Մեդիամաքս-ի բացառիկ հարցազրույցը Բուլղարիայի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Լյուբոսլավ Պենեւի հետ
- Ի՞նչ տրամադրություն է տիրում Բուլղարիայի ազգային հավաքականում ՖԻՖԱ-ի 2014 թվականի Աշխարհի առաջնության ընտրական փուլի նախաշեմին:
- Կարծում եմ, մենք պատրաստ ենք ընտրական փուլին: Մենք աշխատել ենք 8 ամիս  շարունակ` ես ու ֆուտբոլիստները... 4 ընկերական հանդիպում ենք անցկացրել եւ լավ ենք նախապատրաստված: Երբ դարձա հավաքականի մարզիչ, նպատակ ունեի թիմ կառուցել, որը կունենար պինդ հոգեբանություն, միշտ կխաղար հաղթելու համար,  պատրաստ կլիներ կռվելու ու հաղթելու, եւ կարծում եմ, ես քիչ թե շատ հասել եմ դրան: Բուլղարիան ոչ մի հանդիպում հեշտությամբ չի զիջելու, դա հաստատ:
- Ի՞նչ հաջողությունների կարող է հասնել Բուլղարիան այս ընտրական փուլում:
- Չէի ցանկանա խոսել հեռու ապագայի մասին: Մենք պետք է մեր ազգային հավաքականի յուրաքանչյուր հանդիպման պատրաստվենք շատ մանրակրկիտ, հարգենք մրցակցին, միեւնույն ժամանակ, մտածենք մեր թույլ կողմերի մասին: Յուրաքանչյուր մրցաշրջան պարտավոր ենք շատ աշխատել սխալներն ուղղելու համար եւ զարգացնել մեր խաղաոճը:
- Ի՞նչ ոճի ֆուտբոլ է պետք սպասել Բուլղարիայի ազգային հավաքականից Իտալիայի եւ Հայաստանի դեմ մրցավեճերում:
- Այն ժամանակ, երբ դեռ ֆուտբոլիստ էի, իմ համոզմունքն էր օգնել թիմիս ցանկացած ձեւով ագրեսիվ խաղալ եւ փորձել որքան հնարավոր է շատ գոլեր խփել: Այսօր էլ եմ այդ համոզմունքին: Հիմա ես մարզիչ եմ եւ հավատում եմ, որ կարգապահության, ինտելեկտի եւ ագրեսիվության միջոցով Բուլղարիան կարող է ստիպել ցանկացած մրցակցի տառապել:
- Ինչպիսի՞ ն է Բ խումբը, եւ ու՞մ եք այստեղ համարում Ձեր ամենալուրջ մրցակիցը:
- Կոշտ խումբ է: Մրցակիցներից ոչ մեկը չպետք է թերագնահատվի: Սա այնպիսի խումբ է, որտեղ ամեն ինչ կարող է պատահել, բայց ես դրա վրա չեմ կենտրոնանում: Բուլղարիայի նպատակն է յուրաքանչյուր հանդիպմանը լավ ֆուտբոլ խաղալ եւ փորձել հաղթել: Խմբի ֆավորիտն, իհարկե, Իտալիան է: Բայց Չեխիան եւ Դանիան եւս մասնակցել են Եվրոպայի վերջին առաջնությանը:
- Բուլղարիայի առաջին հանդիպումն Իտալիայի ընտրանու դեմ  է: Ինչպիսի՞ն են այս խաղում Բուլղարիայի շանսերը:
- Մենք ունենք մեկ մեծ առավելություն, եւ դա այն է, որ մենք այդ հանդիպումն անցկացնելու ենք սեփական հարկի տակ: Սոֆիայի Վասիլ Լեւսկու ստադիոնում Բուլղարիան կարող է հաղթել բոլորին: Իտալիան համարվում է աշխարհի լավագույն թիմերից մեկը, ուստի շատ հետաքրքիր հանդիպում է սպասվում (Բուլղարիա-Իտալիա հանդիպումը կայացել է սեպտեմբերի 7-ին եւ ավարտվել է 2-2 հաշվով):
- Իսկ ի՞նչ եք ակնկալում սեպտեմբերի 11-ին Հայաստանի հետ խաղից:
- Հաղթանակ:
- Ի՞նչ գիտեք հայկական ֆուտբոլի մասին: Կառանձնացնեի՞ք որոշ ֆուտբոլիստների:
- Ես շատ լավ գիտեմ, թե ինչ ոճով է խաղում Հայաստանի ազգային հավաքականը: Նրանք խաղում են արագ ֆուտբոլ՝ հիմնված հակագրոհների վրա, եւ շատ վտանգավոր են, եթե նրանց թույլ եք տալիս խաղալ: Ես չէի ցանկանա որեւէ առանձին ֆուտբոլիստի անուն նշել, քանի որ Հայաստանը, ընդհանուր առմամբ, լավ թիմ է:
-Ի՞նչ փոփոխություններ կան ընտրական փուլի մեկնարկին Բուլղարիայի ազգային հավաքականում:
- Մի քանիսն են, բայց հիմնականում միջազգային հանդիպումների փորձ ունեցող ֆուտբոլիստների փոփոխությունները քիչ են:
- Մենք կցանկանայինք նաեւ մեկնաբանություն ստանալ Դիմիտար Բերբատովի` Բուլղարիայի ազգային հավաքական վերադարձի հավանականության մասին: Հնարավո՞ր եք համարում, որ նա երբեւէ կվերադառնա:
