Լուսանկարը` REUTERS/Paul Hanna
Ավարտվեց Բրազիլիայում անցկացվող Աշխարհի առաջնության խմբային փուլի առաջին տուրը: Նշեմ, որ այն մեզ պարգեւեց բազմաթիվ գեղեցիկ հանդիպումներ: Թիմերը փորձում են հաղթանակի հասնել. առաջին 16 հանդիպումներում գրանցվեց ընդամենը երկու ոչ-ոքի: Իհարկե, առաջին հանդիպումների արդյունքում չարժե հեռուն գնացող եզրակացություններ անել. այնուամենայնիվ, մեկնարկային խաղերին հատուկ են լրացուցիչ պատասխանատվությունն ու հուզմունքը: Սակայն ինչ-որ բան նկատել հաջողվեց:
Շատ ուժեղ տպավորություն թողեց առաջնության ֆավորիտներից մեկի՝ Գերմանիայի, հավաքականի խաղը: Հենց այդ հավաքականին է մեր ընտրանու հարձակվող Յուրա Մովսիսյանն անվանել տիտղոսի հիմնական հավակնորդ (եւ զարմանալի չէ հատկապես այն բանից հետո, ինչ գերմանացիներն արեցին մեր հավաքականի հետ): Իր մեկնարկային հանդիպմանը Գերմանիան ջախջախեց Պորտուգալիայի հավաքականին՝ 2013թ. լավագույն ֆուտբոլիստ Ռոնալդուի գլխավորությամբ: Արդեն առաջին խաղակեսում գերմանացիները պորտուգալացիներին խորը նոկաուտի ենթարկեցին՝ նրանց դարպասն ուղարկելով երեք անպատասխան գնդակ (դուբլի հեղինակ դարձավ Մյուլլերը, եւս մեկ գնդակ խփեց Հյումմելսը): Պորտուգալացիներն այդպես էլ չկարողացան էական ոչինչ հակադրել գերմանական մեքենային, չնայած Ռոնալդուի ջանքերին: Երեւում է, Կրիշտիանուն դեռ վերջնական չի ապաքինվել վնասվածքից հետո, իսկ առանց լիարժեք Ռոնալդուի Պորտուգալիան վերածվում է միջնակարգ թիմի, ինչն էլ ապացուցեց Գերմանիայի հետ հանդիպումը: Երկրորդ խաղակեսում Գերմանիան կարող էր խփել եւս երեք-չորս գոլ, սակայն սահմանափակվեց մեկով. առաջնության առաջին հեթ-տրիկը գրանցեց Մյուլլերը: Հոլանդիայի հետ միասին, հենց Գերմանիան առաջին տուրում ամենամեծ տպավորությունը թողեց իր խաղով: Կհամաձայնեմ Յուրայի հետ առաջնության հիմնական ֆավորիտի վերաբերյալ, տեսածից հետո ոչ մի այլ բան չի մնում:
Առաջին տուրում հաղթեց նաեւ Արգենտինան՝ բարձր տեղերի եւս մեկ հավակնորդ: Առանց առանձնակի դժվարության արգենտինացիները հաղթեցին Բոսնիայի ամուր հավաքականին: Նշեմ, որ գոլերից մեկը խփեց Մեսսին (մյուսը բոսնիացիներն իրենք իրենց խփեցին): Վստահ հաղթանակ տարան ֆրանսիացիները, որոնք համարվում են չեմպիոնության գաղտնի հավակնորդներ: Հոնդուրասը, չնայած ջանքերին, չկարողացավ դիմակայել Բենզեմային ու Կոյին՝ պարտվելով 0:3 հաշվով (Բենզեման աչքի ընկավ դուբլով):
Վերջինը պայքարի մեջ մտան Н խմբի թիմերը: Բելգիան, որին մասնագետները համարում են առաջնության ստվերային առաջատարներից մեկը, համառ պայքարում պարտվելով 0:1 հաշվով, կարողացավ կոտրել Ալժիրի դիմադրությունը եւ հաղթել 2:1 հաշվով: Անձամբ ինձ Ալժիրն ամենաշատն է դուրս գալիս աֆրիկյան թիմերից: Թիմն, ի տարբերություն իր մայրցամաքի այլ հավաքականների, խաղում էր պատշաճ արագությամբ եւ ոչնչով չէր զիջում հզոր անուններով բելգիացիներին: Հաշվի առնելով, թե ինչ խաղ ցուցադրեցին Ռուսաստանն ու Հարավային Կորեան, ալժիրցիները լիովին կարող են այս խմբից դուրս գալ փլեյ-օֆֆ:
Ռուսաստանն ու Կորեան անցկացրին առաջնության, հավանաբար, ամենա ոչ դիտարժան խաղը: Հատկապես ռուսները: Այն արագությամբ, որով խաղում էր Ռուսաստանը, մրցաշարում հաստատ շատ առաջ չես գնա: Միգուցե Կապելոն ցանկանում է փլեյ-օֆֆին ընդառաջ թիմին շատ լավ մարզավիճակի՞ բերել: Բայց այնտեղ դեռ պետք է հայտնվել, իսկ նման խաղով դա դժվար կլինի: Ռուսաստանի հավաքականը գոլ բաց թողեց Ակինֆեեւի շատ կոպիտ սխալից հետո, ով չկարողացավ գնդակը ձեռքում պահել ոչ վտանգավոր հարվածից հետո: «Պատռվեց» այնտեղ, որտեղ չէին սպասում, թեեւ Ակինֆեեւին գերհուսալի դարպասապահ կամ առավել եւս դարպասապահ, ում որոշ մասնագետներ համարում են 5 լավագույններից մեկը Եվրոպայում, ես չէի անվանի: Գոլ բաց թողնելուց հետո Կապելոն պայքարի դուրս բերեց Ձագոեւին եւ Կերժակովին, վերջինն էլ Ռուսաստանին փրկեց պարտությունից՝ հաշիվը հավասարեցնելով 74-րդ րոպեին:
Բրազիլիան ու Մեքսիկան հանդիպում անցկացրին արդեն երկրորդ փուլում: Մեքսիկացիները հիանալի խաղացին: Թիմը վստահ էր խաղում պաշտպանությունում եւ հասցնում էր սուր հակագրոհներ ձեռնարկել՝ Բրազիլիայի պաշտպանությանը պահելով լարվածության մեջ: Ֆանտաստիկ խաղ ցուցադրեց մեքսիկացիների դարպասապահ Գիլյերմո Օչոան: Նա առնվազն երեք անգամ փրկեց իր թիմին վերահաս գոլից: Բրազիլիան կորցրեց առաջին միավորներն առաջնությունում:
