Բուլղարիայի Սամոկով քաղաքում կայացած բռնցքամարտի Եվրոպայի առաջնությունում Հայաստանի հավաքականը կարողացել է նվաճել 1 բրոնզե մեդալ ու Աշխարհի առաջնությանը մասնակցելու երկու ուղեգիր: Պատվոհարթակի 3-րդ աստիճանին է կանգնել Արամ Ավագյանը (56 կգ):
Հավաքականի գլխավոր մարզիչ Դավիթ Թորոսյանը Mediamax Sport-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է, որ ավելի շատ ակնկալիքներ է ունեցել իր սաներից:
«Արամն, անկասկած, շատ լավ մասնակցեց, նախորդ տարվա մի շարք անհաջողություններից հետո նա աստիճանաբար վերգտնում է իրեն: Գոհ եմ նրա կատարած աշխատանքից: Արամը շատ աշխատասեր է, ինչն էլ օգնում է արդյունքի հասնել»,- ասել է մարզիչը:
Նա հույս ունի, որ Ավագյանը հաջող ելույթ կունենա նաեւ հոկտեմբերի 8-16-ը Դոհայում կայանալիք ԱԱ-ում: Թեեւ Թորոսյանի խոսքով, մրցակցությունն այնտեղ թեժ է լինելու, մանավանդ որ խաղարկվելու են Օլիմպիական ուղեգրեր, բայց ժամանակ կա ու իրենք կհասցնեն պատրաստվել այդ ստուգատեսին:
ԱԱ-ում ելույթ է ունենալու նաեւ Կորյուն Սողոմոնյանը (52 կգ), որը ԵԱ-ում պայքարը լքել է հենց մեկնարկային մենամարտում: «Կորյունը զիջեց մրցաշարի ամենաուժեղ բռնցքամարտիկին, նա պատրաստ չէր դիմակայել նման մրցակցի: Կորյունը մեր շնորհալի ու տաղանդավոր բռնցքամարտիկներից է, ու նրանից եւս կարելի է լավ արդյունք ակնկալել»:
Թորոսյանի վկայությամբ, մրցավարությունը Բուլղարիայում շատ կողմնակալ է եղել, ու հերթական անգամ մի քանի հայ բռնցքամարտիկների՝Հովհաննես Բաչկովին, Արման Հովիկյանին ու Սամվել Բարսեղյանին, զրկել են հաղթանակներից: Իսկ ահա հավաքականի մյուս տղաներն իսկապես թույլ են եղել մրցակիցներից ու զիջել են նրանց:

Давид Торосян: Мы ждем хороших результатов от Арама Авакяна и на ЧМ
В болгарском городе Самоков на чемпионате Европы по боксу армянская сборная смогла заработать одну бронзовую медаль, а также две путевки на участие в чемпионате мира. На третью ступень пьедестала почета поднялся Арам Авакян (56 кг).
Главный тренер сборной Давид Торосян в беседе с корреспондентом Mediamax Sport отметил, что ждал от своих подопечных большего.
«Арам, без сомнения, выступил очень хорошо, после ряда неудач в прошлом году, он постепенно приходит в себя. Я доволен его работой. Арам – очень трудолюбив, и это помогает ему добиваться результатов», - сказал тренер.
Он надеется, что Авакян может удачно выступить и 8-16 октября на ЧМ в Дохе. Хотя, по словам Торосяна, соперничество там будет напряженным, тем более, что будут разыгрываться Олимпийские путевки.
На ЧМ выступит также Корюн Согомонян (52 кг), который на европейском первенстве выбыл из борьбы после первого боя. «Корюн проиграл самому сильному боксеру первенства. Он не был готов бороться с таким соперником. Корюн – один из наших талантливых боксеров, и от него также можно ожидать хороших результатов».
По свидетельству Торосяна, судейство в Болгарии было крайне предвзятым, и в очередной раз нескольких армянских боксеров – Ованнеса Бачкова, Армана Овикяна и Самвела Барсегяна – лишили побед. А другие участники сборной, действительно, выступили неудачно и честно проиграли бои.