- Այս թեման փակված է: Ես հրավիրել եմ Դիմիտարին վերադառնալ ու կրկին ազգային հավաքականի մաս կազմել, բայց նրա վերջնական որոշումն էր այլեւս երբեք չխաղալ հավաքականում:
- Կանխատեսեք, խնդրեմ, թե խմբում ո՞ր հորիզոնականում կհայտնվի Բուլղարիայի ազգային հավաքականը ընտրական փուլի ավարտին:

Эксклюзивное интервью главного тренера сборной Болгарии по футболу Любослава Пенева Медиамакс
- Думаю, мы готовы к отборочному циклу. Мы работали 8 месяцев, провели 4 товарищеских матча, и хорошо подготовлены. Когла я стал главным тренером сборной, у меня была цель создать команду, обладающей твердой психология, всегда играющей на победу и готой сражаться и побеждать. Думаю, что в той или иной степени я достиг этого. Болгария легко не уступит никому, это точно.
- На что может рассчитывать Болгария в этом отборочном цикле?
- Мне бы не хотелось говорить о далеком будущем. Мы должны очень обстоятельно готовиться к каждой игре, уважать соперника, и, в то же время, думать о наших слабых сторонах. Каждый сезон мы обязаны много работать для преодоления ошибок и развивать наш игровой стиль.
- В каком стиле будет играть Болгария в матчах против Италии и Армении?
- Еще тогда, когда я был футболистом, моя убежденность помогала команде играть агрессивно и забивать как можно больше голов. И сегодня я придерживаюсь подобного мнения. Сегодня я тренер, и верю, что посредством дисциплины, интеллекта и агрессии Болгария может доставить проблему любому противнику.
- Как вы оцениваете группу "B" и кого считаете своим главным соперником?
- Сильная группа. Никого из соперников не следует недооценивать. В такой группе все возможно, но я не концентрируюсь на этом. Целью Болгарии является играть в хороший футбол и пытаться побеждать в каждом матче. Фаворит группы, конечно же, Италия. Чехия и Дания также принимали участие в последнем чемпионате Европы.
- Свой первый матч Болгария проведет против сборной Италии. Как Вы оцениваете шансы болгар в этой игре?
- У нас есть одно большое преимущество – мы будем играть в родных стенах. На софийском стадионе Василь Левски Болгария может победить любого соперника. Италия считается одной из лучших команд мира, и я думаю, что нас ждет очень интересная игра (матч между сборными Болгарии и Италии состоялся 7 сентября и закончился вничью со счетом 2-2).
- Чего Вы ожидаете от матча с Арменией?
- Победы.
- Что Вы знаете об армнском футболе? Могли бы Вы выделить кого-либо из армянских футболистов?
- Я очень хорошо знаю - в каком стиле играет сборная Армении. Они играют в быстрый футбол, основанный на контратаках и очень опасны, если позволяешь им играть в их игру. Мне бы не хотелось выделять какого-либо отдельного футболиста, так как Армения, в целом, хорошая команда.
- Какие изменения произошли в национальной сборной Болгарии перед стартом отборочного цикла?
- Их несколько, но в целом, замен футболистов, имеющих опыт международных выступлений, мало.
- Нам хотелось бы также получить комментарий относительно возможности возвращения в сборную Димитара Бербатова. Считаете ли Вы это возможным?
- Эта тема закрыта. Я пригласил Димитара вернуться, однако он окончательно решил больше не выступать в составе национальной сборной.