Ծննդյան թիվ. 16.08.1996 Երեւան
Կրթություն. Դպրոցն ավարտելուց հետո սկսել է ծառայել հայոց բանակում: Դեռ չի կողմնորոշվել, որտեղ կշարունակի ուսումը: Հույս ունի առաջիկա 2 ամիսների ընթացքում ընտրել մասնագիտությունը:
Մարզիչ. Միսակ Գաբրիելյան
Նորամուտ. 2013-ին Բարսելոնայում հանդես է եկել ԱԱ-ում, բայց իրեն որպես լուրջ լողորդ է զգացել 2012-ի Հայաստանի առաջնությունում:
Սպորտային կարիերայի սկիզբը. 5 տարեկանում է ընտրել լողն ու արդեն 14 տարի է իրեն չի պատկերացնում լողավազանից դուրս: 6 ամիս էլ հաճախել է մարմնամարզության:
Ամենակարեւոր սպորտային նվաճումը. 2014-ին Հայաստանի առաջնությունում միջազգային կարգի սպորտի վարպետի նորման լրացնելը:
Կուռք. Օլիմպիական չեմպիոն Ալեքսանդր Պոպովն է: Վահանը մեծացել է նրա օրինակով ու մոտիվացիայով:
Կարգախոս. «Անջատած ուղեղով ավելի հեշտ է: Ասեմ ինչու: Օլիմպիական խաղերի ամենատիտղոսակիր մարզիկը՝ Մայքլ Ֆելպսը, փոքր տարիքում խնդիրներ է ունեցել: Երբ նրա մարզչին հարցել են, ինչպե՞ս է կարողացել սպորտում հաջողության հասնել, այսպես է պատասխանել. «Մայքլը չէր հասկանում, ինչքան ծանրաբեռնվածություն էի տալիս նրան, նորմալ մարդը դրան չէր դիմանա, կհասկանար, որ հոգնել է»:
Ամենաազդեցիկ մարդը կարիերայում. Հայրիկն է
Ինչպես կցանկանա հիշվել կարիերայի ավարտից հետո. Ուզում է հիշվել, որպես մեծ հաջողության հասած ու Հայաստանում լողի զարգացմանը նպաստած մարդ:

Born in: 06.08.1996, Yerevan
Education: After leaving high school he started serving in the Army. Hasn’t decided yet where he wants to apply after army. Hopes to make up his mind in the coming 2 months.
Personal coach: Misak Gabrielyan
Debut: Took part in world championship 2013 in Barcelona, but felt he is a serious swimmer during 2012 Armenian Championship
Start of career:  Has been doing swimming since 5 and can’t imagine his life without it. He did gymnastics for 6 months as well
The most important achievement:  and International Master of Sports during Armenian Championship 2014
A Fan of: Olympic Champion Alexandr Popov. Vahan grew up motivated by him
Moto: It’s easier without thinking: I’ll explain why. The most titled Olympic Games athlete Michael Phelps had problems when he was young. When someone asked his trainer how he could succeed in sport, he said: “Michael had no idea about the pressure I was giving to him.  Normal person couldn’t deal with it, and realize he was tired”.
The most influential person in career: His father
How he would wish to be remembered after the end of the career: As someone that reached great success and contributed in the development of swimming in Armenia.