Գյուլբուդաղյանցը վերլուծել է J խմբում Հայաստանի բոլոր մրցակիցներին
Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արմեն Գյուլբուդաղանցը կարծում է, որ Եվրոպայի առաջնության ընտրական J խմբում հնարավոր է պայքարել բոլոր թիմերի դեմ էլ:
«Մեր խմբի ակնհայտ ֆավորիտն Իտալիայի հավաքականն է: Բայց, եթե համեմատեմ առաջին զամբյուղի մյուս թիմերի հետ, կարող եմ ասել, որ Իտալիան կոնկրետ այս պահի դրությամբ ամենասարսափելի մրցակիցը չէր, քանի որ այնտեղ կային նաեւ Ֆրանսիան, Բելգիան, Իսպանիան եւ այլն: Բոսնիան եւ Հերցեգովինան շատ մեծ առաջընթաց գրանցած հավաքականներից է, որի կազմում կան եվրոպական բարձրակարգ ակումբներում հանդես եկող ֆուտբոլիստներ: Շատ արագ, ագրեսիվ ֆուտբոլ են խաղում եւ պատահական չէ, որ կարողացան հաղթել Ազգերի լիգայի իրենց խմբում: Նրանց հետ մեր վիճակագրությունն առայժմ լավ չէ, բայց կփորձենք անպայման շտկել իրավիճակը»,-Գյուլբուդաղյանցի խոսքերը մեջբերում է ՀՖՖ-ի կայքը:
Ֆինլանդիայի ընտրանին, ըստ նրա, նախորդ տարիների համեմատ վառ անհատականություններ չունի, բայց այն աչքի է ընկնում թիմային խաղով եւ մեծ ներուժ ունի:
«Ֆինլանդիայի հետ պատմականորեն դժվար ենք խաղացել, բայց կարծում եմ, որ այս թիմի խաղաոճը ինչ-որ տեղ հարմար է մեզ, եթե կարողանանք նրանց դեմ խաղերում գնդակն ավելի շատ ներքեւում պահել: Հույներն Ազգերի լիգայում ընդգրկված էին հենց Ֆինլանդիայի խմբում եւ զիջեցին նրանց առաջին տեղը: Հունաստանի հավաքականի խաղում վերջին տարիներին անկում է նկատվում, բայց կարծում եմ՝ թիմը կամաց-կամաց կսկսի ավելի լավ խաղալ»,-ավելացրել է նա:
Վերջապես, J խմբում Հայաստանի ընտրանին խաղալու է Ազգերի Լիգայում երկու անգամ հանդիպած Լիխտենշտեյնին. «Այս թիմին ամեալավն ենք ճանաչում, քանի որ բոլորովին վերջերս ենք խաղացել նրանց հետ: Չնայած վերջին զամբյուղում լինելուն՝ լավ թիմ է եւ հատկապես սեփական հարկի տակ լավ ֆուտբոլ է ցուցադրում: Պետք է աշխատենք այս անգամ չկրկնել նախորդ սխալները»:
Մարզիչն անդրադարձել է նաեւ ԵՎՐՈ-ի խաղացանկին ու նշել, որ բողոքելու տեղ չունեն: Կարեւոր է համարում, որ եղանակային պայմաններից ելնելով, ՈւԵՖԱ-ի նոր սահմանափակումների շնորհիվ Ֆինլանդիայի հետ արտագնա հանդիպումը չեն անցկացնելու մարտին կամ նոյեմբերին:

Head coach of Armenian national football team Armen Gyulbudaghyants believes his players can take on any of their opponents in Euro 2020 qualifying Group J.
“Italy is the obvious favorite in our group, but compared to other top teams, Italy isn’t the hardest option we could get: there are France, Belgium, Spain, all very impressive. Bosnia and Herzegovina progressed substantially and has footballers playing for strong European clubs. They play very fast, aggressive football. It was no coincidence that they won their group in Nations League. We don’t have a good record with them, but we’ll try to fix it,” Gyulbudaghyants told the official website of Football Federation of Armenia.
According to him, Finland has great potential and a good squad play despite lacking outstanding individuals.
“It has always been difficult with Finland, but I think the style of their current team could be more convenient for us, if we don’t allow too many aerial challenges. Greece was in the same group as Finland in the Nations League and conceded the first place to them. There’s been a decline in their game in recent years, but I think the team will get into a better form gradually,” added Gyulbudaghyants.
The other team in Group J is a familiar rival from the Nations League, Lichtenstein. “We know them the best, because we played them very recently. Despite low ranking, they are a good team and they give good performance especially at home ground. We have to avoid repeating the mistakes we made in previous games against them,” said Gyulbudaghyants.
The coach also spoke about the Euro 2020 qualifying fixtures, saying Armenia had no reason to complain. He considers it important that Armenia won’t have an away game against Finland in the tough weather conditions in March or November, thanks to the new regulations introduced by UEFA.