Արշակ Պետրոսյան. Եվրոպայի առաջնությունը մեզ համար հեշտ չի լինելու
Հայաստանի շախմատի տղամարդկանց հավաքականը հոկտեմբերի 14-ից հավաք է անցկացնում Ծաղկաձորում՝ պատրաստվելով Եվրոպայի առաջնությանը:
Mediamax Sport-ի թղթակցի հետ զրույցում թիմի գլխավոր մարզիչ Արշակ Պետրոսյանն ասել է, որ տղաները լավ են տրամադրված առաջիկա մրցաշարին:
«Մարզումային ծրագիրը ֆիզիկական ու զուտ շախմատային է: Առավոտյան սպորտային մարզումներն են, իսկ օրվա երկրորդ կեսից սկսում ենք աշխատել շախմատային վերլուծությունների վրա: Շուրջ երկու տարի է մենք թիմային առաջնության չենք մասնակցել, սակայն բոլորս էլ լավ ենք տրամադրված: Բնականաբար, հեշտ մրցաշար չի լինելու, հավաքվելու են ուժեղագույն թիմերը»,- ասել է Պետրոսյանը:
Թիմի չորս անդամ հնաբնակ են. Լեւոն Արոնյանը, Գաբրիել Սարգսյանը, Սերգեյ Մովսիսյանն ու Հրանտ Մելքումյանը երկար տարիներ է ելույթ են ունենում հավաքականում: Իսկ այս տարվա Հայաստանի չեմպիոն Հովհաննես Գաբուզյանն առաջին անգամն է ընդգրկվել կազմում. « Հովհաննեսը շատ լավ տղա է, ճիշտ ու արագ հաշվարկներ է կատարում: Տեսնենք, թե ինչպես կդրսեւորի իրեն»:
Հայաստանի հավաքականը Կրետե կմեկնի հոկտեմբերի 26-ին, իսկ արդեն 27-ից նոյեմբերի 7-ը կմասնակցի Եվրոպայի թիմային առաջնությանը:

Мужская сборная Армении по шахматам с 14 октября проводит сбор в Цахкадзоре и готовится к чемпионату Европы.
В беседе с корреспондентом Mediamax Sport главный тренер Аршак Петросян отметил, что шахматисты положительно настроены к предстоящему турниру.
«Тренировочная программа является физической и чисто шахматной. Утром мы проводим спортивные тренировки, а во второй половине дня начинаем работать над шахматными анализами. Около двух лет мы не участвовали в командных турнирах, однако все мы положительно настроены. Естественно, турнир будет нелегким, соберутся сильнейшие команды»,- отметил Петросян.
Четверо шахматистов сборной являются старожилами: Левон Аронян, Габриэль Саргсян, Сергей Мовсисян и Грант Мелкумян долгие годы выступают в составе сборной. А чемпион Армении текущего года Ованнес Габузян был впервые включен в состав сборной: «Ованнес очень хороший парень. Он делает верные и быстрые расчеты. Посмотрим, как он проявит себя на турнире».
Сборная Армении отправится на Крит 26 октября, а уже с 27 октября по 7 ноября примет участие в командном чемпионате Европы.