Այս կիրակի Ֆրանսիայի Նիս քաղաքի «Ակրոպոլիս» պալատում կայանալու է 2016 թվականի Եվրոպայի ֆուտբոլի առաջնության խմբային փուլի վիճակահանությունը:
Վիճակահանությունն անցկացնել ՈՒԵՖԱ-ի գլխավոր քարտուղար Ջաննի Ինֆանտինիոյին օգնելու են Ռուդ Գուլիտը, Բիշենտե Լիզարազյուն ու 13 լեգենդար դարպասապահներ: Անրե Դելոնեի գավաթը միջոցառման ժամանակ բերելու է ԵՎՐՈ-2000-ի հաղթող Ֆաբիեն Բարտեզը: Իսկ վիճակահանությանը մասնակցելու են «հին աշխարհամասի» առաջնությանը մասնակցած դարպասապահներ Դինո Ջոֆը (Իտալիա, 1968 թ.), Իվո Վիկտորը (Չեխիա, 1976 թ.), Անդրեաս Կեպկեն (Գերմանիա, 1996 թ.), Պետեր Շմեյխելը (Դանիա, 1992 թ.) եւ Անտոնիս Նիկոպոլիդիսը (Հունաստան, 2004 թ.):
ԵՎՐՈ-2016-ի վիճակահանությունը կայանալու է Երեւանի ժամանակով ժամը 15:00-ին:
Առաջին անգամ Եվրոպայի առաջնության խմբային փուլի պայքարին մասնակցելու են 53 հավաքականներ, որոնք շատ բարձր շանսեր ունեն եզրափակչի ուղեգիր նվաճելու, քանի որ նրանցից 24-ը շարունակելու են պայքարը:
Բոլոր մասնակիցները, որոնց թվում իր նորամուտն է նշում Ջիբրալթարի հավաքականը, ըստ իրենց վարկանիշների բաժանել են 6 զամբյուղների: Հայաստանի ընտրանին 4-րդ զամբյուղում է Մոնտենեգրոյի, Շոտլանդիայի, Լատվիայի, Ուելսի, Բուլղարիայի, Էստոնիայի եւ Բելառուսի թիմերի հետ:
ՈՒԵՖԱ-ի Գործադիր կոմիտեի որոշմամբ, միմյանց հետ չեն կարող խաղալ Հայաստանի ու Ադրբեջանի, ինչպես նաեւ Իսպանիայի ու Ջիբրալթարի ընտրանիները:
Բացի այդ որոշվել է, որ Անգլիայի, Գերմանիայի, Իտալիայի, Իսպանիայի ու Հոլանդիայի հավաքականները պետք է խաղան 6 թիմերից բաղկացած խմբերում:

The UEFA EURO 2016 qualifying draw will be held at Nice's Palais des Congrès Acropolis on Sunday.
EURO winners Ruud Gullit and Bixente Lizarazu will join UEFA General Secretary Gianni Infantino and 13 of Europe's goalkeeping greats on stage for the draw. France's UEFA European Championship winning keeper in 2000, Fabien Barthez, will bring on the Henri Delaunay Cup, while five more EURO winners – Ivo Viktor (Czechoslovakia, 1976), Andreas Köpke (Germany, 1996), Antonis Nikopolidis (Greece, 2004), Dino Zoff (Italy, 1968) and Peter Schmeichel (Denmark, 1992) – are among the participants.
EURO-2016 Qualifying Draw will be held at 15:00 by Yerevan time.
For the first time, 53 national teams will play in Euro Qualifier which have more chances to pass to final rounds as 24 of them will continue the competition.
The competing countries, including debutants Gibraltar, have been divided into seeding pots based on their UEFA national team coefficients, which take into account results from qualifying and the final tournament of both the 2010 FIFA World Cup and UEFA EURO 2012, and 2014 World Cup qualifying. The Armenian national team is in the 4th pot with Montenegro, Scotland, Latvia, Wales, Bulgaria, Estonia and Belarus teams.
The UEFA Executive Committee has ruled that Azerbaijan cannot meet Armenia, and Spain cannot play Gibraltar.
For television rights reasons, England, Germany, Italy, Spain and the Netherlands must be in six-team sections.