Այսօր ձեր ուշադրությանն եմ ներկայացնում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հերթական “հանդիպման” “սղագրությունը”:
Սերժ Սարգսյան - Վերջին անգամ, երբ հանդիպեցինք Կազանում, բավական անսովոր ձեւաչափ էր. հանդիպմանը մասնակցում էին մեր նախարարներն ու օգնականները:
Իլհամ Ալիեւ – Հա, հիշում եմ. սեղանը բավական փոքր էր ինը մարդ հանգիստ տեղավորելու համար:
Սերժ Սարգսյան – Լավ, հիմա, երբ տեսախցիկները հեռացան, կարող ենք հանգիստ խոսել: Ուզում եմ այսօր որոշ բաներ հստակեցնենք:
Իլհամ Ալիեւ – Ի՞նչ ի նկատի ունեք:
Սերժ Սարգսյան - Կարծում եմ, գիտեք, ինչ եմ ուզում ասել: Պարզ ասեմ. Թուրքիայի հետ վարչապետի հետ ձեր համատեղ ճեպազրույցում անցաք “կարմիր գիծը”:
Իլհամ Ալիեւ – Եթե դուք ձեզ վիրավորված եք զգում…
Սերժ Սարգսյան – Խոսքն իմ մասին չէ: Ուզում եմ ասել, որ երբ դուք վիրավորում եք իմ ազգին, պետք է շատ հստակ պատկերացնեք, որ ժողովուրդը դրանից հետո ինձանից պահանջում է ոչ միայն ոչ մի զիջում չանել, այլեւ խոսել ձեզ հետ ձեր իսկ լեզվով:
Իլհամ Ալիեւ – Դուք էլ երբեմն կոշտ բաներ եք ասում մեր հասցեին:
Սերժ Սարգսյան – Կարծում եմ, որ լավ հասկանում եք տարբերությունը կոշտության և վիրավորանքի միջեւ: Ինչեւէ, եթե որոշել եք գնալ հենց այդ ճանապարհով, մենք ոչ մի տեղ չենք հասնի: Ու եթե իրոք նման որոշում եք կայացրել, եկեք տեղեկացնենք այդ մասին աշխարհին ու ասենք, որ Ադրբեջանը իրականում բանակցել չի ցանկանում:
Իլհամ Ալիեւ – Դա այդպես չէ: Դուք հիմա ինձ մեղադրում եք դիրքորոշումը կոշտացնելու համար, բայց նույնը ես կարող եմ ասել: Դուք ոչ մի քայլ չեք անում, որպեսզի ես կարողանամ համոզել մերոնց, որ այդպիսի խաղաղությունը մեզ համար ձեռնտու է:
Սերժ Սարգսյան – Ի՞նչ եք ակնարկում:
Իլհամ Ալիեւ – Այն, որ ես չեմ անի ոչ մի քայլ, քանի դեռ չեք սկսել վերադարձնել մեր հողերը:
Սերժ Սարգսյան – Մենք բազմիցս խոսել ենք այդ մասին ու դուք գիտեք իմ դիրքորոշումը:
Իլհամ Ալիեւ – Ես գիտեմ, բայց դուք պետք է ինձ հասկանաք:
Սերժ Սարգսյան – Ես ձեզ շատ լավ եմ հասկանում: Դեռ երկու տարի առաջ եմ ասել, որ երկու նախագահները փորձում են խնդրին նայել միմյանց աչքերով: Ես, համենայնդեպս, փորձել եմ:
Իլհամ Ալիեւ – Չեմ հիշում, որ դուք նման բան ասած լինեիք:
Սերժ Սարգսյան – Հանձնարարեք ձեր օգնականներին, թող նայեն արխիվներում: Ի դեպ, մի բան էլ էի ասել, որի մասին հիմա կասկածում եմ:
Իլհամ Ալիեւ – Ի՞նչ:
Սերժ Սարգսյան – Ասել էի, որ նորմալ մարդ լինելով, դուք պատերազմ չեք ուզում: Հիմա կասկածում եմ: Ավելի ճիշտ, կրկին կարծում եմ, որ պատերազմ չեք ուզում, սակայն ձեր վերջին բոլոր քայլերը տանում են դեպի պատերազմ:
Իլհամ Ալիեւ – Այդպես չէ: Ես ուզում եմ մենք արժանապատիվ խաղաղություն կնքենք:
Սերժ Սարգսյան – Դուք կարծում եք, որ կարո՞ղ եք արժանապատիվ խաղաղություն կնքել մի ժողովրդի հետ, որի արժանապատվությունը հրապարակավ ոտնահարում եք:
Իլհամ Ալիեւ – Դուք կառչում եք այդ մեկ դրվագից:
Սերժ Սարգսյան – Ի՞սկ ձեր քարոզչության վերջին հեքիաթն այն մասին, որ խաղալիքի մեջ պայթուցիկ ենք դնում, որ ձեր երեխաներին սպանենք:
Իլհամ Ալիեւ – Ինձ զեկուցել են, որ նման դեպք եղել է: Եվ նույնը եղել մի քանի տարի առաջ:
Սերժ Սարգսյան – Նման բան չկա: Լավ, կարծես, շեղվում ենք մեր թեմայից: Ի՞նչ եք կարծում Մեդվեդեւի վերջին նամակի մասին:
Իլհամ Ալիեւ – Կարծում եմ, որ կարող ենք աշխատել դրա վրա: Չնայած, երեւի պետք է դեռ սպասենք:
Սերժ Սարգսյան – Ինչի՞ն:
Իլհամ Ալիեւ – Դե, առաջիկայում կիմանանք, թե նրանցից ո՞վ է առաջադրվելու:
Սերժ Սարգսյան – Դա ի՞նչ կապ ունի:
Իլհամ Ալիեւ – Այնպես եք ասում, կարծես թե տարբերությունը չգիտեք:
Սերժ Սարգսյան – Իսկ դուք առաջադրվելո՞ւ եք հաջորդ անգամ:
Իլհամ Ալիեւ – Իհարկե:
Սերժ Սարգսյան – Ես էլ եմ առաջադրվելու: Ու սա նշանակում է, որ մենք ենք խնդրով զբաղվելու` անկախ բոլոր արտաքին փոփոխություններից:
Իլհամ Ալիեւ – Այո, այդպես է:
Սերժ Սարգսյան – Այդ դեպքում, ինչո՞ւ սպասենք: Ժամանակ ենք վատնում:
Իլհամ Ալիեւ – Դուք եք շտապում: Ես շտապելու ոչինչ չունեմ:
Սերժ Սարգսյան – Փաստորեն, հաստատում եք իմ ասածը:
Իլհամ Ալիեւ – Ոչ: Պատերազմ չեմ ցանկանում: Բայց եւ շտապելու որեւէ հիմք չունեմ:
Սերժ Սարգսյան – Հրապարակավ ասեք այդ մասին: Ամեն օր ասում եք, որ ձեր հողերը պետք է անհապաղ վերադարձվեն, մյուս կողմից ասում եք` չեմ շտապում:
Իլհամ Ալիեւ – Դրանք մեր ներքին հարցերն են:
Սերժ Սարգսյան –Թերեւս, Ռամիլ Սաֆարովին ազգային հերոս հռչակելը եւս ձեր ներքին գործն էր:
Իլհամ Ալիեւ – Միեւնույն է, զգում եմ, որ այսօր նեղացած եք եկել հանդիպման:
Սերժ Սարգսյան – Ձեզանից նեղանալու ոչինչ չունեմ: Փառք Աստծո, պատրանքներ չեմ ունեցել երբեք: Պարզապես զգում եմ, որ հանդիպումից հանդիպում հեռվանում ենք միմյանցից, իսկ դա լավ նշան չէ:
Իլհամ Ալիեւ – Գիտեք, կարծում եմ, որ էմոցիաները մեր գործում օգտակար չեն:
Սերժ Սարգսյան – Դրանք էմոցիաներ չեն. պարզապես հասկանում եմ, որ խնդիրը չեք ուզում լուծել: Եվ այո, իրականում պատերազմ էլ չեք ուզում: Պարզապես ժամանակ եք ձգում:
Իլհամ Ալիեւ – Դե, քաղաքականություն է, բա ի՞նչ եք ուզում:
Սերժ Սարգսյան – Ուզում եմ անկեղծ լինեք: Ոչ թե ինձ հետ: Ինքներդ ձեզ հետ անկեղծ եղեք:
Իլհամ Ալիեւ - Կարծես, խրատ եք կարդում:
Սերժ Սարգսյան – Ամենեւին: Ու հոգու խորքում գիտեք, որ ես ճիշտ եմ ասում:
Այստեղ “սղագրությունն” ընդհատվում է… Որտեղի՞ց այն ինձ: Երկար տարիներ հետեւելով բանակցային գործընթացին, փորձել եմ գուշակել, թե ինչպիսին կլիներ երկու ղեկավարների շփումը վերջին իրադարձություններից հետո:

“Transcript” of Sargsyan-Aliyev meeting
Today I present to you the “transcript” of another “meeting” of Armenian and Azerbaijani Presidents.
