Ա լիգայի ակումբները. «Արթիկ»
Բասկետբոլի Ա լիգայում արդեն հայտնի է եզրափակչի առաջին մասնակիցը: «Արագածը» հաղթանակ տարավ «Արթիկի» նկատմամբ ու կպայքարի ոսկե մեդալների համար:
Մեր հոդվածաշարի այս մասում անդրադարձել ենք «Արթիկ» ակումբին՝ զրուցելով վերջինիս նախագահ Լեւոն Վահրադյանի եւ գլխավոր մարզիչ Օգնեն Մոլեւիչի հետ:
«Արթիկի» նախագահ Լեւոն Վահրադյան
«Արթիկի» պրոֆեսիոնալ թիմ դառնալու ճանապարհը. Նախորդ մրցաշրջանում թիմ հավաքելը շատ ինքնաբուխ ստացվեց: Սկսեցինք հանդես գալ Ա լիգայում ու հաջողություններ գրանցել: Այդ ժամանակ էլ որոշեցինք լեգիոներներ էլ հրավիրել, արդյունքում դարձանք Հայաստանի չեմպիոն:
Այս տարի աշխատանքները շատ պրոֆեսիոնալ հիմքերի վրա են դրված, ունենք լեգիոներներ ու ԵԱՏՄ-ի այլ երկրների բասկետբոլիստներ: Բավական մարտունակ թիմ ենք հավաքել, դրա համար էլ հասանք կիսաեզրափակիչ:
Ա լիգայի աճը. Մեր սպորտում հիմնական խնդիրները ֆինանսի հետ են կապված, բայց մենք կարողանում են այդ հարցը լուծել: Հավատացեք, երբ շատ ես սիրում գործդ ու մեծ ցանկությամբ ես աշխատում, ամեն ինչ էլ հաղթահարվում է:
Եթե համեմատենք նախորդ եւ այս տարվա Ա լիգան, ապա միանշանակ կարող ենք փաստել, որ այն բավական առաջընթաց է գրանցել, բոլոր թիմերն ավելի են ուժեղացել ու կամաց-կամաց էլ ավելի պրոֆեսիոնալ են աշխատում:
Ինձ թվում է, որ հաջորդ տարի Ա լիգայի թիմերի քանակը կավելանա, ավելի լավ կազմակերպված առաջնություն կունենանք: Ինչքան թիմերն ուժեղանան, այնքան պայքարը հետաքրքիր ու դիտարժան կանցնի:
Սերբ մարզիչն ու բասկետբոլային Արթիկը. Այս մրցաշրջանում «Արթիկը» գլխավորեց սերբ Օգնեն Մոլեւիչիը: Նա բացի մարզչական որակներից նաեւ մարդկային բարձր հատկանիշներով է օժտված: Շատ բարձրակարգ մասնագետ է, լավ է աշխատում թիմի հետ, նաեւ արթիկցի մեր մասնագետներին է շատ խորհուրդներ տալիս, որոնք աճ են գրանցում: Շատ ուրախալի է, որ մեծ սիրով աշխատում է երեխաների հետ, նրանց սովորեցնում է բասկետբոլի բոլոր գաղտնիքները:
Արթիկը միշտ բասկետբոլային քաղաք է եղել, իսկ հիմա, երբ արդեն պրոֆեսիոնալ ակումբ ունենք, հետաքրքրությունն անհամեմատ աճել է: Երեխաները թիմի մարզումներին միշտ ներկա են լինում, նրանց ցանկությունը պարզապես տղաներին գնդակ փոխանցելն է: Նրանք այսպես են նաեւ կապվում սպորտին, ձգտում հաջողությունների հասնել: Հույս ունենք, որ նման կերպով շարունակելու դեպքում տեղացի բասկետբոլիստներով կհամալրվենք:
Նվիրված երկրպագուներ ու լավ մարդիկ. Շատ շնորհակալ եմ մեր երկրպագուներին, ովքեր միշտ մեծ աջակցություն են ցույց տալիս մեզ: Թիմի արտագնա խաղերին նույնիսկ մինչեւ Ստեփանակերտ են հասնում, սա շատ ոգեւորիչ է:
