Հավաքականի մարզիչները Պողոսյանի դրական դոպինգ թեստի մասին
Հայաստանի ծանրամարտի ընտրանիների որակազրկման ժամկետները դեռ չավարտված, եւս մեկ արգելված նյութ հայտնաբերվեց Սոնա Պողոսյանի մոտ:
Mediamax Sport-ը խոսել է Հայաստանի ծանրամարտի կանանց ընտրանու գլխավոր մարզիչ Արտաշես Ներսիսյանի ու նրա օգնական, Պողոսյանի անձնական մարզիչ Արման Ղազարյանի հետ:
Արման Ղազարյան
Սոնա Պողոսյանը ժխտում է արգելված նյութ օգտագործելու փաստը, մարզիչներն էլ որեւէ բանից տեղեկություն չունեն, բայց հիմա մեզ ոչ-ոք չի հավատում:
Ես ինձ այնքանով եմ մեղավոր համարում, որ նրա անձնական մարզիչն եմ ու տեղյակ չեմ եղել, թե Սոնայի հետ ինչ է կատարվում:
Մենք ինքներս ենք պայքարում արգելված նյութեր օգտագործելու դեմ, չէինք կարող մասնակցություն ունենալ այս ամենի մեջ:
Լուսանկարը` Սոնա Պողոսյանի անձնական արխիվից
Հայաստանի պատանեկան առաջնության ավարտից հետո Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիան ժողով է արել, որի ժամանակ էլ մարզիչներին տեղեկացրել են իրենց հեռացման մասին:
Ցավալի է, որ այդքան մեդալ ենք նվաճել մեր երկրի համար ու ոչինչ հաշվի չեն առնում, բոլորը միաձայն մարզիչներին են մեղադրում:
Ուզում եմ հատուկ նշել, որ հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արտաշես Ներսիսյանը մեղավոր չէ այս ամենում, ամեն ինչ ինձ վրա եմ վերցնում, կարծում եմ՝ նա չպետք է պատասխանատվություն կրի:
Արտաշես Ներսիսյան
Մեղավորները պետք է խոսեն ու բացատրեն, որպեսզի հասկանանք, թե ինչու են նման բան արել:
Եթե իմանամ, որ թերացել եմ, քիչ եմ խոսել արգելված նյութերի վնասակարության մասին, իմ մեղքի բաժինը կտեսնեմ այս ամենում: Բայց ես մարզումներից ու ծանրամարտից առավել շատ անդրադարձել եմ խթանիչներին, նույնիսկ աղջիկներն էին ասում, որ բավական է կրկին այդ մասին խոսել, ամեն ինչ արդեն հասկացել են:
Իմ չափ բծախնդիր հնարավոր չէր լինել, արգելված նյութերի ցանկը մշտապես թարմացրել եմ, անգամ դեպքեր են եղել, երբ դեղերի պատճառով եմ հավաքից հանել մարզուհիներին, որ մեզ հետ չեն համաձայնեցրել դրանց օգտագործումը:
Չեմ կարողանում հասկանալ, թե ինչու Սոնան նման խթանիչ կարող էր ընդունել, քանի որ այն 20-25 օր հետո անիմաստ է դառնում ու ընդհանրապես չի էլ նպաստում սպորտային արդյունքների լավացմանը: Պողոսյանը մրցումների միայն 6 ամիս հետո էր մասնակցելու:
Անձամբ խոսել ենք, նա որեւէ բացատրություն չի տալիս, միայն արտասվում է: Չեմ բացառում, որ խթանիչն ընդունել է, քանի որ լաբորատորիան այն հայտնաբերել է:
Բայց եթե իսկապես չի ընդունել ու միտումնավոր են նման բան արել իր հետ, կարող են մարզչի հետ դատի տալ լաբորատորիային ու ամեն ինչ պարզել:
Բոլոր մարզիկներն էլ միջազգային թեստեր են լրացնում, որտեղ նշված է, որ դոպինգ հայտնաբերելու դեպքում իրենք են պատասխանատու: Հայատանում կարող են մարզչին պատժել, բայց մեղավորը մարզիկն է:
Ես պարզապես երազում եմ, որ Հայաստանում մարզիչը պատասխանատու լինի միայն սպորտային գծով, իսկ նման հարցերով զբաղվի համապատասխան մասնագետների խումբը:
Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիային ու սպորտի նախարարությանն էլ եմ հասկանում, բա իրենք ինչ անեն, պետք է քայլեր ձեռնարկեն:
Սա մեծ հարված էր թիկունքից, ես 15 տարի է աշխատում եմ, սաներս ավելի քան 200 մեդալ են նվաճել, բարձր պահել մեր երկրի պատիվը, մեծ ներդրում եմ ունեցել կանանց ծանրամարտի կայացման ու ստեղծման գործում: Ու ոչ թե ցավում եմ, որ ինձ են մեղադրում այս ամենի մեջ, այլ չեմ ցանկանում գլխիկոր հեռանալ ծանրամարտից, արժանի չեմ այս ամենին:

Тренеры сборной о положительном допинг-тесте Соны Погосян
Не успели завершиться сроки дисквалификации сборных Армении по тяжелой атлетике, как еще один запрещенный препарат был обнаружен у Соны Погосян.
