չունի, ապա մենք անզոր ենք: Իրավունք չունենք ոչինչ ձեռնարկել: Բայց սովորաբար նրանք քաջ գիտակցում են դրա անհրաժեշտությունը:
-Հետաքրքիր է, ինչպիսի՞ օգնություն եք ցուցաբերում մարզիկին, որն, օրինակ, հուսահատվել է եւ իրեն մեղավոր է զգում թիմի պարտության համար:
-Դա, իհարկե, շատ սխալ մտավիճակ է: Մենք խնդրում ենք խաղացողին խոսել եւ մեզ հետ կիսվել, թե ինչն է իրեն անհանգստացնում եւ ինչպես նա կարող է շտկել իր սխալը: Նա երկու-երեք օր կարող է մտածել իր սխալի մասին, հետո խնդրում ենք այլեւս չկենտրոնանալ այդ մտքի վրա: Հաջորդ անգամ նա չի գործի այդ սխալը:
Գոյություն ունեն բազմաթիվ մտավոր ռազմավարություններ եւ լիցքաթափման մեխանիզմներ, որոնք օգնում են մարզիկներին հաղթահարել խոչընդոտներն ու օգտագործել իրենց առավելագույն ներուժը:
-Հոգեբանը նաեւ խրախուսում եւ մոտիվացնո՞ւմ է խաղացողներին:
-Գերմանիայի ազգային հավաքականում բոլորը պրոֆեսիոնալ խաղացողներ են եւ անհատական մոտիվացման կարիք չունեն: Սակայն պատասխանատու խաղերից առաջ թիմի հետ աշխատանք է տարվում նրանց մտավոր նախապատրաստման ուղղությամբ:

Ханс-Дитер Герман: «Будет обидно, если мы начнем Чемпионат мира после поражения от Армении»
Корреспондент Медиамакс Мариам Маноян встретилась со спортивным психологом национальной сборной Германии по футболу, профессором Хансом-Дитером Германом в Вене. Профессор участвовал в «Конгрессе европейских газет -2014» с докладом «Журналисты как футболисты, но смогут ли они создать собственную команду?».
После своего выступления Ханс-Дитер Герман согласился ответить на вопросы Медиамакс накануне товарищеского матча Германия-Армения, который пройдет 6 июня.
- Скоро сборная Германии встретится в товарищеском матче с национальной командой Армении, которая демонстрирует довольно хорошую игру, особенно с сильными командами. Как вы готовитесь к этому матчу?
- Мы знаем, что у Армении очень хорошая сборная и готовимся к этому матчу. Для нас эта встреча будет особенной, так как она будет последней игрой сборной Германии перед Чемпионатом мира. Это своеобразная экспериментальная игра перед ЧМ. Нас ждет интересная встреча с сильным противником, и будет обидно, если мы начнем Чемпионат мира после поражения от сборной Армении.
- Футболист национальной сборной Армении Генрих Мхитарян играет в составе одного из ведущих клубов Бундеслиги - дортмундской «Боруссии». Вы следите за его выступлениями?
- Да, я смотрел несколько игр с его участием. Он очень хороший футболист, но думаю, ему нужно чуть больше времени, чтобы полностью адаптироваться в команде. Когда переходишь в новый чемпионат, всегда нужно время, чтобы адаптироваться к новому образу жизни и стилю игры нового клуба. В целом, он замечательный футболист.
- Некоторые считают, что футбольная команда не нуждается в психологе, так как тренер-лучший психолог для футболистов.
- В современном футболе тренировки становятся все сложнее. У тренера много помощников - по части развития технических навыков, спортивной подготовки и формы, физиотерапевт и т.д. Так что, наличие психолога тоже нормально. Естественно, в ответственной работе по созданию команды требуются новые специалисты, для которых важна индивидуальная работа с каждым игроком. Если другие помощники тренера ответственны за физическую подготовку команды, то психолог отвечает за психологическую готовность.
- С тренером Вы тоже работаете?
- Если он нуждается в моих советах, то да. С тренером сборной Германии мы периодически беседуем и планируем будущую работу.
- А как поступаете, когда у игрока возникают какие-то проблемы, но он отказывается от помощи?
- Если игрок находит, что не нуждается в психологической помощи, то здесь мы бессильны. У нас нет права ничего предпринимать. Но обычно они хорошо осознают ее необходимость.
- А как Вы помогаете спортсмену, который в отчаянии, поскольку чувствует себя виновным за поражение команды?
- Это, конечно, неправильное психологическое состояние. Мы просим игрока поговорить и поделиться с нами о том, что его беспокоит и как он может исправить свою ошибку. Он может думать о своей ошибке 2-3 дня, после чего мы просим его не концентрироваться более на этой мысли. В следующий раз он ее не повторит.
Существуют многочисленные ментальные стратегии и механизмы релаксации, которые помогают футболистам преодолеть препятствия и использовать свой максимальный потенциал.
- Психолог также поощряет и мотивирует футболистов?
- В национальной сборной Германии все футболисты – профессионалы, и они не нуждаются в персональной мотивации. Но перед ответственными играми ведутся работы по их психологической подготовке.