Կապառոս. Պատկերացնում եմ, թե ինչ կկատարվի Հայաստանում, եթե հավաքականը եզրափակիչ փուլ դուրս գա
Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Խոակին Կապառոսը խոսել է Աշխարհի առաջնության J խմբում հիանալի մեկնարկի մասին: Նրա սաները 3 հաղթանակ են տարել ու 9 միավորով առաջատարներն են:
Ահա թե ինչ է նա պատմել ՖԻՖԱ-ի պաշտոնական կայքի հետ զրույցում:
«Հայերը ցանկանում են զարգանալ, գիտեն, որ դա կապված է իրենց մարզիչների որակավորումից: Մեծ աշխատանք են կատարում, եւ տեսնում ենք արդյունքները, որոնք վստահություն են հաղորդում բոլորին: Սա այն ուղին է, որին պարտավոր ենք հետեւել:
Ես դեռ
պայմանագրով «Սեւիլիայի» հետ էի աշխատում, բայց Խինես Մելենդեսն ինձ պատմեց Հայաստանի հնարավորությունների մասին, հանդիպեցի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահի հետ: Լավ զգացողություն կար, դրա համար էլ շատ արագ եկանք համաձայնության: Նրանք վստահում են մեզ ու շատ հեշտ ենք շփվում:
B Լիգա բարձրանալը կատարած աշխատանքի արդյունքն էր, բայց դա նաեւ անսպասելի էր, քանի որ մրցում էինք այնպիսի հավաքականների հետ, ինչպիսիք են Վրաստանն ու Հյուսիսային Մակեդոնիան: Դա մեծ հաջողություն էր եւ հոգեբանական խթան եղավ թիմի ու երկրի համար: Դա եւս մեկ անգամ ցույց տվեց, որ Հայաստանը պետք է հավատա կատարած աշխատանքին:
ԱԱ-ի ընտրական
մրցաշարում մեծ խանդավառությամբ ենք մեկնարկել, բայց հասկանում ենք, թե որքան ուժեղ է մեր խումբը: Սկիզբը լավն է, բայց մեր ոտքերը շարունակում են գետնի վրա մնալ: Մրցակիցներն են Ռումինիան, Իսլանդիան, Հյուսիսային Մակեդոնիան, Գերմանիան, որոնք շատ ուժեղ են: Բայց մենք հուսով ենք եւ ոգեւորված, ու ոչ մեկ չի կարող այդ ամենը խլել մեզանից:
Խմբում նման արդյունք ցույց տալը լավ է մեզ համար, բայց հասկանում ենք, թե որքան բարդ է լինելու հետագայում: Մեր մրցակիցները մեծ պատմություն ունեցող հավաքականներ են:
Մինչեւ սեպտեմբեր էլ որակավորման հանդիպում չունենք, հույսներս դնում ենք մեր թիմային ուժին ու մտավոր ամրությանը:
Թիմի ներսում մենք 4 լեզվով ենք խոսում՝ ռուսերեն, հայերեն, անգլերեն ու իսպաներեն: Շփումը շատ սահուն է, բացի այդ էլ ֆուտբոլն ունիվերսալ լեզու է: Երբ հնչում է սուլիչը, բոլորն իրար հասկանում են:
Լուսանկարը` FC Urartu
Ազգերի Լիգայում հաղթանակն ու հաջողությունը շատ էմոցիոնալ էին, դրա համար միայն կարող եմ պատկերացնել, թե ինչ կլինի, եթե հավաքականը որեւէ խոշոր մրցաշարի եզրափակչում հայտնվի: Սակայն այդ մասին չեմ էլ մտածել: Ես ֆուտբոլում շատ վաղուց եմ, ու գիտեմ, որ ամեն ինչ քայլ առ քայլ է արվում: Այնպես, որ Հայաստանի ժողովրդին թույլ տվեք վայելել հաղթանակներն ու եկեք կենտրոնանանք մեր աշխատանքի վրա»:

Joaquin Caparros: I can only imagine what it would be like for Armenia to reach World Cup
Armenian national football team’s head coach Joaquin Caparros has told about his team’s brilliant start in qualification for Qatar 2022: Armenia got three straight wins and earned 9 points to lead Group J.
Caparros has talked to FIFA about the success and expectations of Armenia.
They want to develop, and they know that this depends on the credentials of the coaches they have. They're doing great and we’re seeing results that give credence to the president and everyone involved. It's the path we have to follow.
I still had time on my contract with Sevilla, but Gines Melendez told me about the Armenia opportunity, so I met him and the president of the national federation. There was a good feeling and a sense of empathy, so we hit it off and came to an agreement quite quickly. They trust us and there’s very smooth communication.
Getting promoted to UEFA Nations League B was reward for the work being done, but it was also unexpected because we were competing against quality teams like Georgia and North Macedonia. It was a success and provided a major morale boost for the country and the squad. It reaffirmed that Armenia must have faith in the work being done.
We’ve begun the qualifiers with a lot of enthusiasm but remain conscious of how tough our group is. We’ve started well, but we're keeping our feet on the ground. We’re in with teams like Romania, Iceland, North Macedonia, and especially Germany, which are very strong. That’s where we find ourselves, but we’re hopeful and excited, and no one can take that away from us.
Being in a group that throws up crazy results is good for us, but we know it’ll still be very difficult. We’re talking about teams with a lot of [good] players and a great deal of history, like Germany, who are always favorites.
We aren’t playing again until September, so we’re relying on our strength as a team as well as mental fortitude.
Within the squad we speak four languages: Russian, Armenian, English and Spanish. There’s very fluid communication, and furthermore football is a universal language. When the whistle blows, everyone understands each other.
Photo: FC Urartu
Just winning promotion in the Nations League was very emotional, so I can only imagine what it would be like… However, I’ve not even thought about it. I've been in football for many years, so I know we have to take it one step at a time. So let the people of Armenia enjoy the victories, and let us focus on our working methods.”