Հենրիխ Մխիթարյանը խոստովանել է, որ միշտ սիրել է «Արսենալի» ֆուտբոլային փիլիսոփայությունն ու երազել մի օր հանդես գալ այդ ակումբի կազմում:
«Միշտ էլ սիրել եմ, թե ինչպես է խաղում «Արսենալը», ինչպես է Արսեն Վենգերը ղեկավարում թիմը: Այստեղ շատ երիտասարդ ֆուտբոլիստներ են եղել, որոնց հետ նա շատ լավ է աշխատել ու ովքեր իրենց հրաշալի են դրսեւորել: Իհարկե, ես շատ էի սիրում Տիերի Անրիի խաղը, միգուցե նաեւ դրա պատճառով եմ ես միշտ աջակցել «Արսենալին»,-ասել է Մխիթարյանը:
Կիսապաշտպանը նշել է, որ նա իրեն ազատ է զգում դաշտի ցանկացած մասում, խաղի ժամանակ չի մնում միայն մեկ դիրքում, այլ սիրում է անընդհատ շարժվել ու օգտակար լինել թիմակիցներին:
«Ես իմ մասին շատ բան չեմ ասի, երկրպագուները կճանաչեն ինձ, երբ կխաղամ «Արսենալի» կազմում: Ցանկանում եմ որքան հնարավոր է շուտ սկսեմ մարզումներս»,-նշել է նա:

Henrikh Mkhitaryan has given his first interview as Arsenal player, saying that he always admired the way the club played and joining it was his dream.
“I always loved the way that Arsenal played and the way that Arsène Wenger has managed the team. There have been a lot of young players, he’s managed them and they’ve done very well. Of course I was in love with the game of Thierry Henry. I loved the way he played - and maybe that was the reason to support Arsenal,” said Mkhitaryan.
The midfielder has noted he doesn’t stay in one position on the pitch, but always tries to move to create space to support his team-mates. When asked what he could tell to Arsenal fans who don’t know that much about him, Mkhitaryan has noted: