Մեդիամաքս-ի բացառիկ հարցազրույցը Բուլղարիայի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Լյուբոսլավ Պենեւի հետ
- Ի՞նչ տրամադրություն է տիրում Բուլղարիայի ազգային հավաքականում ՖԻՖԱ-ի 2014 թվականի Աշխարհի առաջնության ընտրական փուլի նախաշեմին:
- Կարծում եմ, մենք պատրաստ ենք ընտրական փուլին: Մենք աշխատել ենք 8 ամիս  շարունակ` ես ու ֆուտբոլիստները... 4 ընկերական հանդիպում ենք անցկացրել եւ լավ ենք նախապատրաստված: Երբ դարձա հավաքականի մարզիչ, նպատակ ունեի թիմ կառուցել, որը կունենար պինդ հոգեբանություն, միշտ կխաղար հաղթելու համար,  պատրաստ կլիներ կռվելու ու հաղթելու, եւ կարծում եմ, ես քիչ թե շատ հասել եմ դրան: Բուլղարիան ոչ մի հանդիպում հեշտությամբ չի զիջելու, դա հաստատ:
- Ի՞նչ հաջողությունների կարող է հասնել Բուլղարիան այս ընտրական փուլում:
- Չէի ցանկանա խոսել հեռու ապագայի մասին: Մենք պետք է մեր ազգային հավաքականի յուրաքանչյուր հանդիպման պատրաստվենք շատ մանրակրկիտ, հարգենք մրցակցին, միեւնույն ժամանակ, մտածենք մեր թույլ կողմերի մասին: Յուրաքանչյուր մրցաշրջան պարտավոր ենք շատ աշխատել սխալներն ուղղելու համար եւ զարգացնել մեր խաղաոճը:
- Ի՞նչ ոճի ֆուտբոլ է պետք սպասել Բուլղարիայի ազգային հավաքականից Իտալիայի եւ Հայաստանի դեմ մրցավեճերում:
- Այն ժամանակ, երբ դեռ ֆուտբոլիստ էի, իմ համոզմունքն էր օգնել թիմիս ցանկացած ձեւով ագրեսիվ խաղալ եւ փորձել որքան հնարավոր է շատ գոլեր խփել: Այսօր էլ եմ այդ համոզմունքին: Հիմա ես մարզիչ եմ եւ հավատում եմ, որ կարգապահության, ինտելեկտի եւ ագրեսիվության միջոցով Բուլղարիան կարող է ստիպել ցանկացած մրցակցի տառապել:
- Ինչպիսի՞ ն է Բ խումբը, եւ ու՞մ եք այստեղ համարում Ձեր ամենալուրջ մրցակիցը:
- Կոշտ խումբ է: Մրցակիցներից ոչ մեկը չպետք է թերագնահատվի: Սա այնպիսի խումբ է, որտեղ ամեն ինչ կարող է պատահել, բայց ես դրա վրա չեմ կենտրոնանում: Բուլղարիայի նպատակն է յուրաքանչյուր հանդիպմանը լավ ֆուտբոլ խաղալ եւ փորձել հաղթել: Խմբի ֆավորիտն, իհարկե, Իտալիան է: Բայց Չեխիան եւ Դանիան եւս մասնակցել են Եվրոպայի վերջին առաջնությանը:
- Բուլղարիայի առաջին հանդիպումն Իտալիայի ընտրանու դեմ  է: Ինչպիսի՞ն են այս խաղում Բուլղարիայի շանսերը:
- Մենք ունենք մեկ մեծ առավելություն, եւ դա այն է, որ մենք այդ հանդիպումն անցկացնելու ենք սեփական հարկի տակ: Սոֆիայի Վասիլ Լեւսկու ստադիոնում Բուլղարիան կարող է հաղթել բոլորին: Իտալիան համարվում է աշխարհի լավագույն թիմերից մեկը, ուստի շատ հետաքրքիր հանդիպում է սպասվում (Բուլղարիա-Իտալիա հանդիպումը կայացել է սեպտեմբերի 7-ին եւ ավարտվել է 2-2 հաշվով):
- Իսկ ի՞նչ եք ակնկալում սեպտեմբերի 11-ին Հայաստանի հետ խաղից:
- Հաղթանակ:
- Ի՞նչ գիտեք հայկական ֆուտբոլի մասին: Կառանձնացնեի՞ք որոշ ֆուտբոլիստների:
- Ես շատ լավ գիտեմ, թե ինչ ոճով է խաղում Հայաստանի ազգային հավաքականը: Նրանք խաղում են արագ ֆուտբոլ՝ հիմնված հակագրոհների վրա, եւ շատ վտանգավոր են, եթե նրանց թույլ եք տալիս խաղալ: Ես չէի ցանկանա որեւէ առանձին ֆուտբոլիստի անուն նշել, քանի որ Հայաստանը, ընդհանուր առմամբ, լավ թիմ է:
-Ի՞նչ փոփոխություններ կան ընտրական փուլի մեկնարկին Բուլղարիայի ազգային հավաքականում:
- Մի քանիսն են, բայց հիմնականում միջազգային հանդիպումների փորձ ունեցող ֆուտբոլիստների փոփոխությունները քիչ են:
- Մենք կցանկանայինք նաեւ մեկնաբանություն ստանալ Դիմիտար Բերբատովի` Բուլղարիայի ազգային հավաքական վերադարձի հավանականության մասին: Հնարավո՞ր եք համարում, որ նա երբեւէ կվերադառնա:
- Այս թեման փակված է: Ես հրավիրել եմ Դիմիտարին վերադառնալ ու կրկին ազգային հավաքականի մաս կազմել, բայց նրա վերջնական որոշումն էր այլեւս երբեք չխաղալ հավաքականում:
