Ալավերդյան. Որակազրկման ժամկետների մասին հստակություն դեռ չկա
Ղազախստանում օրեր առաջ Ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիայի նախագահ Թամաս Այանը հանդիպել է 9 որակազրկված ֆեդերացիաների ներկայացուցիչների հետ:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաեւ Հայաստանի ծանրամարտի տղամարդկանց հավաքականի գլխավոր մարզիչ ու ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Փաշիկ Ալավերդյանը:
Mediamax Sport-ին նա ասել է, որ հանդիպման ընթացքում քննարկված հարցերը գաղտնի են ու որոշել են դրանց մասին չբարձրաձայնել:
Իսկ հայկական ԶԼՄ-ում տարածված այն լուրերը, թե Տիգրան Մարտիրոսյանի ու Հռիփսիմե Խուրշուդյանի որակազրկման ժամկետը կավարտվի 2018-ի մայիսին, իրականությանը չի համապատասխանում:
«Դրա հետ կապված վերջնական որոշում դեռ չկա: Եվ այդ, եւ հավաքականի 1 տարով որակազրկման մասին հարցերը կքննարկվեն ԱՄՆ-ում նոյեմբերի 27-28-ը կայանալիք IWF-ի կոնգրեսի ժամանակ: Օրակարգում բազմաթիվ հարցեր են դրված , այդ թվում եւ 2024-ի Օլիմպիական խաղերի ծրագրից ծանրամարտ մարզաձեւի դուրս գալը»,- ընդգծել է Ալավերդյանը:

Алавердян: Сроки дисквалификации пока еще не ясны
Несколько дней назад в Казахстане президент Международной федерации тяжелой атлетики Тамаш Аян встретился с представителями 9 дисквалифицированных федераций.
На встрече также присутствовал главный тренер мужской сборной Армении по тяжелой атлетике и генеральный секретарь федерации Пашик Алавердян.
Он сообщил Mediamax Sport, что вопросы, которые обсуждались на встрече, являются конфиденциальными, и было решено не оглашать их.
А слухи в армянских СМИ о том, что сроки дисквалификации Тиграна Мартиросяна и Римспиме Хуршудян завершится в мае 2018 года, не соответствуют действительности.
«В связи с этим нет окончательного решения. Этот и другие вопросы, связанные с дисквалификацией сборной на год, будут обсуждаться в США 27-28 ноября на конгрессе IWF. В повестку дня включено множество вопросов, в том числе исключение тяжелой атлетики из программы Олимпийских игр 2024 года»,- подчеркнул Алавердян.