Արթիկում բոլորը ճանաչում են ակումբի տղաներին ու շատ են սիրում նրանց: Մեր լեգիոներներից մեկն առաջին անգամ Արթիկում գնացել է խանութ, վաճառողը տաք հաց է տվել ու գումար չի վերցրել, ասելով, որ իրենց թիմի խաղացողն է: Նա վերադարձել է հյուրանոց ու կարճ ժամանակ անց դուրս եկել, իր խոսքով՝ լավ մարդկանց հետ շփվելու: Մեր ակումբն ավելի միասնական է դարձրել Արթիկի ժողովրդին:
Նոր դահլիճը. Անցյալ տարի մենք տնային հանդիպումներ չէինք անցկացնում, քանի որ պայմաններ չունեինք: Իսկ մարզումները քաղաքի մի այլ դահլիճում էինք անում: Հիմա հովանավորների շնորհիվ մեր դահլիճի հատակը փոխվել է ու շատ բարձր որակի է: Օրերը տաքանալուն պես վերանորոգման աշխատանքներ կլինեն, ցանկանում ենք նաեւ փոքր տրիբունա ունենալ: Տնային բոլոր խաղերի ժամանակ դահլիճը լեփ-լեցուն է, եթե տրիբունա ունենանք, բոլոր ցանկացողները կկարողանան հետեւել հանդիպումներին:
Գլխավոր մարզիչ Օգնեն Մոլեւիչ
«Արթիկի» այս տարվա ելույթները. «Արթիկի» ելույթները պետք է բաժանենք երկու մասի՝ մինչեւ Նոր Տարի ու դրանից հետո: Առաջին հատվածում ավելի լավ ելույթ ունեցանք, երկրորդում որոշ սայթաքումներ եղան: Բայց պայքարեցինք ու հասանք մինչեւ կիսաեզրափակիչ:
Այդ փուլում պարտվեցինք, բայց կռիվ տվեցինք մինչեւ վերջ: Ընդհանրապես, Ա լիգան հետաքրքիր էր մինչեւ Նոր Տարին: Հետո «Արագածը» շատ նոր ուժեղ խաղացողներ ձեռք բերեց, այդկերպ վարվեց նաեւ «Ուրարտուն», ու ակնհայտ առաջ անցան մյուսներից: Այդ թիմերն ավելի շատ գումար ծախսեցին երկրորդ հատվածում, քան մենք:
Տեղացի բասկետբոլիստների պակասը. Ա լիգան տեղացի խաղացողների կարիք ունի: Հայաստանը պետք է զարգացնի բասկետբոլը հենց հայազգի բասկետբոլիստներով, ինչի համար պետք է պատանեկան բասկետբոլի զարգացման ծրագիր ունենաք: Սերբիայից բացի ես 6 երկրում եմ աշխատել, բոլորում էլ մեծ աշխատանքներ են կատարում ենթակառուցվածքների, պատանեկան բասկետբոլի զարգացման, նոր ծրագրերի ստեղծման, այլ երկրների հետ փորձի փոխանակման ուղղությամբ: Հայաստանում եւս պետք է այս կետերին ուշադրություն դարձնել, որպեսզի բասկետբոլն, իսկապես, զարգանա:
Հայաստանի մասին. Հայաստանը լավ երկիր է, լավ մարդկանցով հարուստ, փորձում եմ իմ իմացածը փոխանցել տեղացի բասկետբոլիստներին:
Արթիկում կան շատ տաղանդավոր երեխաներ, բայց պատանեկան մրցումներն ավարտելուց հետո նրանք էլ չեն շարունակում: Լեգիոներները որակ են հաղորդում առաջնությանը, բայց տեղացի բասկետբոլիստներ պատրաստելն ու ունենալն է անչափ կարեւոր:
Ապագան. «Արթիկում» իմ աշխատանքի շարունակությունը կախված է ակումբի ղեկավարներից ու ֆինանսական վիճակից: Այս պահին դեռ հստակ ոչինչ ասել չեմ կարող:

Клубы Лиги А: «Артик»
В баскетбольной Лиге А уже известен первый участник финала. «Арагац» обыграл «Артик» и будет бороться за золотые медали.