Mediamax Sport побеседовал с главным тренером женской сборной Армении по тяжелой атлетике Арташесом Нерсисяном и его помощником, личным тренером Погосян Арманом Казаряном.
Арман Казарян
Сона Погосян отрицает факт употребления запрещенного вещества, у тренеров также нет каких-либо сведений, но сейчас нам никто не верит.
Я чувствую вину, поскольку, будучи личным тренером Соны, не был в курсе того, что с ней происходило.
Фото: Из личного архива Соны Погосян
Мы сами боремся против употребления запрещенных веществ и не могли принимать участие во всем этом.
После завершения юношеского чемпионата Армении федерация тяжелой атлетики Армении провела собрание, на котором тренерам сообщили об их увольнении из сборной.
Обидно, что мы завоевали столько медалей для этой страны и это все не учитывается. Все единогласно обвиняют тренеров.
Хочу особо отметить, что главный тренер сборной Арташес Нерсисян не виновен во всем этом, я беру все на себя, думаю, он не должен нести ответственность.
Арташес Нерсисян
Виновные должны высказаться и дать объяснение, чтобы мы поняли, почему они так поступили.
Я бы признал свою долю вины, если бы знал, что лично провинился, мало говорил о вреде запрещенных веществ. Но я говорил об этих стимуляторах чаще, чем о тренировках и тяжелой атлетике. Даже девочки просили больше не говорить об этом, поскольку они давно все усвоили.
Я был до невозможности придирчивым, постоянно обновлял список запрещенных веществ, даже были случаи, когда отстранял от участия в сборе тех спортсменок, которые не согласовывали  употребление лекарств с нами.
Не могу понять, почему Сона воспользовалась этим стимулятором. Через 20-25 дней он становится бесполезным и вообще не способствует улучшению спортивных результатов. Погосян должна была участвовать в соревнованиях лишь спустя 6 месяцев.
Мы лично беседовали с ней, она ни дает никаких объяснений, только плачет. Не исключаю, что она приняла стимулятор, поскольку его обнаружила лаборатория.
Но если спортсменка действительно не принимала  вещество и подобное совершили с ней умышленно, Сона вместе с тренером может подать в суд на лабораторию и все выяснить.
Все спортсмены заполняют международные тесты, в которых указано, что в случае обнаружения допинга ответственность несут они сами. В Армении могут наказать тренера, но виновным является спортсмен.
Я просто мечтаю, чтобы в Армении тренер был ответственным только по спортивной части, а подобными вопросами занималась группа соответствующих специалистов.
Понимаю федерацию тяжелой атлетики Армении и министерство спорта. Им ничего не остается делать, кроме как принять меры.
Это большой удар в спину, я работаю 15 лет, мои воспитанники завоевали более 200 медалей, отстаивали честь нашей страны. Я внес большой вклад в становлении и развитии тяжелой атлетики. Мне жаль не потому, что во всем этом обвиняют меня. Не хочу уйти из тяжелой атлетики с опущенной головой, я не достоин всего этого.