Լուսանկարը` http://informationng.com/
Անգլիական Պրեմիեր Լիգայի չորրորդ տուրի կենտրոնական հանդիպմանն «Արսենալը» հյուրընկալել էր «Մանչեսթեր Սիթիին»: Հետաքրքիր էր՝ կկարողանա՞ն արդյոք արսենալցիներն արժանի դիմադրություն ցույց տալ չեմպիոնին:
«ՄՍ»-ն «էմիրեյթս» մարզադաշտ դուրս եկավ նախորդ տուրում «Սթոք Սիթիից» կրած ցավալի պարտությունից հետո՝ հույս ունենալով վերականգնվել իր երկրպագուների առջեւ: Եվ «Արսենալից» ավելի լավ մրցակից դժվար էր մտածել: Հիշեցնենք, որ նախորդ առաջնությունում «ՄՍ»-ն երկու հանդիպումներում խոշոր հաշվով վստահ հաղթանակ էր տարել Վենգերի թիմի նկատմամբ: Սակայն «Արսենալը» նահանջելու տեղ չուներ: Թիմն այնքան էլ հաջող չի մեկնարկել մրցաշարում եւ չէր ցանկանում թույլ տալ հակառակորդին շատ հեռուն գնալ:
Խաղը սկսվեց զգույշ, թիմերից ոչ մեկն առանձնապես չէր պատրաստվում ռիսկի դիմել: Դաշտի տիրոջ իրավունքով «Արսենալը» փորձում էր դիրքային հարձակումներ կազմակերպել՝ հույս ունենալով գտնել հակառակորդի պաշտպանության թույլ տեղերը: «Սիթին»՝ որպես փորձառու թիմ, այնքան էլ դեմ չէր խաղի նման ընթացքին եւ սպասում էր հակառակորդին արագ հակագրոհով հարված հասցնելուն: Եվ այդպիսի հնարավորություն ընձեռնվեց 28-րդ րոպեին: Նավասը եզրից մոտենալով՝ գնդակն ուղարկեց Ագուերոյին, արգենտինացուն մնում էր չվրիպել 6 մետրից, եւ նա չվրիպեց: «Արսենալին» մնում էր միայն առաջ նետվել մեծ ուժով, միաժամանակ, չմոռանալով պաշտպանության մասին. եթե «ՄՍ»-ն խփեր երկրորդ գնդակը, խաղը հետ բերելը գրեթե անհնարին կդառնար: Որոշ ժամանակ Պելեգրինիի թիմը վստահ պահում էր հաշվի նվազագույն առավելությունը, Հարթի դարպասի մոտ առանձնապես վտանգավոր պահեր չէին ստեղծվում: Սակայն 63-րդ րոպեին զինագործների ձեռնարկած գեղեցիկ գրոհը հաջողվում է: Պատ խաղարկելով՝ Ռեմսին եւ Ուիլշիրը ճեղքում են «ՄՍ»-ի պաշտպանությունը, եւ վերջինը գրավում է Հարթի դարպասի մոտակա անկյունը: Ոչինչ չես ասի, շատ դիտարժան կոմբինացիա էր՝ «Արսենալի» լավագույն ավանդույթներին համապատասխան: Քանի դեռ «Սիթին» «մարսում» էր առաջին գոլը, չհապաղեց վրա հասնել նաեւ երկրորդը: 74-րդ րոպեին «Արսենալի» նորեկ Սանչեսը անխոնջ Ուիլշիրի փոխանցումից հետո առաջ մղեց իր թիմին: Հաշիվը հավասարեցնելու համար չեմպիոնին մնում էր 20 րոպե, եւ ի պատիվ «Սիթիի», նրանք կարողացան դա անել: 83-րդ րոպեին Կոլարովի փոխանցումից հետո Դեմիկելիսը արձանագրում է վերջնական հաշիվը՝ 2:2: Դե ինչ, հանդիպման ելքն արդարացի էր, երկու թիմերն էլ արժանի չէին պարտության: Իսկ «Արսենալը» ցույց տվեց, որ կարող է հավասար խաղալ իր անմիջական մրցակիցների հետ, եւ արսենալցիների ձեռք բերած վստահությունը, թերեւս, ավելին արժե:
Մոուրինյոյի «Չելսին» շարունակում է առաջ ընթանալ: «Էվերթոնի» նկատմամբ 6:3 հաշվով հաղթանակին  հաջորդեց 4:2 հաշվով հաղթանակը «Սուոնսիի» նկատմամբ: 4 հանդիպումներում թիմը հասցրել է խփել 15 գնդակ՝ չկորցնելով ոչ մի միավոր: Չգիտեմ, սովորաբար պրագմատիկ թիմի նման արդյունավետությունը կապվա՞ծ է արդյոք Դիեգո Կոստայի գալու հետ, սակայն փաստն անհերքելի է. 15 գնդակից Կոստային է պատկանում գրեթե կեսը՝ 7-ը: Նույնիսկ ամենագետ Մոուրինյոն, հավանաբար, չէր սպասում այդպիսի հաղթական դեբյուտ բրազիլացի-իսպանացուց: «Սուոնսիի» հետ հանդիպմանը Կոստան աչքի ընկավ հեթ-տրիկով: Ընդ որում, «Չելսին» ստիպված էր վերականգնել հաշիվն այն բանից հետո, երբ Թերրին 11-րդ րոպեին գնդակն ուղարկեց սեփական դարպասը: Հաշիվը հավասարեցնելու համար ազնվականներից պահանջվեց գրեթե ամբողջ խաղակես: Միայն 45-րդ րոպեին Կոստան վերականգնեց հաշվի հավասարակշռությունը: Երկրորդ խաղակեսին «Չելսին» ջախջախեց «Սուոնսիին»՝ աչքի ընկնելով եւս երեք անգամ: «Սուոնսին» կարողացավ խփել ընդամենը մեկ գոլ, որը թույլ տվեց կրճատել հաշվի տարբերությունը: Չի կարելի չնշել նաեւ Ֆաբրեգասի հիանալի խաղը. գնդակների մեծ մասը թե թիմը, թե Կոստան խփել են հենց նրա փոխանցումների շնորհիվ: Այս պահին Սեսկը Պրեմիեր Լիգայի լավագույն խաղարկողն է: Կարծում եմ, Ֆաբրեգաս-Կոստա զույգը դեռեւս կփչացնի բազմաթիվ թիմերի նյարդերը թե առաջնությունում, թե ՉԼ-ում:
Ի վերջո, պոռթկաց «ՄՅ»-ն: Վան Գալի սաները ջախջախեցին «ԿՊՐ»-ին 4:0 հաշվով: Գլխավոր դերում էր Դի Մարիան. նրա հաշվին գրանցվեց մեկ գոլ եւ գոլային փոխանցում: Այս հանդիպմանն աչքի ընկավ նաեւ «ՄՅ»-ի մյուս հզոր ձեռքբերումը՝ Ֆալկաոն: Տեսնենք, թե ինչպես կդրսեւորի իրեն «ՄՅ»-ի Ֆալկաո-Ռունի-վան-Պերսի հզոր հարձակման գիծը: Համաձայնեք, շատ սարսափազդու է հնչում:

