«Նյու Յորք թայմսն» անդրադարձել է հպարտ Մխիթարյանին
«Նյու Յորք թայմսը» հոդված է հրապարակել Հայաստանի հավաքականի եւ «Մանչեսթեր Յունայթեդի» ֆուտբոլիստ Հենրիխ Մխիթարյանի մասին:
Հոդվածն անդրադառնում է ֆուտբոլիստի կարիերային՝ «Փյունիկից» մինչեւ ՄՅՈւ: Մենք առանձնացրել ենք հայերի ու Հայաստանի հետ կապված հատվածը:
«Մխիթարյանը նշել է, որ Եվրոպայի Լիգայի եզրափակչում հաղթելը իր համար կարեւոր է ոչ միայն նրա համար, որ մեդալակիր կդառնա, այլ շատերը կիմանան թե ինչ երկիր է ու որտեղ է գտնվում Հայաստանը»,- գրված է հոդվածում:
Ֆուտբոլիստը խոստովանել է, որ հայերը որտեղ էլ որ գտնվեն, ստեղծում են նոր Հայաստան: Մանչեսթերում գործում է Հայ Առաքելական եկեղեցի, իսկ Մխիթարյանը նշել է, որ Հայաստանը 301 թվականին առաջինն է ընդունել քրիտսոնեությունը որպես պետական կրոն:
Նա նաեւ դարձել է քաղաքում գործող հայկական պանդոկի մշտական այցելուն: Այն բացվել է 1968 թվականից, բայց միայն Մխիթարյանի շնորհիվ է դարձել պահանջված ու հայտնի վայր. «Նոր Հայաստանը Մանչեսթերի կենտրոնում է, ինձ շատ մոտ»:
Ֆուտբոլիստի դիտած վերջին ֆիլմը եղել է «Խոստումը», որը պատմում է 1915 թվականի Հայոց Ցեղասպանության մասին. «Սա իմ ու բոլոր հայերի սրտին անչափ մոտ թեմա է: Այն չեմ քննարկել թիմակիցներիս հետ, կարծում եմ, որ չէր հետաքրքրի նրանց: Դիտելով ֆիլմը՝ ես մի կողմից շատ տխրեցի, իսկ մյուս կողմից՝ հպարտացա»:
«Հպարտ: Նա հպարտ է, որ անգամ եթե աշխարհի ամենահայտնի հայը չէ, ապա գոնե իր երկիրը լավագույնը ներկայացնողներից է»,- նշված է հոդվածում:

New York Times has published an article about Armenia and Manchester United midfielder Henrikh Mkhitaryan.
The article discusses the player’s career from Pyunic FC to Manchester United. We cover the parts of the article where Mkhitaryan talks about Armenians and Armenia.
“Mkhitaryan says he would like to think victory against Ajax would not only provide him with a medal but also give others the chance “to find out what Armenia is, where it is,” the article reads.
The player stated that wherever Armenians go, they create a new Armenia. Armenian Apostolic Church is present in Manchester, and Mkhitaryan noted Armenia was the first country to adopt Christianity, in 301 A.D.
He also talked about the Armenian Taverna that’s been in Manchester since 1968 and became a famous place thanks to Mkhitaryan’s visits. “The new Armenia in Manchester is in the city center,” said Mkhitaryan. “Near me.”
The last film the player watched was The Promise, a story that unfolds during the Armenian Genocide in 1915: “It’s a subject close to heart for all Armenians. I didn’t discuss it with my teammates, as I suspect they wouldn’t be interested. To watch it, I was sad in one way and proud in another.”
“He is proud that he is, if not the world’s most famous Armenian — an honor that he would admit goes to Kim Kardashian — then at least a standard-bearer for his homeland on the world stage,” the article reads.