Այսօր ձեր ուշադրությանն եմ ներկայացնում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հերթական “հանդիպման” “սղագրությունը”:
Սերժ Սարգսյան - Վերջին անգամ, երբ հանդիպեցինք Կազանում, բավական անսովոր ձեւաչափ էր. հանդիպմանը մասնակցում էին մեր նախարարներն ու օգնականները:
Իլհամ Ալիեւ – Հա, հիշում եմ. սեղանը բավական փոքր էր ինը մարդ հանգիստ տեղավորելու համար:
Սերժ Սարգսյան – Լավ, հիմա, երբ տեսախցիկները հեռացան, կարող ենք հանգիստ խոսել: Ուզում եմ այսօր որոշ բաներ հստակեցնենք:
Իլհամ Ալիեւ – Ի՞նչ ի նկատի ունեք:
Սերժ Սարգսյան - Կարծում եմ, գիտեք, ինչ եմ ուզում ասել: Պարզ ասեմ. Թուրքիայի հետ վարչապետի հետ ձեր համատեղ ճեպազրույցում անցաք “կարմիր գիծը”:
Իլհամ Ալիեւ – Եթե դուք ձեզ վիրավորված եք զգում…
Սերժ Սարգսյան – Խոսքն իմ մասին չէ: Ուզում եմ ասել, որ երբ դուք վիրավորում եք իմ ազգին, պետք է շատ հստակ պատկերացնեք, որ ժողովուրդը դրանից հետո ինձանից պահանջում է ոչ միայն ոչ մի զիջում չանել, այլեւ խոսել ձեզ հետ ձեր իսկ լեզվով:
Իլհամ Ալիեւ – Դուք էլ երբեմն կոշտ բաներ եք ասում մեր հասցեին:
Սերժ Սարգսյան – Կարծում եմ, որ լավ հասկանում եք տարբերությունը կոշտության և վիրավորանքի միջեւ: Ինչեւէ, եթե որոշել եք գնալ հենց այդ ճանապարհով, մենք ոչ մի տեղ չենք հասնի: Ու եթե իրոք նման որոշում եք կայացրել, եկեք տեղեկացնենք այդ մասին աշխարհին ու ասենք, որ Ադրբեջանը իրականում բանակցել չի ցանկանում:
Իլհամ Ալիեւ – Դա այդպես չէ: Դուք հիմա ինձ մեղադրում եք դիրքորոշումը կոշտացնելու համար, բայց նույնը ես կարող եմ ասել: Դուք ոչ մի քայլ չեք անում, որպեսզի ես կարողանամ համոզել մերոնց, որ այդպիսի խաղաղությունը մեզ համար ձեռնտու է:
Սերժ Սարգսյան – Ի՞նչ եք ակնարկում:
Իլհամ Ալիեւ – Այն, որ ես չեմ անի ոչ մի քայլ, քանի դեռ չեք սկսել վերադարձնել մեր հողերը:
Սերժ Սարգսյան – Մենք բազմիցս խոսել ենք այդ մասին ու դուք գիտեք իմ դիրքորոշումը:
Իլհամ Ալիեւ – Ես գիտեմ, բայց դուք պետք է ինձ հասկանաք:
Սերժ Սարգսյան – Ես ձեզ շատ լավ եմ հասկանում: Դեռ երկու տարի առաջ եմ ասել, որ երկու նախագահները փորձում են խնդրին նայել միմյանց աչքերով: Ես, համենայնդեպս, փորձել եմ:
Իլհամ Ալիեւ – Չեմ հիշում, որ դուք նման բան ասած լինեիք:
Սերժ Սարգսյան – Հանձնարարեք ձեր օգնականներին, թող նայեն արխիվներում: Ի դեպ, մի բան էլ էի ասել, որի մասին հիմա կասկածում եմ:
Իլհամ Ալիեւ – Ի՞նչ:
Սերժ Սարգսյան – Ասել էի, որ նորմալ մարդ լինելով, դուք պատերազմ չեք ուզում: Հիմա կասկածում եմ: Ավելի ճիշտ, կրկին կարծում եմ, որ պատերազմ չեք ուզում, սակայն ձեր վերջին բոլոր քայլերը տանում են դեպի պատերազմ:
Իլհամ Ալիեւ – Այդպես չէ: Ես ուզում եմ մենք արժանապատիվ խաղաղություն կնքենք:
Սերժ Սարգսյան – Դուք կարծում եք, որ կարո՞ղ եք արժանապատիվ խաղաղություն կնքել մի ժողովրդի հետ, որի արժանապատվությունը հրապարակավ ոտնահարում եք:
Իլհամ Ալիեւ – Դուք կառչում եք այդ մեկ դրվագից:
Սերժ Սարգսյան – Ի՞սկ ձեր քարոզչության վերջին հեքիաթն այն մասին, որ խաղալիքի մեջ պայթուցիկ ենք դնում, որ ձեր երեխաներին սպանենք:
Իլհամ Ալիեւ – Ինձ զեկուցել են, որ նման դեպք եղել է: Եվ նույնը եղել մի քանի տարի առաջ:
Սերժ Սարգսյան – Նման բան չկա: Լավ, կարծես, շեղվում ենք մեր թեմայից: Ի՞նչ եք կարծում Մեդվեդեւի վերջին նամակի մասին:
Իլհամ Ալիեւ – Կարծում եմ, որ կարող ենք աշխատել դրա վրա: Չնայած, երեւի պետք է դեռ սպասենք:
Սերժ Սարգսյան – Ինչի՞ն:
Իլհամ Ալիեւ – Դե, առաջիկայում կիմանանք, թե նրանցից ո՞վ է առաջադրվելու:
Սերժ Սարգսյան – Դա ի՞նչ կապ ունի:
Իլհամ Ալիեւ – Այնպես եք ասում, կարծես թե տարբերությունը չգիտեք:
Սերժ Սարգսյան – Իսկ դուք առաջադրվելո՞ւ եք հաջորդ անգամ:
Իլհամ Ալիեւ – Իհարկե:
Սերժ Սարգսյան – Ես էլ եմ առաջադրվելու: Ու սա նշանակում է, որ մենք ենք խնդրով զբաղվելու` անկախ բոլոր արտաքին փոփոխություններից:
Իլհամ Ալիեւ – Այո, այդպես է:
Սերժ Սարգսյան – Այդ դեպքում, ինչո՞ւ սպասենք: Ժամանակ ենք վատնում:
Իլհամ Ալիեւ – Դուք եք շտապում: Ես շտապելու ոչինչ չունեմ:
Սերժ Սարգսյան – Փաստորեն, հաստատում եք իմ ասածը:
Իլհամ Ալիեւ – Ոչ: Պատերազմ չեմ ցանկանում: Բայց եւ շտապելու որեւէ հիմք չունեմ:
Սերժ Սարգսյան – Հրապարակավ ասեք այդ մասին: Ամեն օր ասում եք, որ ձեր հողերը պետք է անհապաղ վերադարձվեն, մյուս կողմից ասում եք` չեմ շտապում:
Իլհամ Ալիեւ – Դրանք մեր ներքին հարցերն են:
Սերժ Սարգսյան –Թերեւս, Ռամիլ Սաֆարովին ազգային հերոս հռչակելը եւս ձեր ներքին գործն էր:
Իլհամ Ալիեւ – Միեւնույն է, զգում եմ, որ այսօր նեղացած եք եկել հանդիպման:
Սերժ Սարգսյան – Ձեզանից նեղանալու ոչինչ չունեմ: Փառք Աստծո, պատրանքներ չեմ ունեցել երբեք: Պարզապես զգում եմ, որ հանդիպումից հանդիպում հեռվանում ենք միմյանցից, իսկ դա լավ նշան չէ:
Իլհամ Ալիեւ – Գիտեք, կարծում եմ, որ էմոցիաները մեր գործում օգտակար չեն:
Սերժ Սարգսյան – Դրանք էմոցիաներ չեն. պարզապես հասկանում եմ, որ խնդիրը չեք ուզում լուծել: Եվ այո, իրականում պատերազմ էլ չեք ուզում: Պարզապես ժամանակ եք ձգում:
Իլհամ Ալիեւ – Դե, քաղաքականություն է, բա ի՞նչ եք ուզում:
Սերժ Սարգսյան – Ուզում եմ անկեղծ լինեք: Ոչ թե ինձ հետ: Ինքներդ ձեզ հետ անկեղծ եղեք:
Իլհամ Ալիեւ - Կարծես, խրատ եք կարդում:
Սերժ Սարգսյան – Ամենեւին: Ու հոգու խորքում գիտեք, որ ես ճիշտ եմ ասում:
Այստեղ “սղագրությունն” ընդհատվում է… Որտեղի՞ց այն ինձ: Երկար տարիներ հետեւելով բանակցային գործընթացին, փորձել եմ գուշակել, թե ինչպիսին կլիներ երկու ղեկավարների շփումը վերջին իրադարձություններից հետո:

«Стенограмма» встречи Саргсян-Алиев
Сегодня представляю вашему вниманию «стенограмму» очередной «встречи» президентов Армении и Азербайджана.
Серж Саргсян – В последний раз, когда мы встречались в Казани, был несколько непривычный формат: во встрече принимали участие наши министры и помощники.
Ильхам Алиев – Да, помню: стол был немного мал для того, чтобы за ним спокойно разместились 9 человек.
Серж Саргсян
– Хорошо, теперь, когда телекамеры нас покинули, можем спокойно поговорить. Хочу, чтобы сегодня мы прояснили некоторые вещи.
Ильхам Алиев
- Что вы имеете в виду?
– Полагаю, вы догадываетесь, о чем я хочу сказать. Скажу ясно: на совместной пресс-конференции с премьер-министром Турции вы перешли «красную черту».
