Երկրորդ տարին անընդմեջ Երեւանի «Ալաշկերտը» Չեմպիոնների լիգայի որակավորման առաջին փուլում հանդիպում է Անդորրայի չեմպիոն «Սանտա Կոլոմային»:
Նախորդ փորձը
«Սանտա Կոլոման», որը երկար տարիներ Անդորրայի առաջնությունում համարվում է ամենաուժեղն ու կարողանում է անընդհատ չեմպիոն դառնալ, բացի «Ալաշկերտից» ՉԼ-ում հանդիպել է եւս մեկ հայկական թիմի՝ «Բանանցին»:
Պետք է նկատել, որ անդորրացիները միայն մեկ անգամ են դուրս եկել ՉԼ-ի երկրորդ շրջան եւ դա եղել է 2015-ին հենց «Բանանցին» հաղթելու շնորհիվ:
Անցած տարվա «Ալաշկերտ»-«Սանտա Կոլոմա» դիմակայության հաղթողները հայերն էին: Աբրահամ Խաշմանյանի սաները հյուրընկալվելիս գոլազուրկ ոչ-ոքի էին խաղացել, իսկ ահա սեփական հարկի տակ 3 անպատասխան գնդակ ուղարկել մրցակցի դարպասը: Գոլերի հեղինակ էին դարձել Միհրան Մանասյանը, Նորայր Գոզալյանն ու Արթուր Եդիգարյանը:
Լուսանկարը` FC Alashkert
Մինչ հանդիպումն ու դրա ընթացքում կրքերը թեժ էին եղել. նախ Խաշմանյանն էր հայտարարել, որ «ճզմելու են մրցակցին», իսկ «Սանտա Կոլոմայի» մարզիչը դժգոհել էր, թե այդ խոսքերով իրենց վիրավորել են, ապա գողացել են հաղթանակը: Իսկ ահա բուն հանդիպման ժամանակ գլխավոր մրցավարը չէր շռայլել կարմիր քարտերը՝ խաղադաշտից հեռացնելով նախ Մանասյանին, ապա անդորրացիների երեք ֆուտբոլիստի:
Այսօրվա դիմակայությունը
Մեկ տարի առաջ տեղի ունեցած այս տհաճ իրադարձություններն Աբրահամ Խաշմանյանն անցյալում է թողել:
«Մեկ տարի է անցել ու շատ բաներ են փոխվել: Մեզ բարդ հանդիպում է սպասվում, սակայն, ինչպես միշտ, մարտական ենք տրամադրված ու մեկ նպատակ ունենք՝ հաղթել ու անցնել հաջորդ փուլ»,- երեկվա ասուլիսում հայտնել է Խաշմանյանը:
Մասնագետն ընդգծել է, որ իր թիմը պարաստ է ու լավ ֆուտբոլ է ցուցադրելու, ճանաչում են մրցակցին, որը հիմնականում Անդորրայի հավաքականի ֆուտբոլիստներով է համալրված, ու կրկին հաղթելու մեծ ցանկություն ունեն:
«Ալաշկերտը» լուրջ հաջողություններ է գրանցել եւ Հայաստանում, եւ դրա սահմաններից դուրս: Մենք նորից պատմություն կկերտենք»,- եզրափակել է Խաշմանյանը:
«Սանտա Կոլոմայի» գլխավոր մարզիչ Ռիչարդ Իմբերնոնը եւս մոռացել է անցած տարվա իրադարձությունները եւ իր թիմի նպատակը համարում է ՉԼ-ի առաջին փուլը հաղթահարելը:
«Ընդամենը մեկ տարի առաջ ենք խաղացել այստեղ ու շատ լավ ենք ճանաչում մրցակցին: «Ալաշկերտին» հաղթելը հեշտ չի լինելու, բայց մենք հաշվի ենք առել անցած տարվա փորձն ու հիմա ավելի լավ ենք պատրաստվել»,- հայտնել է Իմբերնոնը:
Նա նշել է, որ ուսումնասիրել են «Ալաշկերտին», տեղյակ են ձեռքբերումներից ու փորձելու են գտնել հակախաղ. «Ալաշկերտը» լավ խաղացողներ ունի, ովքեր անցած տարվա հանդիպման ժամանակ կարեւոր դեր խաղացին: Կառանձնացնեմ հատկապես Միհրան Մանասյանին, Արթուր Եդիգարյանին եւ Խորեն Վերանյանին»:
«Ալաշկերտ»-«Սանտա Կոլոմա» հանդիպումը կայանալու է այսօր ժամը 20:00-ին Վազգեն Սարգսյանի անվան հանրապետական ստադիոնում: Հանդիպման մուտքն ազատ է:

For the second successive year FC Alashkert (Yerevan) plays Andorra champion FC Santa Coloma in the first qualifying stage of the Champions League.
The previous exchange
Santa Coloma, the strongest club and unchanging champion of Andorra for many years, met another Armenian club in the competition – FC Banants. It was after beating Banants that the Andorra club qualified for the second stage in 2015.
However, Alashkert defeated Santa Coloma last year. Abraham Khashmanyan’s men drew the away game and finished the home one 3:0 thanks to goals from Mihran Manasyan, Norayr Gosalyan, and Artur Yedigaryan.
Photo: FC Alashkert
Tension was high before and during the game. First Khashmanyan announced they would “crush” the opponent, afterwards, Santa Coloma manager complained the word was offensive and claimed the victory was stolen. The referee applied the red card generously during the match, sending off Manasyan and three Andorran players.
Today’s match
Abraham Khashmanyan left the last year’s ugly moments in the past.
“It’s been a year and a lot has changed. We expect a difficult game, but as always, we intend to fight for the win and we only have one goal – to qualify for the next stage,” Khashmanyan stated at the press conference.
He stressed his team was ready and would play good football. They know their rival, mostly comprised of Andorra national team players, and want to win again.
“Alashkert is quite successful in Armenia and abroad. We will write history again,” Khashmanyan concluded.
Santa Coloma manager Richard Imberno Rios also left behind the circumstances of the previous meeting and believes his team’s objective is to qualify for the next stage of the Champions League.
“We played here just a year ago and we know our opponents well. Alashkert won’t have an easy victory, but we analyzed our previous experience and prepared better this time,” Imberno said.
He noted he studied Alashkert, learned about the club’s achievements, and will try to beat them tactically, “Alashkert has good players who had important roles in last year’s match. Mihran Manasyan, Artur Yedigaryan, and Khoren Veranyan were particularly good.”
Alashkert vs Santa Coloma will kick off at 20:00 in Armenia time at Vazgen Sargsyan Republican Stadium in Yerevan, Armenia. The entrance is free.