Serzh Sargsyan –When we met in Kazan last time the format was rather unusual: our ministers and aides took part in the meeting.
Ilham Aliyev – Yes, I remember. The table was not big enough to properly accommodate nine people.
Serzh Sargsyan – Well, now when there are no cameras we can speak easily. I want us to clarify some things today.
Ilham Aliyev – What do you mean?
Serzh Sargsyan
– I think you know what I want to say. I will speak openly: you have crossed “the red line” during your joint briefing with the Turkish Prime Minister.
Ilham Aliyev
– If you feel insulted…
– I do not mean myself. I want to say that when you insult my people you should clearly understand that afterwards people demands from me not to make any concessions and to speak to you in your language.
– You also say tough things about us sometimes.
– I think you understand the difference between toughness and insult. However, if you have decided to go that way we will reach nowhere. And if you have really made such a decision, let’s tell the world about it and state that Azerbaijan does not actually want to negotiate.
– It’s not true. You are now blaming me for toughening the position but I can tell you the same. You do not take up any steps so as I could persuade our people that the peace is beneficial for us.
Serzh Sargsyan – What are you driving at?
– I mean that I will not take any steps until our lands are returned.
– We have spoken about it many times and you know my position.
Ilham Aliyev – I know but you should understand me.
Serzh Sargsyan- I understand you very well. I have said still two years ago that the two presidents try to look at the conflict through each other’s eyes. Anyway, I have tried.
Ilham Aliyev – I don’t remember you said such a thing.
Serzh Sargsyan – Tell your assistants to explore in the archives. By the way, I have said one more thing which I doubt now.
Ilham Aliyev – What?
Serzh Sargsyan – I said that being a normal person you don’t want a war. But now I doubt. To be more precise, I still think that you don’t want a war however, all your latest steps lead to a war.
– That’s not true. I want us to conclude dignified peace.
– Do you think you can conclude dignified peace with a nation whose dignity you humiliate in public?
Ilham Aliyev – You cling to that one episode.
Serzh Sargsyan – And what about the latest fairy tale of your propaganda that we placed an explosive into a toy to kill your children?
Ilham Aliyev- I have been reported that there was such an incident, and the same thing happened a few years ago.
Serzh Sargsyan – That's not true. Well, it seems we are getting off the topic. What do you think about Medvedev’s latest letter?
– I think we can work on it. Though, maybe we should wait.
Serzh Sargsyan – Wait for what?
Ilham Aliyev – Well, we will know soon which of them will be nominated.
Serzh Sargsyan – What does it have to do with all this?
Ilham Aliyev - You sound as though you don’t know the difference.
Serzh Sargsyan – Are you going to be nominated next time?
Ilham Aliyev – Of course.
Serzh Sargsyan – Me too. And it means that we are going to handle the issue irrespective of all external changes.
Ilham Aliyev – Yes, that’s true.
– So why wait? We are wasting time.
Ilham Aliyev – You are hurrying. I have nothing to hurry for.
Serzh Sargsyan – In fact, you confirm what I have said.
Ilham Aliyev – No, I don’t. I don’t want a war. At the same time, I have no reason to hurry.
Serzh Sargsyan – Say it in public. Every day you say your lands should be immediately given back but on the other hand you say you are not hurrying.
Ilham Aliyev – Those are our internal matters.
– Perhaps, proclaiming Ramil Safarov a national hero is your internal matter as well.
Ilham Aliyev – Anyway, I feel you have a grudge against me today.
Serzh Sargsyan – I have nothing to be offended. Thank God, I have never had illusions. I just feel that after each meeting we are distancing ourselves more and more and that is not a good sign.
– You know I think emotions are not useful in our business.
Serzh Sargsyan – It is not emotions. I simply understand that you don’t want to settle the issue. Yes, you do not actually want a war. You are just playing for time.
Ilham Aliyev – It is politics, what do you want?
– I want you to be honest. Not to me. Be honest to yourself.
– You seem to be giving a talking-to.
Serzh Sargsyan – Not at all. And you know deep in your soul that I am right.
Here the “transcript” interrupts. How did I get it? After long years of watching the negotiation process I tried to predict how the two leaders would communicate after the recent events.