Ильхам Алиев – Если вы считаете себя оскорбленным…
– Речь не обо мне. Хочу сказать, что когда вы оскорбляйте мой народ, то должны ясно представлять, что после этого народ требует от меня не только не идти ни на какие уступки, но и говорить с вами на вашем же языке.
Ильхам Алиев – Вы тоже порой говорите жесткие вещи в наш адрес.
Серж Саргсян – Думаю, вы хорошо представляете себе разницу между жесткими высказываниями и оскорблениями. В любом случае, если вы решили идти именно этим путем, то мы никуда ни придем. И если вы действительно приняли подобное решение, давайте сообщим об этом миру и скажем, что Азербайджан в действительности не желает вести переговоры.
– Это не так. Сейчас вы обвиняете меня в ужесточении позиции, но тоже самое могу сказать и я. Вы не делаете ни одного шага для того, чтобы я смог убедить наших, что подобный мир выгоден для нас.
Серж Саргсян – Что вы имеете в виду?
– То, что я не буду делать никаких шагов до тех пор, пока вы не начнете возвращать наши земли.
Серж Саргсян – Мы неоднократно говорили об этом, и вы знаете мою позицию.
– Я знаю, но вы тоже должны понять меня.
Серж Саргсян – Я вас очень хорошо понимаю. Еще два года назад я говорил, что два президента пытаются смотреть на проблему глазами друг друга. Я, по крайней мере, пытался.
Ильхам Алиев – Не помню, чтобы вы такое говорили.
– Поручите вашим помощникам, пусть посмотрят в архивах. И, кстати, я сказал тогда еще ко-что, в чем сейчас уже сомневаюсь.
Ильхам Алиев – Что именно?
Серж Саргсян – Я говорил, что, будучи нормальным человеком, вы не хотите войны. Сейчас я уже в этом сомневаюсь. Точнее, по-прежнему считаю, что войны вы не хотите, однако все ваши последние шаги ведут именно к ней.
– Это не так. Я хочу, чтобы мы заключили достойный мир.
Серж Саргсян – Вы считаете, что можете заключить достойный мир с народом, чье достоинство вы публично оскорбляете?
- Вы цепляетесь за один этот эпизод.
Серж Саргсян - А последняя придумка вашей пропаганды о том, что мы заложили взрывное вещество в игрушку, чтобы убивать ваших детей?
Ильхам Алиев – Мне доложили, что подобное имело место. И аналогичный случай был зафиксирован несколько лет тому назад.
Серж Саргсян – Это неправда. Ладно, мы отвлеклись. Что вы думаете по поводу последнего письма Медведева?
Ильхам Алиев – Думаю, мы можем работать над этим. Хотя, наверное, стоит подождать.
Серж Саргсян – Чего?
Ильхам Алиев – Ну, в ближайшее время мы узнаем, кто из них будет выдвигаться.
– Какое это имеет значение?
Ильхам Алиев – Вы так говорите, как будто не знаете.
Серж Саргсян – А вы будете выдвигать свою кандидатуру в следующий раз?
– Конечно.
Серж Саргсян – Я тоже буду выдвигаться. И это означает, что мы будем заниматься этой проблемой, вне зависимости от всех внешних изменений.
Ильхам Алиев – Да, это так.
– В этом случае, зачем ждать? Мы теряем время.
Ильхам Алиев – Вы спешите. Мне некуда спешить.
– Фактически, вы подтверждаете сказанное мною.
– Нет. Я не желаю войны. Но и каких-либо оснований спешить у меня также нет.
Серж Саргсян – Скажите об этом публично. Вы каждый день говорите, что ваши земли должны быть немедленно возвращены, а теперь говорите, что не спешите.
Ильхам Алиев – Это наши внутренние дела.
Серж Саргсян – Наверное, провозглашение Рамиля Сафарова национальным героем также было вашим внутренним делом.
Ильхам Алиев – Чувствую, что сегодня вы прибыли на встречу обиженным.
Серж Саргсян – Я не обижаюсь на вас. Слава Богу, у меня никогда не было иллюзий. Просто чувствую, что с каждой встречей мы все больше отдаляемся друг от друга, а это нехороший знак.
Ильхам Алиев – Полагаю, что руководствоваться эмоциями в нашем случае – дело неблагодарное.
Серж Саргсян – Это не эмоции. Просто, я осознаю, что вы не хотите решить проблему. В действительности, войны вы тоже не хотите. Просто тянете время.
– Ну, это же политика, чего вы хотели?
– Хочу, чтобы вы были искренни. Не со мной, а с самим собой.
- Мне кажется, вы читаете наставления.
– Отнюдь. И в глубине души вы знаете, что я прав…
Здесь «стенограмма» обрывается… Откуда она у меня? Долгие годы следя за переговорным процессом, я попытался предсказать, каким бы мог быть разговор между двум лидерами после последних событий.