Երկրորդ տարին անընդմեջ Երեւանի «Ալաշկերտը» Չեմպիոնների լիգայի որակավորման առաջին փուլում հանդիպում է Անդորրայի չեմպիոն «Սանտա Կոլոմային»:
Նախորդ փորձը
«Սանտա Կոլոման», որը երկար տարիներ Անդորրայի առաջնությունում համարվում է ամենաուժեղն ու կարողանում է անընդհատ չեմպիոն դառնալ, բացի «Ալաշկերտից» ՉԼ-ում հանդիպել է եւս մեկ հայկական թիմի՝ «Բանանցին»:
Պետք է նկատել, որ անդորրացիները միայն մեկ անգամ են դուրս եկել ՉԼ-ի երկրորդ շրջան եւ դա եղել է 2015-ին հենց «Բանանցին» հաղթելու շնորհիվ:
Անցած տարվա «Ալաշկերտ»-«Սանտա Կոլոմա» դիմակայության հաղթողները հայերն էին: Աբրահամ Խաշմանյանի սաները հյուրընկալվելիս գոլազուրկ ոչ-ոքի էին խաղացել, իսկ ահա սեփական հարկի տակ 3 անպատասխան գնդակ ուղարկել մրցակցի դարպասը: Գոլերի հեղինակ էին դարձել Միհրան Մանասյանը, Նորայր Գոզալյանն ու Արթուր Եդիգարյանը:
Լուսանկարը` FC Alashkert
Մինչ հանդիպումն ու դրա ընթացքում կրքերը թեժ էին եղել. նախ Խաշմանյանն էր հայտարարել, որ «ճզմելու են մրցակցին», իսկ «Սանտա Կոլոմայի» մարզիչը դժգոհել էր, թե այդ խոսքերով իրենց վիրավորել են, ապա գողացել են հաղթանակը: Իսկ ահա բուն հանդիպման ժամանակ գլխավոր մրցավարը չէր շռայլել կարմիր քարտերը՝ խաղադաշտից հեռացնելով նախ Մանասյանին, ապա անդորրացիների երեք ֆուտբոլիստի:
Այսօրվա դիմակայությունը
Մեկ տարի առաջ տեղի ունեցած այս տհաճ իրադարձություններն Աբրահամ Խաշմանյանն անցյալում է թողել:
«Մեկ տարի է անցել ու շատ բաներ են փոխվել: Մեզ բարդ հանդիպում է սպասվում, սակայն, ինչպես միշտ, մարտական ենք տրամադրված ու մեկ նպատակ ունենք՝ հաղթել ու անցնել հաջորդ փուլ»,- երեկվա ասուլիսում հայտնել է Խաշմանյանը:
Մասնագետն ընդգծել է, որ իր թիմը պարաստ է ու լավ ֆուտբոլ է ցուցադրելու, ճանաչում են մրցակցին, որը հիմնականում Անդորրայի հավաքականի ֆուտբոլիստներով է համալրված, ու կրկին հաղթելու մեծ ցանկություն ունեն:
«Ալաշկերտը» լուրջ հաջողություններ է գրանցել եւ Հայաստանում, եւ դրա սահմաններից դուրս: Մենք նորից պատմություն կկերտենք»,- եզրափակել է Խաշմանյանը:
«Սանտա Կոլոմայի» գլխավոր մարզիչ Ռիչարդ Իմբերնոնը եւս մոռացել է անցած տարվա իրադարձությունները եւ իր թիմի նպատակը համարում է ՉԼ-ի առաջին փուլը հաղթահարելը:
«Ընդամենը մեկ տարի առաջ ենք խաղացել այստեղ ու շատ լավ ենք ճանաչում մրցակցին: «Ալաշկերտին» հաղթելը հեշտ չի լինելու, բայց մենք հաշվի ենք առել անցած տարվա փորձն ու հիմա ավելի լավ ենք պատրաստվել»,- հայտնել է Իմբերնոնը:
Նա նշել է, որ ուսումնասիրել են «Ալաշկերտին», տեղյակ են ձեռքբերումներից ու փորձելու են գտնել հակախաղ. «Ալաշկերտը» լավ խաղացողներ ունի, ովքեր անցած տարվա հանդիպման ժամանակ կարեւոր դեր խաղացին: Կառանձնացնեմ հատկապես Միհրան Մանասյանին, Արթուր Եդիգարյանին եւ Խորեն Վերանյանին»:
«Ալաշկերտ»-«Սանտա Կոլոմա» հանդիպումը կայանալու է այսօր ժամը 20:00-ին Վազգեն Սարգսյանի անվան հանրապետական ստադիոնում: Հանդիպման մուտքն ազատ է:

Второй год подряд ереванский «Алашкерт» в первом квалификационном этапе Лиги Чемпионов встречается с чемпионом Андорры «Санта Коломой».
Прошлый опыт
«Санта Колома», которая долгие годы считается самой сильной командой в первенстве Андорры, и которой удается каждый год становиться чемпионом, в Лиге Чемпионов кроме «Алашкерта» встречалась с еще одной армянской командой - «Бананц».
Нужно отметить, что они только один раз выходили во второй этап ЛЧ, и это произошло в 2015 году, благодаря их победе над командой «Бананц».
Победителями противостояния «Алашкерт» - «Санта Колома» в прошлом году стали армяне. В гостях воспитанники Абраама Хашманяна сыграли вничью без голов, а уже у себя дома отправили 3 безответных мяча в ворота соперника. Авторами голов стали Мигран Манасян, Норайр Гозалян и Артур Едигарян.
Фото: FC Alashkert
До матча и во время него кипели страсти: сначала Хашманян объявил, что они «выжмут противника», а тренер «Санта Коломы» пожаловался на то, что этими словами их оскорбили, а затем украли победу. А уже непосредственно на встрече главный судья не скупился на красные карточки, удалив с поля сначала Манасяна, затем троих андоррских футболистов.
Сегодняшнее противостояние
Произошедшие год назад эти неприятные события Абраам Хашманян оставил в прошлом.
«Прошел год, и многое изменилось. Нас ждет сложный матч, однако, как всегда, у нас боевой настрой и одна цель – выиграть и пройти в следующий этап»,- сообщил Хашманян на вчерашней пресс-конференции.
Специалист подчеркнул, что его команда готова показать хороший футбол, знает команды-противника, в составе которой в основном включены футболисты сборной Андорры, и снова имеют большое желание выиграть.
«Алашкерт» достиг серьезных успехов в Армении и за ее пределами. Мы снова создадим историю»,- завершил Хашманян.
Главный тренер «Санта Коломы» Ричард Имбернон также забыл прошлогодние события и считает целью своей команды преодоление первого этапа ЛЧ.
«Всего лишь год назад мы играли здесь и очень хорошо знаем соперника. Одержать победу над «Алашкертом» будет нелегко, но мы учли опыт прошлого года и сейчас лучше подготовлены»,- сообщил Имбернон.
Он отметил, что они изучили «Алашкерт», осведомлены об их достижениях и попытаются найти контригру: «У «Алашкерта» есть хорошие игроки, которые во время прошлогоднего матча сыграли важную роль. Выделю особенноМиграна Манасяна, Артура Едигаряна и Хорена Вераняна».
Матч «Алашкерт» - «Санта Колома» состоится сегодня в 20:00, на Республиканском стадионе имени Вазгена Саргсяна. Вход свободный.