Գեղասահքում մեծ նվաճումների ձգտող Էդուարդ Տեր-Ղազարյանը
Գեղասահքն ամենագեղեցիկ ու հետաքրքիր մարզաձեւերից է, շատերն են հաճույքով հետեւում մրցումներին: Սակայն ոչ բոլորին է հաջողվում ազատ ու վստահ զգալ սառույցի վրա եւ նայելուց բացի էլ մարզվել ու փորձել դառնալ պրոֆեսիոնալ:
12-ամյա Էդուարդ Տեր-Ղազարյանն ապրում է Մոսկվայում, սակայն մարզումներ է ունենում նաեւ Երեւանում ու ներկայացնում է Հայաստանը:
Mediamax Sport-ը հանդիպել է Էդուարդի եւ նրա մայրիկի՝ Սվետլանայի հետ:
Էդուարդը գեղասահքով զբաղվում է 7 տարեկանից, խոստովանում է, որ իրենց դասարանից մի աղջիկ, ով այդ ժամանակ արդեն մարզվում էր, այնքան էր պատմում այդ մարզաձեւի մասին, որ սկսեց սիրել այն ու ծնողներին խնդրեց իրեն տանել մարզադպրոց:
Էդուարդ. Ես հիմա մարզվում եմ Օլիմպիական չեմպիոն Եվգենի Պլյուշչենկոյի դպրոցում: Գլխավոր մարզիչը Պլյուշենկոն է, սակայն մեզ հետ նաեւ այլ մասնագետներ են աշխատում: Մարզումները հիմնականում առավոտյան են լինում, որից հետո եմ միայն ժամանակ հատկացնում դասերիս: Իմ սիրած առարկաներից կառանձնացնեմ երկուսը՝ պատմությունը եւ աշխարհագրությունը:
Սվետլանա. Դասերը մենք տանն ենք անցկացնում, անկեղծ ասած, դժվար է այդպես: Բայց բոլոր դպրոցներում դասերն առավոտյան են սկսվում, իսկ այդ ժամին նա պետք է մարզադպրոցում լինի ու պարապի: Պետք է նշեմ, որ Էդուարդը լավ է սովորում, առայժմ միայն 4 կամ 5 է ստանում, հուսանք, այդպես էլ կշարունակի:
Էդուարդն այս տարի մասնակցել է Հայաստանի առաջնությանն ու գրավել առաջին տեղը: Բացի այդ ելույթ է ունեցել մի քանի միջազգային մրցաշարերում, մեդալներ, գավաթ ու պատվոգրեր ստացել:  Երկու ամիս առաջ Ֆրանսիայում մրցման է մասնակցել ու զբաղեցրել առաջին տեղը:
Էդուարդ. Հայաստանի առաջնությունն այդքան էլ դժվար չէր: Այստեղ գեղասահքը նոր-նոր է զարգանում, ու դեռ շատ ուժեղ մրցակիցներ չկան: Իսկ ահա միջազգային մրցումների ժամանակ այլ է լինում: Առաջ շատ էի լարվում, հուզվում, բայց կամաց-կամաց սովորեցի, մարզչիս խորհուրդներն եմ լսում ու հանգիստ դուրս գալիս սառույց:
Ես շատ եմ սիրում գեղասահքը, ամեն ինչ հետաքրքիր է՝ սահելը, թռիչքները: Դեռ 2-2,5 պտույտ եմ անում, բայց արդեն էլեմենտները բարդացնում ենք: Գեղասահքը շատ բարձր ֆիզիկական պատրաստվածություն է պահանջում, բացի այդ էլ հոգեբանորեն պետք է ճիշտ մոտենաս:
Մեր մարզաձեւում առանց ընկնելու հնարավոր չէ: Բայց պետք է ցավը մի կողմ դնես, արագ մոռանաս ամեն ինչ ու շարունակես ելույթդ:
Սվետլանա. Էդուարդը նաեւ լուրջ վնասվածք էր ստացել: Սկզբում շատ վատ էր, քիչ-քիչ սկսեց վերականգնվել, որոշ ժամանակ ընդհանրապես չմարզվեց: Ես միշտ չեմ կարողանում դիտել նրա ելույթները ու այդ դեպքից հետո նրան խնդրում էի թողնել գեղասահքը, բայց նա կտրուկ մերժեց:
Էդուարդ. Ես ցանկանում եմ ինքս ինձ ցույց տալ, թե ինչի եմ ընդունակ եւ, իհարկե, հաջողություններ գրանցել գեղասահքում:
Սվետլանա. Գեղասահքում անչափ կարեւոր է երաժշտությունն ու հագուստը: Վերջերս կայացած մրցաշարում Էդուարդը ելույթ ունեցավ Արա Գեւորգյանի «Արցախ» ստեղծագործության տակ: Մենք փորձում ենք գտնել այն երաժշտությունը, որն Էդուարդը սիրում ու զգում է, համապատասխանում է իրեն: Առաջարկում ենք մարզչին, եւ նա որոշում է, թե որ մեկն ընտրենք:
Հագուստն էլ ընտրում ենք ըստ երաժշտության: Երբեմն թվում է գեղեցիկ է ստացվել, բայց սառույցի վրա լավ չի երեւում կամ չի համապատասխանում: Այդ ժամանակ փոփոխություններ ենք անում: Հաշվի ենք առնում ամեն դետալ, որովհետեւ գեղասահքում դրանք շատ կարեւոր են:
Երեւանի գեղասահքի դպրոցը բացվելուց հետո Էդուարդը հաճախ է լինում այստեղ ու մարզումներ անցկացնում Մելանյա Ստեփանյանի գլխավորությամբ:
Սվետլանա. Այստեղի մարզումները բարձրացնում են նրա ինքնագնահատականը: Մոսկվայում ամեն ինչ այլ է, երեխան լարված է լինում, իսկ այստեղ հանգստանում է ու կարողանում կենտրոնանալ:
Հայաստանում մարդկային հարաբերություններն ու արժեքներն ուրիշ են: Էդուարդը դուրս է գնում ու երեխաների հետ ֆուտբոլ խաղում, զրուցում են ինչ-որ բաների մասին: Այստեղի ընկերական ու ջերմ մթնոլորտը շատ է օգում իրեն:
Մոսկվայում նա սովորում է գեղասահքի տեխնիկական մասը, իսկ այստեղ լինելուց հետո սառույցի վրա զգացմունքային ու էմոցիոնալ է գործում: Ու այն դրական հույզերը, որոնք ստացել է, անկաշկանդ ու առանց ձեւականության սկսում է փոխանցել:
Էդուարդ. Ես սիրում եմ Հայաստանը, հատկապես գրավիչ է այն փաստը, որ այն հին պատմություն ունեցող երկիր է: Շատ եմ հավանել Խոր Վիրապը, որտեղ չորս անգամ արդեն եղել եմ: Շատ ուրախ եմ, որ ներկայացնում եմ Հայաստանը:

Стремящийся к большим достижениям в фигурном катании Эдуард Тер-Казарян
Фигурное катание – одно из самых красивых и интересных видов спорта, многие с удовольствием следят за соревнованиями. Однако не всем удается чувствовать себя свободно и уверенно на льду и кроме просмотра тренироваться и пытаться стать профессионалом.
12-летний Эдуард Тер-Казарян живет в Москве, однако тренируется также в Ереване и представляет Армению.
Mediamax Sport встретился с Эдуардом и его матерью Светланой.
Эдуард занимается фигурным катанием с 7 лет, признается, что одна из девочек в его классе, которая в то время уже занималась, столько рассказывала об этом виде спорта, что он начал любить его и попросил родителей отвезти его в спортшколу.
Эдуард: Сейчас я тренируюсь в спортшколе Олимпийского чемпиона Евгения Плющенко. Главным тренером является Плющенко, однако с нами также работают другие специалисты. Тренировки в основном бывают утром, после чего только я уделяю время своим урокам. Из моих любимых выделю два предмета – историю и географию.
Светлана: Уроки мы проводим дома, честно говоря, это трудно. Но во всех школах уроки начинаются утром, а в это время он должен быть в спортшколе и тренироваться. Должна отметить, что Эдуард учится хорошо, до сих пор получал только 4 или 5, надеемся, так и продолжит.
Эдуард в этом году участвовал в чемпионате Армении и занял первое место. Кроме этого, выступал на нескольких международных турнирах, получил медали, кубок и грамоты. Два месяца назад участвовал в соревновании во Франции и занял первое место.
Эдуард: Чемпионат Армении был не таким сложным. Здесь фигурное катание только-только развивается, и пока еще нет очень сильных соперников. А вот на международных соревнованиях бывает иначе. Раньше я очень напрягался, переживал, но постепенно привык, слушаю советы своего тренера и спокойно выхожу на лед.
Я очень люблю фигурное катание, все интересно – катание, прыжки. Фигурное катание требует очень высокой физической подготовки, кроме того нужен психологически верный подход.
В нашем виде спорта без падений невозможно. Но нужно отложить в сторону боль, быстро все забыть и продолжить выступление.
Светлана: Эдуард также получил серьезную травму. Сначала ему было очень плохо, постепенно начал восстанавливаться, некоторое время вообще не тренировался. Я всегда не могу смотреть его выступления и после этого случая просила его бросить фигурное катание, но он категорически отказался.
Эдуард: Я хочу сам себе продемонстрировать, на что я способен и, конечно, иметь успехи в фигурном катании.
Светлана: В фигурном катании очень важны музыка и одежда. На недавнем соревновании Эдуард выступил под композицию Ара Геворкяна «Арцах». Мы пытаемся найти ту музыку, которую Эдуард любит и чувствует, которая соответствует ему. Мы предлагаем тренеру, и он решает, которую выбрать.
Одежду выбираем в соответствии с музыкой. Иногда кажется, что красиво получилось, но на льду плохо видно или не соответствует. В таком случае вносим изменения. Учитываем каждую деталь, потому что в фигурном катании они очень важны.
После открытия школы фигурного катания в Ереване Эдуард часто бывает там и проводит тренировки под руководством Мелании Степанян.
Светлана: Здешние тренировки повышают его самооценку. В Москве все по-другому, ребенок бывает напряжен, а здесь отдыхает и может сконцентрироваться.
В Армении другие межличностные отношения и ценности. В Ереване Эдуард выходит на улицу и играет в футбол с детьми, беседует о чем-то. Здешняя дружеская и теплая атмосфера очень помогает ему.
В Москве он обучается техническому аспекту фигурного катания, а после пребывания здесь действует на льду чувственно и эмоционально. И те положительные эмоции, которые он получил, начинает непринужденно и без напыщенности передавать.
Эдуард: Я люблю Армению, особенно привлекательным является тот факт, что это страна с древней историей. Мне очень понравился Хор Вирап, где был уже четыре раза. Очень рад, что представляю Армению.