Բեռնար Շալանդ. Վարդան Մինասյանը հսկայական աշխատանք է կատարել Հայաստանի հավաքականի ղեկին
Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի նորանշանակ գլխավոր մարզիչ Բեռնար Շալանդը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է, որ Վարդան Մինասյանը հսկայական աշխատանք է կատարել ու շատ մոտ է եղել ԵՎՐՈ-2012 եզրափակիչ դուրս գալուն:
Շվեյցարացի մասնագետն ընդգծել է, որ շատ է ցանկանում Հայաստանի ընտրանուն դուրս բերել ԵՎՐՈ-2016-ի եզրափակիչ:
«Սա իմ առաջնային նպատակն է, առաջին մարտահրավերը: Ես այստեղ տուրիստի կարգավիճակում չեմ, ես եկել եմ  հաղթելու: Շատ եմ կարդացել Հայաստանի մասին, ցանկանում եմ կնոջս հետ բացահայտել այս երկիրը: Մենք ժամանելու ենք մայիսին: Մեզ այստեղ հետաքրքիր կյանք է սպասվում»,- նշել է մարզիչը:
Նա գտնում է, որ ԵՎՐՈ-2016-ում Հայաստանին բավականին դժվար խումբ է բաժին ընկել ու ամենալուրջ մրցակիցը Պորտուգալիան է: Շալանդն անգամ կատակով նշել է, որ շատ կցանկանար, որ Հայաստանի դեմ խաղում Քրիստիանու Ռոնալդուն վնասվածք ունենա. «Ես ինձ վրա կվերցնեմ առաջնորդի դերն ու բոլորին կմոտիվացնեմ: Չնայած համոզված եմ, որ հայ ֆուտբոլիստներն իրենք էլ են շատ ցանկանում դուրս գալ Եվրոպայի առաջնության  եզրափակիչ»:
Նա չի կարծում, որ հայերենի չիմացությունը կխանգարի ֆուտբոլիստների հետ շփվել, քանի որ խաղադաշտում սիրում է ամեն ինչ ցույց տալ, իսկ եթե ցանկանա առանձին խաղացողների հետ խոսել, իրեն կօգնի թարգմանիչը:
Շալանդը նաեւ ցանկանում է, որ ֆուտբոլի Ակադեմիայում ընկերական հանդիպում անցկացնեն Հայաստանի երիտասարդական հավաքականն ու հայկական ակումբներում հանդես եկող խաղացողները:
Այս հանգստյան օրերին մարզիչը հետեւել է Հայաստանի ֆուտբոլի առաջնության երեք հանդիպման: Նրա կարծիքով, Հայաստանի առաջնությունը զիջում է արագությամբ, ու դա միակ թերությունն է:

Bernard Challandes: Vardan Minasyan has done tremendous work for the Armenia national football team
The newly appointed Head Coach of the Armenia national football team Bernard Challandes told journalists that Vardan Minasyan has done tremendous work and has taken the team very close to EURO-2012 final.
The Swiss expert highlighted his great wish to take the Armenia national to EURO-2016 final.
“It’s my primary goal and the first challenge. I am not a tourist here; I have come to win. I have read pretty much about Armenia and I would like to discover this country with my wife. We will arrive in May. An interesting life awaits us here”, the coach noted.
Bernard Challandes said that Armenia has appeared in a rather difficult group in EURO-2016 in which Armenia’s main rival is Portugal. Challandes even joked saying he would love to see Cristiano Ronaldo getting injured during the match with Armenia, “I will assume the role of the leader and will motivate everyone, even though I believe Armenian footballers do want to appear in EURO final”.
Bernard Challandes said he doesn’t think his not knowing Armenian will hinder his communication with the footballers as he prefers to show everything in the field rather than talk but if there needs to be a verbal communication, then he will turn to his interpreter’s help.
This weekend Bernard Challandes watched three matches of the Armenia national football team. According to him, the only weak point of the Armenia national team is it yields in speed.