Լուսանկարը` Բերտրան Ֆրեյսլեբեի անձնական արխիվ
Գերմանացի քանդակագործ Բերտրան Ֆրեյսլեբեն երկար ժամանակ ցանկացել է ծանոթանալ գրոսմայստեր Լեւոն Արոնյանի հետ: Ինչպես ինքն է ասում, իր բախտը բերել է, որ վերջինիս հետ ապրում է նույն քաղաքում՝ Բեռլինում, եւ հեշտությամբ կարողացել է ծանոթանալ:
«Լեւոնը շատ բաց ու շփվող մարդ է, նա հեծանիվով եկավ հանդիպման: Ես ցույց տվեցի նրան իմ գործերից ու հայտնեցի, որ շատ եմ ցանկանում պատարստել նրա դիմաքանդակը: Կարճ ժամանակ անց մենք սկսեցինք աշխատել: Լեւոնը շատ զարգացած, բանիմաց մարդ է: Ցանկացած թեմայի խորը տիրապետում է ու միշտ ձգտում է նոր բան սովորել»,- այսօր խոստովանել է  Ֆրեյսլեբեն, որը ժամանել է Հայաստան՝ դիմաքանդակը հայերին ցուցադրելու համար:
Ֆրեյսլեբեն դիմաքանդակի վարպետ է, աշխատել է հայտնի մարզիկների, Գերմանիայի նախկին նախագահների ու այլ ճանաչված դեմքերի հետ:
«Ես շատ եմ գնահատում հայերի ու Հայաստանի ավանդը շախմատում: Սա աբստրակտ մարզաձեւ է, ինչպես եւ քանդակագործությունը: Այդ առումով ես ու Լեւոնը նման ենք իրար, իսկ միասին աշխատելը հեշտ եղավ: Լեւոնի ու Վլադիմիր Կրամնիկի դիմաքանդակները ես ցուցադրել եմ նաեւ Ցյուրիխում, որտեղ նրանք միմյանց դեմ մրցաշար էին անցկացնում: Անչափ ուրախ եմ, որ այն բերեցի Հայաստան: Եղել եմ Շախմատի ակադեմիայում, հույս ունեմ, որ այսուհետ Արոնյանի դիմաքանդակը կցուցադրվի այնտեղ»,- ավելացրել է գերմանացի քանդակագործը:
Արոնյանն այս միջոցառմանը չի մասնակցել, քանի որ պատրաստվում է առաջիկա մրցաշարին: Նրա փոխարեն ներկա գտնված Արիանա Կաոիլին շնորհակալություն է հայտնել Ֆրեյսլեբենին. «Լեւոնն այս աշխատանքին մեծ հաճույքով է մասնակցել, նրա համար պատիվ է եղել աշխատել Ֆրեյսլեբենի հետ: Ինչպես Բերտրանը քանդակագործությունում, այնպես էլ Լեւոնը շախմատում, իրենց աշխատանքների մեջ ոգի են դնում: Սրանք յուրօրինակ արվեստ են ու նաեւ միմյանց նման»:

German sculptor Bertrand Freiesleben wanted to meet with Armenian grandmaster Levon Aronian for a long time, and living in the same city – Berlin – certainly helped the acquaintance take place.
“After Levon arrived to my place on a bicycle, I showed him around and told him I’d like to make his portrait too. We started working soon after. Levon is a very sociable, intelligent, cultured person. He is well-versed in any topic and always eager to know more,” said today Freiesleben, who came to Armenia to display Aronian’s sculptured portrait.
The German sculptor is a master of his art. He worked with famous sports people, celebrities, and even former Presidents of Germany.
“I have high appreciation for the contribution that Armenia and its people make to chess. It’s an abstract sport, just like sculpture, so Levon and I have a lot in common and work together easily. I also exhibited Levon’s portrait in Zurich along Vladimir Kramnik’s, as they competed against each other there. I’m very happy to bring it to Armenia now. I visited the Chess Academy, and hopefully, they will host this exhibition too,” Freiesleben added.
Aronian, busy with preparation for the upcoming competition, didn’t attend the event. His spouse Arianne Caoili arrived instead and thanked Freiesleben on his behalf: “Levon enjoyed participating in this project. It was a great honor for him to work with Mr. Freiesleben. Both Levon and Bertrand put their heart into their work. Chess and sculpture are unique arts, quite similar to each other.”
At the end of the event Freiesleben announced he intends to make a sculptured portrait of another famous Armenian athlete, boxer Artur Abraham.