Եվ մի քանի խոսք Իսպանիայի մասին… Կրելով երկրորդ անընդմեջ պարտությունը՝ այս անգամ Չիլիի հավաքականից (0:2), երբեմնի լեգենդար իսպանացիներն անփառունակ կերպով լքում են առաջնությունը: Այս թեմային կանդրադառնանք առաջիկայում, իսկ առայժմ արձանագրենք, որ այս խմբից պայքարը շարունակում են Հոլանդիայի եւ Չիլիի հավաքականները, որոնք իրար մեջ կպարզեն՝  ով ինչպիսի տեղ է զբաղեցնելու:

На ЧМ в Бразилии сыгран первый тур групповой стадии. Отмечу, что первый тур подарил нам много красивых матчей, команды стараются играть на победу, в первых 16 матчах было зафиксированно всего два ничейных результата. Конечно, по первым матчам далеко идущих выводов делать не стоит, все-таки стартовым играм присущи дополнительная ответственность и волнение. Но кое-что приметить удалось.
Очень мощное впечатление оставила игра одного из фаворитов чемпионата - сборной Германии. Именно эту сборную нападающий нашей сборной Юра Мовсисян назвал главным претендентом на титул (что неудивительно, особенно после того, что немцы сделали с армянской сборной). В своем стартовом матче Германия камня на камне не оставила от сборной Португалии во главе с лучшим игроком 2013 года Роналду. Уже в первом тайме немцы отправили португальцев в глубокий нокаут, забив в их ворота три безответных мяча (дублем отметился Мюллер, еще один мяч на счету Хуммельса). Португальцы ничего путного противопоставить немецкой машине так и не смогли, несмотря на старание Роналду. Видно, что Криштиану еще не набрал нужных кондиций после травмы, а без полноценного Роналду Португалия превращается в среднюю команду, что и подтвердил матч с Германией. Во второрм тайме Германия могла забить еще три-четыре мяча, но ограничилась одним: первый хет-трик на турнире оформил Мюллер. Наряду с Голландией именно Германия произвела в первом туре наибольшее впечатление своей игрой. Соглашусь с Юрой насчет главного фаворита чемпионата, ничего другого после увиденного не остается.
Выиграла в первом туре и Аргентина - еще один соискатель на высокие места. Без больших проблем аргентинцы одолели крепкую сборную Боснии. Отмечу, что один из голов забил Месси (другой боснийцы забили сами себе). Уверенную победу одержали французы, которых причисляют к темным лошадкам турнира. Гондурас как ни старался, но устоять перед Бензема и Ко не смог, проиграв 0-3 (Бензема отметился дублем).
Последними в борьбу вступили команда группы Н. Бельгия, которую специалисты считают одним из теневых лидеров чемпионата, в упорной борьбе проигрывая 0-1, смогла сломить сопротивление Алжира, выиграв 2-1. Алжир лично мне понравился больше всех из африканских команд. Команда, в отличие от других сборных своего континента, играла на приличных скоростях и ничем не уступала грозным по именам бельгийцам. Учитывая, какую игру показали Россия и Южная Корея, алжирцы вполне могут выйти из этой группы в плей-офф.
Россия и Корея провели наверное самую невыразительную игру чемпионата. Особенно россияне. На таких скоростях, на которых играла Россия, далеко на турнире не уедешь точно. Может Капелло хочет вывести команду на пик формы ближе к плей-офф? Но туда надо еще попасть, а с такой игрой это будет проблематично. Гол же россияне пропустили после чудовищной ошибки Акинфеева, который не удержал в руках мяч после неопасного удара. Порвалось там, где не ждали, хотя назвать Акинфеева супернадежным вратарем или, тем паче, вратарем, которого некоторые специалисты считают одним из пяти лучших голкиперов Европы, я бы не стал. Пропустив гол, Капелло бросил в бой Дзагоева и Кержакова, последний и спас Россию от поражения, сравняв счет на 74-й минуте.
Бразилия и Мексика провели матч уже второго тура. Мексиканцы сыграли великолепно. Команда и уверенно держала оборону, и успевала остро контратаковать, держа бразильскую оборону в напряжении. Фантастическую игру показал голкипер мексиканцев Гильермо Очоа. По крайней мере трижды он спас свою команду от неминуемого гола. Бразилия теряет первые очки на турнире.