Լուսանկարը` Բերտրան Ֆրեյսլեբեի անձնական արխիվ
Գերմանացի քանդակագործ Բերտրան Ֆրեյսլեբեն երկար ժամանակ ցանկացել է ծանոթանալ գրոսմայստեր Լեւոն Արոնյանի հետ: Ինչպես ինքն է ասում, իր բախտը բերել է, որ վերջինիս հետ ապրում է նույն քաղաքում՝ Բեռլինում, եւ հեշտությամբ կարողացել է ծանոթանալ:
«Լեւոնը շատ բաց ու շփվող մարդ է, նա հեծանիվով եկավ հանդիպման: Ես ցույց տվեցի նրան իմ գործերից ու հայտնեցի, որ շատ եմ ցանկանում պատարստել նրա դիմաքանդակը: Կարճ ժամանակ անց մենք սկսեցինք աշխատել: Լեւոնը շատ զարգացած, բանիմաց մարդ է: Ցանկացած թեմայի խորը տիրապետում է ու միշտ ձգտում է նոր բան սովորել»,- այսօր խոստովանել է  Ֆրեյսլեբեն, որը ժամանել է Հայաստան՝ դիմաքանդակը հայերին ցուցադրելու համար:
Ֆրեյսլեբեն դիմաքանդակի վարպետ է, աշխատել է հայտնի մարզիկների, Գերմանիայի նախկին նախագահների ու այլ ճանաչված դեմքերի հետ:
«Ես շատ եմ գնահատում հայերի ու Հայաստանի ավանդը շախմատում: Սա աբստրակտ մարզաձեւ է, ինչպես եւ քանդակագործությունը: Այդ առումով ես ու Լեւոնը նման ենք իրար, իսկ միասին աշխատելը հեշտ եղավ: Լեւոնի ու Վլադիմիր Կրամնիկի դիմաքանդակները ես ցուցադրել եմ նաեւ Ցյուրիխում, որտեղ նրանք միմյանց դեմ մրցաշար էին անցկացնում: Անչափ ուրախ եմ, որ այն բերեցի Հայաստան: Եղել եմ Շախմատի ակադեմիայում, հույս ունեմ, որ այսուհետ Արոնյանի դիմաքանդակը կցուցադրվի այնտեղ»,- ավելացրել է գերմանացի քանդակագործը:
Արոնյանն այս միջոցառմանը չի մասնակցել, քանի որ պատրաստվում է առաջիկա մրցաշարին: Նրա փոխարեն ներկա գտնված Արիանա Կաոիլին շնորհակալություն է հայտնել Ֆրեյսլեբենին. «Լեւոնն այս աշխատանքին մեծ հաճույքով է մասնակցել, նրա համար պատիվ է եղել աշխատել Ֆրեյսլեբենի հետ: Ինչպես Բերտրանը քանդակագործությունում, այնպես էլ Լեւոնը շախմատում, իրենց աշխատանքների մեջ ոգի են դնում: Սրանք յուրօրինակ արվեստ են ու նաեւ միմյանց նման»:

Немецкий скульптор Бертран Фрейслебен давно хотел познакомиться с гроссмейстером Левоном Ароняном. Как он отметил, ему повезло жить с шахматистом в одном городе – Берлине, поэтому познакомиться было несложно.
«Левон – очень открытый и общительный человек. Он приехал на встречу на велосипеде. Я показал ему свои работы и сказал, что хочу сделать его портрет. Вскоре мы начали работу. Левон – очень развитой, эрудированный человек. Он глубоко владеет любой темой и всегда стремится узнать что-то новое», - сказал сегодня Фрейслебен, который приехал в Армению, чтобы презентовать скульптурный портрет Левона Ароняна.
Немецкий скульптор ранее работал со многими знаменитыми спортсменами, бывшими президентами Германии и другими знаменитостями.
«Я очень ценю вклад армян и Армении в шахматы. Это абстрактный вид спорта, как и скульптура. В этом плане мы с Левоном похожи. А работать вместе было легко. Портреты Левона и Владимира Крамника я выставлял в Цюрихе, где они участвовали в турнире. Я очень рад привезти его в Армению», - сказал скульптор.
Ароняна, который не смог участвовать на презентации из-за подготовки к международному турниру, заменила его супруга – Ариана Каоили. «Левон с большой радостью участвовал в этой работе, для него было честью работать с Фрейслебеном. Как Бертран в скульптуры, так и Левон вкладывают душу в шахматы», - сказала супруга гроссмейстера.