На этот раз мы расскажем о клубе «Артик», побеседовав с президентом клуба Левоном Ваградяном и главным тренером Огненом Молевичем.
Президент «Артика» Левон Ваградян
«Артик» на пути к формированию профессиональной команды. В предыдущем сезоне мы собрали команду очень спонтанно. Мы начали выступать в Лиге А и фиксировать успехи. Тогда мы решили пригласить также легионеров, в итоге стали чемпионами Армении.
В этом году мы работали на очень профессиональных основах, у нас есть легионеры и баскетболисты из других стран ЕАЭС. Мы собрали достаточно боеспособную команду, поэтому дошли до полуфинала.
Развитие Лиги А. Однозначно, можем утверждать, что Лига А этого года зафиксировала достаточное развитие, все команды стали сильнее и постепенно начинают работать более профессионально.
Мне кажется, что в следующем году число команд Лиги А увеличится, и у нас будет более хорошо организованный чемпионат. Чем сильнее будут становиться команды, тем интереснее и зрелищнее будет проходить борьба.
Сербский тренер и баскетбольный Артик. В этом сезоне «Артик» возглавил сербский тренер Огнен Молевич. Помимо тренерских способностей он наделен также высокими человеческими качествами. Это очень высококлассный специалист, который хорошо работает с командой и дает много советов нашим артикским специалистам.
Артик всегда был баскетбольным городом, а сейчас, когда у нас уже есть профессиональный клуб, интерес несравнимо вырос. Дети всегда присутствуют на тренировках команды, они просто желают передать мяч парням. Так они привязываются к спорту, стремятся достичь успехов.
Преданные фанаты. В Артике все знакомы с парнями из клуба. Один из наших иностранцев впервые пошел в магазин в Артике, продавец дал ему горячий хлеб и не взял денег – ведь он игрок нашей команды. Когда он некоторое время спустя вышел из гостиницы, сотрудники спросили, куда он направляется, а он ответил: «иду пообщаться с хорошими людьми».
Новый зал. В прошлом году мы не проводили домашние встречи, так как у нас не было условий. А тренировались мы в другом зале города. Теперь благодаря нашим спонсорам пол зала был отремонтирован, и теперь он очень высокого качества. Когда потеплеет, начнутся ремонтные работы. Мы также хотим, чтобы у нас была небольшая трибуна.
Главный тренер Огнен Молевич
Нынешние выступления «Артика». Выступления «Артика» нужно разделить на два цикла: до Нового года и после. В первом цикле мы выступили лучше, во втором –  были некоторые ошибки. Но мы боролись и дошли до полуфинала.
В целом, Лига А была интересной до Нового года. Затем «Арагац» приобрел очень много сильных игроков, также поступил и «Урарту». И они явно опередили других. Во втором цикле эти команды потратили больше средств, чем мы.
Недостаток местных баскетболистов. Лига А нуждается в местных игроках. Армения должна развивать баскетбол именно среди армянских баскетболистов. Для этого у вас должны быть программы развития юношеского баскетбола. Кроме Сербии я работал в еще 6 странах, и все они уделяют много внимания развитию инфраструктур, юношескому баскетболу, созданию новых программ, обмену опытом с другими странами. В Армении также нужно обратить внимание на эти пункты, чтобы баскетбол, действительно, развивался.
Будущее. Продолжение моей работы в «Артике» зависит от руководителей и финансового положения клуба. Я пока еще не могу сказать что-либо конкретное.