Фото: http://informationng.com/
В центральном матче четвертого тура английской Премьер-лиги лондонский “Арсенал” принимал “Манчестер Сити”. Было любопытно, смогут ли канониры достойно противостоять чемпиону.
“МС” вышел на поле “Эмирейтс” после досадного поражения в предыдущем туре от “Стока” в надежде реабилитироваться перед своими болельщиками. И лучшего соперника чем “Арсенал” трудно было придумать. Напомню, в предыдущем чемпионате горожане в обоих матчах уверенно, с крупным счетом переиграли команду Венгера. Но и “Арсеналу” отступать было некуда. Команда не очень удачно начала турнир и отпускать далеко своих конкурентов не желала.
Игра началась осторожно, ни одна из команд особенно рисковать не собиралась. “Арсенал” на правах хозяина поля пытался вести позиционные атаки, надеясь найти слабые места в обороне горожан. “Сити”, как команда опытная, не слишком возражала такому ходу игры и ждала шанса уколоть соперника в быстрой контратаке. И такой шанс представился на 28-й минуте. Навас промчался по флангу и выложил мяч под удар Агуэре, аргентинцу оставалось не промахнуться с 6 метров, он и не промахнулся. “Арсеналу” ничего не оставалось, как пойти вперед большими силами, но при этом не забывать об обороне: забей “МС” второй мяч, и отыграться было бы почти невозможно. До поры команда Пеллегрини уверенно сохраняла минимальный счет, особенно опасных моментов у ворот Харта не было. Но на 63-й минуте канонирам удалась красивая атака. Ремси и Уилшир, разыграв стенку, вспороли оборону “МС”, и последний технично поразил ближнюю девятку ворот Харта. Ничего не скажешь, комбинация была на загляденье, в лучших традициях “Арсенала”. Пока “Сити” переваривал первый гол, не замедлил прийти и второй. На 74-й минуте новичок канониров Санчес после передачи неутомимого Уилшира выводит канониров вперед. На то, чтобы отыграться, у чемпиона оставалось минут 20 и, к чести горожан, они смогли это сделать. На 83-й минуте после подачи Коларова Демикелес устанавливает на табло окончательный счет - 2-2.Что ж, исход игры справедлив, обе команды не заслуживали поражения. А “Арсенал” показал, что может на равных играть со своими прямыми конкурентами, и эта уверенность, которую приобрели канониры, пожалуй, стоит больше, чем победа в одном отдельно взятом матче.
“Челси” Моуриньо продолжает феерить. После 6-3 с “Эвертоном” последовали 4-2 с “Суонси”. В 4 матчах команда успела наколотить 15 мячей, не потеряв при этом очков. Не знаю, связан ли этот всплеск результативности обычно прагматичной команды с приходом Диего Косты, но факт неопровержим: из 15 мячей на счету Косты почти половина - 7. Даже всезнающий Моуриньо наверное не ожидал такого триумфального дебюта от бразильского испанца. Вот и в матче с “Суонси” Коста отметился хет-триком. Причем “Челси” пришлось отыгрываться после того, как Терри на 11-й минуте послал мяч в свои ворота. Чтобы сравнять счет, аристократам потребовался почти целый тайм. Лишь на 45-й минуте Коста восстановил равновесие. Во втором же тайме “Челси” смял “Суонси”, отличившись еще трижды. Все, на что сподобился “Суонси”, это гол, который не дал проиграть ему крупно. Нельзя не отметить также великолепную игру Фабрегаса: львинную долю мячей и команда, и Коста забили именно с его передач. На данный момент Сеск - лучший распасовщик Премьер-лиги. Думаю, связка Фабрегас-Коста еще попортит нервы многим командам и в чемпионате, и в ЛЧ.
Наконец прорвало МЮ. Подопечные ван Галя камня от камня не оставили от “КПР”, разгромив его 4-0. Солировал Ди Мария, на его счету первый гол и голевая передача. Дебютировало в этой игре еще одно мощное приобретение “МЮ” - Фалькао. Посмотрим, как проявит себя убойное  нападение “МЮ” Фалькао-Руни-ван Перси. Звучит, согласитесь, очень грозно.