Արշակ Պետրոսյան. Եվրոպայի առաջնությունը մեզ համար հեշտ չի լինելու
Հայաստանի շախմատի տղամարդկանց հավաքականը հոկտեմբերի 14-ից հավաք է անցկացնում Ծաղկաձորում՝ պատրաստվելով Եվրոպայի առաջնությանը:
Mediamax Sport-ի թղթակցի հետ զրույցում թիմի գլխավոր մարզիչ Արշակ Պետրոսյանն ասել է, որ տղաները լավ են տրամադրված առաջիկա մրցաշարին:
«Մարզումային ծրագիրը ֆիզիկական ու զուտ շախմատային է: Առավոտյան սպորտային մարզումներն են, իսկ օրվա երկրորդ կեսից սկսում ենք աշխատել շախմատային վերլուծությունների վրա: Շուրջ երկու տարի է մենք թիմային առաջնության չենք մասնակցել, սակայն բոլորս էլ լավ ենք տրամադրված: Բնականաբար, հեշտ մրցաշար չի լինելու, հավաքվելու են ուժեղագույն թիմերը»,- ասել է Պետրոսյանը:
Թիմի չորս անդամ հնաբնակ են. Լեւոն Արոնյանը, Գաբրիել Սարգսյանը, Սերգեյ Մովսիսյանն ու Հրանտ Մելքումյանը երկար տարիներ է ելույթ են ունենում հավաքականում: Իսկ այս տարվա Հայաստանի չեմպիոն Հովհաննես Գաբուզյանն առաջին անգամն է ընդգրկվել կազմում. « Հովհաննեսը շատ լավ տղա է, ճիշտ ու արագ հաշվարկներ է կատարում: Տեսնենք, թե ինչպես կդրսեւորի իրեն»:
Հայաստանի հավաքականը Կրետե կմեկնի հոկտեմբերի 26-ին, իսկ արդեն 27-ից նոյեմբերի 7-ը կմասնակցի Եվրոպայի թիմային առաջնությանը:

Armenia chess team coach: European Championship won’t be easy for us
Armenia men’s chess team has been in Tsaghkadzor, preparing for the European Team Championship since October 14.
Head coach of the team Arshak Petrosyan told Mediamax Sport that the players are in a good mood ahead of the tournament.
“We have both physical and chess training. We start with the exercises in the morning and continue with chess playing and analysis in the second half of the day. We haven’t been to a team championship for around two years, but we’re all in a good mood. Naturally, it won’t be easy, the strongest teams will be competing there,” said Petrosyan.
Four team members are veterans: Levon Aronian, Gabriel Sargsyan, Sergey Movsisyan, and Hrant Melkumyan. They’ve been playing for the national team for many years now. The newbie is this year’s Armenian champion Hovhannes Gabuzyan, who’s been called to the team for the first time. “Hovhannes is a great guy. He makes fast, smart moves. We’ll see how he performs,” said Petrosyan.
The Armenia team will travel to Crete on October 26. The European Team Championship will kick off on October 27 and finish on November 7.