- Կանխատեսեք, խնդրեմ, թե խմբում ո՞ր հորիզոնականում կհայտնվի Բուլղարիայի ազգային հավաքականը ընտրական փուլի ավարտին:

The exclusive interview of Bulgarian natioan footbal team head coach Lyuboslav Penev to Mediamax
- What's the mood in Your team today, when just a few days are left till the beginning of the 2014 FIFA World Cup qualification?
- I think we are ready for the start of FIFA World Cup 2014 Qualifying campaign. We’ve  worked – me and my players, together for 8 months, we’ve had 4 friendly games and we are well prepared. My goal when I took over the position of National Team coach was to build a team with good spirit, always playing to win, ready to fight for the victory, and I think I did that more or less. Bulgaria will not lose easily any match  that’s for sure.
-How far is Bulgarian national team planning to go?
- I wouldn’t like to talk about the distant future. We must prepare each game of the Bulgaria National Team very carefully, paying respect to the opponent but thinking mostly about our weaknesses. Each training session we have to work hard to correct the mistakes and to develop our style.
-What kind of football we shall expect from Bulgaria national team during the upcoming 2 matches against Italy and Armenia?
- My credo as a player was that I must help the team in every possible way to play aggressive football and to try to score as much as possible. That hasn’t changed. Now I’m a coach and I believe that with discipline, intelligence and aggression Bulgaria can make each opponent suffer.
- What do You think about Group B and Bulgaria's opponents?
Tough group, none of the teams could be underestimated. It’s a group where everything could happen, but I’m not focused on that. The purpose for Bulgaria will be each game to play good football  and to try to win. Italy is the favorite for the first place of course, but Czech Republic and Denmark were present at the last European Championship as well.
- Your first match is against Italy. How do You rate Bulgaria's chances?
- We have one big advantage and it is that we’ll play at home. At Vasil Levski stadium in Sofia Bulgaria can beat everyone. Italy is still one of the best teams in the world so it will be an interesting game.
- And what are You hoping to get out of the September 11 match against Armenia?
- Victory.
-What do You know about Armenian football? Any players you would like to note?
- I know very well the way National Team of Armenia plays. They play quick football on the counterattacks and are very dangerous if you let them play. I wouldn’t want to note one particular player because Armenia is a good team as a whole.
- Are there any changes in the national team of Bulgaria, or the squad remains as usual?
- A few, but generally the players with quality for international football are not so many.
- We would like to ask you about Dimitar Berbatov's possible return to Bulgaria national team. Do you find it possible that he will ever return?
- This case is closed. I invited Dimitar to be part of the National Team again, but his final decision was not to play for Bulgaria anymore.
- Please predict the place in the Group where Bulgaria will appear after the end of the 2014 FIFA World Cup qualification?